Čítárna
Poezie
Próza
Vyhledávání
Vložit článek

Zpět


Fantasy a Sci-fi
zahrnuje rubriky:


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


JRR Tolkien: Nejčtenější články
Opravdu zajímavé perličky o filmech...
Ukázka na 4DVD verzi Společenstva p...
Aktualizace of. stránek filmu
Křížíkova fontána - Projekce "Pán P...
Encyklopedie světa J.R.R. TolkienaNejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema
Nové články na peoples.cz

Nápověda

Otázky týkající se čtenářů:

Chci se zaregistrovat - musím vyplnit všechny údaje?

Kromě URL vaší domovské stránky jsou všechny údaje povinné. Pokud nebudou vyplněny, nemůžete být zařazen do redakce, tím pádem ani zveřejňovat články.

Při pokusu o registraci se mi objeví "Tento redaktor je již zaregistrován!"

Údaje, které o sobě ve formuláři uvádíte, jsou shodné s těmi, které už uvedl některý z registrovaných redaktorů. Teoreticky by k tomu mělo dojít jen ze dvou důvodů: 1. Vy jste neuvedl(a) pravdivé údaje. 2. "rychlejší redaktor" neuvedl pravdivé údaje a vydává se za vás. Jestli váš případ spadá do druhé kategorie, kontaktujte správce stránek.

Nefunguje mi "Verze pro tisk" - barva pozadí a písma jsou shodné, nebo málo kontrastní

Nejspíše používáte starší typ prohlížeče. Verze pro tisk funguje na prohlížečích Internet Explorer v. 3.0 a vyšší, Netscape Navigator v. 4.7 a vyšší, Opera v. 3.0 a vyšší.


Otázky týkající se redaktorů:

V jakém formátu můžu vkládat články?

Články je doporučeno vkládat on-line ve formátu HTML (značkovací jazyk, ve kterém je drtivá většina WWW stránek na internetu), lze však použít i "prostý text". Máte-li zájem o prezentaci v jiném formátu (např. PDF, RTF), je nutné kontaktovat správce stránek, který soubor prověří a uloží na server.

Co je to prostý text

Formát článku "prostý text" použijte u textů, které obsahují JEN text, bez formátovacích značek. Pokud byste takový text vložili "jen tak", bude zobrazen souvisle od levého řádku k pravému, bez ohledu na zařádkování. Proto je nutné zvolit při vkládání formát "prostý text"!
Je ale třeba počítat s tím, že u článků vložených touto formou bude zachováno pouze zalomení řádků (bez určení druhu a barvy písma, zarovnání apod., což bez problémů lze v HTML), proto se hodí jen na jednodušší, nepříliš strukturované texty. Samozřejmě je vždy lepší vkládat články v HTML!

Jak takový "prostý text" získám

Získáte jej například. tím že svůj článek uložený v textovém editoru (Word apod.) označíte myší, dáte Kopírovat (CTRL + C). Pak stačí v redaktorské sekci kliknout do pole "Text článku" a stisknout CTRL + V (nebo použít menu Úpravy - Vložit).

K čemu slouží styl "básně" ve Vkládání článků?

Styl "báseň" funguje pouze při vkládání "prostého textu"!
Takto vložený článek bude zformátován jako poezie, tedy sloupec textu uprostřed stránky (se zarovnáním textu na střed či doleva)

Nevím jak mám článek zformátovat - neumím HTML a "prostý text" mi nevyhovuje

V tomto případě pošlete svůj článek v libovolném formátu na e-mailovou adresu správce stránek, do předmětu (subject) uveďte "CITARNA". Případně popište svou představu, jak by článek měl vypadat. Převod do HTML provede správce stránek za vás.

Při vkládání článku jsem si zvolil určitý typ písma, ale článek je zobrazen jiným fontem

Je to způsobeno jednou z těchto možnosti:

  1. Vložili jste článek "jako HTML" a ne jako prostý text. V tomto případě si můžete sami přesně určit použité písmo pomocí značek FONT či kaskádových stylů
  2. Na vašem počítači není naistalované požadované písmo. V tomto případě prohlížeč zobrazí text jiným typem písma
  3. Používáte velmi zastaralý prohlížeč, který nepodporuje kaskádové styly (CSS). CSS podporují například tyto prohlížeče: Internet Explorer verze 4.0 a vyšší, Netscape Navigator 4 a vyšší, Opera 3 a vyšší

Můžu ve svých článcích používat HTML a CSS?

Články lze vkládat s využitím HTML značek, které se nacházejí v těle dokumentu - tedy pouze to, co je mezi <BODY> a </BODY>, přičemž BODY ani HEADER již nesmí být uvedeno! V názvu ani shrnutí článku HTML značky nesmí být. V textu článku jsou povoleny tyto značky: <b>, <a>, <img>, <strong>, <em>, <i>, <p>, <br>, <pre>, <blockquote>, <font>, <ul>, <ol>, <li>, <caption>, <sub>, <sup>, <div>, <h1>, <h2>, <h3>, <h4>, <h5>, <h6>. Kaskádové styly (CSS) nejsou povoleny, stejně tak jakékoli skripty.

Lze vkládat obrázky?

Samozřejmě můžete ve svém článku použít značku IMG pro vložení obrázku. Bohužel zatím redaktoři nemůžou sami nahrávat obrázky na server, proto musíte buď odkázat na jiný server, kde je obrázek k dispozici, nebo kontaktovat správce stránek, ten obrázek na sever sám uloží.

Mohu do svých článků vkládat reklamní proužky?

Ne, bez předchozí domluvy není vkládání jakékoli reklamy do článků povoleno! Pokud některý z redaktorů toto poruší, bude mu členství okamžitě zrušeno.

Musím se odhlašovat?

Nemusíte, ale velmi bych vám to doporučoval. Neodhlásíte-li se, poté co jste ukončili svou práci v redaktorské sekci Čítárny, necháváte dočasně "otevřené dveře do redakce". Mohlo by se tak stát, že vám někdo vaše články či osobní údaje pozmění... následky nechám na vaší fantasii.

Zapomněl jsem heslo...

Obraťte se na správce stránek, v předmětu (subject) e-mailu uveďte "HESLO".

Rád bych v Čítárně publikoval své texty, ale nechci uvádět svůj e-mail

Vytvořte si anonymní e-mailovou schránku na některém z "veřejných poštovních serverů" jako např. Centrum.cz, Email.cz, Post.cz. Případně po dohodě se správcem stránek může redaktor získat e-mailovou schránku ve formátu "redaktor"@fantasy-scifi.net, odkud mu bude pošta automaticky přesměrována do vlastní schránky. Ovšem preferována je první varianta

K čemu slouží fuknce "skrýt článek" v redaktorské sekci?

Pokud zaškrntete políčko "skrýt článek", bude sice článek uložen v Čítárně, ale čtenáři ho "neuvidí". S takto skrytým článkem však můžete normálně manipulovat a upravovat ho. Z toho je zřejmý účel - lze experimentovat se vzhledem vloženého článku a zveřejnit ho, teprve až bude vše odpovídat vaší představě.

Můžu své články z Čítárny smazat?

Samozřejmě ano. Bohužel zatím není není přístupná funkce pro mazání článků redaktory. Proto, pokud chcete smazat článek, "skryjte ho" v redaktorské sekci a poté napište e-mail správci stránky s přesným názvem příspěvku, který chcete odstranit.

Případné dotazy posílejte na adresu jeremius@fantasy-scifi.net

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiho Čítárna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2000 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/citarna/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránky není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora.