10.9. 2001
Kdesi v Irsku, na hradě, jehož jméno (pokud někdy nějaké měl) je již dávno zapomenuto, je útulná komnata vytápěná ne krbem, ale výkonnějším ústředním topením. Kolem stolu sedí pět osob z historie, pět osob pro které středověk neskončil. Čtyři muži mlčky upírají pohledy do vyhaslého krboviště a vzpomínají. Pátá osoba je žena. Jana z Arku si prohlíží všechny účastníky konventu, důkladně, jednoho po druhém. Hlavou jí proudí myšlenky stejně jako kdysi boží hlas.
Karel I. Veliký. Vysoký, ramenatý muž, v očích tisíce plamínků tisíce bitev. Co od něj můžeme čekat? Nejspíše pokus o znovunastolení císařství, ale ne teď. Ne dokud nemáme svět znovu pod kontrolou. Zatím zůstane věrný.
Vilém I. Dobyvatel. Na rozdíl od Karla je přesným opakem, muže, kterého si představíme když se řekne dobyvatel. Drobná postava a jemné polodlouhé vlasy pískové barvy působí téměř zženštile. Ale vyzařuje z něj pronikavá inteligence, je jasné, že své bitvy nevyhrával silou vojsk, ale dokonalou strategií. Bude vyžadovat, aby se Anglie nestala naším cílem. Byť normanského původu na Anglii nedá dopustit, stále se považuje za jejího krále.
Fridrich I. Barbarossa. Svůj přídomek nosí právem. Rudě zbarvené vousy jsou v přímém kontrastu s bledě modrýma očima. Nevyzpytatelnýma očima. Vypadá lhostejně, nejspíš bude hájit zájmy Německa, i když jako císař vládl mnohem většímu území.
A konečně Abú Alí Ibn Síná. Muž arabského původu v Evropě oslovovaný Avicenna. Jeho pohled v tmavé tváři působí velice unaveně, jako pohled filozofa, který vyslechl příliš mnoho životních pravd z nichž každá druhá lhala. Jako pohled lékaře, který viděl příliš mnoho nemocných a příliš často hleděl do kostěných tváří smrti. Nebude vyžadovat nic. Odsouhlasí bez podmínek.
A já? Já…co chci já? Chci, aby si všichni uvědomili, že středověk neskončil, nýbrž stále trvá. …zatím pomalu, času máme spoustu.
„Tak pánové, rozmysleli jste se, chci znát váš názor na věc.“ do ticha zazněl ženský hlas. Hlas, který kdysi vléval odvahu do žil vojskům Francie.
„Souhlasím, ovšem mám podmínku. Cílem se nesmí stát Anglie.“ o se ozval Vilém I. Dobyvatel.
„Ani Německo. Pak také souhlasím.“ Fridrich I. Barbarossa.
„Souhlasím bez podmínek.“ Karel I. Veliký.
„Pak tedy můžeme akci považovat za započatou. Můžete být klidní, pánové, cílem není ani Německo, ani Anglie, ani má drahá Francie. Cílem se stene jeden ze států Nového světa. Nejspíše se zaměříme na světovou velmoc, na USA.“ Všichni pochvalně zamručeli a začali se pomalu zvedat k odchodu. Všichni až na jednoho. Avicenna ji pozoroval unaveným pohledem.
O tři hodiny později se z Irska vznesla dvě letadla a zamířila směrem na Afghánistán, obletěla zeměkouli a dalšího dne vstoupila do vzdušného prostoru USA. Za hodinu na to se pod náletem dvou letadel zřítila dvojčata obchodního centra na Manhatonnu….A na hradě v Irsku si pět osob podalo ruce, podařilo se jim to, co chtěly – podařilo se jim začít válku.