Čítárna
Poezie
Próza
Vyhledávání
Vložit článek

Zpět


Fantasy a Sci-fi
zahrnuje rubriky:


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


JRR Tolkien: Nejčtenější články
Opravdu zajímavé perličky o filmech...
Ukázka na 4DVD verzi Společenstva p...
Aktualizace of. stránek filmu
Křížíkova fontána - Projekce "Pán P...
Encyklopedie světa J.R.R. TolkienaNejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema
Nové články na peoples.cz

Lidová psychologie

Předmluva
Jinak spatřuje psychologii ten kdo má vysokou školu a dělá to profesionálně a jinak ji spatřuje ten kdo má psychické problémy. Jelikož je dosud mál knih které se na psychologii dívají z pozice lidu, tak jsem se rozhod že o tom napíši tuto knihu. Tak jako trpíte tělesnými nemocemi, tak zde jsou i psychické nemoci a zde se bohužel používá ze zvyku stejné léčení, jako u tělesných nemocí, tedy pomocí chemických léků. Je ovšem třeba pochopit že mozek to je sytém na řízení a tedy zde jsou; snímače, vyhodnocovače, rozhodovače, kontrolvače, skladovače, což jsou systémy v rovině duševní. Oko spatří písmo a vyhodnocovač jej vyhodnotí a předá to rozhodovači, kontrolovač to zkontroluje a skladovač to uloží, abychom si to pamatovali. Jestliže se ale něco zásadního změní a psychický systém si se změnou neporadí je zde psychický problém a my se jej nejprve snažíme sami vyřešit a když to nezvládneme, požádáme o pomoc někoho blízkého, nebo jdeme za lékařem.
Parazitování
V podstatě našeho myšlení je parazitování, dělá nám dobře, když můžeme na slabších parazitovat a je nám zle, když na nás silnější parazitují. Naším vzorem jsou dokonalí parazité, kteří si žijí v ekonomickém ráji díky tomu, že zde získali mnoho svatých výhod. Je zde přirozené parazitování, kdy dítě parazituje na dospělých, a když dítě dospěje, tak zase staří lidé parazitují na střední generaci. Na zahrádce lze parazitující plevel zlikvidovat, ale pokud na nás parazituje člověk nebo společnost, nemůžeme použít násilí a musíme na to jít jinak. Je to boj o zdroje a v boji vyhraje ten silnější, síla má základy v aktivitě, proto aktivní lidé nemají tolik problémů jako lenoši. Pokud žijete na samotě v přírodě máte tělesné a duševní aktivity nadbytek, ale většina lidí bohužel dnes žije ve velikých městech a zde je problémem být přirozeně aktivní. Pokud dáte do akvária mnoho rybiček, dostane se ekosystém akvária do krize a to samé se děje i ve velikých městech.
Soukromí
Jestliže je zde přelidnění tak je pochopitelné že následkem je nedostatek soukromí, neustále nás někdo pozoruje a kontroluje, co děláme a jak vypadáme. Není zde ale ten co by se dokázal zavděčit všem, každý je originál a tak když jednomu vyhovíme, tak jiného rozzlobíme. Následkem je zde mnoho konfliktů které mnohdy skončí rvačkou nebo u soudu, je těžké se dohodnout s někým, kdo miluje mnoho parazitování a je na něm silně závislý. Nejčastější problém jsou zde drogy, pokud ten druhý je silně na droze závislý je on svému okolí mnoho nebezpečný. Droga člověka promění v robota který myslí jenom na to jak mít dostatek drogy, bez ohledu na druhé a když drogu nemá je mnohdy agresivní.
Droga
Zprvu droga jenom tlumila naše bolesti těla, ale později se droga začala používat i na bolest duše, nejznámější drogou je alkohol a tabák. Je snadné začít drogu brát a je těžké s tím skončit protože zde jsou abstinenční problémy. Každá droga zasahuje mnoho do našeho systému a mnoho jej poškozuje, používání drogy vede k tomu, že si většinou svůj život zkrátíme. Drogou je to co nadměrně přijímáme, protože nám to dělá dobře, a tak je nám drogou i parazitování na druhých. Když nemůžeme na druhých parazitovat a druzí na nás mnoho parazitují, tak máme deprese.
Deprese
Když je naše duše v ekonomickém a časovém presu tak máme depresi a myslíme na sebevraždu nebo na násilí, slaboch si vezme prášek nebo drogu. Ten kdo je silný si řekne to, co mě nezabije to mě jenom posílí a dá se do boje s tím, co na něm parazituje. Evoluce zde zanechá to silné a to slabé zlikviduje, každý zde jede v autě závod a chce vyhrát. Jenže není možné, aby každý vyhrál a tak je zde toužení a tím i deprese.

Autor:
E-mail: koubavit@seznam.cz
Vloženo: 08:33:47  06. 03. 2007


Hodnocení:
4 (1 hlasů)

Komentáře (0)
Hlasujte:
1 - nepovedené
2 - nic moc
3 - průměr
4 - dobré
5 - skvělé
Verze pro tisk

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiho Čítárna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2000 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/citarna/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránky není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora.