Čítárna
Poezie
Próza
Vyhledávání
Vložit článek

Zpět


Fantasy a Sci-fi
zahrnuje rubriky:


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


JRR Tolkien: Nejčtenější články
Opravdu zajímavé perličky o filmech...
Ukázka na 4DVD verzi Společenstva p...
Aktualizace of. stránek filmu
Křížíkova fontána - Projekce "Pán P...
Encyklopedie světa J.R.R. TolkienaNejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema
Nové články na peoples.cz

Umění války

Jedno za druhým kladl umělec krasopisně vymalovávaná písmena na vybělený papír. Jedno za druhým, pomalu a pečlivě. Psal román. Román o válce jako umění. Jedno za druhým, pomalu a uvážlivě.
Psal o válce jako dovednosti. Vojáci byli herci, bitevní pole jevištěm ozářeným reflektorem zapadajícího slunce. A bitva samotná představením, jež si diváci znova a znova aplausem vyprošují a křikem burcují herce k ještě dokonalejším hereckým výkonům. Představení bez derniéry. Jedno za druhým, pomalu a promyšleně.
Psal o válce jako o hudbě. Jemný, zvukově bezchybně vybroušený sykot signálních světlic doprovázený pravidelně se opakujícím, středně vysokým tónem automatických pušek. To vše, na pozadí temného dunění dělostřelectva, zpestřeno občasným výkřikem či litanií modliteb z úst tisícihlavého sboru. Jedno za druhým, pomalu a jistě.
Psal o válce jako o spisovateli. O válce jako tvůrci dokonalých příběhů. Psal tiše, i když všude kolem se rozléhala střelba. Ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta. Okenní výplně se tříští a vytváří na podlaze mozaiku lesklou, zachycující bezdechý údiv všech přihlížejících diváků. Jedno za druhým, pomalu a smířeně.
Domem otřásl výbuch. Na rozepsané literární dílo se snesl prach a pár drobečků omítky. Několik kapek krve ozdobilo neurčitou bělost stránek, napsaným slovům vdechlo život a podtrhlo jejich význam. Místo podpisu kaňka.
Napsal o válce jako o dokonalém umělci. O umělci, který dokáže vytvořit vždy jedinečné a originální hudební dílo. Jen válka dokáže sepsat dramata a příběhy jednou pro vždy pravdivě tragické. Jen válka je Hercem mezi herci, tisíckrát vyvolávaným, svým uměním přivádějící až k slzám. Jen válka zabíjí. Jednoho za druhým, rychle a zbytečně.

Tleskejte, prosím.
Autor:
E-mail: Ischade@seznam.cz
Vloženo: 20:32:02  07. 02. 2003


Hodnocení:
3.9 (12 hlasů)

Komentáře (5)
Hlasujte:
1 - nepovedené
2 - nic moc
3 - průměr
4 - dobré
5 - skvělé
Verze pro tisk

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiho Čítárna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2000 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/citarna/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránky není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora.