Když J.R.R. Tolkien počátkem 30. let sepisoval - jak sám uvedl, na základě zcela náhodné inspirace - Hobita jako vyprávění určené vlastním dětem, netušil ještě, že pohádkový příběh o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem se později stane jedním ze stavebních kamenů rozsáhlého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě a proslaví svého autora doslova po celém světě.
Během více než půlstoletí od jeho prvního vydání si Hobita a jeho hrdinu - jenž zprvu jen velmi neochotně opouští pohodlí svého domova, aby během dobrodružné cesty za trpasličím pokladem postupně získal slávu a uznání svých společníků - zamilovaly milióny čtenářů, kniha se v 60. letech stala jednám z kultovních textů západoevropské a americké mládeže a Bilbo sám si vydobyl čestné místo mezi nesmrtelnými hrdiny světové literatury pro děti.
Představovat Bilba, dobráckého čaroděje Gandalfa, draka Šmaka a ostatní protagonisty Tolkienova příběhu dnes už není třeba ani českým čtenářům, kterým se Hobit dostává do rukou již potřetí, poprvé však v úplnosti včetně autorových vlastních map a ilustrací.
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky |
---|
John Ronal Reuel Tolkien Praha : Mladá fronta, 1994. 264 s. ISBN 80-204-0506-2 |
Za předpokladu že jste četli pozorně, všimli jste si zmínky o nové úpravě Hobita. Původní české vydání bylo totiž otřesné! Co otřesné, přímo humusoidní s infatilními ilustracemi, určenými pro zfetované, schizofrenní, mentálně zaostalé jedince ve věku od 1 - 3 let s extrémními sklony k masochismu. Vážně nerad někoho shazuju, ale autor ilustrací skutečně, ehm, trochu "ulít". Svůj podíl ma zajisté i odpovědný redaktor, který dopustil, aby něco takového šlo do tisku a dokonce se prodávalo (názorná ukázka toho, jak někdo nepochopí houbku knihy a šmahem ji hodí do jednoho pytle s kocourem Mikešem jen proto, že zde vystupují hobiti, elfové apod.). Původní vydání má samozřejmě i své výhody oproti dnešnímu. Třeba: má lepší výhřevnost, poněvadž je díky neskutečně velkému písmo mnohem tlustší a tak nahradí cca 1 briketu; papír se moc netrhá, nešpiní a dobře saje; můžete jím rozšířit svou sbírku SM erotických pomůcek... Zato novější vydání je doplněno nádhernými ilustracemi od samotného Profesora, takže vlastníte-li ten původní odpad, podložte jím viklající se stůl (nebo by snad bylo patřičnější odevzdat ho v nejbližší sběrně nebezpečného odpadu) a kupte si Hobita vytištěného po roce 1993 od Mladé fronty, nebute litovat. Slibuju!
Dost bylo kydání špíny, obsah je pořád stejný. A jaký obsah! Začátek příběhu je sice hodně pohádkový, postupně se však vybarvuje do "normální" fantasy, pohádkově-roztomilé fantasy.
Jirka 'Jeremius' Wetter |