Avarin - všech šest slov
"Avari byli ti Elfové, kteří zůstali ve Středozemi a odmítali výzvu Mocností; ale oni, ani jejich mnohé skryté jazyky nejsou v této knize uvedeny," napsal Tolkien do časných verzí Dodatků o jazycích, které připravoval pro LotR (PM:29-30). Znamená to, že někteří Avari schválně vyvíjeli nebo dokonce vytvořili nové jazyky z důvodu utajení? (Já osobně bych řekl, že tato úvaha je poněkud zcestná, spíš se jednalo o to, že stejně jako se vyvíjela Sindarin a Quenya, ubíral se i u ostatních čeledí Elfů původní jazyk svou vlastní cestou. - pozn. překladatele) Ale některé jazyky Avari jsou velmi podobné Eldarským (no, nepsal jsem to? - vsuvka překladatele): Felagund se rychle naučil jazyk Bëorova lidu, a jedním z důvodů bylo, že " tito Lidé měli dlouho styk s Temnými elfy východně od hor a naučili se od nich mnohé z jejich řeči; a jelikož jsou všechny jazyky Quendi stejného původu, podobal se jazyk Bëora a jeho lidu v mnoha slovech jazyku elfů" (Silmarillion 17. kapitola). Vskutku se říká, že "na severu a na západě Starého světa se učili [Lidé] přímo zcela elfský jazyk od těch Elfů, kteří se s nimi spřátelili v jejich počátcích a časném putování" (PM:30), a Faramir dokonce tvrdil, že "všechna řeč lidí tohoto svěra je původně elfská." (WR:159, PM:63). V časných dnech tito Elfové, kteří ovlivnili jazyk Lidí, mohli pocházet z Avari.
Dokonce i Trpaslíci si asi vypůjčili pár slov od neeldarských Elfů, pravděpadobně dlouho před tím, než potkali Eldar v Beleriandu. V WJ:391, Tolkien tvrdí, že "Trpasličí pojmenování Skřetů, Rukhs pl. Rakhâs, má asi vztah k pojmenování Elfskému, a snad bylo dokonce odvozeno z Avarin". Říká se, že jazyky Avari (stejně jako Eldarské), měly mnoho odvozenin od primitivního kmene RUKU, zdroje Quenyjského a Sindarského slova pro "Skřet". -WJ:389.
Tolkienův zájem ležel v Eldarské větvi elfích jazyků, a vypadá to, že zanechal jazyky Avari zcela neprozkoumané. Jediné současné formy Avarin, které jsou uvedeny ve vydaných materiálech, a velmi pravděpodobně všechny možné tvary Avarin, které kdy Tolkien zmínil, je šest následovníků prvotní kwendî (od tud Quenyjské Quendi), které jsou vypsány v WJ:410: Kindi, cuind, hwenti, windan, kinn-lai, penni. (Říká se, že prvotní kwendî bylo "často nalézáno" v jazycích Avari.) Tyto Avarijské tvary jsou "citovány [Eldarskými?] učenci", kteří zjevně měli nějaký vědecký zájem na jazycích Avari. Každý z těchto tvarů patří k jinému Avarijskému jazyku, takže by zde mělo být přinejmenším šest těchto jazyků, a pravděpodobně mnohem více (vztaženo k WJ:410, Avarijské dialekty "byly početné, a často se velmi lišily navzájem, stejně jako od Eldarských forem Elfí řeči"). Tyto Avarijská slova neznamenají přesně totéž, jako jejich Quenyjský příbuzný Quendi, i.e. "Elfové všeobecně". Byla to jména, která sobě dávali Avari. Tolkien poznamenal:"Zřejmě se stále nazývali *kwendî, 'Lid', ve vztahu k těm, co odešli [t.j. Eldar], jako k odpadlíkům." Díky přirovnání k původnímu tvaru *kwendî se můžeme pokusit objasnit změny znění v jazycích Avari:
- Kindi ztratilo w a změnilo e v i, snad připodobněním plurálového zakončení -i, které nám ukazuje, že původní dlouhá samohláska byla zkrácena (jako v Quenye; cf. také hwenti, penni níže).
- Cuind (odpuvídá tomu, že Tolkien používal c místo k?) zaměnilo původní polosamohlásku w do plnné samohlásky u. Původní zakončení se ztratilo. Je i jenom pozdější formou původní samohlásky e, nebo je to plurálová přípona (snad nějaký druh přehlásky spojený s plurálovým zakončením -î před tím, než se ztratilo?) Mohl by být singulár *cund??? (< *kuend < *kwend < kwende?)
- Hwenti ukazuje změnu kw > hw a d > t, a původní dlouhá koncovka -î byla zkrácena na -i (jako v kindi výše a penni níže). Jestliže hw značilo tentýž zvuk jako v Quenye (neznělé w, jako anglické wh v dialektech, kde which je slyšitelně odlišeno od witch), toto hw může být vytvořeno z [x] (sc. německý ach-Laut) ve spojení s [w]. Možná tato větev Avarin změnila původní neznělou závěrovou hlásku ve spirantu, jako [k] > [x], a zbavila znělosti původní znělou závěrovou hlásku, jako [d] > [t].
- Windan ztratilo původní iniciálu k, zaměnilo e v i a očividně posílilo původní -e z primitivního sg. kwende na -a. Tento jazyk Avarin má asi introdukovanou novou plurálovou koncovku -n, ne přímo pocházející z původního -î. Je možná odvozena z plurálového elementu -m, který se vyskytoval v primitivních jazycích (viz. LR:360, kmen 3Ô). Některé příklady Quenyi také vykazují plurál -n, e.g. plurál lokativní koncovky -ssen; ten musí také pocházet z původního -m.
- Kinn-lai možná pochází z jazyka Avari blízce příbuznému tomu, co má kindi (výše); zjišťujeme zde tutéž změnu kwe- > ki. Zde je také asimilace nd > nn. Poslední element lai určitě není odvozeninou z původní plurálové koncovky -î. Spíše bude příbuzný Quenyjskému lië "lid,lidé", proto "kinn-lid". Kmen LI, zdroj Quenyjského lië, může být lai dík A-infixi (dobře doložené v primitivních jazycích).
- Penni je tvar, který si vybral Tolkien jako obzvláště zajímavý. Vykazuje tutéž změnu kw > p jako Obecná Telerin (zvláště Sindarin a Telerin z Amanu), navrhuje,"že se tak stalo už před oddělením Lindar [Teleri]" (WJ:410). Na druhou stranu zde nalézáme stejnou asimilaci nd > nn jako u kinn-lai, zatímco pozůstatek původního plurálového zakončení -î je stále přítomen, ale zkrácen jako u kindi a hwenti. Tolkien nás informuje, že "tvar penni pochází z řeči 'Lesních elfů' z Údolí Anduiny" (což ostatně byli Teleri, kteří se zalekli Mlžných hor - pozn. překladatele).
Jinak je zde toho po skromnu. Snad jméno Temného Elfa Eöla, které nemůže být analyzováno (WJ:320), může být Avarin. Říká se ale, že přetože původní rody byli mezi Avari stále známé, "není zde žádný záznam o používání jména Ńoldo [t.j., jakékoli odvozeniny od původního ńgolodô] v jakékoli známé formě Avarin" (WJ:381).
Ti, kteří se chtějí angažovat ve "fikcích fanoušků," mohou začít s vymýšlením jazyků Avari, ke kterým patří slova Kindi, Cuind etc., odvozené z Tolkienovy Původní Quendian.
Zpět na předchozí stránku | Reagovat na článek |
poslední změna: 2. listopad 2000
URL: http://www.fantasyplanet.cz/jeremius/jrr_tolkien/index.htm