07:57:51
15. 07. 2024

Místnost
Vše o knihách

Knihy, knížky, knížečky... a všechno, co se kolem nich točí a co s nimi souvisí - po stránce teoretické i praktické.

Ptejte se knihovny - když nemůžeš najít...
Meziknihovní výpujční systém - odkud se to dá půjčit...
Antikvariáty v Praze
Národní knihovna v Praze
Vyhledávač Krajské vědecké knihovny v Liberci
Městská knihovna v Praze

Top10 řazeno abecedně,
Top10 řazeno podle hlasů a abecedně
Agáveho Top10 seznamy
Osobní Top žebříčky nás co jsme hlasovali 1.kolo stav k 17. 4. 2004
Top10 podle bodů (172-pořadí)

Čtenářský kroužek - pořádali Eržika a Iwo Olorin; jednalo se o setkávání s hlasitým čtením starých básnických eposů, které byly právě pro hlasitý přednes určeny. K posluchači se tak příběh dostal v původně zamýšlené formě, což mimo vlastního estetického dojmu (doufejme) přinášelo také bližší vhled do světa starobylých kultur. Obnovení kroužku je spíše nepravděpodobné, možná na nějakém sraze...
Místnost má od 13:43:34  13. 05. 2002 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Valašská královská. Iwo Olorin.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit« ««   2   »» »

verlit, vloženo 16:35:14  20. 06. 2021

Pokud máš možnost si výlohu dělat podle sebe a nikdo ti do toho nemluví centrálně, tak bych šla do něčeho vyjímečného. Např. koupit starou figurínu z obchodu a ve výloze ji postavit/usadit do křesla jako čtenáře. Měnit oblečení a rekvizity podle tématu, které chceš právě propagovat (dá se udělat s nízkým rozpočtem, když využiješ půjčoven kostýmu nebo rekvizit případně vypůjčíš od kamarádů/přátel.)

Oko upoutá také práce s barvami - výloha v jedné výrazné barvě - např. podle obálky knih. "Všechny modré knihy se slevou 5%" apod.

Je-li taková možnost, tak nabízet nakupujícím něco jako "čtenářský klub" - výhody za věrnost, např. přednostní nákup, sleva (pokud to přichází v úvahu!), hlasování, které ovlivní příští "téma měsíce"...cokoli, aby se cítili součástí komunity.

SOutěž pro děti - např. o nejlepší básničku atd. s cenou (kniha). Vyhlášení a předání osobně v obchodě. Rodiče jsou schopni naverbovat obrovskou skupinu lidí, když jde o podporu jejich potomka.

Agáve, vloženo 18:28:59  19. 06. 2021

Ona to už napsala Verlit; zaměřte se každý měsíc na něco jiného a k tomu se snažte upravit i výlohu.
Jestli máte něco fanoušskovskou komnitu, tak informovat co se bude dít v krátké době a i co je v dlouhodobém plánu.
Zkuste vkročit na ulici, byť jen vertikálním poutačem umístěným kolmo k ose ulice (aby byl zdaleka vidět).
Dejte vedle vchodu květináč s větší květinou - odlišíte se a upoutá to kolemjdoucí. A samozřejmě se musíte o tu kytku starat.
Ad statistika návštevnosti - to je IMHO dvousečné, aby jsi se nestala první na seznamu během akce zaštíhlování poboček.

verlit, vloženo 10:13:39  18. 06. 2021

Široký sortiment nemusí být vždycky výhoda, protože lidi jsou obvykle ochotní jít "dál a jinam" za svojí cílovkou. Fanoušci určitých žánrů apod. Hodně široký sortiment je právě výhoda těch neosobních obchodů v nákupních centrech.
Chápu ale, že to asi není jen na tobě.
Možná bych proto šla cestou cílené propagace na různé skupiny postupně.Romantika a ženské romány. Fantasy a scifi. Historické romány atd.

Vuyžít výlohu jako jediný prostor, který máš opravdu k dispozici a máš nad ním kontrolu. "Téma měsíce" - něco originálního, o čem budou lidi mluvit ("viděl jsi tu věc, co tam mají ve výloze?!"

Zkusit vtip, kterým komunikovat výhody obchodu - např. mít ve výloze vyvěšené tři nejpodivnější dotazy od zákazníků (klidně si je vymyslet) s komentářem "I na ně umíme odpovědět!"

Argument málo zákazíků vs prodavači se málo snaží - dokážeš udělat nějakou statisticku, kolik lidí do prodejny vešlo? Statistiku nákupů samozřejmě máš. Tím můžeš ilustrovat, jestli je problém v počtu, kdo vstoupí nebo v počtu, kteří odejdou bez knihy.

Cemendriel, vloženo 22:49:04  16. 06. 2021

Za mě určitě výloha, která zaujme - aby to nevypadalo jako podivné místo, do kterého se budu bát vkročit, ale spíš jako útulné místo, kde bude fajn pobýt mezi knížkami. Útulnosti napomáhá i to, jak to vypadá vevnitř, jestli je tam dost prostoru, jestli je tam třeba místo, kam si sednout, kam se zašít. Milá obsluha ochotná poradit případně jenom pokecat o knížkách, která se nebude tvářit, že je obtěžuju, tam se pak ráda vrátím příště, až budu zase něco shánět/hledat.
Vlastně jsem do takových knihkupectví, jak popišuješ - centrum města, jenom mhd, chodila hrozně ráda pozevlit, když jsem měla v centru třeba chvíli času, na něco/někoho jsem čekala... což nevím, jak moc zvyšuje prodeje, ale zas takový člověk až bude chtít něco koupit, tak imho nepůjde nikam jinam.
Nevím no, na mě osobně moc autogramiády a podobné věci nefungují, spíš jako to, abych se tam cítila příjemně...

Taranee, vloženo 15:09:22  16. 06. 2021

Ono je to tak, že mám v podstate najširší knižný sortiment, čo sa týka našich predajní v meste.

Kolegovia sp vždy ochotní poradiť (bez ohľadu na to, že máme príkazom osloviť každého zákazníka)... nuž a presne, že autogramiády a akcie (otázka akého typu... či by bol fajn napr. nejaký koncert menšej skupiny, okrem klasických autogramiád) sú momentálne trochu odstavené jednak kvôli aktuálnej situácii a potom aj preto, že momentalne sa firma sústreďuje na propagáciu firmy ako takej na vonkajších akciách, na ktoré my ale pred predajňou nemáme príliš vhodný priestor :(

Samozrejme, že naša firma má politiku, že nie je problém málo zákazníkov, ale to že sa predavači málo snažia... čo jednoducho strašne štve... A naše marketingové oddelenie bohužiaľ varí z vody a nemôže sa sústrediť na propagáciu jednej prevádzky (zo 60), ale všetkých dokopy...

posledné dni, len premýšľam nad tým čo a ako by sa dalo propagovať, urobiť, vymyslieť, čo by stálo ako sa vraví nula, nula nič, ale malo by to nejaký efekt... a následne to posielam ďalej... len už nápady dochádzajú (ani ten pinterest moc nepomáha tentokrát)... :D

Klair, vloženo 00:40:07  16. 06. 2021

Taranee: nevím. Knihy vybírám online a jen vyzvedávám, ale cíleně si vybírám malá knihkupectví, pokud to jde.
Neřeším cenu (v řádu desetikorun).

co pořádat akce, předčítání, autogramiády? oslovit lokální fb skupinu?

Určitě potřebuju, aby mi personál poradil, když nejdu pro něco konkrétního.

Nimitz, vloženo 21:19:11  15. 06. 2021

slovy z reklamy: Když ho miluješ, není co řešit...
Já jsem ochotný si zajít nějaké tři kilometry pěšky v Brně ze Zvonařky do knihkupectví Dobrovský, přestože po cestě míjím jejich prodejnu v nákupním centru Vaňkovka. Akorát so SF knihkupectví Arrakis, které je o 500 metrů dál už nechodím. (A stejně pak po cestě zpět od Dobrovského ještě navštívím minimálně 2-3 další knihkupectví + Levné knihy).
Takže - do knihkupectví v nákupních centrech nechodím, zajímá mě spíše ten široký výběr a dobrý přístup prodavačů

Taranee, vloženo 21:02:27  15. 06. 2021

Zaujímalo by ma, čo by vás presvedčilo, aby ste šli do kníhkupectva, ktoré je:
- v centre mesta
- doprava len MHD (minimum možnosti na parkovanie s vysokým parkovným)
- mimo hlavnej nákupnej zóny
- v oblasti kde je vo vzdialenosti 5 min. chôdze ďalších viac ako 5 kníhkupectiev, z toho 2 z knihami za znížené ceny

Namiesto toho aby ste využili kníhkupectvo v nákupnom centre kde je všetko tak povediac na kope...


(Zn. mám široký výber kníh a fakt minimum zákazníkov... :( )

Loki, vloženo 12:25:36  14. 05. 2021

Ta fotka z te knihovny - RAAAJ

Nimitz, vloženo 20:56:12  21. 03. 2021

Nimitz, vloženo 20:40:50  20. 03. 2021

Klair, vloženo 03:16:02  11. 01. 2021

Děkuji moc za tip, to je skvělé!!
Tak babička číst dokáže, rozhodně není těžce zrakově postižená, ale možná by se to hodilo

kdybys s nimi byla v nějakém kontaktu, tak jim můžeš říct, že u tohohle: https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/28326
mají úúúúplně celou ukázku jen "legal notice".... :)

Tinne, vloženo 16:31:08  10. 01. 2021

Klair: v Praze je Knihovna a tiskárna pro nevidomé https://www.ktn.cz , nelekej se názvu, mohou si v ní půjčovat i lidé s potvrzením od očního lékaře, starší lidé už ten zrak nemají úplně v pořádku, tak by to snad šlo vyřídit i pro tvou babičku. mají opravdu hodně knih, jsou v kapitolách, ve formátu mp3, dají se normálně stahovat z domova.
Naše knihovna si od nich stahuje knihy pro naše nevidomé čtenáře (+ ty s potvrzením od lékaře a majitele průkazů ZTP), my to teda vypalujeme na CD a tak to půjčujeme, knihovna to platí, ale čtenáři to mají zcela zdarma.

Klair, vloženo 23:18:41  06. 01. 2021

saturnina a bety mcdonaldovou mám :)
to je dobrý. aristokratka zní taky dobře. díky

Klair, vloženo 23:17:10  06. 01. 2021

myslíš poslední aristokratka?

Shadw, vloženo 14:47:32  06. 01. 2021

Klair: Určitě doporučuju Saturnina a Betty McDonaldovou. Mámu baví třeba Aristokratka.
Jinak nakupuju většinou na audiotéce. Je fajn, že ti ty knihy zůstanou v "poličce" a můžeš je stahovat opakovaně.

Klair, vloženo 00:51:33  04. 01. 2021

Zkusím to sem, uvidím, jestli to bude mít ohlas :)
je to částečně tip a částečně prosba - budu ted kupovat babičce Albi tužku - kouzelné čtení. Je to primárně pro malé děti, že nahrajete soubor a ono vám to říká informace z knížky (třeba atlas světa, pohádky, mluví to hlasy postav a tak).... ale umí to i přehrávat MP3 a narozdíl od MP3 se to snadno ovládá, nepotřebuje to sluchátka, narozdíl od přehrávačů se to snadno nabíjí konektorem na mobil a tak. Prostě si myslím, že to půjde dobře. Navíc můžete jednotlivé stopy pouštět přiložením tužky k takové samolepce.... takže to babička zvládne a bude moct poslouchat audioknihy. A ted o co mi jde - kde sehnat audioknihy vhodné pro starší generaci...? Ideálně knihy rozdělené do kapitol? Nenapadá vás, prosím pěkně? a nebo konkrétní tipy na knihy?

Neros, vloženo 14:50:32  16. 12. 2020

Já právě dneska byl u Dobrovskýho, protože v práci dostáváme papírový stravenky na kulturu (můžeme si je nechat poslat v libovolném množství, ve stokorunových hodnotách).
Když jsem vstoupil do prodejny, zamžilo se mi před očima. Po utření brýlí mě přepadla chuť otočit se na podpatku a vypadnout, protože to vypadalo, že v tří patrovém knihkupectví nebude k hnutí.
Nakonec ale v sekcích, kde se primárně ohlížím, nikdo nebyl.
A při placení jsem ani v žádné frontě nestál a šel rovnou na řadu, prostě radost.
Kupón mi zůstal jen jeden (což bylo fajn, aspoň jsem to nemusel přepočítávat), akorát teď musím nějak logisticky vyřešit, kde dárky do Štědrýho dne schovám.

Nimitz, vloženo 22:26:22  14. 12. 2020

Jinak v sobotu jsem si chtěl udělat tradiční velký předvánoční nákup na e-shopu Dobrovského. Tak pozdě proto, že jsem čekal ještě na vydání jedné knihy.
No, vypadá to, že silně podcenili zájem nakupujících přes internet, přestože prodejny byly dlouho zavřené a jiná možnost nákupu prakticky nebyla. U prvních čtyřech položek (!!) co jsem měl v seznamu přání bylo "kniha je pouze v prodejnách, nemáme na skladě a neposíláme poštou". Takže jsem se znechucen odhlásil a šel na Alzu, ta většinu toho co jsem chtěl měla na skladech v dostatečném množství. Akorát to neposílají do Alzaboxů, což je škoda, protože ten náš mám po cestě z práce domů.

Nimitz, vloženo 22:20:45  14. 12. 2020

Poznámka k diskuzi z před dvou týdnů:
Krátce poté se na aukru prodal jeden výtisk Návratu Rudé gardy za 4 200 kč. Přitom to není nijak světoborná kniha, pro mě osobně má cenu, kterou stála v obchodě (a číst podruhé ji hodlám až tak za 5-10 let). Ale neprodám ji, chyběla by mi v sérii.

Situace kolem Malazu od Stevena Eriksona se prudce změnila minulý týden, kdy práva na jeho dílo a také na překlad od paní Krejčové získalo menší nové nakladatelství Planeta9. To bude sérii vydávat od příštího roku, v pevné vazbě a aby ušetřili tak s novými obálkami od českého autora. V tempu cca dvě knihy ročně, po třech knihách se uvidí, jestli o ně bude zájem a jestli na tom nezkrachují. Spousta lidí, co má původní paperbacky do těch nových vydání půjde.

« ««   2   »» »

ZpětFantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php