05:14:13
24. 10. 2021

Místnost
Fantasy a sci-fi literatura
Tato místnost slouží k debatě o fantasy a scifi literatuře; také o spisovatelích či knižních novinkách
V Taverně však najdete i další specializované místnosti, kde se můžete o danném tématu dozvědět více.
Hlavními a nejnavštěvovanějšími jsou tyto:

J.R.R.Tolkien - místnost o literárním díle nejčtenějšího spisovatele fantasy
Harry Potterův svět - vše co se týká knih a filmů o Harry Potterovi
Úžasná zeměplocha - místnost o díle Terryho Pratchetta
Vítejte na Kaer Morhen - místnost o knihách Andrzeje Sapkowského
Horror - pro příznivce literárního i filmového ztvárnění horrorů
Comics - komiksy samozřejmě také často patří mezi FS literaturu

Další specializovanou diskuzi najdete například ve:
Cyberpunk - o kyberpunkové literatuře, nově i o díle P.K. Dicka; David Gemmell; Duna; Jiří Kulhánek; Conan : barbar z Cimmerie; Perry Rhodan

Recenze a anotace knih najdete na jiném místě tohoto serveru, v Knihovně
Ostatní informace o scifi a fantasy literatuře najdete zejména na těchto stránkách: SARDEN; Fantasy Planet; Scifiworld
Zatím slibně se rozvíjející knižní databáze (něco jako IMDb či CSFD) se jmenuje LEGIE

A nakonec internetové stránky papírových SF periodik: Ikarie; Pevnost; The Magazine of F&SF Czech Edition

Místnost má od 20:48:45  30. 05. 2001 pronajatou Jeremius. Spolusprávce: Nimitz.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit«  1   »» »

Neros, vloženo 14:55:08  16. 12. 2020

Růže pro Algernon je klasika a je fakt, že mi v knihovničce chybí. Ale asi počkám, až mi padne do rukou v nějakým antiku.

Rozhodl jsem (na základě Nimitzova doporučení) pro třetí díl série Expanze, a pak trošku zariskovat a zkusit dvě český knížky, které do žánru spadají, ale asi jen okrajově.

První je URaNoVa od Lenky Elbe a druhá se jmenuje Praskliny od Lenky Vlasákové. Obojí mají scifistickou zápletku, ale spíš to bude fungovat jako pozadí pro děj, který bude o něčem jiném.

Mordomor, vloženo 21:12:25  14. 12. 2020

Nečetl jsem tu knížku tento rok, ani to není novinka, ale velmi se mi líbila Růže pro Algernon (Daniel Keyse). Je to dost známé a asi je zbytečné to tu zmiňovat, kdyby náhodou ne, tak doporučuji.

Nimitz, vloženo 15:21:57  14. 12. 2020

Neros: Nic. Jen pár "v pohodě" knížek. A popravdě, moc novinkové SF a fantasy jsem nečetl, tento rok to většinou byla literatura faktu.

Neros, vloženo 10:46:54  14. 12. 2020

Tak jo, Vánoce se blíží, je čas si vybrat nějakou knížku.

Co jste za poslední rok z žánru sci-fi přečetli a přišlo vám to super? A tím nemyslím, že to bylo v pohodě, ale že jste si z toho sedli na zadek.

Nimitz, vloženo 02:14:34  02. 12. 2020

29. listopadu zemřel ve věku 88 let Ben Bova, známý a respektovaný autor (byť u nás mu skoro nic nevyšlo) a šéfredaktor SF magazínů. Příčiny smrti - Covid 19 + zápal plic (a samozřejmě věkem oslabený organismus)

Taranee, vloženo 18:55:28  16. 08. 2020

hmm... vyzerá to ako robotík z Power Rangers ;)

Nimitz, vloženo 20:45:29  30. 07. 2020

Roboti úsvitu od Issaca Asimova - konverzační detektivka, odehrávající se většinou v uzavřených domech (Asimov byl agorafobik, či spíše klaustrofilik). Přesto jeden americký nakladatel kdysi použil tuhle obálku...

Neros, vloženo 12:07:40  27. 01. 2020

Cemi: Já se právě na ten seriál asi nechci dívat :D Ten první díl jsem si hodně představoval právě jako scénář a asi bych byl zklamanej, kdyby to nebylo podle mého :)

Arwi: Temný les mě asi taky bavil nejvíc. Ale teď jsem se bavil s týpkem, kterýmu zas přišla nejlepší Vzpomínka na Zemi - prý kvůli závěru, ale měl jsem už dost problém vybavit si, co ten závěr byl :D
Mám pocit, že jsou ty knížky hrozně nevyvážený. Některý pasáže mě dokázaly strhnout a vtáhnout do světa technologického fantazírování a filozofie jiných vesmírných forem života a někdy jsem to četl a třicet stran si říkal: Nah.
A ten první díl podle mě trochu trpí na to, že je předzvěstí té trilogie. Sama o sobě má ta knížka docela drajv, míň postav a větší přehlednost, vlastně má i takovou detektivní zápletku z ranku Dana Browna (tajemné vzkazy, kdo donáší na koho, odhalení identit, obrovské spiknutí), takže je vlastně docela čtivá. Ale oproti masivnímu rozsahu (časovému, geopolitickému, filozofickému, stránkovému) těch dalších dvou knížek se vlastně ztratí.

Arwi, vloženo 15:01:01  19. 01. 2020

Neros: Ještě ke Vzpomínce na zemi, já jsem si myslela, že první díl mi stačil - bylo to dobrý, ale ne tak dobrý, abych si přečetla další díl. Ale pak jsem nějak neměla co číst a zkusila jsem ten Temný les a ten mi přišel fakt dost super, jak to přešlo víc do těch sociálních a morálních problémů.
Teď čtu třetí díl a zatím dobrý, i když asi ne už tak neočekávaná pecka jako Temný les. Uvidím, jak se to vyvine, jsem na straně 300 a těch 750 mě celkem děsí.

Cemendriel, vloženo 16:35:11  18. 01. 2020

Neros: Můj muž to Expanse hltá jednu knížku za druhou, ale má to v angličtině, takže jsem to nečetla, nicméně Amazon má podle toho seriál, který je fakt super, doporučuju. =)

Nimitz, vloženo 09:22:53  17. 01. 2020

Ještě k Nadaci - původní trilogie jsou novely, dá se říci že každá s jinými postavami. První knížka je složená z pěti nebo šesti kratších novel, druhá a třetí myslím ze dvou. Celé je to popis určité historie vzdálené budoucnosti. Potom napsal dva díly, které to uzavřely a dva prequely, které neníúplně nutné číst, ale pokud se čtenář chytí, tak jim neodolá.
Paralelně s Nadací jsou knížky o robotech, odehrávající se v současnosti a ne zase tak vzdálené budoucnosti.
Ještě existují tři romány z období vzniku galaktické říše, psané také v době druhé světové války, ty jsou krátké, naprosto nepodstatné a sám autor je nepoavažoval za kvalitní.

Nimitz, vloženo 08:55:51  17. 01. 2020

Neros: Nadci klidně dej, první knížky jsou tenké a čtou se velmi snadno (autor je psal cca v letech 1941-42), až knihy co psal po dlouhých letech v osmdesátkách jsou tlustší, ale děj v nich strašně rychle odsýpá, není tam žádné rozjímání nad nesmrtelností brouka.
Kdybys cokoliv potřeboval půjčit, tak si vezmi tašku (nebo raději batoh) a zajeď si ke mě do Slavkova, já kteroukoliv knížku oželím i na roční výpůjčku.
-
Ten třetí díl Expanze (Abadonova brána) víceméně uzavírá ty události z prvních dvou, od čtvrtého dílu se to posouvá jinam (myšleno i prostorově) a ten už jsem si nepořizoval, protože jsou s ním provázané i další dva

Neros, vloženo 02:18:49  17. 01. 2020

Super, díky za doporučení, zkusím teda i ten třetí díl. Mám s postavama vlastně úplně stejnej problém, tak uvidím, jaké to bude.
Já jsem odkojený sci-fi antologiemi (samozřejmě Stalo se zítra, Lidé ze souhvězdí Lva, Železo přichází z hvězd a podobně).
Furt mám strach zakousnout se do Asimovy Nadace (četl jsem kdysi jen jakýsi soubor povídek, který do ní nespadal), protože mi to přijde jako hrozná kláda... Ale co, třeba příští vánočky nebude co dělat.

Nimitz, vloženo 18:25:23  15. 01. 2020

(Ovšem přiznávám, že jsem odkojený klasickou scifi a té dávám přednost. Čtu ale samozřejmě i mladé autory, například fantasy série od Roberta Jacksona Bennetta či Briana McClellana)

Nimitz, vloženo 18:18:10  15. 01. 2020

Neros: já ještě četl i třetí díl (a ten bych ti ještě doporučil, po něm se série láme). Mně osobně právě že bavil nejvíce ten druhý, první byl pro mě taková generická zombie scifi s námětem již mnohokrát zpracovaným. Problém je právě v tom, že ty zápletky i postavy jsem už dříve četl v jiných románech a povídkách a zpracování od těch dvou autorů není nijak bůhví suprové. Navíc pro mě osobně, nepřirostla mi k srdci žádná z hlavních postav, kromě té co v první knížce zemřela a možná paní politička a Bobi ve druhé knížce.
Pořád ale mám ve své knihovničce kvanta lepších a lépe napsaných knížek.

Neros, vloženo 17:42:45  15. 01. 2020

A ještě jsem se chtěl zeptat na sérii Expanze (James S. A. Corey). Mám první a druhý díl a zatímco první mě bavil moc (jako mix space opery a noirové detektivky), ten druhej mě moc nebavil. Řekl bych, že hlavně kvůli ztrátě toho noirovýho nádechu.
Co další díly? Stojí za to?

Neros, vloženo 14:19:32  10. 01. 2020

Já právě nechci vytvářet žádný předčasný nadšení ani naštvání vůči tomu...

Propagandu jsem tam tolik nevnímal, spíš odlišnou kulturu, pro kterou jsou důležitý jiný hodnoty. Což u takto maximalisticky pojatého "věštění" budoucnosti samozřejmě způsobuje ignoraci některých filozofií, postojů, či typů identit.

Čili byť se autor snaží o drobnokresbu všeho a všech, s Afrikou asi nikdo ani v roce 2250 zase nikdo nepočítá :D Což mi zas připomíná... v západním alternativním divadle se v místech s větší koncentrací afrických a karibských diaspor prosazuje na scéně tzv. Afrofuturismus (něco jako hledání, nebo vytváření Wakandy). Nevíte náhodou někdo o něčem z literatury přeloženým do češtiny? Nebo klidně i v angličtině?

Taranee, vloženo 21:44:01  09. 01. 2020

k tej trilógii Vzpomínka na Zemi... dosť dobre sa to u nás predávalo, dokonca až tak, že nejakú dobu neboli jednotlivé časti vôbec dostupné... a väčšinou boli zákazníci spokojní, čo som sa s nimi bavila...

Nimitz, vloženo 20:16:43  09. 01. 2020

Ve věku 77 zemřel spisovatel scifi Mike Resnick. U nás mu vyšla spousta povídek a cca 9 knížek.

Aditu, vloženo 17:34:51  07. 01. 2020

Mám to koupené, a čeká to, až dočtu knihy v řadě před tím. Četla jsem, že někoho vytáčelo množství a přítomnost čínské propagandy, ale že první díl je i přes to výtečnej. Další prý slabší... vidíš to taky tak?

«  1   »» »

ZpětFantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php