03:02:41
21. 09. 2024

Místnost
Desetiminutovky

„Vědění je dvojího druhu. Buďto známe předmět anebo víme, kde se o něm poučit.“ (Samuel Johnson)


  • Prosím respektujte základní 2 pravidla! Díky.

    Místnost má od 12:29:24  30. 05. 2012 pronajatou toomz

  • Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



    ««   1  2  3  4  5  6  7   »»

    Huan, vloženo 07:16:36  19. 10. 2012

    ZÁMKY A LOCKPICKING

    Zámky. Vidíme je kolem sebe každý den, na domovních dveřích, v kanceláři nebo třeba u auta. Ale jak vlastně fungují a jakou ochranu nám poskytují? S první otázkou by ještě takový problém nebyl, na tu vám (snad i srozumitelně) odpovím, ale na tu druhou se odpověď hledá mnohem hůře. Především je nutné pochopit, jak mechanismus v zámku pracuje a co se uvnitř děje při jeho páčení. Dovolil bych si proto ujasnit několik pojmů. V dnešních zámcích se vyskytuje různý počet závěrů (části zámku vysouvající se do dveřní zárubně a tím udržující dveře zavřené), z nichž nejběžnější jsou dva: západka, která se otevírá stlačením kliky, a závora, jež se otevírá klíčem. Hlavně u starších dveří se ale vyskytuje i třetí - zástrčka, což je prostě nějaké ruční šoupátko.

    Historie zámku

    První zámky se zabezpečovací funkcí podobné těm dnešním se objevují již v Babylónu, kde byly vyráběny ze dřeva s kovovým klíčem. Za dob antického Řecka a Říma se samotný mechanismus nijak podstatně nezměnil, inovace se ovšem dočkal materiál - na výrobu zámku se začíná využívat bronz.

    Až do 17. století se vyrábějí zámky, ve kterých lze klíčem jen pootočit a často jen ani není možné vyndat. Během období renesance jsou zdobeny různými vysekávanými motivy či třeba barevnými krytkami pro klíčovou dírku. V této době zámky ještě nebývají zasazené přímo do dveří, ale pouze připevněné na jejich straně. Přibližně od poloviny 17. století se mechanismus zámků začíná postupně vylepšovat, avšak první významná změna přišla až v roce 1778, kdy si Angličan jménem Robert Barron nechal patentovat zámek, jenž obsahoval stavítka - jakési páky, které musel klíč zvednout do správné polohy, aby bylo možné pohnout se závorou. Barronovu vizi dále rozvinul například Jeremia Chubb a později Robert Yale, jenž roku 1844 vynalezl cylindrickou vložku. Jednalo se o soustavu odpružených stavítek s blokovacími kolíky, které musí zuby klíče nastavit tak, aby bylo možné otočit cylindrem zámku. Cylindrické vložky jsou dnes využívány v naprosté většině dveří, protože umožňují jak obrovskou variabilitu klíčů, tak spoustu druhů a různý počet stavítek.

    V průběhu 20. století zámky procházejí dalším vývojem, který spočívá většinou v modifikacích klasického cylindrického mechanismu, vycházejících z renesančních profilových klíčů přes dózické (často třeba dnešní záchodové :-) až po patentní - u nás známé pod názvem FAB. Podobně vznikl třeba také takzvaný trubkový zámek, jehož stavítka najsou umístěna v pravém úhlu ke klíči, ale po celém jeho obvodu. V moderní době se také začínají stále více využívat heslové a elektronické zámky.

    A teď už něco k lockpickingu

    "Lockpickingem" se obecně myslí způsob otevření zámku bez originálního klíče pouze manipulací s jednotlivými stavítky a především bez jakéhokoli poškození zámku. Ačkoli toto umění bývá často spojováno s trestnou činností, patří k nutné výbavě zámečníků a v poslední době se rozmáhá i jako koníček. Doba vzniku lockpickingu je nejasná, ale předpokládá se, že začalo vznikat již s prvními zámky jako alternativa v případě, že vlastník zámku by přišel o klíč a nechtěl zámek hned ničit. Avšak existuje i druhá verze, která je podle mého názoru pravděpodobnější. Lockpicking mohli docela dobře vymyslet zloději, jimž zámky najednou udělaly rychlé vloupání mnohem složitějším, a tak se snažili přijít na způsob, jak je obejít.

    Při tradičních metodách se používají dva nástroje, které se v principu nijak nezměnily už od doby vynalezení cylindrického zámku. Jedním z nich je planžeta, což je nástroj k manipulaci se stavítky, a druhým napínák, jenž má za úkol otáčet cylindrem zámku a tím zajišťovat stavítka, aby se nevracela a zůstávala tak "otevřená". Ještě k "anatomii" zámku: ve skutečnosti se v něm nenachází jedna sada stavítek, ale dvě, vrchní a spodní. Na vrchní stavítka tlačí klíč, případně planžeta, a ta přenáší tlak na spodní stavítka s pružinkami, která otevírají zámek.

    První metoda se nazývá vyhmatávání a spočívá v tom, že se do zámku zastrčí napínák, začne se na něj malou silou působit (opravdu malou, jde spíše o jemný dotyk než o skutečnou sílu) a poté se pomocí planžet postupně zatlačují všechna stavítka tak, aby se zasekla o okraj cylindru a zajistila se. V okamžiku, kdy jsou všechna stavítka zaseklá, je možné volně otáčet cylindrem. Touto metodou je možné otevřít téměř jakýkoli cylindrický zámek, vyžaduje to ovšem mnoho hodin tréninku.

    Druhá metoda, nazývaná raking, je naproti vyhmatávání velmi jednoduchá, avšak ne vždy funguje. Jde vlastně o to, že se na stavítka planžetou netlačí, ale pouze se s ní prudce trhá od konce cylindru ven. Horní stavítka tím pádem odskočí od planžety a udeří do spodních stavítek, které se, pokud je na napínák vyvíjen správný tlak, zaseknou a zůstanou držet. Druhá možnost, jak raking provádět, je přejíždět planžetou po stavítkách jako pilkou. Nedá se říct, že by některý způsob fungoval lépe, to záleží pouze na preferencích konkrétních lockpickerů.

    Některé zámky také mohou mít některá spodní stavítka vyměněná za takzvaná bezpečnostní. Ta nemají klasický válcovitý tvar, ale třeba tvar houby či velkého tiskacího I. Odolnost zámku proti vypáčení zvyšují tím, že při příliš velkém tlaku na napínák se pomocí toho výřezu zaseknou mezi tělem a cylindrem zámku. Pak je zpravidla potřeba vrátit cylindr do původní polohy a páčit celý zámek znovu.

    (Popis obrázku níže: Horních osm planžet je určeno především pro vyhmatávání, další čtyři jsou primárně pro raking, třetí od konce je extraktor - nástroj pro vytahování různých nežádoucích odpadů ze zámku - a poslední dvě jsou speciální "dentální" planžety. Jejich název je odvozen od zubařských nástrojů, protože jsou podobně zahnuté, ale na konci mají na rozdíl od klasických hákových planžet malý hrot kvůli lepšímu zatlačování stavítka.)

    Na závěr chci ještě dodat, že lockpicking v této klasické podobě je jedna z nejpomalejších metod k překonání zámku. Zlodějům většinou nezáleží ani na tom, že zničí třeba okno u auta, takže je tím méně bude zajímat nějaký zámek. Existuje řada způsobů, jak se dostat během několika málo sekund i přes velice kvalitní zámky, mimo jiné napřiklad odvrtáním, rozlomením či vytržením zámku, visací zámky lze přeštípnout nebo přepilovat, případně lze jednoduše vyrazit dveře. Z tohoto důvodu je dnes už víceméně nesmyslné považovat lockpicking za trestnou činnost, ale to se, bohužel, těžko vysvětluje. Proto se tento problém zatím řeší tak, že u jakéhokoli kupovaného paklíče je v kupní smlouvě uvedeno, že je určen pouze pro překonávání vlastních zámků a kupován na vlastní zodpovědnost.

    Otázky:

    1. Ve kterém roce byl vynalezen cylindrický zámek?
    2. Jak se jmenují tradiční metody lockpickingu?

    Genevieve, vloženo 17:43:27  17. 10. 2012

    Vývoj církevní situace za Přemysla Otakara I. 1/2

    Církevní situace v Českém knížectví při nástupu Přemysla Otakara I. na trůn

    Církevní situace byla ve 13. století na území Čech poněkud odlišná od církevní situace na jih či na západ od nás. Je podstatné si uvědomit, že jsme v té době byli ještě velice rané křesťanství, kdežto například Itálie byla s křesťanstvím a jeho myšlenkou spjata výrazně déle. Křesťanství se u nás ale záhy prosadilo jako státní ideologie, kult přemyslovských mučedníků posvěcoval vládu dynastie. V té době bylo velice důležité, aby rod, který vládnul, měl ve svých předcích nějakého svatého. Rodu to dodávalo na váženosti a předurčenosti. Přemyslovci měli svého svatého Václava a svatou Ludmilu, francouzští králové měli svého svatého Ludvíka. Od založení biskupství v Praze v roce 973 se církevní správa vyvíjela poměrně chabě.
    U nás například byla běžná, na počátku 13. století, tzv. klerogamie. Máme o ní důkazy například ze zápisů kronikáře Kosmy. Také byla v podstatě česko-moravská církev spravována panovníkem se souhlasem předáků. Povětšinou to bylo univerzálně posvěcené kněžstvo, které spravovali pražský a olomoucký biskup pod arcidiecézí v Mohuči. V análech a kronikách bývá vzpomínán pražský biskup jako druhá hlava země, hned vedle českého knížete.
    Čeští biskupové, mimo jiné, také stáli po boku českého vládce jako jeho rádci a měli nezanedbatelný hlas, co se týkalo rozhodování a duchovní hodnostáři obecně se velice aktivně účastnili veřejného, vojenského i politického života. Dá se říci, že tvořili důležitou oporu knížecí moci. I vzhledem k tomu, že spousta českých obyvatel byla v té době negramotná a u kněží se předpokládala minimálně znalost psaní a čtení, tak zastávali většinu úřadů v království a i díky svému vzdělání mohli dostávat důležitější posty v království. Pevná závislostní pouta vázala duchovenstvo ke knížeti. Kníže dokonce považoval biskupa za svého osobního kaplana (episcopus mei), a proto také na tento post dosazovali toho, kdo se jim tam hodil.

    Jedním z hlavních problémů bylo obsazování kněžských úřadů knížetem podle družinických tradic a přivlastňování si majetku církve. Vyšší šlechta a s ní i panovník totiž pohlíželi na majetek církve jako na případný dodatečný zdroj svých příjmů. Ať už co se týkalo vlastnictví kostelů, nebo vybírání desátků a nakládání s nimi.
    Dá se tedy říci, že situace v českých zemích na počátku 13. století a za vlády Přemysla Otakara I. byla rozdílná oproti situaci například v Itálii či Francii. S tím se ovšem nehodlal smířit Ondřej, pražský biskup, obzvláště poté, co navštívil IV. Lateránský koncil a viděl, jaké rozdíly mezi těmito územími panují, a rozhodl se, že to takhle nenechá.

    Ondřej, biskup pražský

    Ondřej před zvolením biskupem a jeho zvolení
    Není známo datum narození Ondřeje a předpokládá se, že zemřel 30. července 1224 v Itálii. Ondřej nejdříve působil jako probošt ve Staré Boleslavi, později, od roku 1204, fungoval jako probošt na Mělníku a od roku 1207 zastával úřad probošta u svatého Víta v Praze. V té době byl s touto funkcí spjat také post králova kancléře. Po smrti biskupa Daniela II. byl Ondřej v roce 1214 jmenován biskupem pražským. Byl to záměrný počin ze strany Přemysla Otakara I., který považoval Ondřeje za svého přítele a dobrého rádce, který vždy stojí při něm. Pravděpodobně to tak i do té doby bylo. Zásadní zlom nastal v okamžiku, kdy Ondřej, v té době již biskup pražský, odjel na IV. lateránský koncil v roce 1215.
    Tento koncil svolal papež Inocenc III. v letech 1213–1215. Byl to největší koncil středověku, účastnilo se ho přes 70 patriarchů a arcibiskupů a na 400 biskupů a dalších hodnostářů. Koncil zasedal v lateránské bazilice v Římě. Koncil si dával za cíl usměrnění náboženského vývoje, kdy bylo potřeba čelit spontánním heretickým hnutím. Přijal na 70 ustanovení, kdy cílem již nebylo prosazení křesťanských schémat, nýbrž jejich prohlubování pro život jedince i společnosti. Celibát v církvi se měl stát samozřejmostí a diecéze a farnosti měly být řádně obsazeny. Bojem s kacíři byla pověřena světská moc, která měla právo soudu a rozsudku.

    Situace po IV. Lateránském koncilu
    Pod vlivem tohoto koncilu se Ondřej rozhodl zahájit boj za změnu postavení české církve. Neusiloval pouze o zlepšení postavení a vymanění ze závislosti, ale chtěl také zlepšit morální stav kléru a založit arcibiskupství. Jelikož měl obavy z reakce svého někdejšího přítele Přemysla Otakara I., tak opustil o rok později Čechy a jel rovnou za papežem, kde mu přednesl celou situaci. V roce 1217 byl nad pražskou diecézí vyhlášen interdikt. K tomuto závažnému kroku měl hned několik důvodů, jako nesprávné využívání desátku, kdy byl tento poplatek, určený na výstavbu kostelů, chrámů a katedrál, využíván pro potřeby šlechty.
    Král Přemysl Otakar I. se tímto problémem zprvu příliš netrápil, jelikož měl naprostou a plnou moc nad klérem, který byl celou situací zaskočen a nebyl připraven. Jelikož kroky Ondřeje vedly, alespoň v očích šlechty, k poškozování šlechty, tak panovník mohl počítat i s její podporou. To byla asi jedna z největších chyb, které Ondřej udělal. Nezajistil si nejdříve bezpodmínečnou podporu kléru v Čechách.
    První krok, který Ondřej udělal za emancipaci církve v Čechách, byl spor o odvádění desátku, který nedodržovaly kláštery, panovník ani šlechta. Tento krok samozřejmě bezezbytku podpořil papež, ale už méně se to líbilo panovníkovi a šlechtě. Na stranu krále se postavil jeho nový kancléř Benedikt, probošt litoměřický a také jeho sestra Anežka, abatyše svatojiřská. Král i biskup měli vyslat své vyslance do Říma k projednání těchto záležitostí, ale vzájemná nedůvěra se stupňovala. Přemysl vyslal svého kancléře Benedikta a ten, mimo jiné, také donesl list ujišťující poslušenstvím římské kurii a stavějící se za politiku Přemyslovu, od jeho šlechty, kterou reprezentovali stolník Hrděbor, maršálek Jindřich z rodu Vítkovů, komorník Slavek z rodu Hrabišiců a kastelán budyšínský Beneš. Česká šlechta tedy stála za svým králem.
    Ondřej se, asi i právem, obával, že by celá jeho věc mohla být obětována pro dosažení jiných, politických, cílů, takže se rozhodl, že celou věc výrazně vyhrotí. Inspiroval se arcibiskupy canterburskými a zvolil odchod ze země pod záminkou zbožné poutě, ale jak dokládá i reakce Přemysla Otakara I., který dotčeně zabral biskupské statky, tak celá akce vypadala jako útěk. Na konci roku 1216 uvalil na svoji diecézi interdikt, ke kterému ho opravňovalo také zvláštní zmocnění od papeže, aby zajistil správné odvádění desátků.
    Interdikt však obyvatelstvo příliš nezkrušil, neboť nebyl dodržován a byl zpochybňován. Přemysl se obrátil na svého přítele, mohučského arcibiskupa Sigfrieda, který po krátkém zvážení interdikt zrušil. Samozřejmě to nebylo jen tak, opíral se o dobrozdání, které si nechal vypracovat od strahovského opata Adama a pražského děkana Arnolda, kteří byli také Přemyslovými straníky. Tato metoda ovšem nezabrala, protože papež Honorius III. se rozhodl věřit Ondřejovi a Přemysl sám si poněkud zkazil situaci tím, že se chtěl pomstít Ondřejovi a vydal akta, která například rušila výsady pražských biskupů a zábory církevních statků. Papež tedy znovu uvalil interdikt.
    Do Říma měli být odesláni královi stoupenci k výslechu. Přemysl Otakar I. najednou vlastně musel hájit svoji svrchovanost, jelikož volbu biskupů mu zaručuje už Zlatá bula Sicilská. Přemysl se chtěl dohodnout a potřeboval, aby bylo veškeré obvinění zpochybněno a popřeno. Ondřej naopak chtěl, aby byli viníci naprosto a nekompromisně potrestáni. V roce 1218 byli požádáni biskupové z mohučské provincie o vyjádření. Ti seznali, že hlavní problém je závislost farářů a církevních hodnostářů na světské moci. Podali stanovisko, že napříště by neměli kněží přijímat úřad bez potvrzení biskupa. To byla v českých zemích absolutní novinka. V. Novotný se domnívá, že se pravděpodobně Přemysl Otakar I. a šlechta připojili k jednání.

    Otázky:
    1. Čím se podle vás hlavně proslavil Přemysl Otakar I.?
    2. Kdy a kde byl IV. Lateránský koncil?

    Dara, vloženo 07:47:42  12. 10. 2012

    Léčiva a doplňky stravy




    Léčivé přípravky:


    Před uvedením na trh procházejí léčiva registračním řízením, kde se hodnotí bezpečnost a účinnost léku (fromy) pro určitou indikaci. Pro uvedení nového léčiva na trh je zapotřebí mnoho zkoušek (a peněz). Pokud je objevena látka, která vypadá slibně a nějaká farmaceutická firma se rozhodne investovat do testování začíná se na zvířatech, nPŘ. potkanech (rat zamená potkan). Trvá několik let a dál se většina přípravků kvůli nežádoucím účinkům nedostane. Pokud přípravek projde tou takzvanou předklinickou fází je schválen pro klinické testy na lidech. V první fázi klinických testů se ověřuje bezpečnost (mechanizmus působení, účinost vstřebávání a tím vhodné dávkování). Do druhé fáze tedy postupuje pouze bezpečné léčivu a je zkoumána jeho schonost dosáhnout žádoucího účinku proti danné nemoci. Dostatečně efektivní léčivo postupuje do třetí fáze, kde množství dobrovolníků pro testy stoupá do stovek a tisíců. Testuje se, zda je účinější než "referenční metoda" léčení danné nemoci. Teprve po této fázi může být povoleno příslušným úřadem (FDA v Americe, EMEA v EU, v Čechách SÚKL) pro léčbu v běžné praxi. Bezpečnost a účinky léčiva se sledují samozřejmě i dále (někdy označováno jako čtvrtá fáze). Na nová léčiva má patent firma, která investovala do studií, protože preparátu trvá kolem 12 let než (pukud vůbec) se dostane ke schvalování.
    Pokud vyprší patent, mohou ekvivalenty léčiva vyrábět i jiné firmy. Tyto "nové" léky ale také musí projít testy. Sice poněkud jednoduššími, protože se využívá takzvané zásady podobnosti, ale musí dokázat shodu kavntitaviní i kvalitativní v účinné látce, lékové formě (orální, injekční), biologické dostupnusti (např. uvolňování do organismu) a bioekvivalenci, tedy shodu v časovém průběhu krevních hladin. Posleně jmenované testy se provádí na dobrovolnících.
    Bezpečnost léčiv, ať už generických nebo nových je sledována po celou dobu jeho prodeje (oběhu) nejen samotným výrobcem, ale také příslušným úřadem, tedy Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).


    Doplňky stravy

    Před uvedením na trh procházejí léčiva registračním řízením, kde se hodnotí bezpečnost a účinnost léku (fromy) pro určitou indikaci. Pro uvedení nového léčiva na trh je zapotřebí mnoho zkoušek (a peněz). Pokud je objevena látka, která vypadá slibně a nějaká farmaceutická firma se rozhodne investovat do testování začíná se na zvířatech, nPŘ. potkanech (rat zamená potkan). Trvá několik let a dál se většina přípravků kvůli nežádoucím účinkům nedostane. Pokud přípravek projde tou takzvanou předklinickou fází je schválen pro klinické testy na lidech. V první fázi klinických testů se ověřuje bezpečnost (mechanizmus působení, účinost vstřebávání a tím vhodné dávkování). Do druhé fáze tedy postupuje pouze bezpečné léčivu a je zkoumána jeho schonost dosáhnout žádoucího účinku proti danné nemoci. Dostatečně efektivní léčivo postupuje do třetí fáze, kde množství dobrovolníků pro testy stoupá do stovek a tisíců. Testuje se, zda je účinější než "referenční metoda" léčení danné nemoci. Teprve po této fázi může být povoleno příslušným úřadem (FDA v Americe, EMEA v EU, v Čechách SÚKL) pro léčbu v běžné praxi. Bezpečnost a účinky léčiva se sledují samozřejmě i dále (někdy označováno jako čtvrtá fáze). Na nová léčiva má patent firma, která investovala do studií, protože preparátu trvá kolem 12 let než (pukud vůbec) se dostane ke schvalování.
    Pokud vyprší patent, mohou ekvivalenty léčiva vyrábět i jiné firmy. Tyto "nové" léky ale také musí projít testy. Sice poněkud jednoduššími, protože se využívá takzvané zásady podobnosti, ale musí dokázat shodu kavntitaviní i kvalitativní v účinné látce, lékové formě (orální, injekční), biologické dostupnusti (např. uvolňování do organismu) a bioekvivalenci, tedy shodu v časovém průběhu krevních hladin. Posleně jmenované testy se provádí na dobrovolnících.
    Bezpečnost léčiv, ať už generických nebo nových je sledována po celou dobu jeho prodeje (oběhu) nejen samotným výrobcem, ale také příslušným úřadem, tedy Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).
    Doplňky stravy jsou naproti tomu podle legislativy hodnoceny jako potraviny, které se ale od potravin pro běžnou spotřebu liší vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, a které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy a příznivě ovlivňují zdravotní stav. Nejsou tedy určeny k léčbě či prevenci (předcházení) onemocnění a schvaluje je Ministerstvo zdravotnictví. To ovšem potrvzuje pouze jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv příznivé účinky.
    Doplňky stravy nemohou dle platných právních předpisů deklarovat vlastnosti prevence, léčby nebo vyléčení onemocnění nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Bohužel výrobci často uvádějí taková tvrzení, která jsou zavádějící a spotřebitele matou - např. prokázání účinků v klinických studiích. Na rozdíl od léčiv u doplňků stravy také není povinnost sledovat např. množství účinné látky po dobu oběhu. (Pokud já vím, nechává si to sledovat GS Chondro, o nikom jiném nevím.) Doplněk stravy musí být jako doplňěk stravy také označen.


    Otázky:
    1) Kolik fází má klinické testování léčiv?

    2) Musí mít doplňěk stravy klinickou studii?

    Fionor, vloženo 11:02:59  10. 10. 2012

    Rádio - co vlastně znamená AM a FM?



    I když si dnes hudbu pouštíme především z MP3 přehravačů, počítačů a mobilů, rozhlasové přijímače (zvané častěji rádio) naše životy stále ještě neopustily. Pro většinu řidičů jsou neocenitelným společníkem na jejich cestách - zejména proto, že většina rozhlasových stanic zařazuje do svého programu pravidelná dopravní hlášení...
    A když se porozhlédnete doma, tak jistě také narazíte na nějaké to rádio... i když na něj už nejspíš sedá prach a kdoví, zda je ještě zapojené do zásuvky.

    Co ale znamenají ta tajemná písmenka AM a FM, jež určují, kterou stanici máme vlastně naladěnou?
    Většina lidí vás informuje o tom, že FM jsou VKV - tedy Velmi Krátké Vlny - a AM jsou ty druhé, delší, co se dají přenášet na dlouhé vzdálenosti...

    Inu, ve své podstatě to je pravda, protože právě takhle jsou používány, ale samotné zkratky znamenají něco trochu jiného a nemají s délkou vln až tak moc společného.
    AM znamená Amplitudová Modulace a FM je Frekvenční Modulace.

    Počujte, Kefalín. A čo si vy predstavujete pod takým slovom, “Modulace”?

    Tady nám bude nápomocný gif, který byste měli vidět někde poblíž. Modulace je ve své podstatě změna charakteru nosného signálu (nosné vlny) pomocí modulujícího signálu (přenášený Signál - vlna, kterou chceme přenést). Jde vlastně o to, že přenášený signál má příliš nízkou frekvenci a obtížně se proto šíří na větší vzdálenost a tak je lepší ho navázat na nějaký jiný, který má vyšší frekvenci, a je snadné jej na straně přijímače „odečíst“ od přenášené informace. Vysílaný (modulovaný) signál pak také méně podléhá interferencím (v podstatě nežádoucí modulaci).

    AM je zdaleka nejjednodušší a je používaná zhruba od roku 1900. V jednoduchosti lze říct, že se prostě jen přičte amplituda (intenzita, nebo síla chcete-li) signálu k nosné vlně a tím se vytvoří jakási „obálka“ ze které se dá signál opět vyčíst.
    V praxi je to o něco komplikovanější, protože se nepoužívá jen jedna nosná vlna, ale jsou zde i dva postranní pásma (součtové a rozdílové) a vše se míchá v různých poměrech podle relativně zábavných vzorců na jejichž konci může vlna vypadat všelijak.

    FM je výrazně komplikovanější, protože se mění (jak už sám název napovídá) samotný kmitočet nosné vlny pomocí modulačního signálu (opět napoví animace). Historicky se FM používala (a dosud používá) pro přenos VKV (nebo VHF, pokud dáte přednost mezinárodní zkratce) signálu, a to jak rozhlasového tak i pro ozvučení televize (při analogovém pozemním vysílaní). Navíc se frekvenční modulace používá pro převod (zjednodušení) videosignálu při analogovém záznamu na páskové médium (kazeta) a to zhruba z 18 oktáv frekvenčního rozsahu na cca 3 oktávy (oktáva je interval během kterého se změní frekvence vlny na dvojnásobek - například: 8 Hz - 16 Hz - 32 Hz - 64 Hz - tj. 8 Hz - 64 Hz je rozsah tří oktáv ).

    Existují také fázové modulace (PM), občas užívaná v elektronických hudebních nástrojích, a pulzně šířková modulace (PWM), která nachází uplatnění ve výkonové elektronice (a občas také jako náhrada Digital/Analog převodníku).

    Disclaimer: Fyzikálně vzdělaní budou oprávněně zuřit, že vykládám bludy, ale snažil jsem se to zjednodušit, aby vše bylo pochopitelné průměrnému středoškolákovi (jak ho vidím já). Naopak humanitně zaměření možná ani nepochopí, o čem píši a budou požadovat ještě větší zjednodušení. Oběma skupinám se omlouvám - jinak to už asi neumím. :)

    Otázky:
    1. Jaké důvody vedly k tomu, že se začal signál rádiový signál modulovat?
    2. Co (fyzikálně) definujeme jako oktávu?

    Genevieve, vloženo 16:57:47  08. 10. 2012

    Recepce antiky v architektuře Letohrádku královny Anny 2/2

    Prvky antiky v architektuře Letohrádku

    Jan Bažant ve své knize píše toto: „V množství a intenzitě odkazů k antické řecké a římské kultuře nemá pražský Belveder obdoby v celé zaalpské renesanci.“

    Pražský Belvedér je výrazným dokladem recepce architektury starověkého Říma. Nemusí jít nutně o konkrétní prvky stavby, ale spíše jako o myšlenku obnovit architekturu antické vily. Antické paláce a vily se vyznačují symetričností, blokovitostí a stupňovitostí. Belvedér je přísně symetrický, zbudovaný na mohutné podnoži vysoké šest metrů, kterou byl terén zvýšen na jihu, východě a částečně i na severu, dnes je však zcela zakryt stromy. Důležité je také samotné umístění celé stavby, které je zřejmým odkazem na antiku a antickou vilu, protože vrch, na kterém je letohrádek umístěn, je přímou obdobou athénské Akropole.
    Výraznou částí celé stavby je nepochybně také sochařská stránka celé stavby, kterou ztvárnil italský sochař a stavitel Paolo della Stella z Melide na Luganském jezeře, se svými pomocníky. Italský sochař se inspiroval v římských a řeckých dějinách. V početném reliéfním souboru má své významné místo báje o Heraklovi nebo Perseovi a další antických hrdinech. Zajímavé je, že Iasón a Meleagros zde nejsou zastoupeni výjevy o Argonautech, ale Kalydonským lovem s Atalantou. Nemůže zde chybět některá z četných dobrodružství Dia, nebo Venuše. Jelikož se celkově jedná o stavbu zasazenou do přírody, tak není možné opomenout výjevy a bájné bytosti spjaté s přírodou, jako je třeba satyr nebo satyrka. Lze předpokládat, že náměty nejsou náhodné, nicméně i přesto působí poněkud neuspořádaně.

    Sám zadavatel stavby Ferdinand I. se nechal zobrazit při jedné ze svých oblíbených zábav, konkrétně lovu, a také v kurtoazním výjevu, na kterém podává královně Anně květinu. Je možné se domnívat, že to má spojitosti s bájeslovnými scénami o milostných dobrodružstvích Dia, stejně jako lovecké výjevy naznačují paralelu s loveckými výjevy z antiky.


    Jedním z podstatných uměleckých skvostů letohrádku, kde jsou názorně vidět prvky antiky, je Zpívající fontána z roku 1562–1568, kterou navrhl italský malíř Francesco Terzio. Je zde velmi jasně vidět, jak se propojuje starověká ornamentika s ústřední skupinou Satyra, Pana, boha lesů, pramenů a pastýřů, což je pravděpodobně ovlivněno tím, k čemu bylo dílo určeno, tedy především jako fontána.

    Inspirace antikou je také očividná v architektonice celé stavby. Troufalé není ani srovnání půdorysu o protáhlém jádru se sloupovým ochozem, s chrámem boha Poseidóna v Pastu, který má podobný půdorys. Ovšem více než chrámu se celá stavba podobá helénisticko-římským vilám, zejména z 1. století našeho letopočtu. Díky výkopům a malbám máme představu o tom, jak vypadaly. Víme, že měly protáhlé útvary, většinou o jednom dlouhém traktu, ale víme také o poněkud složitějších dvou nebo trojkřídlých. Většinou tedy byly jednopatrové s terasou jak v patře, tak v přízemí. Toto můžeme vidět i na letohrádku, který je horizontálně pojatý. Stella letohrádek počal budovat, ale nedokončil ho, kvůli své smrti. Po něm stavbu převzal Bonifác Wolmut, který vybudoval patro bez ochozu, nicméně na něm použil římské motivy při vytváření výklenků.

    Portikus už za antiky mohl obklopovat celý dům, nejenom vchod, a nejinak je tomu i u této pražské stavby. V antice sloupy nesly kladí, ovšem u letohrádku můžeme najít archivolty, které tedy vytvářejí oblouky mezi sloupy, v renesančním duchu. Jde o jednoznačnou odchylku od dobové italské normy, která ukazuje nějaký určitý záměr. Sloupová arkáda na hlavní fasádě byla typická pro středověkou Itálii. Na přelomu patnáctého a šestnáctého století však v Itálii i v okolní Evropě začíná sloupové arkády vytlačovat jejich původní antická podoba. Belvedér je sice sloupovými arkádami charakterizován jako soukromý prostor, ale prominentní umístění v pražském panoramatu naopak ukazuje na stavbu veřejnou. Letohrádek se od města neizoluje, což by bylo logické od stavby, která je určená k odpočinku a klidu, ale naopak, se vůči němu a jeho domům otevírá a tím si celou Prahu podmaňuje.

    Zajímavé jsou třeba také patky sloupů, které mají iónsko – korintský styl, tedy se dvěma oblouny a dvěma výžlabky. Tento vzor byl objeven v Pantheonu v Římě. Tyto patky ovšem nebyly moc známé až do 16. století.

    Co se týče fasády, tak dochází k razantnímu zlomu mezi přízemím a prvním patrem letohrádku. Každá část má svého autora, který měl očividně jiný názor na výzdobu. Přízemí, které stavěl della Stella, je celé v iónském stylu. Sloupy jsou sice hladké, ale mají iónské hlavice a nad trojstupňovým architrávem je vlys s bohatým vegetabilním dekorem. Bohatá dekorace je naprosto v souladu s celou výpravností arkád a navíc je zdůrazněna festony na hlavicích sloupů, figurálními konzolami na zdech stavby a podobně. S touto výzdobností ostře kontrastuje patro, které je pojato odlišně. Je celé v přísném dórském stylu, fasáda je sice rozčleněná, ale její výzdoba je dosti strohá. Nad řadou oken střídajících se s nikami, je dórský vlys s triglyfy a prázdnými metopami. Niky lemují dórské pilastry, na kterých spočívá iónská římsa s trojstupňovým architrávem a prázdným, lehce stlačeným vlysem. Ovšem nelze celou tuto změnu připisovat pouze změně stavitele. Předpokládá se, že za to může i sám panovník Ferdinand I., který si prý tuto změnu přímo vyžádal. Není jisté, proč nastala změna v názoru zadavatele, který předtím byl spokojen se zdobností celé stavby, a následně požaduje strohý styl. Je možné, že za to může antická nauka o vhodnosti, která se v Evropě prosadila v první polovině šestnáctého století.

    Zatímco v přízemí bylo iónským stylem definováno, že se jedná o královskou stavbu, o stavbu pro královnu, patro bylo již stavbou budoucího císaře svaté říše římské, což měl patrně naznačovat hlavně strohý dórský styl. Hlava habsburského domu byla totiž současně velmistrem řádu zlatého rouna, který proto byl nejvýznamnějším atributem habsburského císařského majestátu. Zdá se tedy, že tento projekt jaksi kopíruje Ferdinandovu kariéru, která vyvrcholila zvolením na císaře Svaté Říše Římské roku 1558.

    Bohužel, s ohledem k obsáhlosti celé výzdoby letohrádku, se nemohu věnovat dostatečně veškeré reliéfní výzdobě, která je na Belvederu obzvláště bohatá, tak jsem se omezila pouze na jeden motiv z celé výzdoby, který je ovšem hojně zastoupený a je vhodným příkladem.

    Herkules
    Na letohrádku jsou Herkulovy činy zobrazeny na soklech krajních sloupů všech průčelí, kromě východní fasády. Na severní straně můžeme najít vyobrazeny první dva Herkulovy úkoly, na východním konci jižní fasády je hrdinův úkol, kdy zkrotil krétského býka, na západním průčelí potom můžeme najít vztyčení gibraltarských sloupů a zabití Antala. Na západním konci jižní fasády je zobrazen poslední a nejtěžší čin, přemožení Kerbera. Herkulův čin je také zobrazen na samotném ceremoniálním štítu arcivévody Ferdinanda, který byl vyroben v Miláně v šedesátých letech 16. století. Jde o Herkulův boj s nemejským lvem, lernejskou hydrou, Antalem a Kerberem. Výběr se podobá výběru k výzdobě Belvederu, které znázorňují začátek i konec Herkulovy kariéry. Do výzdoby Belvederu byl Herkules začleněn také jako vzor, který je dobré následovat a příšery, které porazil, jako zlo, se kterým je potřeba celý život bojovat a které na nás stále číhá.
    Vyobrazení Herkula jak vztyčuje dva Gibraltarské sloupy při cestě za Geryonovým stádem, je zjevná narážka na habsburskou devisu „plus ultre“ ilustrovanou právě dvěma Herkulovými sloupy. Ve Ferdinandově ikonografii se sloupy a devisa objevují jako symbol jednoty habsburského domu. Herkulovo vítězství nad Antalem má ovšem také hluboký smysl. Bývá nejčastěji vyobrazováno v okamžik, kdy hrdina zvedá Antala ze země, na belvedérském reliéfu vidíme hrdinu s pravou nohou lehce předkročenou, drží Antala kolem pasu a tiskne jej k sobě, Antaios má pravou nohu ohnutou v koleni a nataženou dozadu, celé tělo má prohnuté a marně se snaží dosáhnout na zem. Tento prvek je velmi důležitý, neboť Herkules pochopil, že Antala neporazí jenom silou, ale uvědomil si, že Antalas čerpá svou sílu ze své matky, země, takže ho porazil tím, že mu nedovolil dotknout se země. Je tedy vykládán jako výjev ctnosti nad tělesností, což bylo v té době velmi oblíbené.
    Výběr Herkula, jako jednoho z hlavních motivů celé výzdoby letohrádku tedy jistě nebyl náhodný, a chtěl i něco naznačit, něco předat. Je to také příklad toho, jak se tehdejší, již pomalu renesanční společnost, vracela k ideálům antiky a antické společnosti, stejně jako k jejím pověstem a bájím, které se začaly vykládat novým způsobem, aby předaly určité poselství. Herkules, který jako dobrý hrdina, inteligentní a pracovitý, byl tedy jistě skoro nejvhodnější volbou.

    Na celé výzdobě Belvedéru se objevují mnohá vyobrazení antický hrdinů jako je právě Herkules, nebo Ianus, Jupiter, Marsyás, Meleagros, Merkus, Perseus a Pegasus, satyrové nebo draci. Je krásně vidět, jak se autoři inspirovali antickými díly, pověstmi a bájemi.
    Dá se říci, že celý letohrádek je odkazem na antiku, její velikost a krásu, kterou hrdě reprezentuje.

    Použitá literatura
    BAŽANT, Jan. Pražský belvedér : a severská renesance. 1. vydání. Praha : Academia, 2006. 379 s.
    HEROUT, Jaroslav. Staletí kolem nás : Přehled stavebních slohů. 4. doplněné vydání. Praha : Panorama, 1981. 396 s.
    MORÁVEK, Jan. Průvodce Pražským hradem. 1. vydání. Praha : Orbis, 1946. 35 s.
    MORÁVEK, Jan; WIRTH, Zdeněk. Pražský hrad v renesanci a baroku : 1490 - 1790. 1. vydání. Praha : Orbis, 1947. 20 s.
    VARCL, Ladislav, et al. Antika a česká kultura. 1. vydání. Praha : AK ČR, 1978. 576 s.

    Otázky
    1. V textu to není uvedené, ale určitě to zvládnete. Vyjmenujte aspoň pět z dvanácti Herkulových úkolů.
    2. Vyjmenujte alespoň dva antické hrdiny, kteří jsou zobrazeni na letohrádku.

    Genevieve, vloženo 16:09:21  05. 10. 2012

    RECEPCE ANTIKY V ARCHITEKTUŘE LETOHRÁDKU KRÁLOVNY ANNY V PRAZE 1/2

    Říkáte si, co je to sakra za název? A co čem to bude? Nemusíte se bát :-) Snažím se trochu oživit téma, co jsme probírali ve škole :-). Každý obyvatel Prahy zná letohrádek. Je krásně vidět, když se koukáte na Hrad od Vltavy, vykukuje tam mezi stromy jako živá připomínka dávno zašlých časů. Je to úžasná stavba, první svého druhu v Čechách. Říká se, že letohrádek byl taková první vlaštovka renesance u nás. Přežil i velký požár v roce 1541. Takže se mu trochu podíváme na zoubek. Letohrádek totiž v sobě skrývá spoustu známek antiky ;-)

    Počátky stavby


    O prvním kroku k vytvoření stavby, se píše v dopisu z 13. listopadu 1534, který poslal Ferdinand I. z Vídně do Prahy. Píše v něm, že uzavřel smlouvu s italskými dělníky a zedníky, a podle níž má zámecký hejtman zařídit přípravu materiálu ke stavbě.
    Zakázku na model dostal od krále italský kameník Paolo della Stella. Je podstatné říci, že vytvářet malý model stavby, jak učinil Paolo della Stella, bylo v té době teprve v počátcích, a mimo jiné to také bylo velice nákladné. Proto je model letohrádku, který se bohužel nedochoval, raritou a dával svému staviteli možnost předvést panovníkovi, jak bude slavná stavba vypadat a také se podle něj řídit v průběhu stavby. Model totiž nezahrnoval jenom vnější podobu stavby, ale také vnitřek, což staviteli v průběhu prací velice usnadnilo práci. Ihned započaly práce na dekoraci a později i na plastické výzdobě průčelí arkádového ochozu, oken a vstupů na přízemí letohrádku. Byli hotoví překvapivě rychle, již v roce 1540 měli hotovo – 51 mytologických reliéfů pro průčelí a 10 reliéfů pro výplně stylobatů arkádových sloupů.

    Zednické práce se ujal Giovanni Spatio a vedl je až do roku 1539, po něm práci převzal Juan Maria del Pambio, přičemž v sochařské práci della Stellovi pomáhal jeho bratr Juan Maria. Po převzetí vedení stavby a až do své smrti roku 1552 měl della Stella na starosti celou stavbu. Ani tehdy však nebyla dokončena, protože roku 1541 zachvátil požár Malou Stranu a Hradčany, při které byl sice samotný letohrádek ušetřen, ale zahrada byla bez přímého spojení s hradem, protože požár sežehl most i královniny pavlače. Průběh a děsivé následky požáru jsou zaznamenány Václavem Hájkem z Libočan, který píše, že oheň tehdy zachvátil Malou stranu, Hradčany a nato i celý hrad, v něm kapli Všech svatých, Vladislavův palác, křídla Ludvíkovy stavby, kostel sv. Jiří, purkrabství a celý areál od kaple Všech svatých k východní bráně se šlechtickými paláci. Shořely zemské desky, galerie českých králů z konce patnáctého století, zničeno bylo opevnění hradu a spousta obytných budov.

    Oprav se ujal della Stella a del Pambia, ale práce pokračovaly pomalu, ještě v roce 1543 nebyl obyvatelný pro krále a jeho rodinu. Jenže po smrti královny Anny v roce 1547, po které má letohrádek jméno, nastal obrat. Renesance začala měnit určité partie hradu obnovením královského paláce, sněmovny, kostelů a šlechtických domů. Když přijíždí Ferdinand Tyrolský , tak dává della Stellovi vypracovat rozpočet oprav, ze kterých se nejprve opraví Vladislavský sál, znovuzřizuje se interiér kostela a slévá se hlavní zvon.


    Della Stellovou smrtí v roce 1552 končí jedna etapa v dějinách stavby letohrádku. Paolo della Stella, jako tvůrce návrhu, bohaté dekorace celé architektury, 32 reliéfů v arkádách, 49 reliéfů na stylobatech sloupů, 2 podélné reliéfy v supraportách vchodů a 8 znaků na nárožích, nemůže zůstat zapomenut a jeho umělecký čin je podivuhodný. Je také autorem snad nejznámější scény z letohrádku, na které král Ferdinand podává své choti Anně fíkovou ratolest.
    Roku 1556 nastupuje na stavbu Bádeňan Bonifác Wohlmut, který podává návrh mimo jiné právě i na první patro letohrádku. O tři roky později získává titul královského stavitele. Wohlmut je mimo jiné také autorem úprav sněmovny, kostela sv. Víta, dostavby letohrádku a stavby malé a velké míčovny v zahradě. Během let 1559 – 1563 bylo vyzdvihnuto první patro a v něm byl vytvořen půvabný taneční sál s hrubou dlažbou, strop dostal profil ploché klenby a mědí krytá střecha tvar oslího oblouku. Konečné práce na stavbě byly vydláždění ochozu mramorem a oddělení zahrady od letohrádku zdí.
    Na stavbě letohrádku se podíleli vlašští architekti Giovanni Spatio, Juan Maria del Pambio, a kameníci Ferrabosco de Lagno, Paolo della Stella, Giovanni Avostalis, Jan Campion.

    Architektura Letohrádku

    Letohrádek je postaven v tzv. rané nebo také časné renesanci a tím vlastně také počíná příchod renesance na naše území.

    Je to obdélníková stavba, která má v přízemí ochoz, na němž je v prvním patře terasa. Měděnou střechu úplně původně natřeli bílou a červenou barvou a na obou stranách střechy bylo vyobrazení českého lva. Dodnes je skvěle zachovaná vnější plastická výzdoba.
    Vnitřní umělecké zařízení odvezli Švédové v době Rudolfa II., kolem roku 1648. Za Josefa II. tuto stavbu proměnili na dělostřeleckou laboratoř, a až zákrok místodržitele hradu způsobil, že letohrádek neutrpěl ještě větší škody. V polovině devatenáctého století jej Společnost vlasteneckých přátel vybavila monumentálním schodištěm dle návrhu B. Grubera. O pár let později byl vymalován v sále prvního patra cyklus 14ti nástěnných maleb z českých dějin. Postupně znázorňují, v poněkud romantickém pojetí, křest knížete Bořivoje, vraždu svatého Václava, návrat Břetislava I. z Polska s ostatky svatého Vojtěcha, korunovaci Vratislava II., smír mezi Přemyslem Otakarem I. a Vladislavem, tažení Přemysla Otakara II. na pohanskou Prus, založení Karlovy univerzity, bitvu u Lipan, korunovaci Albrechta II. na českého krále, obranu Prahy proti Švédům v 17. století nebo třeba také Leopolda II. v Královské učené společnosti nauk z 18. století.

    Otázky
    1. Kdo byl zadavatelem stavby letohrádku a pro koho byl určen?
    2. Kdo byli jeho hlavní architekti?

    toomz, vloženo 09:43:25  03. 10. 2012

    Supermarket není jediná volba - část 2.

    Lesní zdroje

    Les odnepaměti poskytoval zdroje vitamínů, které člověk vždy instinktivně vyhledával a oblast střední Evropy  byla bohatá na lesní a plané ovoce. Lesní jahody jsou dodnes velmi oblíbené zejména kvůli neopakovatelné vůni. K jahodám se kdysi tradičně jedl chléb a zapíjely se kyselým nebo sladkým mlékem, což vytváří v těle ideální poměr živin prospěšných pro organismus.

    Z borůvek, které obsahují zejména vitamín A, se na vesnicích často vařil sirup. Využíval se jako lék na žaludek. V jiných regionech se vařívala borůvková povidla a plody se sušily a užívaly jako lék při střevních těžkostech. Kdysi se připravovala i mlékem a perníkem zahuštěná omáčka, v Čechách a na Moravě známá pod názvem „žahúr“, kterou v 16.století s oblibou konzumovali také měšťané.

    V jehličnatých lesích a na horských stráních rostly také brusinky. Protože jsou dost trpké, nejídávaly se čerstvé, ale zavařovaly se, podobně jako brusinkám podobná klikva. Ta rostla na rašelinách a v bažinatých lesích. Její plody se obíraly až po prvním mrazu.

    Velmi často se sbíraly lesní maliny. Když jich byl dostatek, vyráběla se kvašená malinová šťáva a povidla. Ze starých pramenů se dozvídáme, že kdysi se v zámožnějších rodinách z malin a jahod vařila voňavá kaše s medem a vínem. V moravských a slovenských Karpatech, ale i na území Polska se vždy urodilo dost ostružin. Vařila se z nich povidla a ochucovalo víno. Všechny tyto lesní plody bohaté na vitamín A a vápník doplňovaly jídelní lístek lidí v letních měsících. 

    Na podzim, po prvních mrazech, lidé sbírali také další divoce rostoucí plodiny. Známé jsou plody jeřabiny, která obsahuje zvláštní alkoholický cukr sorbit. Na Slovensku a v Čechách se jedly namrzlé syrové nebo se z nich vyráběla domácí pálenka. Na Spiši je podávali jako přílohu k masu. V 16. století sbírali jeřabiny slovenští poddaní pro vojsko bojující proti Turkům a usušené odevzdávali do hradních komor. V Polsku se z jeřabin připravovalo víno nebo šťáva, která se pila zředěná vodou. Ve Velkopolsku vařili jeřabinová povidla. Nejširší uplatnění měli u východních Slovanů. Z podobných stromů jako jeřabiny, které se nazývaly brekyně či mukyně (Jeřáb břek či Jeřáb muk), a rostly v teplejších oblastech, se obíraly malé plody, podobné třešinkám a vařila se z nich kaše nebo se sušily a poté se z nich pekl sladký chléb.

    Dalším ovocem, které dávala volná příroda, byly dřínky a dřišťály.  Dřišťály jsou plody keře dřišťálu obecného, který kdysi hojně rostl na suchých stráních. Později byl zlikvidován kvůli parazitu - rzi obilné, která napadala obilí a ohrožovala úrodu. A tak malé červené plody, které rostou seskupeny do malých hrozínků, ze střední Evropy zcela vymizely. Staré prameny však uvádějí, že se šťáva z nich používala proti skorbutu. Matthioli psal, že plody dřínek a dřišťálu se daly zkvasit s medem, aby hasily žízeň a palčivost při zimnici a rovněž se sušívaly a nakládaly do soli. Hospodářská encyklopedie z 18.století uváděla: „Kyselé šťávy dřišťálu se mohou užívat místo citrónů, např. i při přípravě anglického punče. Tyto plody skutečně obsahují mnoho kyseliny citrónové a jablečné a v takovém prostředí se dobře uchovává také vitamín C. Z dřínků se kdysi na Slovensku a v Polsku, kde jich bylo vždy dostatek, vařila povidla a víno, případně šťáva a také ocet.“

    Ke zcela zapomenutému planému ovoci patřil divoký angrešt, který rostl na vápencových skalách. Na Slovensku se z něj připravovala sladkokyselá zadělávaná omáčka s mlékem, kterou jedli k masu především boháči.

    Kyselé a trpké byly plody trnky, která se ve střední Evropě bohatě vyskytuje na stráních a mezích. Dnes lidé dělají ze trnky zejména podomácku víno, ale kdysi se uvařené také jedly. Sbíraly se po prvním mrazu, kdy změkly. Často se pekly jen na sucho na ohni. Z planého ovoce se sbíraly též jablka a hrušky, které se uchovávaly ve slámě nebo je lidé sušili. Uvařené sušené pláňky patřily k tradiční součásti vánočních obřadních jídel zejména v horských oblastech Slovenska. Usušené a rozdrcené hrušky byly oblíbenou posýpkou na koláče na Moravě. Z čerstvých pláněk se připravoval ocet, zužitkovával se v době půstů, kdy se připravovaly kyselé polévky a zadělávané omáčky.

    Dodnes se na vesnicích sbírají šípky, plody plané růže. Zejména v horských oblastech byly šípky vždy dobrou zásobárnou vitamínu C. Ze šípku se dělalo velmi chutné víno, plody se sušily a vařily k hustým povidlům. Z povidel se vařila polévka, omáčka či kaše. Ze sušených plodů se připravoval čaj. Na čaj se běžně sbíraly také květy lípy, černého bezu, v lese mladé jahodové, malinové a ostružinové listy, na loukách květy a listy heřmánku, řepíku a orseje.

    Široké uplatnění v lidovém lékařství měl jalovec. Z jeho plodů se připravoval extrakt, používaný jako lék k onemocnění plic, střev a žaludku. Ve Velkopolsku se používal jako lék pro koně. Všeobecně bylo známo, že pálené plody jalovce mají dezinfekční účinek. Proto se často používal k vykuřování domu, ve kterém ležel někdo chorý, či v domě zesnulého. Byl to také tradiční prostředek proti uřknutí. Plody jalovce se ještě na počátku 20. století používaly k domácí výrobě piva. Usušené bobule se potloukly a zalily teplou vodou. Druhého dne se nálev vařil a přidal se do něj chmel. Pivo bylo dobré také vařené s medem. Podávalo se např. u Kurpiů v Polsku na výroční svátky. Známa byla také příprava jalovcového vína, doložená například z jihovýchodního Polska. Plody jalovce se využívaly i na přípravu pálenky, a to v Polsku a na Slovensku zejména v oblasti Bílých Karpat, kde se vyráběla oblíbená borovička. Z plodů jalovce se obvykle dělávala i povidla, popřípadě se plody konzumovaly čerstvé. (Jako plody se dají využít pouze plody druhu Jalovec obecný - Juniperus communis.) V kuchyni se jalovec používal jako koření a muži si jalovec míchali do tabáku při kouření dýmky.
     
    Zdroje zeleniny

    Na jaře se lidem nabízely zdroje v podobě divoce rostoucí zeleniny. V lidové kuchyni se konzumovala mladá nasekaná kopřiva. Připravovala se z ní polévka nebo zahuštěná omáčka, rovněž se pil léčivý odvar. Kopřiva byla tradiční součástí obřadního jídla z vajec a uzeného masa na svátek Velké noci. Tento původní „špenát“ se připravoval též z listů šťovíku kyselého a lebedy. Podle Maurizia byly tyto merlíkovité rostliny běžnou stravou např. na Ukrajině, kde se nazývali „natyna“. Vařily se v období Velkého půstu před Velkou nocí.

    Šťovík byl také neodmyslitelnou součástí jarní polévky nazývané „šči“ v Rusku. V Evropě se kdysi pěstoval i v zahradách. Zajímavé je, že ještě v roce 1895 se v Paříži prodalo dvacet milionů kilogramů šťovíku, zatímco ve střední Evropě se již nepěstoval.  Materiály Etnografického atlasu Polska dokládají v době hladu i konzumaci bodláků a šťavelu (lid. zaječí kapusty). Mladé bodláky se připravovaly jako salát, vařila se z nich polévka a hustá zadělávaná omáčka. Populární byly zejména v oblasti Podhalí a Malopolska. Zaječí kapusta, nazývaná též „zaječí šťovík“, je nízká rostlina rostoucí v lesích, má nakyslé listy a děti ji mají rády syrovou. V době hladu se i z této rostliny připravovala polévka „baršč“. Polévky a zahuštěné omáčky se v době nouze připravovaly také z listů podbělu, pampelišky a křenu.

    Ze zeleniny se konzumoval také divoce rostoucí pastinák a mrkev, podobně jako další rostliny, které měly moučnaté kořeny anebo hlízy. Ty sloužily jako složka stravy v době, kdy střední Evropa ještě neznala pěstování brambor. Některé z nich se jedly syrové nebo uvařené, z jiných se vařily odvary, které se používaly jako léky, jiné se namáčely do alkoholu.

    V oblasti Spiše bylo vykopávání a sbírání kořenů samostatným zaměstnáním po celé 18. a 19.století. Sběrači (wurzelgräber) kořeny prodávali na trzích nebo hostinským, lékárníkům a olejkářům.

    Prvotní saláty se připravovaly z listů divoce rostoucího česneku, šťovíku, řeřichy, potočnice a čekanky.  Kdysi známou salátovou rostlinou byl také kozlíček polní, který se uvádí již v ručně psaných knihách. Také sléz je starou kuchyňskou rostlinou, používanou na salát i jako koření. Na salát se používaly také listy mléče rolního (lid. štrbák).  Ze starých pramenů víme, že se sbíraly také listy bolševníka (boršče), který Maďaři nazývali „salátem Slováků“.

    Všechny tyto listy obsahují mnoho rostlinných bílkovin, vitamíny - zejména A a C, dostatek železa, vápníku a jiných zásaditých látek. Zelené syrové saláty znamenaly důležitý prvek výživy lidí v jarním období proti únavě a skorbutu. V menších městečkách se na trzích prodávaly ještě počátkem 20. století. Je jen na škodu věci, že postupným „zcivilizováním“ člověka se na ně v kuchyni střední Evropy zapomnělo. 
     
    Z uvedeného přehledu zřetelně vyplývá, jakou bohatou zásobárnou potravin bylo pro lidi přírodní prostředí. Produkty získávané z volné přírody se zvyšovaly vždy v obdobích, kdy produkce nebo trh s běžnými potravinami selhával. Mnohé z nich jsou vítaným zpestřením jídelního lístku i současných lidí.

    ____________________________________________________________________________________________
    Použité obrázky: F. Hron, O. Zejbrlík: Rostliny polí a zahrad (Kapesní atlas). SPN, Praha 1974.
    Autorka: PhDr. Rastislava Stoličná, CSc., Ústav etnológie SAV, Jakubovo námestie 12, 813 64, Bratislava, Slovakia
    Originální znění: ve slovenštině a souhrn angličtině v PDF - www.sav.sk/journals/nar/full/sn397c.pdf
    Překlad: ze slovenského jazyka přeložil Martin Vincour, velmi zkorigoval toomz


    Otázky (doplňte):
    1) Zdroje mouky: I během 1.světové války nařídil rakousko-uherský vyživovací úřad sběr _______, aby se z nich mohla ve velkém vyrábět mouka.
    2) Zdroje tuků: Pro výživu měly kdysi velký význam ______, které v celé střední Evropě rostly jako souvislé porosty. Ve středověku jich bylo tolik, že poddaní museli plody odvádět panstvu, které však nesloužily jako pochoutka, ale protože obsahují více než 60 % tuku, se z nich lisoval stolní olej.
    3) Zdroje cukru: V dobách Marie Terezie se na její vlastní popud konaly pokusy se získáváním cukru z _________.
    4) Lesní zdroje: Široké uplatnění v lidovém lékařství měl _______. Z jeho plodů se připravoval extrakt, používaný jako lék k onemocnění plic, střev a žaludku. Ve Velkopolsku se používal jako lék pro koně.
    5) Zdroje zeleniny: _____ byl také neodmyslitelnou součástí jarní polévky nazývané „šči“ v Rusku. V Evropě se kdysi pěstoval i v zahradách. Zajímavé je, že ještě v roce 1895 se v Paříži prodalo dvacet milionů kilogramů _______, zatímco ve střední Evropě se již nepěstoval.

    toomz, vloženo 11:09:48  01. 10. 2012

    Supermarket není jediná volba - část 1.

    Čím se živil člověk předtím, než dospěl k vyšším formám zemědělství můžeme usuzovat podle archeologických nálezů a podle toho, co dnes sbírají a konzumují tzv. primitivní kmeny. Nejvíc se ke starým praktikám zužitkování rostlin a plodů ubírali lidé v období hladu. Svědčí o tom mnoho dokladů ze střední Evropy, kde se při vyspělém zemědělství zužitkovávalo také to, co poskytovala volná příroda.

    Zdroje mouky

    Mezi nejrozšířenější listnaté stromy ve střední Evropě patří dub a buk. Duby uctívali Germáni i polabští Slované a kdysi se tyto stromy vysazovaly tak jako se dnes vysazují ovocné sady. Dubový háj byl posvátný, zasvěcený hromovládci Perunovi a sběr žaludů byl obřadem, který se pravidelně vykonával na den sv. Michala - 29.září.

    Plody dubu - žaludy - člověk odpradávna sbíral, pražil, loupal a mlel na mouku. Žaludy byly před pěstováním obilnin nejdůležitější rostlinnou potravinou, obsahují mnoho bílkovin a škrobu. O důležitosti dubu máme zprávy i u starořímských básníků - Ovidia a Vergilia, kteří chválili žaludy jako první potravinu člověka.

    Ve střední Evropě se žaludy jako strava udržely do středověku, v dobách hladu se z nich vždy pekl chléb. Jedním ze způsobů přípravy bylo louhování žaludů ve vápenné vodě. Až poté se mlely v mouku. Bylo tomu tak za napoleonských válek, kdy se v roce 1817 nařizovalo jak žaludovou mouku správně zpracovat. I během 1.světové války nařídil rakousko-uherský vyživovací úřad sběr žaludů, aby se z nich mohla ve velkém vyrábět mouka. Až do 18.století se na vesnicích udržel zvyk ochucovat obilní mouku žaludovou a tvrdilo se, že takový chléb je chutnější než připravený z mouky hrachové, kterou běžně používali drobní rolníci.

    Když byl dostatek obilné mouky, sloužily žaludy jako krmivo pro dobytek a vyráběla se z nich tzv. žaludová káva, známá vysokým podílem tříslovin, odvar z ní je horký a má silný dietetický účinek, proto je vhodný při střevních těžkostech a v lidovém zvěrolékařství při léčbě dobytka.

    Jako alternativní zdroje mouky zapadly u lidí celkem do zapomnění tzv. vodní ořechy. Plody vodní rostliny (kotvice plovoucí), které rostly v jezerech a rybnících po celé Evropě, bohaté na škrob a dusíkaté látky, se lidově nazývaly též „jezuitské ořechy“ nebo „vodní kaštany“. Sbíraly se a mlely podobně jako jedlé kaštany na mouku. Zásoby vodních ořechů byly nalezeny ve vrstvách až 30 cm, byly známy i ve starém Římě a ve středověku se uměle nasazovaly do klášterních rybníků. Ze střední Evropy o nich podává svědectví Matthioliho herbář: „Ovoce je to černé, velikosti kaštanu, třírohé se třemi špicemi, uvnitř je bílé maso kaštanové chuti. Jedí ho zejména chudí lidé, sedláci je při nedostatku obilí vaří a suší, tlučou na prášek a pečou z nich chléb.“Sběr kotvice byl běžný ještě v 19.století na jižním Slovensku.

    Další náhrada mouky známá ze střední Evropy byl pýr plazivý  (obrázek vlevo). Jeho kořeny lidé v době nouze vykopali ze země, usušili a pomleli. Kromě přípravy chleba vařili z pýru polévku, kaše, pekly placky. Přípravu mouky z pýru dokládá např. Etnografický atlas Polska - oblast Podhalí, Malopolska, Kašubska a Slezska.
    Podobné využití měl i sveřep rolní (obrázek vpravo). Ze semen této rostliny se připravovala mouka, z níž se vařila kaše, pekli placky a v oblasti Podkarpatska se využívala i na přípravu chleba.

    Dalším zdrojem mouky byl zblochan vzplývavý. V Polsku se lidově nazývá „kašinec“ nebo „manová tráva“. Zblochan se ve stravě vyskytoval zejména u Slovanů, nejvíce v pohraniční oblasti. Ještě v 19.století měla tato rostlina velký ekonomický význam. Přes polské přístavy se vyvážela do Německa, kde byla v obchodu známa pod názvem „polská kaše“. O všeobecném rozšíření zblochanu svědčí také fakt, že v Polsku v době raného středověku patřil k povinným dávkám poddaných.

    Etnografické materiály uvádějí také další zdroje mouky: pomletou kůru stromů a dřevěné piliny, zejména z břízy. Ke starým nouzovým jídlům na Slovensku patřily také lískové jehnědy. V zápisu kroniky ze Slovenské Ľupče z roku 1867 se píše, že v době hladomoru sbíraly ženy kvetoucí jehnědy, tzv. řasy, vysušili je, pomleli, přidali trochu mouky a pekli z nich chléb. Jehnědy jsou známy také z Liptova a z Horehroní.  

    Zdroje tuků

    Pro výživu měly kdysi velký význam lískové ořechy, které v celé střední Evropě rostly jako souvislé porosty. Ve středověku jich bylo tolik, že poddaní museli plody odvádět panstvu, které však nesloužily jako pochoutka, ale protože obsahují více než 60 % tuku, se z nich lisoval stolní olej.

    Dalším důležitým plodem byly bukvice. Krmil se jimi i dobytek a lesní zvěr, ale pro člověka měly význam jako zdroj kvalitního oleje. Loupané plody buku obsahují 48 % tuku. Staré prameny uvádějí, že pokud byl bukvicový olej lisován za studena, z čerstvých a loupaných bukvic, byl lahodný a voňavý, průzračný a přirovnávali jej k olivovému oleji. Stará technika lisování byla naplno využita i během 1.světové války, kdy bylo zakázáno bukvicemi krmit dobytek. Domácí výroba oleje se zachovala až do 20.století v oblasti moravsko-slovenských hranic. Zde se používal ke smažení, jako omasta na brambory, potíral se jím opečený chléb a využíval se také jako lék. Sladké vyloupané oříšky z bukvic se jedly též jako pochoutka a prodávaly se běžně na trzích v Polsku a v Praze - kde je o tom doklad ještě z roku 1903.

    K cenným zdrojům tuku kdysi patřil také černý bez. V chudších českých domácnostech, kde se nechovaly krávy, jej používali k přípravě másla. Zralé rozmačkané černé bobule se daly pomalu vařit. Během varu z nich vystupovaly olejnaté látky, které se postupně odebíraly. Když tato mastnota vychladla a ztuhla, měla barvu i tvárnost, která se podobá máslu. Bezinkové máslo se používalo jako omasta na jídlo i jako léčivé „mazání“ při zápalu plic. 
     
    Zdroje cukru

    Stromy neposkytovaly člověku pouze svoje plody, ale některé z nich i sladkou mízu. Zejména javor a bříza na jaře „krvácejí“. V podmínkách střední Evropy nabízela lidem zdroj cukru zejména bříza.  Míza z ní je sladká tak jako javorová. V našich podmínkách sloužila březová šťáva více jako osvěžující nápoj než jako zdroj cukru. Zvyk nařezávat kůru břízy a zachytávat její šťávu do nádoby byl znám v Čechách, na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině a v Rusku. Získávání březové šťávy jako běžný jev popisuje Hospodářská encyklopedie z 80.let 18.století. Je tam uveden podrobný návod jak břízy navrtat, aby se nepoškodily a popisuje, že urození pánové březovou vodu ještě vylepšovali medem a nechali zkvasit jako medovinu nebo místo medu do ní přidávají hrozinky. Kniha též radí: „Když je míza moc sladká, může se z ní vařit sirup nebo cukr, či spíše manna.“

    Na polsko-litevském a polsko-ruském pohraničí se šťáva získávala i ze stromů horského javoru - klenu. Goralé v Karpatech a Sudetech hasili žízeň zejména javorovou šťávou. V jižním Velkopolsku byl rozšířen zvyk získávat šťávu ze stromů divoce rostoucích višní a na Slovensku i z buku.

    V dobách Marie Terezie se na její vlastní popud konaly pokusy se získáváním cukru z javorové šťávy. V Bratislavě se podařilo nějakému lékárníkovi vyrobit cukr už v roce 1778. Forma cukrovarnictví se nejvíce rozvinula za napoleonských válek, kdy vysoce stoupla cena třtinového cukru, který se vojenskou blokádou nedal dovážet. V roce 1811 byla v Rakousku-Uhersku ustanovena pod patronací císaře zvláštní komise pro pokusy s výrobou javorového cukru. Avšak v podmínkách střední Evropy se získávat cukr nevyplatilo, javory zde rostoucí roní mízu málo sladkou, než druhy severoamerické, kde jeden strom dává až 3 kg cukru. A tak postupně, zejména po prosazení cukrové řepy, javorový a březový sirup jako možný zdroj cukru upadl v podstatě do zapomnění.

    ...o lesních zdrojích a zdrojích zeleniny se dočtete ve středu :-)

    ____________________________________________________________________________________________
    Použité obrázky: F. Hron, O. Zejbrlík: Rostliny polí a zahrad (Kapesní atlas). SPN, Praha 1974.
    Autorka: PhDr. Rastislava Stoličná, CSc., Ústav etnológie SAV, Jakubovo námestie 12, 813 64, Bratislava, Slovakia
    Originální znění: ve slovenštině a souhrn angličtině v PDF - www.sav.sk/journals/nar/full/sn397c.pdf
    Překlad: ze slovenského jazyka přeložil Martin Vincour, velmi zkorigoval toomz

    Neros, vloženo 20:07:15  12. 09. 2012

    Slam Poetry Slam



    Tak trochu autorské čtení.
    Tak trochu recitační soutěž.
    Tak trochu herecká exhibice.
    Někdy více jednoho, někdy méně druhého, jindy zbytek třetího, vždycky ale Slam.

    Slam vznikl v roce 1984 v Chicagu, kdy skupina kavárenských povalečů a (možná) druhořadých básníků zatoužila po zpětné vazbě.
    Tito básníci pak začali recitovat svá díla, honit si literární ega a hlavně... vytvořili fenomén.

    Jedná se o recitaci vlastních textů (je jedno kolika, musí být autorské (toto platí Ve Většině Typů Slamu (dále jen VVTP)):
    - bez možnosti rekvizit (VVTP)
    - s tříminutovým limitem (VVTP)
    - dvou kolech (VVTP)
    - což hodnotí pět porotců, vybraných z publika, z nichž každý hodnotí na bodové škále 0-10 (kde počet bodů je vždy celé, kladné číslo). Často se nejvyšší a nejnižší hodnocení básně nepočítá.

    Ve Slamu ale nejde jen o recitaci, jde i o herecký projev, který může publikum (a tudíž porotu) nadchnout více, než samotná báseň: http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=OuvmTx4bqks

    Ve světě většina slamerů recituje své texty a doprovází je hereckým projevem. Dokonce se najdou i slameři, kteří svá dílka čtou. Také je pár improvizátorů.
    To by ale nebyli Češi, kdyby neměli něco extra - upravili si název na Slam Poetry a krom tří základních pravidel existují jistá nepsaná.
    Například přijít na soutěž a recitovat z papíru je u nás tak trochu ostuda. Navíc spousta slamerů slamuje improvizovaně (dá se říci, že těchto je většina), navíc ti, kteří neimprovizují zakládají své texty na hromadění vtipných slovních hříček (publikum se musí bavit - "tak to je jasný," jak by řekl Babica), což občas působí, jako pekelně dobrá improvizace: http://www.youtube.com/watch?v=P_ep97iP6wI&feature=relmfu

    No a tady ještě návod, jak slamovat: http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=C0YDObC453Y&NR=1

    Doplňující internetové zdroje:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Poetry_slam
    http://www.slampoetry.cz/

    Otázky:
    1) Zúčastnili byste se na VCS Slamu? (odpověď do pošty)
    2) Kolik básní může autor v tříminutovém limitu recitovat?

    verlit, vloženo 11:59:14  10. 09. 2012

    CORNWALLSKÉ SPECIALITY


    Jak už to bývá, v řadě zemí se všechno zvláštní a podivné soustředí na západním pobřeží a Anglie není výjimkou. V jejím nejzápadnějším hrabství, Cornwallu, se udržel nejen původní keltský jazyk (Cornwallština), ale take řada originálních obyčejů a specialit, z nichž mnohé mají kořeny v tak dávných dobách, že o jejich původním významu můžeme dnes už jen spekulovat.


    Začněme ale s jedním zvykem, jehož původ se dá odhadnout celkem snadno – je jím helstonský Furry Dance (též známý jako the Flora)
    Tančí se každý rok 8. května a začíná prvním tancem v 7 ráno. Další tanec, začínající v 10 dopoledne, patří dětem. Následuje tanec polední, kterého se naopak účastní lidé starší (tradičním oděvem pro tenhle tanec je frak, cylindr a pro ženy nejlepší večerní šaty!) a posledním je tanec v 5 odpoledne, kdy tančí prostě všichni. Událost je to velká, dětský tanec mívá až 1000 účastníků. Tanečníci mají své šaty ozdobené konvalinkami, přičemž pánové nosí své konvalinky na levé straně a s květy nahoru, zatímco dámy je mají připíchnuté na straně pravé a kvítky dolů.Není asi příliš těžké v této nejstarší britské tradici, která se udržela dodnes, rozeznat vítání jara se vší silou prastarého rituálu, podlehajícího velmi specifickým pravidlům.




    To další obyčej je trochu více kryptický: 'Obby 'Oss v Padstow.
    I u něj cítíme staré pohanské kořeny a nepochybně i on má vztah k obřadnímu vítání jara a oslavě plodnosti, ovšem... kde se tam vzali ti čtverhranní koně? I tenhle festival se koná na začátku května, v tomhle případě přímo prvního.

    Začíná celkem neškodně – o půlnoci na prvního května se obyvatelé města shromáždí na prostranství před místní hospodou a začnou zpívat (žádná kapela ani hudební nástroje, ty tradice přísně zapovídá). Od půlnoci do rána je pak město vyzdobeno girlandami ze zelených větviček, barevnými stužkami a je vztyčena májka. Pokračování ovšem připomíná něčím spíš náš masopust.

    Na scénu totiž vstupují dvě skupiny tanečníků, z nichž každá má ve svém středu jednoho, navlečeného do specifické masky – koně (který měl tradičně čtvercový tvar, buď byli první obyvatelé po tom nočním zpívání u hospody trochu vyčerpaní nebo měli velmi specifické představy o tom, jak kůň vypadá). Koně jsou nazýváni „Starý“ a „Modrý“. Kromě nich se postupně během dne vyrojí také spousta „Mladých“ koníků, které mají na sobě navlečené místní děti a jejich úkolem je zlobit a provokovat, což si určitě velmi užívají. Naproti tomu úkolem Starého a Modrého je tančit městem a snažit se chytit některou místní nezadanou dívku. Obyčej kulminuje okamžikem, kdy se oba koně setkají u májky, zatancují si kolem ní a poté se každý vrátí zpět do své stáje, odkud ráno vyrazil.
    I takhle, prosím, vypadá podle cornwallanů kůň:

    A do třetice obyčej, který se pravděpodobně pod vlivem prvních křesťanských misionářů, zamaskoval jako sport: Silver Ball Hurling aneb Házení stříbrného míčku. Jak název napovídá, hlavní rekvizitou je stříbrný míček. Jeho jádro je tvořené jabloňovým dřevem a potažený je pravým stříbrem. Hra má zajímavá pravidla, která – jak se zdá – spočívají především v tom, že žádná nejsou:

    Týmy nemají stejnou velikost. Nikdo hru neřídí. Hra začíná tím, že je míček vhozen obvykle ze schodů radnice nebo jiného vhodného vyvýšeného místa, do davu. Dvě skupiny, hrající proti sobě se pak snaží míčku zmocnit. Hraje se v běžném plném provozu, na ulicích, soukromých zahradách, uvnitř domů – prostě všude. Pro jeden den neplatí žádné „tam se nesmí“ a „co mi lezete na zahradu?!“ Z popisu není tak docela jasné, kdo vlastně vyhrává, jediné místo s jasnějším pravidlem, je St Columb, kde vyhrává tým, který míček vynese za hranice farnosti (hra se hraje v řadě větších městeček po celém pobřeží). V některých místech je cílem donést míček do domácí „brány“ (tedy nikoli ho vhodit do soupeřovy!). Jinak jde nejspíš o to si ho prostě udržet. Míček si mezi sebou přehazují, lze se o něj poprat, vše je dovoleno.

    Tu a tam se hra zastaví, aby se přihlížející mohli míčku dotknout – to totiž podle tradice přináší štěstí, zdraví a plodnost.Vítěz si míček ponechává, musí ale uhradit výrobu nového, který bude použit příští rok. Některé míčky jsou dnes umístěné v místních muzeích.

    Předpokládá se, že původem obyčeje je pohanský sluneční rituál. Napovídá tomu jabloňové dřevo, tvar míčku, pravidla, která moc nepřipomínají sport, i pověry, které se k míčku váží. Když místní obyvatelé konvertovali ke křesťanství, našli zřejmě tenhle originální způsob, jak rituál zachovat. Není to geniální? Prostě tomu začneme říkat sport a je to :-)

    Některé obyčeje mají naproti tomu docela prostý původ. V městečku Mousehole se pořádá 23. prosince lampionový průvod na počest místního rodáka Toma Bawcocka, který v jedné zvlášť bouřlivé zimě, kdy nemohly lodi po dlouhé týdny vyjet na moře a vesnice byla na pokraji vyhladovění, vyjel se svou bárkou do velké bouře a vrátil se s nákladem ryb, který vesničany zachránil před smrtí.

    Kromě neobvyklých obyčejů se v Cornwallských pověstech najdou některé klasické příběhy s překvapivými pointami:
    „Malí lidé“ někdy unášejí lidské děti. To by nebylo nijak překvapivé, podobné pověsti se objevují po celé Evropě a známe je i z Čech. Ovšem v Cornwallu se zaměřují na děti, o které se jejich rodiče pořádně nestarají. Unesou je, umyjí je a zase vrátí. Už vidím ty rodiče, jak vyhrožují neposlušným dětem: „Počkej, přijde pro tebe skřítek a umyje tě!“ (Ačkoli to by někdy mohla být účinná vyhrůžka).

    Podobně zajímavý je příběh farmáře, kterému piskies (opět místní varianta na skřítky, šotky a rarášky) pomáhali na poli. Zatímco ti evropští mají opět tendenci práci spíš kazit nebo za ni vyžadovat různé úpisy apod., ti cornwallští jsou prostě nezištní a usilovní pracovníci. Když si farmář všiml, že je piskie z té práce celý otrhaný a ošuntělý, ušil mu hezké zelené oblečení. Piskie byl tak nadšený, že mu poděkoval ve verších!


    Cornwallské speciality se ovšem neomezují jen na rituály a pověsti. Podobně zajímavá je i cornwallská kuchyně:
    Možná trochu překvapivě, přestože je Cornwall přímořskou zemí, ve kterébyl rybolov hlavním zdroj obživy po tisíciletí, nejslavnějším příspěvkem
    Cornwallu do britské kuchyně je pokrm, který nemá s rybami nic společného: CORNISH PASTY.Dnes jsou obvykle plněné směsí hovězího masa, cibule, brambor, soli a bílého pepře. Tradičně se však vyráběly v mnoha variantách, např. “licky pasty” byla jakousi vegetariánskou variantou pro chudé a obsahovala především vařený pórek, bylinková nádivka se zase skládala z pažitky, šalotek a řeřichy. Existovaly i sladké varianty, plněné džemem, jablky, borůvkami, švestkami nebo třešněmi.
    Cornwallský tradiční název pro tyhle koláče je “oggies”, místní ženy totiž prý svolávaly muže k jídlu pokřikem “Oggie! Oggie! Oggie!” Přímo to vidím, jak manželka zařve z okna “oggieoggieoggie” a chlapi se mohou přerazit, jak se řítí na teploučké koláče, právě vytažené z pícky :-)
    O kuchařských schopnostech místních žen svědčí také staré pořekadlo, že se ďábel obával překročit řeku Tamar a vydat se do Cornwallu, protože znal jejich vynalézavost, když dojde na náplň do koláčů.
    Další typickou věcí pro pasties je hodně široký těstový hřeben po obvodu. Traduje se, že horníci, kteří pracovali v dolech a často měli ruce umazané od všeho možného, včetně jedovatého arseniku, drželi své koláče právě za tenhle hřeben a na konci jídla ho odhodili. Také se říká, že hřeben se nechával pro důlní skřítky, trpaslíky Bocca, kteří byli očividně jedu-odolní :-)

    Tradičním cornwallským přípitkem bývalo: "Fish, tin and copper" aneb "na ryby, cín a měď." Přejděme tedy přece jen k těm rybám. Nebyl by to ovšem Conrwall, kdyby i rybí pokrmy nepojal trochu...řekněme netradičně.


    KUK!

    Ne, neklame vás zrak. To prosím opravdu existuje. A to vznosné jméno: "Stargazey Pie" aneb "Koláč, hledící ke hvězdám". Když ho tak vidím, začínám plně chápat ďáblovy obavy z vkročení do oblasti conrwallské kuchyně. Nikdo mi nevymluví, že hlavním smyslem tohoto podivného pokrmu bylo kochat se výrazem tváře nic netušících hostů z jiných končin, když tohle přistálo před nimi na stole!
    Dobrou chuť!

    Otázky:

    1. Jaká pravidla má Silver Ball Hurling?
    2.
    Proč má Cornish Pasty široký okraj?

    verlit, vloženo 08:15:38  07. 09. 2012

    Omlouvám se, ale ani s největším úsilím nejde opravit odkaz na muflony na přechodu - pro nalezení správného článku, prosím, po otevření smažte na konci špičaté závorky.

    verlit, vloženo 07:40:15  07. 09. 2012

    DIVOČINA (nejen) V PRAZE


    Člověk se vzdálil přírodě, naše města jsou betonové džungle, které oživují tak maximálně domácí mazlíčci. Je to opravdu tak ? No…ani moc ne. Naše města obývá až překvapivé množství zvířat, která byla tradičně vnímaná jako « divoká ».
    Některé druhy, pravda, vymizely, ale jiné se naopak s radostí přizpůsobily a vyměnily skalní doupata za naše sklepy, jeskyně za půdy a hluboké lesy za příměstské parky. Na koho tedy můžeme Praze a jejím okolí narazit ?

    V zásadě můžeme tyhle pražské obyvatele rozdělit do dvou kategorií : zvířata, která pocházejí z domácích chovů, odkud utekla nebo byla vypuštěna a zvířata, pocházející z divoké přírody, která se postupně přizpůsobila životu ve velkoměstě bez lidského přičinění.

    Z první kategorie se slušné mediální pozornosti dostává např. stádu muflonů, které si vybralo za svoje útočiště areál Thomayerovy nemocnice poté, co jim přilehlý lesopark začal připadat příliš frekventovaný. Do Krčského lesoparku byli před desítkami let vysazeni a jelikož jim prostředí svědčí, stádečko se udrželo do dnešních dnů, pouze příliš rušný lesopark vyměnilo za – z jejich pohledu – klidné nemocniční prostředí. Ticho přece léčí, že ano :-) Navíc jsou to mufloni slušní,
    dbalí dodržování silničních pravidel.


    Mezi další uměle vysazená nebo z domácích chovů uprchlá zvířata, zaznamenaná na území Prahy patří např. nutrie (celá kolonie žije na Zbraslavi a další u Rokytky), v Šárce se objevil mýval, okolo Chuchle byl opakovaně spatřen nosál a skoro všude, kde jsou vodní plochy, narazíme na želvy nádherné. Tato zvířata často představují hrozbu pro naše původní, méně invazivní druhy. Například právě želvy nádherné v naší přírodě vesele prospívají a vzhledem k tomu, že dožívají až 80 let, stále jich přibývá a decimují přirozené populace žab, čolků, mloků a ryb. Jediným štěstím je fakt, že se zatím želvy nádherné úspěšně nemnoží. Pokud by se množit začaly, představovaly by opravdu velkou environmentální hrozbu.

    To s liškami je to jiná. Ty do naší přírody patří odjakživa a jak se zdá, nepohrnou ani městským prostředím. Urbánní lišky jsou terminus technicus. V některých zemích – nejznámnějším příkladem je Anglie – žijí poměrně krotké lišky ve městech celkem běžně, jsou častými návštěvníky předzahrádek a jejich oblíbenou potravou je obsah psích misek. Na zahrádkách také klidně vyvádějí mláďata. Odhadovaná populace londýnských lišek je okolo 10 000 kusů.

    V Praze na až tak ochočené lišky nenarazíme, ale celková liščí populace je i zde překvapivě vysoká - je pravděpodobné, že čítá několik tisíc jedinců. Kromě oblastí Divoké Šárky, Petřína či Hvězdy bývala silná liščí populace např. na Letné (teď se nejspíš lišky odstěhovaly do Stromovky, vzhledem ke stavebním úpravám), v Libni a také na Ruzyni.
    Při jednom odletu na služební cestu jsem pozorovala několik minut statného lišáka, který klusal vedle ranveje a naše rolující letadlo ho ani v sebemenším nevyvádělo z míry. Vzhledem k tomu, že jsou lišky aktivní především v noci a za svítání, většina lidí ani netuší, v jaké blízkosti jejich domovů tihle obezřetní tvorové žijí.




    Ani zoologům není vždycky přesně jasný mechanismus, díky kterému se některý druh v urbánním prostředí úspěšně prosadí a jiný naopak vymizí. Často jsou rozhodujícím faktorem zdánlivě bezvýznamné maličkosti :
    Posuďte sami :

    poštolka vs ostříž – dravci stejné velikosti, velmi podobného vzhledu, s podobným jídelníčkem a vyhledávající podobné prostředí. Klíčovým faktorem úspěšnosti se zdá být ochota vyměnit skalní římsy za panelákové balkóny. Zatímco ostřížů je u nás cca 200 párů, počet poštolek se odhaduje na 15 000 párů a stále stoupá.

    - liška vs jezevec – dva všežravci, žijící ve vyhrabaných norách (které dokonce někdy přátelsky sdílejí !), preferující noční způsob života. Zdálo by se, že plašší a čistotnější jezevec by měl mít lepší šance na přizpůsobení se městskému životu. V tomhle případě ale zřejmě hrála rozhodující roli ochota změnit klasickou dietu, sestávající z drobných obratlovců, na zbytky a přebytky z lidských domácností. Urbánní lišky jsou ale komplexnější fenomén, někteří vědci spekulují o tom, že se před našima očima vyvíjí nový druh, adaptovaný na zcela odlišné prostředí. Osobně se domnívám, že urbánní lišky nám prostě jemně a nevtíravě naznačují, že se hodlají ochočit, ať chceme nebo ne :-)

    - potkan vs krysa – dva vysoce inteligentní hlodavci, žijící ve společenstvech s komplexní hierarchií, schopní řešit problémy a bleskově se adaptovat. Přesto, že krysa dorazila do Evropy dříve, potkan se ukázal mnohonásobně úspěšnějším a dnes bezkonkurenčně dominuje. V tomto případě to vypadá, že tím detailem, který zajistil potkanům světovou dominanci, byla schopnost přizpůsobit se životu ve vlhkém prostředí. Města, se svými obrovskými kanalizačními systémy, tunely metra, rozvodnými kolektory atd. jsou pro potkany hotovým darem z nebes. Jen si představte, že by nějaká mimozemská civilizace vybudovala jako « vedlejší produkt » svých měst síť útulných vesniček s připravenými ložnicemi, polstrovanými postelemi a stálým přísunem vybraných lahůdek. A vůbec by v nich nebydleli ! Taky bychom neodolali a nastěhovali se :-)

    - vrabec vs chocholouš – další dva druhy, které jsou si vzhledově velice podobné. Rozhodujím faktorem je pravděpodobně v tomhle případě opět schopnost a ochota změnit stravovací návyky. Zatímco chocholouš zůstává u převážně rostlinné potravy a hmyzu, vrabec se rád přiživuje na zbytcích z domácnosti. Jeho počty, jdoucí tradičně do milionů, v posledním desetiletí však výrazně klesají a my opět nemáme tušení, v čem je problém.


    Jak je vidět, odpověď na otázku, v čem spočívá klíč pro úspěšné proniknutí do městského prostoru, není ani jednoduchá ani jednoznačná. I tam, kde jsme identifikovali mechanismus přizpůsobení (skalní římsa vs panelákový balkón) zůstává otázkou, proč je některý druh schopný “náhradní řešení” objevit a pro jiný druh je to nepřijatelná varianta. Objevily se i studie, které za ten zlomový faktor považují schopnost akceptovat hlučnost (a v případě nočních zvířat přesvětlenost) prostředí a všechna ostatní přizpůsobení považují za druhotná. Jasná odpověď však stále chybí.
    Takže kdoví, i v budoucnu nás nejspíš překvapí, které druhy se z volné přírody přestěhují na naše dvorky a které se městu budou i nadále plaše vyhýbat.


    Otázky:

    1. Do jakých dvou skupin můžeme rozdělit divoká zvířata, žijící v městském prostředí ?
    2.
    Jmenujte několik příkladů živočišných druhů, které se zcela přizpůsobily životu v urbánním prostředí.

    Fionor, vloženo 12:03:22  05. 09. 2012

    Nohy jako detektor lži



    Také si myslíte, že lháře nejsnáze prozradí oči nebo výraz tváře? Že upřímný dlouhý pohled do očí ustojí jen poctivci? A že policie při výslechu spoléhá především na „Hodného a zlého policajta“?
    No, zas tak moc se nemýlíte, ale pokud jde o rozpoznání lži, podvodu nebo i prosté nervozity, tak existují mnohem spolehlivější části těla než obličej a (například) ruce.

    Celé dětství nám rodiče vtloukají do hlavy fráze jako: „Nepitvoř se tak!“ a „Zkus se alespoň tvářit, že tě to baví.“ K tomu připočtěme klasiky jako pokerová tvář nebo kamenný výraz... I poctiví lidé se prostě celý život učí nasazovat společenskou masku lži a zakrývat tak své skutečné emoce. Ať už s většími, či menšími úspěchy.
    Naproti tomu nohám věnujeme velmi malou pozornost a přitom mají mnohem těsnější spojení s limbickým systémem mozku (řídí nevědomé a reflexivní reakce), takže nám o změnách nálad lidí okolo nás mohou prozradit více, než se zdá.

    Na nohách je nejzřetejnější typická reakce lidí (i zvířat) na náhlé nebezpečí, která se často označuje jako (svatá?) trojice Ustrnutí - Útěk - Útok. I cvičený profesionál na okamžik ustrne v pohybu, je-li překvapen, pak se pohne nohami směrem od nebezpečí a potom se v sebeobraně pokusí kopnout (nebo se rozeběhnout vstříc nepříteli). Dokonce i příslušníci speciálních jednotek pozorují především nohy průzkumníka, který jde v čele skupiny. Jeho ustrnutí je totiž výrazně rychlejším signálem, než libovolné vědomé gesto.

    Školy


    Kolik toho nohy prozrazují o náladě můžeme nejsnáze pozorovat na dětech ve školách. Dokud jsou soustředěné, mají nohy relativně v klidu a často natažené před sebe, ale jak výuka pokračuje, stávají se více neklidnými. Může jít o podupávání, šoupání po podlaze nebo, u menších dětí na velkých židlích, houpání a kopání či dokonce natahování špiček směrem k podlaze.
    A naopak, ve chvíli, kdy jsou nervózní, píšou například test, nahlas čtou nebo jsou zkoušeni v lavici (aniž by museli vstát), se nohy často stáhnou pod židli, zakříží se v kotnících nebo se „zaháknou“ za nohy židle (dost nepohodlné, ale z nějakého důvodu tohle lidé vydrží i poměrně dlouhou dobu, jsou-li napjatí).

    V hovoru


    Spolehlivé je i pozorování stojících osob. Vmísíte se do hovoru dvou dalších lidí a nejste si jisti, zda si přejí dál pokračovat v soukromém hovoru, nebo zda vás rádi přizvou k debatě? Podívejte se na nohy. Natočili se k vám zdvořile pouze trupem, ale orientace nohou zůstává párově uzavřená? Pak raději zachovejte dekórum a nechte jim trochu soukromí.
    Ale platí to i pro jednotlivce - pokud je někdo při rozhovoru natočený poute trupem nebo má neustále mírně nakročeno pryč, pak je pravděpodobné, že se nechce vybavovat nebo spěchá.

    Také si můžete všimnout, když někdo stojí a překříží nohy - to je jeden z možných znaků pohodlí. Zkřížení totiž značně omezuje pohyblivost a rychlost reakce, takže s někým, kdo je vám nepříjemný tohle podvědomě neuděláte (podobně jako nelze ve výtahu plném cizích lidí naklonit hlavu na stranu - je to prostě náhl strašně nepříjemné).

    Radostný pohyb


    Projevy radosti se na těle projevují především tzv. chováním vzdorujícím gravitaci a platí to i pro dolní končetiny. Mírné poskakování, pozvednutá špička, nebo výrazný zdvih nohy v chůzi - to vše jsou signály, které dávají najevo upřímnou radost.
    Joe Navarro, ze kterého jsem čerpal, si dokonce při jednom pokerovém turnaji všiml hráče, který měl sice dokonale kamenný výraz, ale když do ruky dostal silnou kombinaci, jeho nohy se pod stolem doslova roztančily (škoda, že to protihráči neuměli přečíst).
    Mezi projevy radosti pak patří i podupávání a drobný taneček, když uslyšíte hudbu, která je příjemná - schválně si zkuste to radostné podupávání předstírat ve chvíli, kdy se vám nějaká píseň nelíbí - příliš dlouho nevydržíte a budete se muset šíleně soustředit. V opačném případě to ale jde samo.

    Odhalování lží


    V praxi nejde ani tak o odhalování podvodů a lživých výpovědí, jako spíše o všímání si náznaků, kdy je nějaké téma nepříjemné. A tehdy přichází ke slovu hodný a zlý polda, což je v praxi jedna a ta samá osoba.
    Joe Navarro, který dlouhé roky pracoval jako agent FBI (a specializoval se na výslechy), tvrdí, že nejdůležitější je na počátku vyslýchaného uklidnit a dopřát mu čas pro adaptaci. Každý z nás by totiž byl nervózní.
    Až ve chvíli, kdy je jasné jaký modus operandi přirozeného chování při výslechu bude naše tělo zaujímat, můžou přijít nepříjemné dotazy, kdy si vyslýchající může všimnout náhlých změn v chování (třeba i náhlého ustrnutí v pohybu) a na jejich základě směřovat další dotazování.

    Není to právě klasický detektor typu True/False, ale pokud jde o možnosti jak lépe vycházet s lidmi, může nám pozorování jejich limbických reakcí značně usnadnit (nejen) společenský život.

    Při psaní jsem čerpal z knihy Jak prokouknout druhé lidi - Joe Navarro (Grada, 2010)

    Otázky:
    1. Proč příslušníci ozbrojených složek sledují především nohy vojáka v čele?
    2. Co může signalizovat náhle zdvižená špička nohy u stojící osoby, která telefonuje? - tahle je těžší, ale určitě to dáte bez problémů :)

    verlit, vloženo 13:19:06  03. 09. 2012

    MÁMA VRÁNA, TÁTA HAVRAN


    Nadpis obsahuje jeden z nejčastějších a vytrvale přežívajících omylů, týkajících se krkavcovitých ptáků – vrána není samička od havrana, ale zcela samostatný druh. (Tak si říkám, jestli je sameček od vrány « vraník » nebo « vranák ». Nebo že by « vran » ?)

    Čeleď krkavcovitých je široká – kromě vrány, havrana a samozřejmě krkavce do ní patří dalších více než 100 ptačích druhů. Z těch, které žijí i u nás, můžeme jmenovat např. ořešníka (jehož hlas je ve většině pohádek a hororů používán jako hlas krkavčí nebo havraní. To jsou ty paradoxy!), běžné jsou také sojky, kavky a straky. Zástupci této čeledě žijí a jsou hojní na všech kontinentech.


    Už z tohohle krátkého výčtu můžeme vyčíst jednu společnou vlastnosti krkavcovitých – většina ptáků, kteří do této čeledě patří, je považována za velmi inteligentní jedince. Patří nejen mezi nejinteligentnější ptáky, ale také mezi nejinteligentnější tvory obecně. Poměr mezi velikostí mozku a těla u krkavcovitých odpovídá poměru, který mají lidoopi a kytovci.

    Krkavcovití byli např. prvním ptačím druhem, který prolomil do té doby uznávaný vědecký názor, že používání nástrojů je výsadou savců (a to ještě těch nejvýše postavených ve vývojovém žebříčku). Od doby prvních pokusů senaše povědomí o tom, JAK velmi inteligentní tito ptáci hodně změnilo, jak o tom svědčí nafilmované pokusy, na kterých vrána dokáže např. použít postupně tři druhy nástrojů , aby se dostala k potravě. To vyžaduje vysokou schopnost abstraktního myšlení – vrána si musí být schopna „přestavit“, jak dlouhý nástroj bude potřebovat. To ovšem není nic proti tomuhle slavnému videu, zachycujícím japonské vrány, které nejen používají auta místo louskáčku, ale správně také chápou
    užitečnost semaforů. Holt Japonci no, moderní technologie, to je jejich.


    Straky jsou také jedním z velmi mála živočichů (a jediným ptákem), který prokazatelně chápe, že v zrcadle vidí sám sebe. To je něco, co nezvládají ani malé děti (hranicí je věk cca 18 měsíců) a kromě strak „zrcadlovým testem“ prošli úspěšně jen někteří lidoopí (šimpanzi a gorily), delfíni, kosatky a sloni. (Pro ty, kdo jsou zvědaví, jak se takový test dělá, jeho součástí je udělání barevné značky na těle zvířete – jedna je v místě, které je v zrcadle viditelné, druhá někde na zádech, kam si zvíře ani v zrcadle nevidí. Sleduje se, jestli na skvrnu zareaguje např. tím, že se natáčí, aby ji lépe vidělo, že se jí dotýká, snaží se jí vyčistit apod. Zajímavé je, že zatímco prasata sama sebe v zrcadle nepoznávají, dokáží je použít pro nalezení potravy, kterou vidí pouze díky odrazu v zrcadle. Ale to jsem odbočila, takže zpět ke krkavcovitým.)


    Krkavcovití ptáci většinou nejsou tažní, minimálně neodlétají např. do afrických zimovišť. Některé populace ale v zimě přelétají za potravou a vytvářejí přitom obrovská hejna. Především vrány, kavky a havrani, kteří žijí společensky v koloniích, čítajících často až desetitisíce jedinců, a mají řadu způsobů, jak si předávat informace o zdroji potravy, vytvářejí hejna, jejichž přelet je opravdu zážitkem. Vyrůstala jsem v Kralupech a už navždycky budu mít spojený začátek zimy s hejnem havranů z Veltruského parku, které při přeletu města dokázalo zakrýt celou viditelnou oblohu. Často jsou vidět smíšená hejna, obvykle havrani a kavky.

    Život v koloniích s sebou přináší potřebu vytvoření „sociální struktury“. Většina krkavcovitých je monogamní a páry spolu zůstávají celý život. Klasická pozorování Konrada Lorenze, jednoho ze zakladatelů moderní ekologie, odhalila překvapující komplexitu vzájemných vztahů – od zaznamenané „nevěry“, rozchodu a návratu, truchlení po zemřelém partnerovi až po „kavčí trojku“, kdy žila v mnohaletém šťastném svazku jedna kavka s dvěma samečky.

    Co se potravy týká, jsou krkavcovití všežravci, a to v doslovném významu toho slova. Nepohrnou prakticky ničím, od ořechů, přes bobule, drobné bezobratlé, mláďata savců a ptáků až po mršiny. Jejich zvyklost ukrývat nespotřebované kousky potravy na horší časy, přispěla k dalšímu důkazu jejich vysoké inteligence – bylo prokázáno, že mají tzv. sekvenční paměť. Dokáží si pamatovat nejen místo úkrytu, ale také, které žrádlo je nejstarší a které novější. Tento druh paměti se donedávna připisoval pouze lidem.

    Vraní dieta přispěla k vysvětlení jedné ze záhad roku 2005 – po Německu se šířily obavy z neznámého viru, když v několika blízkých rybnících začaly vybuchovat žáby. Doslova. (dále čtěte, jen pokud máte silný žaludek!!) Nacházely se tisíce ropuch, jejichž těla se nafoukla, až pukla a jejich vnitřnosti se často rozletěly až do několikametrové vzdálenosti. Záhadu nakonec vyřešil vědec, který si při pitvě všiml totožného otvoru v zádech žab. Odhalil, že místní vrány si obohatily jídelníček specialitou – syrovými žabími jatýrky, vyklovnutými ropuchám za živa. Ropucha reaguje svým obvyklým obranným mechanismem – nafouknutím těla. Bez jater ho však nedokáže regulovat…a výsledek už znáte. Jak si tu novinku o báječné lahůdce vrány sdělovaly, šířil se syndrom vybuchujících žab dál a dál.

    Vrány se ovšem nespecializují jen na žabí dietu. V některých zemích plně adaptovaly výhradně na lidskou potravu a přešly na hranolky, zbytky hamburgerů, těstovin, odpadky z asijských restaurací atd. Možná to s tou jejich inteligencí není přece jen až tak žhavé.


    Vyjímečnost krkavcovitých ptáků neunikla našim předkům – havrani a krkavci byli častým průvodcem bohů (Odin), byli uctívání jako posvátní tvorové i zabíjeni jako pekelníci. Angličtina (specializující se na podivná skupinová označení) má pro jejich hejna úžasné termíny: „mudrer of crows“, „scold of jays“, „parlament of rooks“, „unkindness of ravens“.Vyskytují se také v nespočetných legendách a příbězích a pronikli i do moderní literatury. Je ironií osudu, že slavná báseň Edgara Allana Poea Havran pojednává ve skutečnosti…o krkavci. Co se dá dělat, uznávám, že zvukomalebnost v češtině by trochu pokulhávala.


    Otázky:

    1. Co je špatně na výroku „máma vrána, táta havran“?
    2. Co je podstatou tzv. zrcadlového testu?

    Cemendriel, vloženo 12:39:21  27. 08. 2012

    Třezalka tečkovaná - mýty a realita



    Třezalka, lidově také krevníček, svatojanská bylina, bylina sv. Jana nebo čarovník, byla od nepaměti považována za kouzelnou a léčivou bylinu, uplatňující se jak v magii, tak i při léčbě nejrůznějších chorob.

    Jedna verze legendy spojuje tradiční název třezalky zvané - Svatojánská bylina s Janem Křtitelem, kdy prý rostlinka vyrostla z krve jeho probodnutého jazyka, když přinesli jeho hlavu královně Hérodianě. Kouzelnou moc třezalky podpořila i jiná legenda, a to že drobné žluté kvítky nasbíral svatý Jan Evangelista na Golgotě v místě, kde zem pokropila krev z ran ukřižovaného Krista. A jelikož žluté okvětní plátky třezalky v sobě skutečně obsahují červenou tekutinu, legenda se uchytila.

    Třezalka tečkovaná obsahuje v malých žlázkách komplex látek, z nichž nejzajímavější je zejména hypericin, tedy právě ona látka, která šťávu z třezalkových květů zabarvuje do červena. Prý také mléko koz či krav, které spasou větší množství třezalky, se hypericinem zbarví do růžova, což bývalo ve středověku vyloženo tak, že krávy dojí krev, protože byly uhranuty. A hned byl důvod k tehdy oblíbeným honům na čarodějnice. Hypericin má však i jiné účinky než „barvicí“. Jde zejména o antidepresivní účinek, bylináři ji indikují například při pocitech strachu, úzkosti, neklidu, ale také při bolestech hlavy nebo premenstruačním syndromu. Třezalka podporuje krevní oběh, vylučování žluči, působí protizánětlivě. Z třezalky můžeme vyrobit čaj nebo také olej, který působí protizánětlivě a hojivě a je vhodný například k léčbě popálenin, těžko se hojících ran nebo hemoroidů. Jednoduchých receptů je plný internet, ale já osobně nemám nic vyzkoušené, takže zkuste a pak se podělte! =)

    Třezalka roste téměř všude, potkáte ji na každém kroku, ale pozor - u nás roste několik dalších podobných druhů, které mají mnohem menší siličné žlázky, poznáte je tak, že když uříznete stonek je čtyřhranný, třezalka tečkovaná jej má oblý a má pouze dvě podélné lišty viz obrázek. Nať se sbírá v době květu nejlépe v červenci a srpnu v délce asi 20-30 cm, svazuje se do kytice a rozvěšuje ve stínu, neměly by na ní být plody a měli bychom dát pozor na zvlhnutí.

    Podle různých článků na internetu by se mohlo zdát, že je třezalka naprosto zázračnou bylinkou vhodnou pro každou příležitost, bohužel to tak není a vždy s jejími pozitivními účinky by měly být řečeny i ty negativní. Prvním méně závažným je zvýšení citlivosti na sluneční záření, pokud tedy praktikujeme intenzivní třezalkovou kúru, měli bychom se vyhýbat delšímu pobytu na slunci. Druhým závažnějším negativním účinkem je její vliv na rychlost obourávání léků lidským organismem. Na odbourávání 80-90% léčiv se podílí bílkovina zvaná cytochrom P450, která má několik forem. Jeho forma 3A4 odbourává téměř 50% terapeuticky užívaných léků. Kdyby někoho tato problematika zajímala více, do této skupiny léků patří např.
    warfarin (antikoagulant), amiodaron (antiarytmikum), karbamazepin (antiepileptikum), amitriptylin
    (antidepresivum), terfenadin (antihistaminikum), nifedipin (blokátor kalciových kanálů), kodein (antitusikum), diazepam (anxiolytikum), taxol (protinádorový lék) a řada dalších. Látky obsažené v třezalce tečkované zvyšují aktivitu cytochromu P450 3A4, což má za následek rychlejší odbourání výše uvedených léčiv a tedy také jejich nižší léčivý účinek. Pokud tedy užíváte nějaké důležité léky, ujistěte se, že třezalka nesnižuje jejich účinek.

    Otázky: Proč si dřív lidé mysleli, že jsou krávy uhranuté, když se napásly třezalky?
    Na jaké dva negativní účinky musíme dávat pozor, když se chceme léčit třezalkou?



    Úvod jsem převzala z tohoto článku:
    http://zena-in.cz/clanek/magie-rostlin-trezalka-teckovana-bere-silu-primo-ze-slunce/rubrika/magie

    verlit, vloženo 07:46:08  24. 08. 2012

    TAJE PŘÍLIVU A ODLIVU
    Jakožto suchozemec mám samozřejmě povědomí o tom, že nějako příliv existuje, ale dokud člověk není přímo na pobřeží, je obtížné si představit, jak zásadně tenhle věčný cyklus ovlivňuje běžný život. A také ak složitý vlastně je.

    Ale začněme pěkně od začátku – čím víc jsem se příliv a odliv zajímala, tím více jsem zjišťovala, jak nepřesné byly moje představy:




    1. Příliv a odliv se střídá jednou denně.

    ŠPATNĚ

    Ve většině lokalit se příliv a odliv stačí vystřídat dvakrát denně. Jeden je vždy silnější a druhý slabší a jelikož v angličtině nemají odlišná slova pro „příliv“ a „odliv“, ale používají prostě „high tide“ a „low tide“, je nutné se smířit s termíny „higher high tide“ a „lower high tide“ plus samozřejmě „higher low tide“ a „lower low tide“.


    2. Střídání je pravidelné, tj. např. ráno „hodně vodičky“, v poledne „málo vodičky“, odpoledne „hodně vodičky“, večer „málo vodičky“.

    ŠPATNĚ

    Jo, kdyby to bylo tak jednoduché. Občas to vyjde tak, že jeden krok cyklu „vynechá“. Takže zatímco v pátek byl ráno odliv, v sobotu ráno může být sedmimetrový příliv. A sakra!


    3. Příliv během měsíce postupně stoupá, každý den je o trochu vyšší, až dosáhne maxima během úplňku a pak zase hezky plynule klesá.

    ŠPATNĚ

    Jednak měsíc neovlivňuje jen příliv, ale také odliv. Takže zatímco výše přílivu klesá, výše odlivu stoupá (snižuje se rozdíl mezi těmi dvěma extrémy). Příliv se rozhodně nezvyšuje
    pravidelně, někdy mezi dvěma dny nenaroste vůbec, jindy poskočí o půl metru.


    4. V době úplňku je maximální příliv.

    ŠPATNĚ

    Maximum přílivu nastává dvakrát měsíčně, při úplňku a při novu. To pro začátek. Ani
    na to se však nedá spolehnout, ve skutečnosti nastává maximum se zpožděním dvou
    až tří dnů. Nejvyššímu přílivu se říká „spring tide“ (nemá to nic společného s jarem, ale se
    skokem). Kromě nejvyššího přílivu nastává ve čtvrtině a tří čtvrtinách měsíčního cyklu opak, tj. plochý příliv, s malým rozdílem mezi odlivem a přílivem. To vše se opakuje ve zhruba 7 denním intervalu a rozdíl mezi plochým a skokovým přílivem může být v řádech mnoha metrů. Navíc Měsíc neobíhá Zemi po kruhové, ale elipsoidní dráze. Díky tomu každých 7,5
    měsíčních cyklů nastává extrémní příliv, kdy jsou slapové síly maximální.
    Aby to bylo ještě složitější, zároveň má rytmus přílivů a odlivů další pravidelnost – vysoké přílivy nastávají také každých 18,6 let. Pokud se takový extrémně vysoký příliv
    zkombinuje s bouřlivým počasím, mohou být pro pobřeží následky dramatické, jak se přesvědčil např. Anglický Boscastle v roce 2004 Věta „tady plave celé parkoviště“ se stala legendární.


    5. Příliv a odliv se řídí měsícem a tudíž jsou ve stejné zeměpisné šířce podobné.

    ŠPATNĚ

    Kromě měsíce je zásadně ovlivňují i místní podmínky. Např. reliéf dna, ostrovy, mořské
    proudy, tvar pobřeží...Díky tomu např. v Southamptonu po sobě následují v intervalu tří
    hodin dva přílivy, aby to měli místní obyvatelé veselejší. Nejvyšší známý rozdíl přílivu a
    odlivu je 16 metrů a dochází k němu v zátoce Fundy v Kanadě. Jak to vypadá můžete vidět na tomhle skvělém časosběrném videu.

    Při jeho shlédnutí není těžké pochopit, proč se naši předci domnívali, že za přílivem a odlivem je oddechování obrovského živého tvora – oceánu. Mimochodem druhý nejvyšší příliv můžeme pozorovat v Anglii, kousíček od Bristolu je rozdíl mezi nejvyšším přílivem a nejnižším odlivem 15 metrů.

    Už od dob starověkého Řecka se vědci snažili vypočítat časy a výšky přílivu, protože bylo doslova životní nutností být v těchto odhadech co nejpřesnější. Jeden ze vzorečků, které se příliv zabývají, vypadá nějak takhle: A•[1 + Aa•cos(wa + pa)]•cos(w•t + p). Když došlo na cosinus, vzdala jsem to :-))

    Nejjistějším způsobem, jak se vyhnout mokrým botám, je proto opatřit si tabulky přílivů a odlivů, které jsou obvykle k dispozici jak na netu, tak často i přímo na plážích. Příliv totiž postupuje často opravdu rychle a často i pár minutové zdržení může znamenat, že se najednou ocitnete po kotníky ve vodě. (A to nemluvím o parkování na plážích, kde vám tabule přívětivě sděluje, že když v patřičný čas neodjedete, tak odplavete. Nikdy jsem na tenhle adrenalinový sport neměla nervy.


    Závěrečné poučení je prosté: Pokud nemáte v ruce tabulku přílivů a odlivů pro dané místo, nejste si jistí, který je den a kolik je hodin, neexistuje způsob jak odhadnout, jak vysoký a kdy bude příští příliv. Takže raději sledujte moře ostřížím zrakem a jak začne stoupat, vykliďte pozice.



    Otázky

    1) Jaký je největší známý rozdíl mezi přílivem a odlivem?

    2)Kolikrát denně nastává příliv (většinou)?

    Meridion, vloženo 07:48:40  22. 08. 2012

    Památky světového dědictví

    Památky světového dědictví jsou místa vybraná organizací UNESCO pro jejich kulturní nebo přírodní unikátnost a význam. Jedná se o lesy, hory, jezera, národní parky, jednotlivé budovy nebo celá města. Prvních 12 památek bylo vyhlášeno v r. 1978 (C – kulturní památka, N – přírodní památka):
    Katedrála v Cáchách (Německo) (C)
    Historické centrum města Krakov (Polsko) (C)
    Solné doly Wieliczka (Polsko) (C)
    Historické centrum města Quito (Ekvádor) (C)
    Skalní chrámy v Lalibele (Etiopie) (C)
    Ostrov Gorée (Senegal) (C)
    L’Anse aux Meadows – vikinské archeologické naleziště (Kanada) (C)
    Národní park Nahanni (Kanada) (N)
    Soustroví Galapágy (Ekvádor) (N)
    Národní park Simien (Etiopie) (N)
    Národní park Mesa Verde (USA) (N)
    Národní park Yellowstone (USA) (N)

    V r. 2012 je na seznamu světového dědictví 962 položek. Z toho 745 položek kulturního dědictví, 188 přírodního a 29 smíšeného, celkem v 157 státech světa. Nejvíce památek UNESCO se nachází v Itálii (47). (Mapa vpravo ukazuje přibližné počty památek v jednotlivých zemích.)
    Přehled všech památek můžete najít zde http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_Heritage_Sites_by_year_of_inscription.

    Česká republika se na seznam světového dědictví zapsala v r. 1992, a to hned třemi památkami najednou – historickými centry měst Telče, Prahy a Českého Krumlova (C, C, C)
    Později k nim přibyly:
    Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou (C)
    Historické centrum Kutné Hory (C)
    Lednicko-valtický areál (C+N)
    Vesnická rezervace Holašovice (C)
    Zámek a zahrady v Kroměříži (C)
    Zámek Litomyšl (C)
    Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (C)
    Vila Tugendhat v Brně (C)
    Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči (C)
    (Podrobnější informace o všech 12 českých památkách naleznete zde: http://www.unesco-czech.cz/unesco-pamatky/)

    Abychom neopomenuli slovenskou sekci Taverny, tak na Slovensku byly památkami světového dědictví vyhlášeny:
    Historické centrum Bánské Štiavnice s technickými památkami v okolí (C)
    Spišský hrad (C)
    Rezervace lidové architektury ve Vlkolínci (C)
    Jeskyně Slovenského krasu (N)
    Historické centrum Bardejova (C)
    Karpatské bukové pralesy (N)
    Dřevěné kostely v slovenské části Karpat (C)
    (Podrobnější informace zde: http://www.tricio.sk/clanky/pamiatky-unesco-na-slovensku-286.php)


    Otázky:
    Která země se chlubí největším počtem památek světového dědictví?
    Vyjmenujte všechny památky UNESCO České nebo Slovenské republiky (podle toho, odkud pocházíte).

    Mellor, vloženo 03:02:56  20. 08. 2012

    PSYCHOLOG & PSYCHIATR & PSYCHOTERAPEUT

    Moderní doba přímo oplývá lidmi zabývajícími se lidskou psychikou, a ještě více se ji snaží tak či onak ovlivnit. Psychologie se stala velice moderní a mezi lidmi koluje řada psychologických mýtů - ať se již jedná o tvrzení, že člověk využívá jen zlomek své mozkové kapacity, že je vědecky dokázané mimosmyslové vnímání nebo že opravdu funguje podprahová reklama. Také dochází k zaměňování pojmů - zvláště na území ČR, kde byla psychologie dlouhou dobu považována za buržoazní vědu a kde vládla za dob komunismu psychiatrie. Pojďme si tedy říci, jaké jsou zásadní rozdíly mezi psychologem, psychiatrem a psychoterapeutem.

    Psycholog je člověk, který vystudoval jednooborovou Psychologii na některé z akreditovaných fakult. V ČR se takové fakulty nacházejí v Praze, Brně a Olomouci. Pouze vzdělání psychologa však tohoto neopravňuje dělat psychoterapie ani speciální poradenství, nicméně je to předpoklad pro tuto práci. Proto jsou tu ještě postgraduální studia, několikaleté výcviky či v případě klinického psychologa atestační období (podobně jako to mají lékaři).
    Psychologové se věnují duševním věcem. Jejich vzdělání by jim mělo poskytnout dostatečný vhled do lidské psychiky a obvyklého i neobvyklého chování, aby mohli psychologickými prostředky (nejčastěji obvyklým rozhovorem) pomáhat. Velmi důležité je, že opravdový psycholog se nikdy nebude prezentovat jako nezpochybnitelná autorita ve věcech psychiky a vašeho života - psycholog je průvodce, poradce. Často má i takovou funkci - poradní (manželské poradny, školní psycholog apod). Je spousta cest, kterými se může nevyhraněný psycholog dát, ale o tom třeba příště.

    Psychiatr je v první řadě lékař. Má lékařské vzdělání, pěkně si prodělá akreditační období a pak bere stejně mizerný plat jako ostatní lékaři (nebo odjede do USA léčit hvězdy filmového plátna). Jeho pohled na člověka je pohled lékaře - léčí tělo, konkrétně mozek, aby ovlivnil pacientův psychický stav či pochody. Jako správný lékař je zaměřen na patologii a má větší práva nad klientovým životem než psycholog. Dobře se pamatuje hlavně to, že může předepisovat prášky. Diagnostikuje a léčí či léčbu doporučuje.
    V ČR jsou psychiatři nejznámějšími odborníky na psychiku. Několik exploračních výzkumů ukázalo, že s většinou psychických problémů by lidé šli spíše za psychiatrem - buď nevěděli, co psycholog dělá, nebo mu nedůvěřovali. Psychiatři často (osobní domněnka) vystupují jako autority, což klienty zbavuje odpovědnosti za svůj stav. Ostatně je snadnější vzít si prášek než prodělávat několikahodinové sezení či intenzivní terapii.

    Psychoterapeut. Je smutné, že toto označení v současné době může mít téměř každý. Psychoterapie není zaregistrované "označení", takže si to na dveře může dát i sklepmistr či hostinský a nikdo mu nemůže nic říct. Opravdový psychoterapeut je však člověk, který absolvoval psychoterapeutický výcvik (takže nemusí mít psychologické vzdělání). To, co dělá, se liší vzhledem k tomu, jaký druh psychoterapie provozuje. Pokud se jedná o psychoanalýzu, zaměřuje se na vnitřní rozpory a dlouhodobá psychická trápení, behaviorální terapie se zase bude zaměřovat na chování a jeho změnu. Obecně by měla být psychoterapie více zaměřená na emoce a pocity klienta, s jasným cílem a dlouhodobou spoluprací, pracuje se více do hloubky. Cíl může být různý: lepší zvládání životních situací obecně i konkrétně, pochopit vlastní prožitky, změnit své zlozvyky, zbavit se psychických problémů nesomatického založení. V psychoterapii se silně uplatňuje osobnost psychoterapeuta a jeho vystupování.

    Při výběru psychoterapeuta by si měl člověk dát velký pozor. Zjistit si reference, vzdělání. Psychoterapeut si nemusí s klientem "sednout", pak by měl být psychoterapeut vyměněn - kladný vztah terapeuta a klienta je jedním ze základních požadavků psychoterapie.

    Možná to není nutné připomínat, ale představa psychiatrií známá například z filmu Jáchymě, hoď ho do stroje je dnes poněkud zastaralá. Je sice pravda, že se mezi psychiatry najdou tací, kteří zdravému člověku objeví Obsedantně kompulzivní poruchu, schizofrenii a rozštěp osobnosti, ale takových by mělo být minimum. Psychologové by měli být vnímaví, upřímní lidé, stejně jako psychoterapeuti, neboť na jejich vztahu s klientem záleží stejně jako na samotné terapii.

    OTÁZKY:
    Jaký je základní rozdíl mezi psychologem a psychiatrem?
    Proč by si měl člověk při výběru psychoterapeuta dávat pozor?

    Meridion, vloženo 08:24:21  17. 08. 2012

    Galapágy – ostrovy, kterým vděčíme za evoluční teorii

    Přibližně tisíc kilometrů západně od jihoamerického pobřeží se na úrovni rovníku stýkají tři oceánské desky zemské kůry – Pacifická, Kokosová a Nazca. Stejně jako jinde na zeměkouli je styčná hranice mezi litosférickými deskami charakteristická bouřlivou tektonickou aktivitou, která na tomto místě vedla ke vzniku Galapážských ostrovů. Z geologického hlediska jde o souostroví mladé 2,5 až 3,5 milióny let. Tento rozptyl není dán nejistotou vědců, ale rozdílným stářím ostrovů. Jak se litosférické desky od sebe pomalu vzdalují, přesouvá se i ohnisko vulkanické činnosti, takže východní ostrovy postupně erodují a noří se zpět do moře, zatímco západní ostrovy díky činným sopkám dosud rostou.
    Patnáct (podle některých zdrojů třináct) hlavních ostrovů a více než sto drobných ostrůvků a skalisek o celkové rozloze 7880 km2 je rozptýleno na ploše 45 000 km2 oceánu. Největším z ostrovů je Isabela (neboli Albemarle – k vysvětlení dvojích jmen se dostanu později), který je stejně velký jako všechny ostatní ostrovy dohromady. (Původně se jednalo o šest samostatných sopek, které díky stékající lávě „srostly“ dohromady.) Některé ostrůvky ční jen několik metrů nad hladinou, naproti tomu nejvyšší hora, sopka Wolf, dosahuje výšky 1707m n.m.
    Přestože Galapágy leží přímo na rovníku, jejich podnebí je výrazně ovlivněno Humboldtovým proudem přivádějícím podél jihoamerického pobřeží studené antarktické vody. (Na rovníku má teplotu 20°C, ale ve srovnání s okolními vodami je stále ještě chladným proudem.) Proud ochlazuje i vzduch nad sebou, který se začne ohřívat, teprve když se dostane nad pevninu. Při ohřátí je schopen pojmout větší množství vodní páry a tím jí zabrání spadnout v podobě dešťů na zem. Naštěstí zde podnebí ovlivňuje i Severní rovníkový proud, který se v zimě stáčí k jihu a přináší srážky. Jednou za několik let dojde k tomu, že se tento proud dostane hluboko na jih (El Nino), což má za následek prudké deště, stejně katastrofické jako předchozí sucho.
    A do těchto nehostinných podmínek zanesly mořské proudy nebo hurikány život z jihoamerického kontinentu. O obtížnostech této cesty svědčí výběr živočichů, který ji přežil – převážně se jedná o bezobratlé, plazy a ptáky. Obojživelníci, jejichž kůže je citlivá jak na vyschnutí, tak na styk se slanou vodou, se na ostrovy nedostali vůbec a savce zastupovali před příchodem člověka pouze lachtani, netopýři a dva druhy drobných hlodavců. Navíc ne každému jedinci, který vydržel tisícikilometrovou cestu přes moře, se zde podařilo přežít. Tvrdý přírodní výběr a časté příbuzenské křížení v rámci malých populací vedly k urychlení evoluce, takže se na Galapágách vyvinul velký počet endemitů (organismů, které se nevyskytují nikde jinde na světě). Například zde žije leguán mořský, jediný ještěr na světě, který se specializoval na získávání obživy z moře (pravděpodobně proto, aby se vyhnul potravní konkurenci se suchozemskými leguány galapážským a růžovým – rovněž endemity). Živí se okusováním pobřežních porostů mořských řas, za nimiž se potápí až do hloubky 10 m. Některé organismy nejsou specifické jen pro celé souostroví, ale i pro jednotlivé ostrovy. Typickým příkladem jsou želvy sloní, které daly Galapágám své jméno. Populace z vyprahlých ostrovů, kde se želvy živí okusováním opuncií, mají krunýř vepředu vykrojený, aby želvy mohly zvedat hlavu do výšky. Populace z vlhkých ostrovů s dostatkem přízemní pastvy mají okraje krunýřů rovné. Dalším příkladem, jak se jedna úzce příbuzná skupina organismů vyvinula do rozdílných forem, jsou tzv. Darwinovy pěnkavy. Podle toho, jestli se specializovaly na lov hmyzu nebo louskání semen, se u nich vyvinul rozdílný tvar zobáku.
    A tím se konečně dostáváme k vysvětlení podtitulu tohoto článku.
    V r. 1835 se u Galapág zastavila výzkumná plachetnice Beagle, na jejíž palubě byl tehdy šestadvacetiletý Charles Darwin. První dojem z ostrovů nebyl příliš příznivý. Darwin si do deníku zapsal: „Na první pohled to bylo velmi nehostinné prostředí. Pole rozpukané čedičové lávy tvoří divoký terén prostoupený hlubokými trhlinami, všude pokrytý zakrslými a vyschlými křovinami, které nejeví známky života. (…) Ačkoliv jsem se snažil pilně nasbírat co nejvíce rostlin, získal jsem jich velmi málo – a ty ubohé bylinky by se hodily spíše do Arktidy nežli do rovníkové květeny. Zblízka se keře zdály být bezlisté jako naše stromy v zimě, ale po čase jsem zjistil, že nejenže téměř každá rostlina byla olistěna, ale že většina jich i kvetla.
    Během pětitýdenního pobytu na Galapágách Darwin nasbíral 209 herbářových položek, z nichž později v Anglii popsal tehdejší významný botanik J.D.Hooker 78 pro vědu nových druhů. Darwin sám se věnoval především plazům a ptákům. Mimo jiné popsal třináct ptačích druhů, jimž se později na jeho počest začalo říkat Darwinovy pěnkavy. V jeho deníku o nich nalezneme: „Když pozorujeme tento postupný přechod a rozmanitost tvarů u jedné malé skupiny blízce příbuzných ptáků, můžeme dospět k názoru, že z původní chudoby na tomto souostroví byl jeden druh vybrán a uzpůsoben pro různá životní prostředí.“ Tyto myšlenky vyústily v r. 1859 ve vydání knihy „O původu druhů“.
    Vraťme se však znovu k želvám sloním. Před 60 milióny let byly velké suchozemské želvy rozšířené na několika kontinentech. Do dnešní doby přežily pouze na Galapágách a Maskarénách – dvou souostrovích, kde neměly přirozené nepřátele. Ale to se změnilo, když přišel člověk.
    Galapágy byly objeveny v r. 1535 biskupem Tomásem de Berlanga, který plul z Panamy do Peru, aby uklidnil bouřlivou situaci mezi tamními conquistadory. Kromě názvu Islas de los Galapegos (Želví ostrovy) se v 16. století pro souostroví používal i další španělský název Islas Encantadas (Začarované ostrovy). Španělé se však již neobtěžovali s názvy jednotlivých ostrovů. Ty pojmenoval až v r. 1684 anglický pirát Ambrose Cowley, který jako první nakreslil mapu souostroví. Vzhledem k tomu, že tyto anglické názvy používal i Darwin, přetrvávají vedle současných, oficiálních španělských (zejména ve vědeckých kruzích) až do současnosti. A aby těch zmatků se jmény nebylo málo, celé souostroví se v současnosti oficiálně jmenuje Archipiélago de Colón (Kolumbovo souostroví).
    Přestože byly ostrovy kvůli své nehostinnosti dlouhou dobu neobydlené, sloužily v 16. a 17. století jako základna a místo pro doplnění zásob pirátům přepadajícím španělské galeony a v 18. a 19. století sloužily ke stejnému účelu velrybářům. Námořníci brzy objevili, že želva dokáže přežít bez potravy až několik měsíců, a tak se pravidelně zásobovali těmito několikasetkilovými živými konzervami, až želvy přivedli na pokraj vyhubení. V r. 1832 byly Galapágy připojeny k Ekvádoru a byla na nich zřízena trestanecká kolonie. Začátkem 20. století se sem ekvádorské vládě podařilo nalákat několik stovek kolonistů. Takto malé množství lidí by samo o sobě nebylo pro galapážskou přírodu nebezpečné, kdyby s sebou nepřinesli nové druhy rostlin a živočichů. V r. 1958 vysadil jeden rybář na ostrově Pinta dvě kozy a kozla. O třináct let později tam žilo odhadem 20 000 koz! Naštěstí se zavlečené druhy podařilo aspoň částečně dostat pod kontrolu poté, co bylo v roce 1959 vyhlášeno 88% plochy Galapág (veškeré neosídlené území) národním parkem. V r. 1978 se Galapágy dostaly mezi prvními dvanácti památkami na seznam světového dědictví UNESCO. Darwinově výzkumné stanici se daří rozmnožovat různé rasy želvy sloní a vracet je ostrovy, z nichž pocházely.
    Většina informací v tomto článku pochází z knihy dvou českých biologů, kteří navštívili Galapágy v 80. letech 20. století. V té době žilo na ostrovech 5 000 lidí a ekvádorská vláda tam povolila přístup pouze 10 000 turistům ročně. Přestože autoři v závěru knihy vyjádřili obavy ze stavby druhého, většího letiště, celkový dojem z uvědomělé péče o galapážskou přírodu působil pozitivně.
    Aktuální informace nalezené na internetu jsou však bohužel alarmující. V r. 1990 navštívilo Galapágy 40 000 turistů, v r. 2006 to bylo 145 000 a v r. 2009 dokonce 173 000. O omezení turismu jsem nikde nenašla zmínku s výjimkou návrhu, že by měly být zpřístupněny i některé další, dosud turistům uzavřené ostrovy, aby se odlehčilo nejčastěji navštěvovaným místům. V r. 2010 mělo souostroví 25 000 stálých obyvatel. Zemědělské půdy je málo a tak ti, kteří nenajdou uplatnění v turistickém ruchu, se věnují rybaření. Po několikaletých střetech mezi rybáři a ochranáři povolila ekvádorská vláda v r. 2004 rybářům používat větší sítě a s menšími oky.
    V r. 2007 se Galapágy ocitly na dalším seznamu UNESCO – tentokrát na seznamu ohrožených památek...
    A nedávno zemřel bez potomků Osamělý George, poslední zástupce želv sloních z ostrova Pinta...
    Unikátní ekosystém, který se vyvíjel 3 milióny let, dokázal člověk téměř zničit za méně než 500 let. Nezbývá než doufat, že přijde k rozumu dříve, než se mu to podaří úplně.

    Zdroje informací:
    Haager, J. R. & Jeník, J.: Galapágy - zázrak v Pacifiku. Albatros, 1988
    http://www.galapagosislands.com/galapagos-resources/galapagos-fast-facts.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Galápagos_Islands

    Otázky:
    Kterému státu patří Galapágy?
    Které skupiny obratlovců převládají v galapážské fauně a proč?

    verlit, vloženo 08:03:25  15. 08. 2012

    ZELENÍ METUZALÉMOVÉ


    Jedna věc je jistá. Nejstarším žijícím organismem na Zemi je strom.

    Ale který to je? To už je složitější otázka, stromy mají totiž různé taktiky, jak se dlouhého věku dožít: jako samostatný, pomalu stárnoucí, strom a jako stále znovu se obnovující klon.

    Jednoznačné určení stáří je komplikované také proto, že neexistuje stoprocentně spolehlivá metoda. Zatímco radiokarbonová datace nám dá jen přibližná data, počítání letokruhů je velmi přesné - jenže ve stáří vzniká u mnoha stromů uvnitř kmene dutina (je to, mimochodem, jeden ze způsobů přežití - dutina snižuje hmotnost stromu, který by se mohl vlastní tíhou zhroutit), a tak jsme zase na poli odhadů. Vzorky pro sčítání letokruhů se získávají samozřejmě sondou, nikoli poražením živého stromu!


    Takže kdo jsou ti naši nejstarší žijící spoluobyvatelé?

    Začněme samostatnými stromy - přece jen, nic není majestátnějšího a impozantnějšího než prastarý kmen. "Krásné, plecité, staré, rozložité, volné, ctihodné a převeliké stromy", tak o nich psal Karel Čapek. Na ten doloženě nejstarší by ale spíš seděl popis: "pokroucený, větrem ošlehaný a bouřemi očesaný..."


    Tím nejstarším žijícím stromem s přesně změřeným věkem je přiléhavě pojmenovaný Metuzalém - jeden ze skupiny tzv. Bristlecone Pines, pokroucených, věkem vybělených borovic, rostoucích v Nevadě, USA. Metuzalém se letos dožívá 4 844 let. Vykoukl tedy ze země zhruba v době, kdy se v Mezopotámii radovali nad vynálezem kola. Tajemstvím dlouhověkosti v případě těchto borovic je nekonečně pomalý růst (roční přírůstek je ve zlomcích mm) a pomalé životní procesy v krajně nehostinných podmínkách. Metuzalém má kolem sebe hned několik "sourozenců" podobného věku a z důvodu ochrany nikdo neví, který z nich je tím skutečným rekordmanem.
    Na paty mu šlape hned několik sekvojí, které oslňují nejen svým věkem, ale také svojí výškou. Kromě toho, že patří mezi nejstarší, jsou to také nejvyšší žijící organismy na světě.


    Namísto romantických jmen se však pyšní jen kódovými označeními, a tak přeskočme až k posvátnému fíkovému stromu Jaya Srí Maha Bodhi, rostoucímu v Indii. Je to strom, kterému se dostává skutečného uctívání, a to nejen pro jeho úctyhodnývěk. Podle tradice jde o semenáček, který vyrostl ze stromu, pod kterým došel Budha osvícení. Unikátní na něj je, že je nejstarším stromem, u kterého přesně známe datum zasazení - je to rok 288 před n.l.



    Mezi nejstaršími stromy je ovšem mnoho těch, u kterých věk můžeme pouze odhadovat. Patří sem Llangernyw Yew z Walesu, jehož stáří se odhaduje na 4000 let. Tisy mají nesmírně efektivní způsob stárnutí, nebo vlastně spíše mládnutí. Zatímco staré dřevo na vnějšku kmene praská, uvnitř se tvoří dutina, na jejímž okraji vyrůstá nové, čerstvé dřevo. Tis se tak neustále zmlazuje "zevnitř ven", a jak pravil jeden význačný botanik, neexistuje vědecký důvod, proč by tis neměl žít navěky. Možná i proto byly tisy tradičně posvátné stromy, zasazované ve svatyních a následně na hřbitovech křesťanských kostelů, vystavěných v místech starých pohanských kultů. To je pravděpodobně i případ tohoto tisu, který je nejstarší v Británii a byl mimochodem "objeven" čirou náhodou v roce 1996, kdy se v hospodě jen tam mezi řečí zmínil jeden starousedlík při rozhovoru se skupinou botaniků, že "mají ve vesnici takový fakt velký strom" :-) V té době sloužila jeho dutina jako prostor pro cisternu! Dnes je tis vyhlášený národní památkou, takže se mu přece jen dostalo zadostiučinění.


    Staré stromy však musí čelit i mnohým nebezpečím. Tragický osud potkal jeden z nejstarších stromů severní Ameriky letos v lednu. Tři a půl tisíce let starý floridský cypřiš, pojmenovaný pro svoji vznosnou postavu Senátor, byl zničen nejstarším nepřítelem stromů - ohněm, který byl založen lidskou rukou. Někteří lidé však tvrdí, že našli na jeho zčernalém kmeni a kořenech malé rašící větvičky, takže kdoví - možná se Senátor obrodí, jak to umí jen stromy a vrátí se do života, aby pokračoval dalších několik tisíc let v růstu.

    A co ty dříve zmíněné klony?

    To je velice zajímavá kapitola. Podle našich stávajících definic jsou geneticky totožné stromy, vyrážející z těla původního organismu, s tímto organismem totožné. To ovšem okamžitě posunuje maximální známý věk stromů hluboko do minulosti.

    Největším, nejtěžším a nejstarším ze známých klonů je strom, který je zřídka spojovaný s vizí dlouhověkosti - je to obyčejná osika. Nebo bychom spíš měli říct neobyčejná. Myslíte, že se díváte na obrázek lesíku? Chyba lávky. Je to jeden jediný strom! Osikový háj, rozkládající se na ploše 0,5 km2, čítá přes 47 000 kmenů - které všechny vyrůstají z jediného kořenového systému. Celková váha tohoto obrovského organismu je cca 6000 tun. Nás ovšem zajímá spíše jeho stáří. Tipnete si? Raději to ani nezkoušejte. Odhady totiž mluví o věku, jehož dolní hranice je 80 000 let a ta horní - zhluboka se nadechněte - šplhá až k 1 000 000 let! Ať už je leso-strom Pando starý tak nebo onak, jedno je jisté. Naposledy zřejmě kvetl před více než 10 000 let a dokud nedojde ke klimatické změně, hned tak si to nezopakuje.

    Některé klony se maskují jako háje, jiné naopak vypadají nenápadně – jako tenhle prostý a tenký stromek, jehož věk byste na první pohled také těžko uhodli. Díváte se na norskou jedli, důvěrně známou jako Stará Tjikko. Přestože jde druhově o norskou jedli, roste ve Švédsku. Samotný stromek je pravda jen pár set let starý, vyrůstá však z živého kořenového systému, jehož stáří je přes 10 000 let. A opět jde o strom, vyrůstající v nehostinných, živinami příliš neoplývajících podmínkách.


    Většina z dalších známých klonů se pohybuje pod věkovou hranicí 10 000 let (s jakou samozřejmostí to píšu! Umíme si to vůbec představit? Organismus, žijící deset tisíc let?), s jednou pozoruhodnou výjimkou:

    Jde o případ, který by se dal popsat jako absolutní paradox - druhý nejstarší strom na světě, tasmánská cesmína, se dožil neuvěřitelného věku - protože je neplodný.
    Kingova cesmína je totiž tzv. triploid - má tři chromozomy a proto se nemůže rozmnožit klasickou cestou. Rostlina proto začala používat metodu, kterou objevilo i pár dalších druhů stromů - její ulomené větve po dopadu na zem zapouštějí kořeny a stávají se z nich nové, geneticky zcela identické, stromy - cesmína se prostě klonuje. To není nic zas tak neobvyklého - o některých dalších klonech jsme hovořili dříve. Co činí Kingovu cesmínu tak výjimečnou je její doložené stáří. Vědci šli prostě dál a dál podél té několikakilometrové řady starších a starších jedinců, a tahle cesta zpátky časem je zavedla až… k fosíliím! Geneticky totožným fosíliím. Kingova cesmína je doloženě stará minimálně 43 600 let, možná ale až trojnásobek, výzkum dosud probíhá a stáří kolem 130 000 let je stále ve hře. Je to zároveň nejosamělejší strom na světě - existuje právě a jen v tom jediném, nekonečně starém a zároveň stále se obnovujícím exempláři. Člověk by skoro řekl, že někdy před padesáti tisíci let splnil nějaký kouzelný stařeček Kingově cesmíně velmi nerozvážně vyslovené přání.


    A jak jsme na tom v Čechách? Nijak slavně. Stáří většiny mohutných stromů se opírá jen o odhady, či legendy a chybí přesnější údaje. Dlouhou dobu byl za nejstarší strom považován tis v Krompachu, jehož stáří se odhadovalo na 2000 let. Pozdější výzkumy z něj ale udělali mladíka, zasazeného nejspíš někdy kolem roku 1580.
    Stejně tak věk nejstarších českých dubů a lip, jako jsou např. Karlova lípa v Klokočově (viz obr.) či Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, se podle odhadu pohybuje kolem "pouhých 600-800 let. Ale kdoví, třeba i u nás se skrývá na nějakém zapomenutém venkovském hřbitůvku nějaký tisíciletý tis, který čeká na své objevení.

    Pokud bychom se chtěli od stromů poučit, jak dosáhnout dlouhověkosti, dozvíme se nejspíš následující: žijte v co nejnehostinnějších podmínkách, přijímejte co nejméně živin, váš růst musí být co nejpomalejší a pečujte dobře o své kořeny.



    Otázky:

    1. Jaký je nejvyšší odhad stáří u nejstaršího stromu světa?

    2. Kromě pomalého růstu jednotlivého stromu, jaký další způsob umožňuje stromům dosáhnout extrémní dlouhověkosti?

    ««   1  2  3  4  5  6  7   »»

    Zpět



    Fantasy a Sci-fi: Taverna
    © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
    , 2001 - 2005
    Design: Rinvit, Jeremius
    Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
    URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php