14:31:12
21. 04. 2025

Místnost
Archeologie
Jeskyně Býčí skála se nalézá v jižni části Moravského krasu a je součástí rozsáhlého podzemniho jeskynního systému. Přijdeme k ni, jestliže z údolí řeky Svitavy odbočíme u Adamova do malého údolíčka s Křtínskym potokem, které se nazývá Josefské údoli. Asi po 5 km cesty v krásném přírodnim prostředí se údolíčko rozšiřuje, vytváří malou planinku, na jejíž levé, severovychodní straně vyčnivá ze zalesněného úbočí mohutná a rozeklaná skalni stěna. Otvory v ní je možno proniknout do podzemního bludiště chodeb jeskyně Býči skály. Nizká vstupní chodba, která poněkud klesá pod úroveň údolí a od níž odbočuje další chodby do vlastních prostor Byči skály, ústí do prostorné dutiny. Tato "předsíň" je asi 50 m dlouhá, zhruba 20 m široká a 12-16 m vysoká. Denní světlo a sluneční paprsky pronikají do předsině otvorem ve skalní stěně, zvanym "okno", čímž se zde vytváří zvláštní tisnivá nálada.

Místnost má od 20:03:07  13. 12. 2001 pronajatou Michal. Spolusprávce: Mordomor. Rodvaha.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   22   »» »

Meridion, vloženo 12:32:10  17. 02. 2013

Kdysi jsem četla o stoleté válce knihu, kde bylo docela logicky zdůvodněno, že Richard by smrtí synovců zas tak moc nezískal na rozdíl od Jindřicha Tudora.

Aes Sedai, vloženo 23:30:46  16. 02. 2013

Marcus: Jé, díky! Tak to by mě opravdu zajímalo, jestli ty kostry zpod schodů jsou princů či ne. Teď když už mají tělo strýčka, mohli by je taky zkusit najít... Přece jen mi připadá podezřelé, že by se princátka někam vypařila. On možná má krásnou lidumilnou tvář, ale jestli nechal zabít dvě děti (což, myslím, by bylo pro upevnění moci logické) zas až takové neviňátko to nebude, jak tu z něj dělají...

Marcus m, vloženo 21:44:19  13. 02. 2013

Co jsem tak letmo četl, tak tuším někdy v sedmnáctém století byly v příslušné části Toweru při opravách nalezeny pod schody dvě kostry, zřejmě dětské, ve věku, který velmi přibližně odpovídal věku pohřešovaných princů. Ostatky byly přeneseny do westminsterského opatství, kde jsou uloženy dosud, naposledy byly zkoumány tuším ve třicátých letech minulého století.

Pak jsou tu ještě nějaké poměrně hypotetické a ne úplně přesně doložené dětské kostry nalezené při úpravách královské hrobky v kapli sv. Jiří na Windsoru.

Aes Sedai, vloženo 09:53:13  13. 02. 2013

Něco jako národní akce "Najdi svého krále"? ;)

verlit, vloženo 22:07:51  12. 02. 2013

Tak parkovišť ještě v Británii je... :-)

Aes Sedai, vloženo 22:07:13  12. 02. 2013

Mě by docela zajímalo, kam zmizeli synovci. Jestli se vůbec dočkali hrobů...

verlit, vloženo 22:28:10  07. 02. 2013

Díky moc, na ten dokument se těším, podívám se na něj o víkendu!

Marcus m, vloženo 20:07:39  07. 02. 2013

K leicsterskému nálezu pár linků a poznámka. Docela obsáhlý miniweb leicesterské university, jejíž badatelé vedli jak archeologický výzkum, tak laboratorní, antropologické, genealogické a další zkoumání
Příběh o tom, jak parta nadšenců přesvědčila archeology, že pod tím parkoviště u leicesterské sociálky může být zaniklý kostel a v něm ztracený královský hrob. (Aneb příběh o tom, že královský hrob ležel pod parkovištěm vzniklým na místě zaniklé zahrady založené na místě zrušeného kostela, poté, co bylo celé okolí bývalého kláštera je dost nepravděpodobný sám o sobě…co si ale počít s tím, že řečené kosti archeologové vykopali prakticky první den práce, když se loni v srpnu pustili do výzkumu a že ležely víceméně pod místem, kde bylo na parkovišti vyznačeno vyhrazené místo velkým bílým R nastříkaným na asfaltu? Asi jen pokrčit rameny a říct, inu stalo se to v Anglii. ;) )
A celý příběh v pětasedmdesáti minutách dokumentu televize Channel 4. Drží se hlavně na velmi přístupné rovině příběhu a emocí, jednou ze zajímavých rovin je sledování, jak na postupné naplňování svého snu (a zpřesňování jeho podoby) reaguje Phillipa Langley (předsedkyně Richard III Society a vlastně iniciátorka celého výzkumu) – nebudu vyprávět příběh, jen poukážu na pár působivých momentů: královská standarta, prohnutá páteř, odhalená tvář.
Jak jsem už zmínil, celý ten příběh s nálezem zapomenutého hrobu je snad až nepravděpodobný – to ovšem zejména v tom, že klíčové místo zůstalo po pět století jednak volné, jednak přiměřeně intaktní. Tedy když odhlédneme od toho, že Richardův hrob byl, možná při zakládání parkoviště, od zkázy takových deset či dvacet centimetrů půdního sloupce. Zvláštní na druhé straně je, že během staletí zeslábla místní paměť. Místo zaniklého kláštera „Greyfriars“ zůstalo známé, ale zda klášterní kostel ležel po otevřenou nebo zastavěnou částí areálu musel ověřit až loňský výzkum¨
A pak je tu základní otázka: máme dokumentovaný pohřeb panovníka v dokumentovaném místě. Místo existuje, přesná lokace hrobu není zřejmá, zda je pohřeb dochován, nebo zanikl, lze zjistit jen invazivním průzkumem. Kopat či nekopat? Je oprávněný výzkum, v místě, kterému nehrozí zničení?
Osobně si myslím, že leicesterský výzkum sice byl trochu loterie, ale odůvodněný byl. Hypotéza, kterou ověřoval, byla solidně postavená a současně ji bylo možné realisticky otestovat. Nebylo prakticky možné použít mírnějších prostředků (které by byly k dispozici a úvaze, pokud bychom v analogické situaci ověřovali zprávy z pramenů o spěšném pohřbu poraženého panovníka v dosud stojícím kostele a v úplně ideálním případě ve známém ale nejistém hrobu či hrobce) a současně vedle relativně sporného kopání za účelem lokalizace „slavných kostí“ nabízel i zřejmě relevantní a dosti náročný metodologický úkol: zda, jak a do jaké míry můžeme ztotožnit pozůstatky s historickou osobou na základně souladu dochovaných zpráv, místa, a charakteristik pozůstatků. Mimochodem v tomhle se (právě proto, že šlo o výjimečně dobře dokumentovaného panovníka a jeho skonu) se vlastně leicesterským badatelům podařil majstrštyk: poměrně velmi spolehlivě totiž Richarda III ztotožnili „jen“ z místa a kostí: v hrobě nebyla doslova ani nit, ani knoflík (jen jeden římský hřebík, který nadělal jej trochu zmatku ;) ). Musela stačit lokace, radiouhlíkové datování, rozsah a povaha zranění na kostře a její antropologické charakteristiky. Souladný test DNA byl ve své podstatě „jen“ armatura do už poměrně betonové konstrukce. ;)
V každém případě je příběh leicesterského výzkumu velmi zajímavý a svým způsobem strhující. Docela doufám, že o něm tak do roka někdo z aktérů napíše pěknou knížku….

Adhil, vloženo 10:44:46  07. 02. 2013

verlit, vloženo 19:15:09  05. 02. 2013

A dost podobný tomu portrétu. (Moc se mi líbí všechny ty vtipy, člověk by neřekl, jakou tvořivost vzbudí nález ostatků jednoho krále :-)

Tinne, vloženo 17:55:45  05. 02. 2013

Vědci rekonstruovali obličej Richarda III. Není to tvář tyrana, tvrdí

Je docela pohledný:
http://zpravy.idnes.cz/velka-britanie-richard-iii-rekonstrukce-fdd-/zahranicni.aspx?c=A130205_134058_zahranicni_pul

verlit, vloženo 23:07:29  04. 02. 2013

Když už jsme u toho, repast z Facebooku - tohle mě opravdu pobavilo:

verlit, vloženo 13:36:43  04. 02. 2013

Mimochodem, líbilo se mi moc v jednom z BBC seriálů, ve kterém tým forenzních techniků rekonstruoval tváře mrtvých, včetně těch, které byly staré pár tisíc let. Archeologové tam mluvili o tom, že jsou zvyklí své nálezy odosobňovat a vnímat je jen jako “exponáty” a že i pro ně to byla zajímavá zkušenost, podívat se do tváře muže, jehož kostru vykopali. Že to byl takový okamžik náhlého uvědomění, že to je skutečný, individuální člověk, který opravdu žil. (A paradoxně jeden z nich zmiňoval, že ačkoli to rozumově věděl, poprvé si opravdu uvědomil, že vzhledově by ten člověk z pátého století p.n.l nebudil dneska v davu žádnou pozornost. Že byl prostě stejný, jako my :-)

verlit, vloženo 13:32:49  04. 02. 2013

Je fakt, že to pro mě je taky na hraně, jakkoli myslím, že těm zemřelým už je to celkem jedno.
Dávala bych přednost vystavení modelů, rekonstrukcí apod. než skutečných ostatků. Je to jak šetrnější pro vystavené předměty, tak více etické.

Tinne, vloženo 13:23:54  04. 02. 2013

verlit: to je jasné, nemám ráda ani pozůstatky lidí v muzeích, jak k tomu příjdou ti zemřelí, určitě nesouhlasili s využitím těla v muzeu ...

verlit, vloženo 13:20:35  04. 02. 2013

To určitě, bez ohledu na to, jak se na něj dívá literatura nebo historie :-)

Tinne, vloženo 13:15:03  04. 02. 2013

Doufám, že ho teď někde důstojně pohřbí (Richarda III), vůbec to prý nebyl takový lump, jak ho líčí Shakespeare.

verlit, vloženo 12:57:05  04. 02. 2013

http://zpravy.idnes.cz/dna-potvrdila-ze-ostatky-pod-parkovistem-patrily-richardu-iii-p72-/zahranicni.aspx?c=A130204_112107_zahranicni_ipl

Potvrzen nález ostatků Richarda III, díky DNA kanadského truhláře :-) To jsou ty paradoxy, jak by řekl klasik.

Nimitz, vloženo 20:17:00  31. 01. 2013

Úspěch českých archeologů: ze Súdánu přivezou sochy božstev a složí je

Hallorn, vloženo 11:55:16  23. 01. 2013

Adhil: Tak takový účes by Vestálky asi neocenily :-)

« ««   22   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php