01:36:34
22. 04. 2025

Místnost
Archeologie
Jeskyně Býčí skála se nalézá v jižni části Moravského krasu a je součástí rozsáhlého podzemniho jeskynního systému. Přijdeme k ni, jestliže z údolí řeky Svitavy odbočíme u Adamova do malého údolíčka s Křtínskym potokem, které se nazývá Josefské údoli. Asi po 5 km cesty v krásném přírodnim prostředí se údolíčko rozšiřuje, vytváří malou planinku, na jejíž levé, severovychodní straně vyčnivá ze zalesněného úbočí mohutná a rozeklaná skalni stěna. Otvory v ní je možno proniknout do podzemního bludiště chodeb jeskyně Býči skály. Nizká vstupní chodba, která poněkud klesá pod úroveň údolí a od níž odbočuje další chodby do vlastních prostor Byči skály, ústí do prostorné dutiny. Tato "předsíň" je asi 50 m dlouhá, zhruba 20 m široká a 12-16 m vysoká. Denní světlo a sluneční paprsky pronikají do předsině otvorem ve skalní stěně, zvanym "okno", čímž se zde vytváří zvláštní tisnivá nálada.

Místnost má od 20:03:07  13. 12. 2001 pronajatou Michal. Spolusprávce: Mordomor. Rodvaha.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   26   »» »

verlit, vloženo 20:31:09  01. 03. 2012

Našla:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ica_stones

Svého času to bylo docela populární.

verlit, vloženo 20:22:58  01. 03. 2012

To jsem právě zapomněla. Najdu to, dej mi moment.

Ageolite, vloženo 20:21:13  01. 03. 2012

verlit, přiznám se, že nevím. A nebo jsem to slyšela a vesele zapomněla. Z jaké měly být oblasti či data?

verlit, vloženo 20:16:26  01. 03. 2012

Ještě si vzpomínám na relativně "slavnou" aféru kolem černých kamenů s rytinami, zobrazujícími mj. operaci srdce apod. Víte, co myslím?

Merlkir, vloženo 12:23:11  28. 02. 2012

(poměrně často se na jednom anglicky psaném foru bavím s takovým zábavně pošahaným Turkem, který vidí turkické národy jako původní zakladatele lidské civilizace, takže podobně šílených interpretací nálezů i "nálezů" mám v zásobě spoustu. :D)

Merlkir, vloženo 12:19:04  28. 02. 2012

Pro mě je to jasný podvod. Je zajímavé, že se na tom případu vystřídalo x různých odborníků z geologie, lingvistů, ale nikoho nenapadlo zeptat se na ty meče.

Kdokoli někdy viděl jakýkoli meč z 5-9. století ví, že takhle tedy opravdu nevypadají. A to beru v potaz stylizovanost.



Na druhou stranu přesně takhle si představovali lidé v raném 20.století meče "dávnověké" a "antické".

Merlkir, vloženo 12:14:30  28. 02. 2012

Naprosto fascinující jsou Tucsonské artefakty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tucson_artifacts

Hromada olověných "mečů" a křížů, které v podivných nápisech skrývají tajemství zmizelého židovského osídlení Ameriky v 8. století. :D

Vůbec Amerika je proslulá různými falešnými stopami po prastarých kořenech, populární jsou třeba vikingské stojící kameny.

Shadw, vloženo 22:58:40  27. 02. 2012

Tak jí zazpívej halí belí nebo si udělej čas na tu zmrzku co ti ještě dlužím.

Ageolite, vloženo 22:51:31  27. 02. 2012

Shadw: právě jsi probudila moji zvědavost!

Shadw, vloženo 22:35:20  27. 02. 2012

Já bych věděla podvrh :o) Ale my byli kolektivně zavázáni slibem mlčení a navíc je to spíš obdoba "městské legendy" v archeologii.

A co se týká dalších podvrhů, tak takové ty známé záležitosti s detektoráři - když prodávají (nebo poskytují) nálezy, udávají jako místo nálezu nějakou známou lokalitu proto, aby měl nález "značku".
Další podvrhy si matně vybavuju, ale ne moc podrobně. Falešné rytiny na kosti, hliněné figurky a podobně.

Adhil, vloženo 21:53:04  27. 02. 2012

Napadají mě třeba slavné křišťálové lebky, u těch už bezpočet studií ukazuje na to, že byly nejspíše vyrobeny v průběhu druhé poloviny 19. století a později na různých místech Evropy. Žádnou z nich nikdy nenašla archeologie, vždycky "náhodný nálezce", sběratel apod. Pokud vím, obecně je dnes odborná obec považuje za podvrhy - nemůžu najít žádný ucelenější, přehledný článek, ale i wikipedie o tom mluví (http://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_skull - dole jsou i odkazy na literaturu a články). Bohužel, zrovna tenhle podvrh dokazuje v povědomí lidí a v populární kultuře (a esoterice, ble ble fuj fuj) až příliš velkou životnost.

Ageolite, vloženo 21:39:14  27. 02. 2012

Podvrhů je docela dost, ale nějaký slavný, to asi ne. Dokonce i v British Museu mají pár padělků :-D

Další věc je, že o některých padělcích se nejspíše neví, protože jsou velmi velmi přesvědčivé a až třeba podrobné analýzy odhlalily, že jde o podvrh. Což v případě řady nelegálních výkopů okamžitě zjistit nejde.

Adhil, vloženo 21:33:59  27. 02. 2012

Ha, a úplně bych zapomněl, že už od raného novověku se v Olomouci objevovaly padělky římských náhrobků a mincí, dokazujících antické stáří města :))

Adhil, vloženo 21:32:32  27. 02. 2012

Mnó, vyloženě taková pecka mě teď žádná nenapadá. Archeolog Karel Sklenář napsal knihu o něčem podobném, o folklorní archeologii, lidových tradicích a podobně. Hodně se to pojí s 19. stoletím, samozřejmě. Evergreen byl třeba hrob, respektive náhrobek praotce Čecha, který se co chvíle objevoval, často s nápisem, který podvrženectvím přímo tepal. Učené kruhy na něj nikdy neskočili, ale regionální písmáci si zuřivostí proti "popíračům" nezadali s rukopisnými aférami.

Často se nacházeli různé nesmyslné a podvržené nádoby "pradávných Slovanů", jedna - uplácaná hezky z jílu a obtočená hádkem - je pořád ve sbírkách Národního muzea, viděl jsem ji :) Absolutně ahistorická, samozřejmě, to jen místní vlastivědní nadšenci roupama nevěděli coby.

Ještě si tak z hlavy vzpomenu třeba na šílenství v obci Náklo, to je tady u nás, u Olomouce. Známe odtamtud několik krásných a unikátních nálezů, takže jistý bohatý pravěk tam je. Ovšem někdy v polovině 19. století se po náhodném vyorání několiak bronzových spirálek rozkřiklo, že se u obce nachází hrob Attily. Doteď není jasné, kde, jak a proč se to vzalo, ale doboví kronikáři to svorně popisují, jako malou apokalypsu. Z celé Moravy a půlky Čech se sjížděli nadšenci a zlatokopové a několik měsíců vytrvale přerývali obecní pozemky. Není to podvrh v pravém slova smyslu, ale za pozornost to taky stojí :)

verlit, vloženo 20:50:56  27. 02. 2012

Hledala jsem teď nedávno něco v knihovně a vzpomněla jsem si asociací na knížku, kterou jsem v dětství měla. Myslím, že se jmenovala Na slovíčko, pane Dawnsone, i když si tím nejsem úplně jistá.

To podstatné je, že zábavně pojednávala o slavném podvodu, kdy Charles Dawson "nalezl" v roce 1912 nejstaršího předka člověka, tzv. Piltdownského muže. Až v roce 1953 bylo definitivně prokázáno, že šlo o podvrh, vytvořený kombinací dolní čelisti orangutama a středověké lebky (pokud ten příběh neznáte).

Tak mě napadlo - jsou nějaké další slavné případy archeologických podvrhů? Jako třeba naše Rukopisy apod.?

Ageolite, vloženo 10:33:24  07. 01. 2012

Pro zdejší studenty: tohle mi přišlo od spolužačky z UCL, která je nyní ve Finsku. Já to zítra plánuju předložit u nás, pokud tam odchytím šéfa.

Hey guys!

I'm in the organising committee for the EAA (European Association of Archaeologists) 2012 conference which takes place in Helsinki next August. We're organising a session for students where they can present their research to a wide audience in a respectable setting, and we're also organising some events for students only (e.g. a sauna evening and a party), plus some hosting so students don't necessarily need to pay for accommodation. My task is to try and advertise this to archaeology students around Europe, and that's why I'm asking you guys if you could send me email addresses to some archaeology student societies in your countries? Or just institutes of archaeology at different universities. Anything you could think of that would reach as many archaeology students as possible! I would be really grateful if you could help me with this

Pokud chcete, abych podstoupila kontakty u na někoho u vás, tak mi to napiště do pošty a já jí dám vědět.

Marcus m, vloženo 22:03:37  30. 10. 2011

meridion: autoři článku argumentují, na základě nálezů z jedné lokality, proti relevanci tradičního podání o soustavném a rozsáhlém rituálním obětování nejmenších dětí "Molochovi", jak je asi přílušné karaginské božstvo běžně známé nám naprostým starověkým laikům.

Moje poznámka mířila k tomu, že nález tak četných pohřbů nemluvňat může inditovat rutinní infanticidu (lhostejno, tehdy jako dnes, zda prenatálné nebo postnatální, neb je to rozdíl data, naprosto ne podstaty a sotva stupně), tak jak byla zejména ve vyspělém starověkém světě rozšířena.

Coby vyvrhel z pustin si dopřeji ještě jedno velké OT: připomělo mi to pár reflrxí od GKC jedna esej O oběti a dvě kapitolky z jeho skvělého Everlasting Man: obě samozřejmě pojednvájí o ledasčem jiném, ale na Kartágo řeč přijde též: zejména Válka bohů a démonů a pak též a pak též Démoni a filosofové. To vše ovšemže jen na okraj.

Ageolite, vloženo 19:07:24  30. 10. 2011

No, asi se na to podívám, děkuju. Sice tuším o které kosti se jedná v některých případech, tak se pokusím nějak si najít původní studii. Ale až si odpočinu. za celý říjen jsem měla 2 dny volna a dneska večer jsem fyzicky trošku beze sil.

Pak dám vědět, tak za týden až 14 dní, podle času.

Meridion, vloženo 18:41:00  30. 10. 2011

Marcus: Eh? Podle mě naopak má ten článek tradovanou infancidu v případě Kartága podpořenou původně nálezem toho dětského hřbitova vyvrátit. (Pověst: obětovávání chlapců, skutečnost: část koster patří děvčátkům)

Marcus m, vloženo 14:34:10  30. 10. 2011

Poznámka k odkazovanému článku: nejsem si stoprocentně jist, zda ten článek dokazje, co autoři zamýšleli, nicméně mám za to, že může nazančovat rozšířenou praxi infaticidy...čímž se ostatnímu starověkému světu, nebo přinejenším svých úhlavním nepřátelům, samozřejmě nijak nevymykal.

« ««   26   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php