05:51:27
22. 04. 2025

Místnost
Archeologie
Jeskyně Býčí skála se nalézá v jižni části Moravského krasu a je součástí rozsáhlého podzemniho jeskynního systému. Přijdeme k ni, jestliže z údolí řeky Svitavy odbočíme u Adamova do malého údolíčka s Křtínskym potokem, které se nazývá Josefské údoli. Asi po 5 km cesty v krásném přírodnim prostředí se údolíčko rozšiřuje, vytváří malou planinku, na jejíž levé, severovychodní straně vyčnivá ze zalesněného úbočí mohutná a rozeklaná skalni stěna. Otvory v ní je možno proniknout do podzemního bludiště chodeb jeskyně Býči skály. Nizká vstupní chodba, která poněkud klesá pod úroveň údolí a od níž odbočuje další chodby do vlastních prostor Byči skály, ústí do prostorné dutiny. Tato "předsíň" je asi 50 m dlouhá, zhruba 20 m široká a 12-16 m vysoká. Denní světlo a sluneční paprsky pronikají do předsině otvorem ve skalní stěně, zvanym "okno", čímž se zde vytváří zvláštní tisnivá nálada.

Místnost má od 20:03:07  13. 12. 2001 pronajatou Michal. Spolusprávce: Mordomor. Rodvaha.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   27   »» »

Meridion, vloženo 10:22:16  30. 10. 2011

Ageolite: S křížkem po funuse, ale našla jsem náhodou informace o projektu, kde taky určovali pohlaví malých dětí. K článku je přiložená i fotografie, která ukazuje ty pohlavně rozdílné znaky. Bohužel nejsem schopná poznat, jaká kost to je. Ale určitě by se daly najít původní informace, tohle je přeložený novinářský článek.
http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/nevinne-kartago--699935

Adhil, vloženo 22:29:48  17. 10. 2011

Schliemann se domníval, že Homérovou vrstvou je Trója II, na tu se zaměřoval, něco špatně datoval a považoval to za součást Tróji II. Schliemannův význam ale spočívá také v jeho metodě - byl to opravdu jeden z prvních archeologů moderního typu, respektoval stratigrafii a "nemovité" archeologické artefakty - nešel tedy pouze po hmatatelných artefaktech, jak bylo zvykem.

Významný byl pozdější výzkum v Tróji Carla Blegena, který ukázal, že je situace složitější, Schliemann neměl pořádně o vrstvách tušení. Nejsem si teď jistý, mám ale dojem, že všechno bral jako chronologicky velmi blízké k sobě. No, a právě Blegenovy výzkumy ukázaly, že existují chronologicky velmi vzdálené vrstvy a že Homérovou Trójou bude spíše Trója VII. To pak ještě potvrdily výzkumy v 80. letech a v Tróji se kope i dnes

Marcus m, vloženo 21:35:58  17. 10. 2011

adhil: dotaz přetažený z Blogu. Jak to v Troji vypadá co se týče prokopání a prezentace vývoje osídlení? Předpokládám (kdysi jsem četl minimálně jednu snad i Schliemanovu knížku nebo něco o něm a možná Cermana, ale detaily v hlavě žel nemám), že Schlieman šel dost rázně na "homérskou" vrstu a tu zkoumal. Jak je to dneska prezentováno a jak se tam případně zkoumalo dál, pokud bylo rozumně co?

Adhil, vloženo 21:35:34  05. 10. 2011

Pro řecké středomoří je typickým archeologickým nálezem tzv. pithoi, velká zásobní nádoba. Konečně jsem ale odhalil, k čemu doopravdy sloužily aneb vlevo muži, vpravo ženy

Tinne, vloženo 17:26:45  03. 10. 2011

Čeští vědci přepisují učebnice. Pastevci i lovci žili v pravěku pospolu
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-53079030-cesti-vedci-prepisuji-ucebnice-pastevci-i-lovci-zili-v-praveku-pospolu

Ageolite, vloženo 11:10:07  12. 09. 2011

Fotky nevedou, jen kresby. A já ani nevím, která kostra to je, či z které hrobky... A prostě si nejsem jistá, že jim to věřím, když nevím, jak to určili. Asi jsem štoural, ale...

Adhil, vloženo 10:34:32  12. 09. 2011

Nemáš fotku? Třeba bude na té lebce něco vidět, i když fotka je do nepřesná

Ageolite, vloženo 10:28:48  12. 09. 2011

No, ty kostry jsou cca. 4500 let staré je tam velké množství dětských koster, včetně defakto mimin. Bohužel tam není, které části koster byly zachovány u které a ani nevím, která je ta určená. Ale myslím, že na téhle obecně lebky u sekundárních pohřbů neodstranovali, narozdíl od jiného pohřebiště, se kterým pracuju.

A já se učila rozlišování pohlavních znaků na kostře taky,začátku dospívání je to defakto skoro nemožné, pokud právě nepočítáme DNA, protože ty pohlavně odlišné znaky na kostře se začínají vyvíjet až kolem dospívání. Proto mě to zarazilo u tak malého dítěte. Zatím jsem se spíše setkala s přístupem, u dítěte se určí věk, ale ne pohlaví. A určené pohlaví má jedna, takže by to mohla mít víc viditelné na té lebce?

Adhil, vloženo 10:06:32  12. 09. 2011

Vím, že jsme se o tom bavili včera, a nevěděl jsem. Ale teď když to Meridion říká - ta lebka by mohla pomoct. Sice i u dospělého je to taky jen přibližné, musí se sejít víc znaků a ne každý je má tak výrazné (třeba ne každý chlap má výrazný výrůstek vzadu, "čtvercové" oční dírky a podobně). Ale možná, že některé ty lebeční znaky jsou viditelné už u dětí

Meridion, vloženo 07:24:02  12. 09. 2011

V antropologii jsme se učili o spoustě pohlavně odlišných znaků na kostře. Jak je to u dětí, nevím, ale přijde mi, že i kdyby se některé z nich (úhel pánve) se mohly vyvíjet až během dospívání, třeba znaky na lebce by mohly být patrné už od dětství, třebaže méně výrazné než v dospělosti.
Na druhou stranu vím, že jsou dětské kostry kvůli nižší osifikaci obvykle špatně dochované a netuším, v jaké době se pohybuješ.

Ageolite, vloženo 01:44:49  12. 09. 2011

Blbá otázka, ale jak se dá určit pohlaví u dítěte 2-5 let cca. Narazila jsem na to v knížce o diplomce. Napadla mě DNA, pohřební výbava. Kdyby to aspon napsali, jak to určili. Jedná se o jedno dítě z cca. 16.

Tinne, vloženo 17:31:19  06. 09. 2011

Z 1 700 let staré mapy vznikl on-line plánovač cest ve starověkém Římě:

http://omnesviae.org/

Marcus m, vloženo 20:37:57  02. 08. 2011

V Oxfordu vzniká pozoruhodný projekt.

Kus článku zrychla přeložený:

„Portál do minulosti, jak se projekt jmenuje, lidem umožní objevovat tři a půl tisíce let historie jejich města či obce a okolí od doby bronzové do zpracování Domesday Book v roce 1086 online. Vedoucí projektu profesor Chris Gosden říká, že místní historie patří k nejoblíbenějším předmětům internetového vyhledávání hned po hledání rodinných předků.
Farní záznamy ovšem se ovšem objevují až zhruba před tisícem let.
Pětiletý projekt financovaný z příspěvku 1,8 milionu liber Evropské rady pro výzkum shromáždí všechna dostupná data do digitálního archivu s cílem vytvořit mapy a co možná nejvíce informací o prehistorické Anglii.
Profesor Gosden vysvětluje, že většina moderních farností je vymezena podle toto, jak krajinu uspořádala římská panství nebo venkovské komunity v době ještě starší.
Dodává, že pod moderními budovami mohou být dávné metalurgické provozy, starověké systémy polností, rolnické chatrče, římské vily nebo třeba lidská těla.
Většina dat bude pocházet z leteckého snímkování starověkých a prehistorických zájmových lokalit, které pořizuje organizace English Heritage. Další údaje pochází ze záchranných výzkumů na místech budoucích staveb, na něž developeři ročně vydávají sto milionů liber, a také ze soukromého bádání muzeí a jednotlivců.
Projekt bude též čerpat z oblastních archivů, databází starých mincí a Portable Antiquity Scheme (ten zaznamenává archeologické nálezy zjištěné za použití detektorů kovů). Oxfordští badatelé budou spolupracovat s Britským muzeem, Archeologickou datovou službou a experty na místní historii.
Profesor Gosden doplňuje, že shromáždění všech informací o prehistorické Anglii na jednom webu odhalí, kde se krajina měnila a vyvíjela a kde vlastně zůstala stejná.“

(To make long story short: Google Earth went academically serious, on steroids ;) ).

verlit, vloženo 10:45:43  01. 08. 2011

To musí být krásné, když se podaří nějaký takový nález!

http://zpravy.idnes.cz/v-centru-rima-objevili-perfektne-zachovalou-mozaiku-apollona-puy-/zahranicni.aspx?c=A110801_080340_zahranicni_aha

Silmarien, vloženo 15:17:17  27. 06. 2011

Vážený Archeo,

tiež by neškodilo vedieť odlíšiť zábavu od práce, fantázie od skutočnosti a hry od vážnej práce. Keď to budete vedieť, môžete ich ľubovoľne kombinovať - tak ako to väčšina slušných užívateľov tohto fóra.
A hoci sme len na anonymnom fóre, mnoho z nás tu jeden druhého poznáme a pod svoje názory sa nebojíme podpísať.

Adhil, vloženo 23:34:34  26. 06. 2011

(a s posláním svých fotek jsem speciálně čekal, až to AC zveřejní)

Adhil, vloženo 23:21:30  26. 06. 2011

Archeo: Dopustil jsem se...čeho přesně? Mimochodem, já mám ve svém profilu jméno uvedeno, s kým mám tady tu čest?

Taverna opravdu není odborná platforma, možná jsem se vyjádřil trochu nehezky o tom publikování, ale je třeba vědět, že tohle je fórum lidí, kteří se víceméně znají osobně. Ano, je googlovatelné...ale na druhou stranu, ke lvíčkovi jsem sdělil svoje domněnky (a sny) nevědeckému publiku a o mnoho se to neliší od toho, kdyby začal někdo hledat analogie na základě veřejně dostupné fotky z webu Archeologického centra.

Pokud jde o zásluhy, tak jsem si plně vědom toho, že jsem na výzkumu byl jenom jako kopáč, na druhou stranu jsem se chtěl podělit o ten úžasný pocit, když člověk najde něco takového.

Pořád nemám dojem, že bych se dopustil něčeho špatného nebo vynášel informace, které by nebyly veřejné nebo mnou vymyšlené...takže jestli je nějaký problém, já si rád přečtu odpověď.

Merlkir, vloženo 14:13:35  26. 06. 2011

O_o imho lol.

verlit, vloženo 11:03:34  26. 06. 2011

Vážený Archeo, ale kuš!

Adhil se tu bavil sny a spekulacemi o krásném nálezu, nepřekládal tu místní (ne)vědecké veřejnosti žádné vědecké studie a práce. Tohle je kamarádské diskuzní fórum, nikoli fórum určené k vědeckým bitkám nejmenovaných člověků.

Archeo, vloženo 10:51:01  26. 06. 2011

Vážený kolego Adhile,

nikdo Vám neodpírá zásluhu při objevení této unikátní záležitosti, ale prosím přenechejte své teorie a další informace o nálezu až na dobu pozdější. Bude to vhodnější…přece jen, i když jste hlavičku našel, mandátem ke všeználkovství určitě opatřena nebyla…
Děkuji
S pozdravem možná nejmenovaný člověk, který nemá kde publikovat…

« ««   27   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php