08:52:40
22. 04. 2025

Místnost
Archeologie
Jeskyně Býčí skála se nalézá v jižni části Moravského krasu a je součástí rozsáhlého podzemniho jeskynního systému. Přijdeme k ni, jestliže z údolí řeky Svitavy odbočíme u Adamova do malého údolíčka s Křtínskym potokem, které se nazývá Josefské údoli. Asi po 5 km cesty v krásném přírodnim prostředí se údolíčko rozšiřuje, vytváří malou planinku, na jejíž levé, severovychodní straně vyčnivá ze zalesněného úbočí mohutná a rozeklaná skalni stěna. Otvory v ní je možno proniknout do podzemního bludiště chodeb jeskyně Býči skály. Nizká vstupní chodba, která poněkud klesá pod úroveň údolí a od níž odbočuje další chodby do vlastních prostor Byči skály, ústí do prostorné dutiny. Tato "předsíň" je asi 50 m dlouhá, zhruba 20 m široká a 12-16 m vysoká. Denní světlo a sluneční paprsky pronikají do předsině otvorem ve skalní stěně, zvanym "okno", čímž se zde vytváří zvláštní tisnivá nálada.

Místnost má od 20:03:07  13. 12. 2001 pronajatou Michal. Spolusprávce: Mordomor. Rodvaha.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   28   »» »

Adhil, vloženo 22:44:45  24. 06. 2011

No, a pak jsou názory, že ve skutečnosti k pádům civilizací nedochází, jen k jejich (často bouřlivým) přerodům do nové podoby. Jinými slovy, civilizace je všechno, co tu lidstvo buduje od té doby, co slezlo ze stromů a to nikdy nezaniklo. Nic proti pesimismu, ale prorokovat pád civilizace, natož za 50 let, je strašně nejisté, schématické a neobjektivní. Neříkám, že to tak nebude, říkám, že když bude chtít někdo dokázat, že za 50 let bude civilizace vzkvétat, sestaví článek, ve kterém to dokáže - a vice versa.

Neros, vloženo 22:28:20  24. 06. 2011

Tak :)

Když si ještě vezmeme, že se zdražují energie, chátrá eonomika a navíc se blíží další doba ledová... radost pohledět.

Těch 50 let považuji za docela trefný odhad... možná čtyřicet...

Ageolite, vloženo 22:26:13  23. 06. 2011

Neros: tak 50 let byl takový odhad, kdy si myslíme, že to ještě půjde. Pesimisti říkají 20 maximálně, optimisti hádají i 100. A ona se nějaké moc přesná studie udělat nedá, protože v tom hraje roli spousta neznámých, včetně toho, že se může najednou změnit šíleně klima (např. doba ledová umí přijít velmi rychle a na základě studia předchozích dob ledových a meziledových se ví, že pokud jsme to hodně nezměnily svým chování, tak jsme v druhé polovině-ke konci doby meziledové, mimochodem ke konci doby meziledové se velmi často oteplí, načež přijde propad). Následně si vem, že v poslední době se i hovoří o krachu států, takže světová ekonomika se může změnit ze dne na den, což následně bude mít dopad na ostatní státy a podobně. A pak je tu samozřejmě samotný demografický vývoj, nebot se na této planetě nemůžeme množit jako králící donekonečna (a ten rychlý nárůst celosvětové populace může následně hodně věcmi taky zamávat).

Neros, vloženo 22:16:26  23. 06. 2011

Ach, omluv mé vskutku mizerné a neumětelné vyjadřování... Nějaké studie, práce, které nedělal nezávislý institut Ariel *bad joke*...
Chápu, že nic není věčně a jsem za to docela i rád, jen by mne zajímalo proč právě padesát let?
Taky by se šiklo, aby kolaps nebyl příliš fatální, není-liž pravda?

Ageolite, vloženo 22:09:29  23. 06. 2011

Tak konkrétního... Stačí se podívat, co se děje. Ona ta situace je nejspíše z dlouhodobějšího hlediska silně neúnosná. A on přerod může mít i podobu kolapsu, kdy se z původního zachová část, ale část nenávratně zanikne. Já se ted ve své možná doktorské práci budu dívat na konec doby bronzové a počátek doby železné a to z hlediska kontinuity. Nicméně ono tam je obojí. Mnohé oblasti opravdu zkolabovaly a byly zničeny, zatímco jiné posílily. Takže on se kolaps a destrukce nevylučuje s přerodem systému, nicméně vznikde něco jiného a hlavní hráči... Ti můžou být zcela jiní!

Neros, vloženo 22:04:42  23. 06. 2011

O tom žádná... já myslel, že je i něco konkrétního...

Přerod... To je to slovo!

Ageolite, vloženo 22:03:28  23. 06. 2011

Tak my jsme se u nás na škole bavili (podotýkám, že škola je britská, jsem studentem UCL v Londýně) a došli jsme k závěru tak 50 let a úrá docela hodně archeologů tam to nevidí moc růžově. A proč? protože každá civilizace má začátek, má svůj průběh a časem zatím vždycky přišel pád a přerod. Proč? Protože existuje vnitřní napětí a problémy, které se nakupením nakonec stanou neúnosné a následně dojde k výraznému přerodu, či kolapsu. Závěrečný impuls je různů, může jít o vnitřní nestabilitu, změnu v prostědí i vyčerpání zdrojů, až po války a podobně, často je to kombinace více faktorů najednou. A bohužel buďme upřímní, to, co se dnes celosvětově děje, opravdu začíná ukazovat na velmi silné napětí a vnitřní problémy. A to nemluvím o malé porodnosti, ale stabilitě celého existujícího systému.

Neros, vloženo 21:31:10  23. 06. 2011

Ageolite se zmínila v Diskuzi o dětech, že posle některých archeologů naší civilizaci zbývá tak padesát let... A já se ptám: Proč? Jak? Kdo?

Marcus m, vloženo 22:52:25  06. 06. 2011

Adhil: ještě jednou velmi gratuluju a jsem zvědav na výsledky bádání ;) Jenom jsem zatím nepostřehl, ten nález se zatím jeví jako soudobý s objektem, kde jsi ho našel, nebo je to spíš druhotné uložení?

-------
a budiž mi dovoleno, abych tu naprosto bez souvislosti přihodil odkaz na jeden čtenářův lament velmi hořký, nad jednou extrémně výstřední publikací. Jakkoliv mívám pro tyhle bizarnosti jakousi slabost, tak tahle je snad až příliš hloupá. Aneb poslyšte vyprávění o obrech, kteří v kraji kolem Dyje přes tisíciletími pyramidy stavěli. ;)

Kain 007, vloženo 14:58:45  06. 06. 2011

No, úplně vás srovnávat nemůžu, u červeňáka je víc čarodějů :-)))

Ageolite, vloženo 14:59:35  03. 06. 2011

No, mě to připomíná i tu fotku, co jsem viděla na publikaci o tuším Ugaritu (ale šla jsem po jiné knížce, jen jsem si na to najednou vzpomněla). A neměla jsem čast zjištovat, co je to zač. A jinak motiv lva je na Předním Východě poměrně častý (ostatně jedna z nejznámějších sérií Novoasyrských reliéfů je lov na lvi). Koneckonců tam ti lvi žili, že? A to ještě ne v tak dávné minulosti, tuším, že vymizel v Iránu až někdy v polovině minulého století, ale postupně mizel už předtím

Adhil, vloženo 00:42:14  02. 06. 2011

Éé, co tím myslíš? :))

Kain 007, vloženo 23:50:21  01. 06. 2011

Koukám, že historikové se učí u Ďuro Červeňáka:-)))

Adhil, vloženo 23:13:12  31. 05. 2011

Je to dost neobvyklý artefakt svou formou, běžně se nachází jen keramika a podobně, vzácné jsou kovy, relativně velká událost jsou nálezy šperků, zbraní apod. Tohle je prostě unikát, nic moc podobného nemáme - jasně, máme věci mnohem "bohatší" a vlastně i hezčí. Z doby římské jsou podobné nálezy, Germáni sem tahali římské věci, nechávali si je vyrábět nebo je aspoň kopírovali. Najít se dají mnohem větší špeky, samozřejmě. Kupříkladu "královský" hrob z Mušova, ten je relativně nedávno objevený (1986):
http://www2.rgzm.de/Transformation/Czech/Musov/14_2.htm

No, tak jsem se do toho trochu zakecal, našel bych spoustu úžasných nálezů...z vědeckého hlediska je ale asi nejzajímavější právě to místo nálezu, ano - podobné věci se u nás nacházejí velmi, velmi zřídka.

verlit, vloženo 23:03:33  31. 05. 2011

No jakožto laikovi mi přijde, že podobnost by tam docela byla, ale nemám tušení, jak vypadají jiné podobné nálezy z jiných období/oblastí.

Co je na tom tvém lvíčkovi vlastně z vědeckého hlediska nejzajímavější?
Vzhled? Ornamenty? Místo nálezu? Víš, jak to myslím.

Adhil, vloženo 22:58:21  31. 05. 2011

Keramika co byla u toho, že by byla kimerijská - to je hodně odvážné tvrzení, ale ne nemožné :) Našli jsme v jedné knize naprosto shodnou nádobu z halštatu (kolem 8./7. stol. př. n. l.), právě u ní se odhaduje vliv skythů, kimmerijců, prostě z tohohle směru (kultury si nepředstavujme jako homogenní, spíš častěji jako navzájem se prolínající améby).

Kimmerijci měli kontakty na Frygy a Asyřany, lev je tam klasickým zdobným prvkem a to co jsme našli podle mého silně vykazuje východní vzory. A teď koukněte, co mají třeba v Metropolitním muzeu v New Yorku: Novoasyrské období, slonovina, velikost podobná jako náš nález :)



Podobnost je vzdálená, to ano, ale nějaká idea tu je - je třeba najít nějaké podobnější analogie, zajímavý je ten trojúhelníkový pletenec, co má náš lvíček na hlavě.

Merlkir, vloženo 20:45:31  31. 05. 2011

Hmm, hmm. Uka obrázky toho kimmerijského lva prosím!

(nějaké jsem si našel a moc podobní mi nepřijdou, ale je možné že nemám tu správnou knížku ;))

Genevieve, vloženo 15:20:46  31. 05. 2011

to je škoda, fandila bych vám :-)

Adhil, vloženo 15:18:12  31. 05. 2011

Oprava, z Frygie, ne Asýrie.

(a to s tím protičlánkem je nadsázka, ne opravdový plán :)

Adhil, vloženo 15:09:09  31. 05. 2011

Hm, tak jsme to teď probírali s kamarádkou, koukáme do literatury...a máme divokou a odvážnou teorii, že keramika, co byla u toho je ve skutečnosti Kimerijská, starší doba železná...našel jsem obrázky podobného zpodobnění lvů z Asýrie 8. stol. př. n. l.

Tak počkáme, až si to šéf Archeologického centra vypublikuje jako dobu stěhování národů...a napíšeme protičlánek :D

« ««   28   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php