20:41:33
22. 04. 2025

Místnost
Archeologie
Jeskyně Býčí skála se nalézá v jižni části Moravského krasu a je součástí rozsáhlého podzemniho jeskynního systému. Přijdeme k ni, jestliže z údolí řeky Svitavy odbočíme u Adamova do malého údolíčka s Křtínskym potokem, které se nazývá Josefské údoli. Asi po 5 km cesty v krásném přírodnim prostředí se údolíčko rozšiřuje, vytváří malou planinku, na jejíž levé, severovychodní straně vyčnivá ze zalesněného úbočí mohutná a rozeklaná skalni stěna. Otvory v ní je možno proniknout do podzemního bludiště chodeb jeskyně Býči skály. Nizká vstupní chodba, která poněkud klesá pod úroveň údolí a od níž odbočuje další chodby do vlastních prostor Byči skály, ústí do prostorné dutiny. Tato "předsíň" je asi 50 m dlouhá, zhruba 20 m široká a 12-16 m vysoká. Denní světlo a sluneční paprsky pronikají do předsině otvorem ve skalní stěně, zvanym "okno", čímž se zde vytváří zvláštní tisnivá nálada.

Místnost má od 20:03:07  13. 12. 2001 pronajatou Michal. Spolusprávce: Mordomor. Rodvaha.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   33   »» »

Mordomor, vloženo 20:26:30  11. 01. 2011

Slyšel jsem jisté vysvětlení a to následné: u právnické osoby, která svou investicí zničí kulturně historické dědictví se víceméně počítá, že tuto činnost dělá za účelem zisku. Ničení kulturního dědictví tak probíhá z iniciativy právnické osoby za účelem výdělku. Což může být hůře obhajitelné než, když chce někdo bydlet.
Samozřejmě má to mnoho otazníků jako třeba obecně prospěšné společnosti, nebo vůbec společnosti zabývající se charitou, které snad neivestují do stavebních prací za účelem sebeobohacení.
Jinak archeologický výzkum je značně nákladná věc. Pokud by měl všechno hradit stát, museli bychom pravděpodobně žít v jiné bohaté zemi. Stát na to prostě nemá, stejně jako nemá na jiné věci, třeba dnes aktuálně na platy lékařů. Břemeno se tedy přesouvá velkou částí na ty, kteří ničení kulturně-historického dědictví svou činností způsobují.

Jinak u archeologického výzkumu často nejde jen o peníze ale také o čas, takže investoři staveb a i stavbaři vůbec limitováni termíny by archeology stejně neviděli rádi.

Marcus m, vloženo 20:17:45  11. 01. 2011

Vida několik pater středověkých sklepů propojených do podzemí zdéli dobrých dvaceti kilometrů a možná více, máme ve Znojmě taky ;), včetně odvodňovacích štol zvaných podle stavitelů jesitských vodovod.

A připomněl bych ještě velmi velké, velmi využívané a velmi starodávné podzemí v umbrijském Orvietu. Holt město na kopci - proto strčili pod zem nejen skladovací prostory, ale i dost zpracovatelské činnosti (lisy na olivový olej), i drobou živočišnou - totiž kolumbaria, kde chovají holoby, skoro v přírodním prostředí skalní stěny.

Nezdržím se ani poznámky k financování výzkumu (byť na mně dýchl politický odér "Svobodných", což je ráce pro kterou není slušných slov).

Ochotně a rád souhlasím s Adhilem, že by stát měl stanovení, dohlížení a vymáhání pravidel v oblasti péče o kulturní dědictví umět spojit s racionální a přiměřenou finanční podporou (podobně jako u památkářů i v případě archeologoů by se k tomu biči, jakkoli malému a málo hrozivému, hodilo fasovat a rozdělovat krapet toho cukru).

Grófsky nařídit, aby všechno, pro ochranu ubohoučkého živnostníčka, platil stát a líčit, jak pak budou vlastníci kolem archeologů tančit znamená buď sprostě a vědomě lhát, nebo se nacházet v terminálním ideologickém rauši.

Když použiju jen jeden kolohnátský případ, ovšem pořád o třídu příčetnější. Kdejaký developerský gigant se dokáže z pondělka na úterek inkarnovat v takřka nemajetného živnostníčka s jednou kapsou prázdnou a druhou vycpanou živnostenským listem, když se mu to bude hodit, aby se vyhnul placení nějakého výzkumu. (Odkazuji na případ jednoho z těch pánů, co drží pohledávky za Sazko, takový člověk sice fakticky ovládá třeba realitní kolos, ale de iure ten podnik patří jeho matince, neb se pán prý potřeboval levněji rozvést).

A další velmi praktická věc je ta, že pokud bychom s jalovou dogmatičností přijali tezi, že si stát má své kulturní dědictví prostě kompletně zapltit, když už trvá na jeho vykopání, tak jsme záchranné výzkumy z valné části zrušili. Kdo ty peníze kdy v příslušném veřejném rozpočtu uvidí? A jak se bude archeologovi dařit v zemi, proslulé svými přepočetnými případy kultury korporátní odpovědnosti nejlépe vyjádřené motorovými pilami a buldozry?

Hallorn, vloženo 18:45:32  11. 01. 2011

A ta fyzická osoba ty situace ničí míň? Protože, chápej, fyzická osoba od právnické se často odlišuje jen tím, že má v kapse živnosťák. A barák, který má v přízemí obytné prostory, nemá o nic hlubší základy než barák, který tam má obchod.

Osobně bych nechal všechno zaplatit stát, protože je 1) poptavatelem služeb archeologů, 2) občané si platí činnost archeologů z daní a 3) archeologové by se předpokládám začali setkávat s o poznání vstřícnějším přístupem majitelů pozemků. Takže nakonec by vyhráli všichni.

Adhil, vloženo 14:50:16  11. 01. 2011

(ale je fakt, že ten zákon je zastaralý a jistá finační spoluúčast státu i v případě právnické osoby by byla asi na místě)

Adhil, vloženo 14:49:26  11. 01. 2011

Protože svou činností zničí archeologické situace, což je de facto kulturně-historické dědictví státu.

Hallorn, vloženo 14:38:33  11. 01. 2011

Adhil: Na druhou stranu, pokud by majitel byl právnická osoba, nebo třeba jen drobný živnostník, tak to zaplatí i s fousama. Což jaksi nechápu proč, když sám výzkum nepoptává.

Adhil, vloženo 14:30:45  11. 01. 2011

Ha, první příspěvek v diskuzi pod článkem nemá pravdu - pokud je majitel fyzická osoba (a nerekonstruuje dům za účelem podnikání), platí mu výzkum stát, nikoliv on sám.

verlit, vloženo 14:24:35  11. 01. 2011

http://www.novinky.cz/cestovani/221883-v-centru-melnika-objevil-majitel-domu-nezname-stredoveke-sklepeni.html

Mělnické podzemí mě vždycky fascinovaly. Na rozdíl od řady míst, kde se tradují pověsti o kilometrech chodeb, ale nikdy nikdo žádnou neviděl, na Mělníku ta obrovská síť dvou i třípatrových sklepů opravdu existuje (patra jsou podzemní, samozřejmě). Jednou jsem dostala šanci do druhého patra nakouknout a byl to opravdu zážitek.
Řada chodeb je sice zasypaná nebo zahrazená, ale místy se dá (dalo) projít sklepením, které vedlo pod několika domy vedle sebe. Nádhera!

Kain 007, vloženo 23:13:29  21. 11. 2010

Náhodou, ženská, co neměla vousy...to se vikošům muselo líbit :-)

Clarice, vloženo 18:52:55  19. 11. 2010

Koukám na CSFD na ten film a neviděla jsem. Možná jsem to opravdu četla někde jen jako blábol.
A takhle vznikají drby :).

Nimitz, vloženo 18:41:19  19. 11. 2010

Psal o tom Michael Crichton v Pojídačích mrtvých, což je také dost nevěrohodný zdroj
Zatímco Poul Anderson to nikde nezmiňuje (a ten našprtal velkou spoustu historických pramenů)

Merlkir, vloženo 17:45:25  19. 11. 2010

o tom jsem slyšel myslím jen ve filmu Král Artuš, kde to říkal vůdce Sasů. ;)

(a už tehdy mi to znělo jako kravina, asi z něj chtěli udělat Hitlera.)

Clarice, vloženo 17:32:58  19. 11. 2010

Iwo: Tak to si ji ráda přečtu, tuším podobný námět :), ale nenapsala bych to.

Velmi pravděpodobně to byl dost nepravdivý zdroj. Vážně nevím, proč jsem si na to teď vzpomněla, ale jsem ráda, že to mohlo být i docela jinak.

Iwo Olorin, vloženo 17:28:26  19. 11. 2010

Clarice: O ničem takovém jako "dbaní na čistotu krve" jsem (minimálně na Islandu) neslyšel. Občas se sice mohli rozhodnout nechat neduživé novorozeně na mraze, ale to, co popisuješ, mi přijde nepravděpodobné.
I jako otrokyně to mohla na Islandu mít docela dobré; 'vikingové' se uměli chovat hezky -i k otrokům :-) Navíc, myslím, nic nebránilo tomu, aby si ji někdo vzal jako svobodnou ženu. A kdo ví, třeba to byla nějaká Vinlandská Helena ;-) (he he, a mám námět na povídku)

Clarice, vloženo 17:00:30  19. 11. 2010

A proč by taková partička Vikingů nepotřebovala "otrokyni :)"?
Tedy četla jsem něco o tom, a omluvte mou neznalost, že dost dbali na čistotu krve, tedy "nevhodnou ženu" sice znásilnili, ale pak šupem zabili, aby si pojistili, že neporodí něco míšeného.

Píší tam, že "po sobě nechala silný genetický otisk." Tak v tom případě buď chudák holka, nebo natrefila na někoho, kdo ji fakt miloval.

Pravda, Novinky mají v článcích dost chyb, nebo je to podané tak, jako by to psalo dítě, nebo dospělý, který pořádně nečte podklady.

Shadw, vloženo 13:44:52  19. 11. 2010

Podle toho článku to vypadá, že prostě čapli nějakou babu a odvezli si jí domů. To mě nijak nepřekvapuje. Asi tam byl někdo hodně vysazený na tmavovlásky ;o)

Iwo Olorin, vloženo 13:06:00  19. 11. 2010

Clarice: Dobrý! Novinky to sice podávaj příšerně, ale objev je to parádní. Pokud vím, tak se moc nepředpokládalo, že by si s sebou vzali nějakého scaerlinga zpátky na Island :-)

Clarice, vloženo 19:38:36  18. 11. 2010

První Američané přišli do Evropy pět set let před Kolumbem

verlit, vloženo 15:47:57  06. 11. 2010

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/216120-pompeje-prisly-o-jednu-z-nejlepe-dochovanych-pamatek.html

Shadw, vloženo 14:59:53  06. 11. 2010

Zase pár článků z ukradených z Rondelu.

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/zahranici/francie/1297-1349-carnac-detektivka-tisicovek-menhiru-.html

http://www.ct24.cz/svet/106057-svitky-od-mrtveho-more-miri-na-internet/

« ««   33   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php