 |
Píšu vám menší report z mých prvních větších výzkumů. Kopalo se na lokalitě Hulín-Pravčice 2, což je polykulturní lokalita. Záchranné výzkumy probíhají v rámci stavby rychlostní silnice R65, z minulých let je tam několik zajímavých nálezů – především římský pochodový tábor (ten je trochu bokem) a lengyelské kůlové domy. Podle naší vedoucí právě kvůli těmhle domům budou Hulín znát všichni (archeologové), protože jsou jediné svého tohoto typu na Moravě a navíc nebývale velké – největší měl 72 metrů, ten už je bohužel zahrnut na fotce máte jeden menší.

My měli to štěstí, že v našem úseku se nacházelo pohřebiště kultury lidu se zvoncovitými poháry (tedy pozdní eneolit, cca 2000 BC). Dřív se této kultuře říkalo krátkolebí lukostřelci, mají totiž v hrobech bohatou lukostřeleckou výbavu, luk byl jejich hlavní zbraní. Pohřebiště samotné je zřetelně organizované, chudší hroby jsou bokem těch bohatých, bohaté hroby jsou výrazně hlubší. Pohřbení by v hrobě měli ležet ve skrčené poloze, muži na levém boku, ženy na pravém. Orientace hlavy je sever-jih a obráceně, tak aby mrtví hleděl na východ (tedy muži hlavou k severu, ženy k jihu). Bohužel se kvůli agresivní půdě kosti téměř nezachovaly, tvar hrobové jámy a uložení milodarů ale odpovídá tomuto schématu (milodary bývaly u nohou).

Hroby byly různé. Chudé:

Bohatší:

A úplně nejbohatší, pod čísly 8-10 jsou rozbité nádoby (velké, s překrásným zdobením), 7 je měděná dýčka, 6 kamenný obal na ni, 5 je kousek pazourku (v druhé polovině bylo 15 kamenných hrotů šípů, ty zde bohužel nemám). A čísla 1 – 4? Ano, to je...

...zlato! Na prvních výzkumech skoro zázrak.

A propos, typický zvoncovitý pohár máte tady. Je zvláštní, že stejný tvar se objevuje v celé této kultuře napříč Evropou a několika staletími. Ale úplně stejný! Těžko říct, jestli šlo o projev uvědomování si nějaké pospolitosti nebo co, rozhodně je to moc zajímavý jev. (na pozadí fotky nehleďte :)

Zajímavý byl i tenhle hrob. Obvykle dostával zemřelý jako milodar jednu nátepní destičku (chránila lukostřelce před zraněním tětivou), na co taky dvě, že. Jenomže tady byly destičky hned čtyři. Spojí-li si to člověk s těmi dalšími kameny a jednou destičkou nedokončenou, zdá se, že šlo o pohřeb výrobce takových destiček. Fascinující.


Zkrátka, archeologie je úžasná věda. No řekněte, úplný profesionál, co?

Ano, profesionál.

Na závěr naše archeo parta v šest hodin ráno, ať je vidět, jak taková věda zmáhá.

Když tak nad tím přemýšlím, archeologie je než tohle...:

...spíš tohle:
 |