|
Já bych teda jenom dodala k těm povídáním o tom, jak nějaké obory/prvky školství mění množství dívek/chlapců - je to nepochybně možné (byť teda v debatě mi přišlo, že většina důkazů je takových více či méně anekdotických), ale mělo by podle mě smysl se zaměřit na to, zde to je tím, že ženy se přirozeně učí jinak než muži, nebo zda je to tím, že ženy a muži jsou jinak přijímáni a tím i vedeni k jiným typům učení. Ono pořád je tam relativně vysoké procento teorií, které k genderu přistupují jako k více či méně sociálně konstruovanému a právě přístup k učení je podle mě celkem vysoce otázka sociální konstrukce. To, že se s tím samozřejmě bez ohladu na to, zda důvodem je "nature" nebo "nurture" (nevim česky, pardon), musí nějak celospolečensky v rámci toho vzdělávání zacházet, je pochopitelně něco trochu jiného.
Mimochodem, Fionore, Conchita Wurst není transgender, je to drag queen a v zásadě umělecká persona gay umělce, který se sám o sobě identifikuje (a vyjadřuje např. co do zájmen a tak) jako muž, ale v rámci svého vystupování coby Conchita přejímá ženskou identitu. Jedná se ale podle všech zdrojů, co jsem k tomu našla, v zásadě o aktivistický "roleplaying", nikoliv o přímo transgenderovou identifikaci té osoby. Že níže uvedený příklad je nesmyslný a urážlivý se ale shodneme, samozřejmě :) Jenom v souvislosti s vystoupením Conchity na Prague Pride jsem k tomu teď víc něco načetla.
A jenom ještě ad nějaká ta předchozí debata o sociálních vzorcích chování - to s tím, že je výrazně pravděpodobnější, že muž přeruší ženu než naopak, je vcelku již dokázaná konverzačněanalytická věc, někdy jsem k tomu i dohledávala studie a je to tak. Není tam samozřejmě vysloveně možné z toho postulovat nějaké obecné vzorce a hledat důvody a tak, ale samotný prvek toho, jaká je úroveň přerušování v čistě mužské, čistě ženské a smíšené konverzaci myslím obecně ukazuje, že sice ženy mezi sebou se přerušují častěji než muži, ale ve smíšené konverzaci dochází k řádově častějšímu přerušování žen muži než naopak nebo mužů muži a žen ženami. Celkově to, že prostě existují nějak genderově ovlivněné vzorce v konverzacích z pragmatického hlediska, je fakt, a mnoho těch vzorců je diskriminačních (často na základě confirmation bias - třebas u tlumočníků jsem někde četla, byť nevím, zda podpořené statisticky vysloveně vypovídajícím vzorkem, protože konferenčních tlumočníků nejsou taková množství, že celkově klienti u žen-tlumočnic vypínají stream tlumočení po mnohem méně chybách než u mužů, a celkově lepší hodnocení za "profesionalitu" a "přesvědčivost" často získávají muži nebo ženy s hlubokými hlasy a mužské nebo alespoň hluboké ženské hlasy jsou navíc celkově mnohem víc žádané - do úrovně, že nám ve škole otevřeně říkají, že dívky s "ženštějšími" hlasy budou mít problém se v profesi uchytit). |