05:41:37
28. 11. 2024

Místnost
Ve svitu měsíce, flirtuju nejvíce

místnost o lásce, flirtu, partnerství ale i sexu...a zrovna se bavíme na...
Spiderův účet...

Místnost má od 10:01:43  16. 01. 2002 pronajatou Spider. Spolusprávce: Spider.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   51   »» »

Eirellin, vloženo 19:16:36  25. 08. 2015

Jo jo, hlubokej hlas se prostě poslouchá líp, je příjemnější, uklidňující... já i v hudbě nikdy nemusela soprany, ale ani tenory, jsou mi do uší prostě nepříjemný ;-)

verlit, vloženo 14:39:19  24. 08. 2015

Tak ono je to logické - když je člověk nervózní nebo agresivní, stáhnou se hlasivky a hlas se posune výš.
Takže máme zakódováno identifikovat vysoký hlas jako signál, že protějšek je vzeklý a tudíž potenciálně nebezpečný.

Naopak při uklidňování a vemlouvání se hlas instinktivně posazujeme hlouběji.

S hlubokým hlasem máme proto spojeno víc příjemných souvislostí, s vysokým víc nepříjemných. S genderem to podle mě nesouvisí - kromě toho nepřímého dopadu, daného tím, že muži mají hlasy položené níž, a tak na tom "vydělávají".

Tinne, vloženo 13:44:03  24. 08. 2015

Mivka: to s těmi hlasy je zvláštní, mí klienti ze Zvukové knihovny, tj. nevidomí a slabozrací, kteří si půjčují zvukové (audio) knihy, vyloženě preferují mužské hlasy a hlubší hlas všeobecně, je prý srozumitelnější.

Mivka, vloženo 14:24:10  23. 08. 2015

Já bych teda jenom dodala k těm povídáním o tom, jak nějaké obory/prvky školství mění množství dívek/chlapců - je to nepochybně možné (byť teda v debatě mi přišlo, že většina důkazů je takových více či méně anekdotických), ale mělo by podle mě smysl se zaměřit na to, zde to je tím, že ženy se přirozeně učí jinak než muži, nebo zda je to tím, že ženy a muži jsou jinak přijímáni a tím i vedeni k jiným typům učení. Ono pořád je tam relativně vysoké procento teorií, které k genderu přistupují jako k více či méně sociálně konstruovanému a právě přístup k učení je podle mě celkem vysoce otázka sociální konstrukce. To, že se s tím samozřejmě bez ohladu na to, zda důvodem je "nature" nebo "nurture" (nevim česky, pardon), musí nějak celospolečensky v rámci toho vzdělávání zacházet, je pochopitelně něco trochu jiného.

Mimochodem, Fionore, Conchita Wurst není transgender, je to drag queen a v zásadě umělecká persona gay umělce, který se sám o sobě identifikuje (a vyjadřuje např. co do zájmen a tak) jako muž, ale v rámci svého vystupování coby Conchita přejímá ženskou identitu. Jedná se ale podle všech zdrojů, co jsem k tomu našla, v zásadě o aktivistický "roleplaying", nikoliv o přímo transgenderovou identifikaci té osoby. Že níže uvedený příklad je nesmyslný a urážlivý se ale shodneme, samozřejmě :) Jenom v souvislosti s vystoupením Conchity na Prague Pride jsem k tomu teď víc něco načetla.

A jenom ještě ad nějaká ta předchozí debata o sociálních vzorcích chování - to s tím, že je výrazně pravděpodobnější, že muž přeruší ženu než naopak, je vcelku již dokázaná konverzačněanalytická věc, někdy jsem k tomu i dohledávala studie a je to tak. Není tam samozřejmě vysloveně možné z toho postulovat nějaké obecné vzorce a hledat důvody a tak, ale samotný prvek toho, jaká je úroveň přerušování v čistě mužské, čistě ženské a smíšené konverzaci myslím obecně ukazuje, že sice ženy mezi sebou se přerušují častěji než muži, ale ve smíšené konverzaci dochází k řádově častějšímu přerušování žen muži než naopak nebo mužů muži a žen ženami. Celkově to, že prostě existují nějak genderově ovlivněné vzorce v konverzacích z pragmatického hlediska, je fakt, a mnoho těch vzorců je diskriminačních (často na základě confirmation bias - třebas u tlumočníků jsem někde četla, byť nevím, zda podpořené statisticky vysloveně vypovídajícím vzorkem, protože konferenčních tlumočníků nejsou taková množství, že celkově klienti u žen-tlumočnic vypínají stream tlumočení po mnohem méně chybách než u mužů, a celkově lepší hodnocení za "profesionalitu" a "přesvědčivost" často získávají muži nebo ženy s hlubokými hlasy a mužské nebo alespoň hluboké ženské hlasy jsou navíc celkově mnohem víc žádané - do úrovně, že nám ve škole otevřeně říkají, že dívky s "ženštějšími" hlasy budou mít problém se v profesi uchytit).

Fionor, vloženo 10:40:41  04. 08. 2015

Ani jedno není norma pro daný letopočet. navíc Conchita Wurst je transgender a ta žena je podle všeho jen profesionální sportovkyně. Nenacházím na tom nic vtipného.
:(

Hallorn, vloženo 08:19:00  04. 08. 2015

Fionor: Takhle? :-)

Betka, vloženo 15:31:03  29. 07. 2015

Já to pozorovala na učitelích na gymplu (buď výborní, nebo příšerní, nic mezi), ale obávám se, že to nebyl moc reprezentativní vzorek :D

Mellor, vloženo 19:08:07  28. 07. 2015

Ok, zkusím se po tom podívat :o)

Vever, vloženo 17:46:28  28. 07. 2015

Mellor: To celé zakládám na tom co si zhruba pamatuju z přednášek a podporuju to vlastním pozorováním. Zejména je to patrné na hudebním sluchu a tanečních schopnostech.
A obávám se, že najít k tomu nějaké zcela jisté a objektivní zdroje zvládneš minimálně stejně dobře jako já, protože já fakt nemám nic. Na druhou stranu, pořád mám přibližné tušení že mám pravdu, takže doufám, že ty studie opravdu existují :)

Mellor, vloženo 21:21:28  27. 07. 2015

A abych jen nemlel pantem bez odkazů, tady je něco relativně přijatelně stravitelného :o)

Přednášky (1. a 2. část) o behaviorální genetice od Roberta Sapolskyho (Standford University). Cituje tam nějaké velice zajímavé výzkumy - vlastně doporučuji shlédnout komplet ten seminář pro každého, koho nějak zajímá evoluce, genetika vs prostředí, chování, dědičnost, antropologie a vůbec psychologie :o)

(Už je to relativně staré, z roku 2010)

Mellor, vloženo 21:16:57  27. 07. 2015

Vever: Alespoň tedy autora podobných výroků bys měla? Na čem zakládáš tohle tvrzení? Nějaká evoluční učebnice mi nestačí, protože tohle pokládám za velice důležitý poznatek a moc rád bych ho měl ozdrojovaný a oargumentovaný :o)

Fenotyp není záležitostí jen genetiky a chromozomů, a to také (na rozdíl od laických předpokladů) rozhodně není pevně daná věc. Vzhledem k tomu, že se DNA a to, které geny jsou aktivované, mění a může radikálně měnit i během života v závislosti na tom, co se s organismem děje, argument genetikou vs prostředí (způsob života) nemohu považovat za relevantní. To, že si je někdo na genetické úrovni podobný, neznamená, že si je podobný na úrovni chování, myšlení, atd. Může to znamenat pouze to, že za stejných podmínek by si možná byli podobní i v těchto oblastech. Ovšem podmínky a chování prostředí se u jednotlivých lidí radikálně liší.

Co vlastně myslíš tím průměrem? Myslíš tím to, že jsou si samičky geneticky podobnější než samci? Nebo co se týče projevů fenotypu? Biologická rovina? Sociální rovina? Behaviorální rovina? Psychologická rovina? Rád bych si ujasnil, kde se vlastně pohybujeme :o)

Vever, vloženo 17:24:36  26. 07. 2015

Mellor: Ano, tvrdím, že ženy jsou průměrnější a muži inklinují k extrémům. A je to záležitost genetiky a chromozomů, takže to bude platné vždycky, bez ohledu na to že náš způsob života jde kolikrát proti tomu co bylo dřív evolučně výhodné.
A neplatí to jenom pro lidi, ale v zásadě pro všechno co má stejné rozdělení chromozomů a kde je na samičkách většina péče o mláďata.
Studie bohužel nemám. Možná bych byla schopná něco najít v nějaké evoluční učebnici, ale jsou na skříni a asi na to kašlu.

Silmarien, vloženo 13:30:10  25. 07. 2015

hehe Cemi, k tomuto mám ja peknú historku. Dvaja spolužiaci, obaja chceli ísť na medinu, z chémie obaja zmaturovali na štyrec a profky vraveli, že sa k nim budú báť chodiť, ak raz budú doktori... ani jeden z nich sa na medinu nedostal prvý rok. Jeden z nich strávil rok na potravinársko chemickej fakulte, kde mu asi docvakli nejaké veci, druhý neviem. ďalší rok sa už obaja na medinu dostali... dnes sú z nich doktori a robia skvelé odbory (ortopéd - chirurg a druhý je na traume na popáleninách) - ani do jedného z nich by som ich odbor netipla, lebo si obaja podľa mňa vybrali také ťažšie veci (ale to je pre mňa ako laika). Prosto si tú cestu obaja našli nakoniec.

Fionor, vloženo 11:50:48  25. 07. 2015

Hallorn: jenže to, co popisuješ je spíše ženský muž než nemužný... Ten androgynní stav smazává veškeré rozdíly na nějaký střed – takže kdybych přisoudil mužům logiku a ženám emoce (což je samo o sobě nesmyslné, protože jsou ženy, které jsou emocionální kameny a muži, kteří pro samé emoce nezvládnou jednoduché postupy), byl by androgynní jedinec někde uprostřed. Logická i emocionální, která zároveň není ve vnitřním konfliktu... což asi je dost sci-fi.
Navíc příroda má tendenci tyhle jenmě balancované stavy ničit, pokud vyžadují příliš energie ke svému udržení.

Hallorn, vloženo 11:03:37  25. 07. 2015

Fionor: Já to taky pochopil jako víceméně legraci. Ale občas se s takovými nemužnými muži setkávám či přímo musím spolupracovat (nevěřil bys, co je takových mezi "umělci"). A to pak zuby skřípou a pěsti ze zatínají...

Fionor, vloženo 07:42:24  25. 07. 2015

Hallorn: i kdybych to mínil stoprocentně vážně (což ne, protože mírná diskriminace na obě strany je pro mě snesitelná cena za rozdílnost pohlaví se vším dobrým i zlým, co to přináší) tak to nutně neznamená, že by šlo o stav s prefabrikovanými názory, hysterií a neschopností. Ta teze stojí na myšlence, že je chyba chtít, aby se muži chovali více jako ženy a ženy více jako muži, ale dá se směřovat k tomu, aby se ženy vzdaly (potlačily) ženských atributů a muži těch mužských. A obě strany se tak potkají někde uprostřed v pásmu, které bude minimálně konfliktní a teoreticky zaměnitelné.
Nemyslím, že je jediný důvod, aby tohle byl stav paralýzy. Zní to pravda trochu dystopie, ale to je jen přirozený strach z takové masivní změny, kterou by odmítnutí genderu a genderových rolí bylo.

Cemendriel, vloženo 22:55:30  24. 07. 2015

Jéj, k tomuhle mám taky historku! =) Doučovala jsem letos na příjmačky na medinu jednoho kluka a jednu holku. Kluk dle mého velmi inteligentní, dobré logické myšlení, medicínu by podle mě zvládl, holčina spíš horší, logické myšlení nula, mám jisté pochybnosti, jestli medicínu zvládne. Kdo myslíte, že se tam dostal? A proč? No protože holčina věděla za čím jde, věděla, že tohle chce dělat a dokázala si sednout na zadek a naučit se to. Kluk o sobě neustále pochyboval a nebyl schopný dát učení tolik času, kolik by potřebovalo... Medicína je narvaná holkama! U nás v kruhu jsou asi 4 kluci a 16 holek... imho příjmačky výrazně zvýhodňují holky, přitom mám zkušenost, že kluci, kteří přijdou se čtyřkama z gymplu mají výborné studijní předpoklady, pokud je medicína chytne a baví (a to baví, vlastně neznám žádného kluka, kterého by nebavila, narozdíl od holek).
Pozitivnější příklad je můj bratr, kterej celej gympl propadá, doma všichni spíš pochybovali, jestli vůbec na vysokou má... a ejhle, oni ho vzali na práva. =) (a dělají se tam testy studijních předpokladů, což není tak čistá šprtárna jako na medicínu)

Takže za mě - něco na tom určitě je a pro mě spíš takovej vykřičník, jak se chovám k dětem, které "vychovávám", k dospívajícím, které doučuju a jak budu přistupovat jednou k vlastním dětem. =)

Arenga, vloženo 16:38:04  24. 07. 2015

Mellor: jasně, že to není nic, co by nějak platilo absolutně, to jsem rozhodně nechtěla říct. Ta "chemie" je v rodiěn stejně tak složitá, že nějaké jednoznačné závěry nejdou udělat - ostatně ti sourozenci tam nejsou sami, ale mají také např. rodiče, že :-) a vůbec v každé rodině jsou ty vztahy jiné
celkově vzato bych ale čistě laicky řekla, že vyrůstání se sourozencem opačného pohlaví může být obohacující

Corfe: no, podle mne u té zkoušky nemusí jít jen o to, kdo je chytřejší a kolik toho ve skutečnosti umí, ale, zvlášť pokud jde o ústní přezkoušení, tak jak to, co umí, umí prodat, zkrátka jak v tom umí chodit a co umí vytěžit z toho někdy třeba i mála, co umí.

Hallorn, vloženo 14:53:25  24. 07. 2015

Fionor: No potěš koště. A všichni budou nosit nevkusné stejnokroje a la startek :-) A budou mít prefabrikované názory, budou histeričtí z každé hlouposti a neschopní se sami o sebe postarat a o sobě rozhodovat. To nás teda čeká budoucnost :-/

Mellor, vloženo 13:59:04  24. 07. 2015

Orki, Corfe: To může fungovat, ale jen pokud je úterý a před třetí nebo po osmé večerní!
A jen tak mezi námi, nástrojů pro měření inteligence je celá řada (a také inteligencí je celá řada) s nejrůznějšími subtesty... a pokud by každého měli testovat komplexně třeba Weissem, který zabere i s vyhodnocováním tak šest sedm hodin - no, řekněme, že bych nechtěl dělat takovou studii o osmi tisících lidech :o)

Vever: Ale co to s tímhle má společného? Jak píše Fionor, myslím, že evoluční argument v tomhle případě nebude úplně platný - leda bys chtěla tvrdit, že obecně jsou ženy průměrné a muži tendují k extremům. Pro což by mne zajímala data, protože to by bylo vážně hodně zajímavé.
Mimochodem, bavíme se stále o lidech?

Myslím, že v tom to nebude - když už, tak tím, že se na vysoké dostane více žen (minimálně na zmíněné obory), tak se tam dostane větší část průměru. Asi bych to viděl spíše na kognitivní zkreslení než na působení evolučních tlaků :o)

« ««   51   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php