11:30:08
29. 11. 2024

Místnost
Ve svitu měsíce, flirtuju nejvíce

místnost o lásce, flirtu, partnerství ale i sexu...a zrovna se bavíme na...
Spiderův účet...

Místnost má od 10:01:43  16. 01. 2002 pronajatou Spider. Spolusprávce: Spider.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   63   »» »

verlit, vloženo 18:35:52  21. 02. 2015

Mimochodem, přivedlo mě to k zamyšlení, co jsem jako malá četla a jaké vzory jsem v příbězích nacházela - a samotnou mě to překvapilo, protože jsem se nad tím z tohohle úhlu nikdy nezamyslela.

Takže co byla moje oblíbená četba v těch klíčových letech, řekněme mezi 5-7 roky?

Ransomovy Vlaštovky a Amazonky - skupinka dětí, ve které si hrají kluci i holky zcela rovnocenně a hlavní "šéfovou" je Nancy, která do jejich her vnáší nejvíc nespoutanosti a dobrodružství (přestože je John o rok starší než ona)

Pipi Dlouhá Punčocha - komentáře netřeba

Děti z Bullerbynu - opět zcela rovnocenná hra. O svoji malou sestřičku se umí nejlíp starat její bratr, když ho jednou holky zkoušejí nahradit, zcela selžou. Ole přitom není rozhodně líčen jako "holčičí chlapeček". Když se Lisa nudí, navrhne jí maminka, aby upekla bábovku a NATŘELA ŽIDLI. Žádné výhradně holčičí zabavení.

U další knížky si nepamatuji název, ale hlavní hrdinka mj. utekla z domova a nějaký čas se živila tím, že předváděla, jak dokáže vyšplhat na jakoukoli zeď jen s použitím prstů u rukou a nohou. Přitom to jinak byla celkem klasická "holčičí knížka", měla jako kamarádky výhradně děvčata atd. Ovšem ztrácely se v jeskyních, pátraly po pokladech a tak podobně.

Další dvě knížky - názvy už si opět nepamatuji - pro trochu starší děvčata měly hrdinky z nichž jedna závodila na koních a druhá se učila létat ve větroni.

Samozřejmě jsem četla také spoustu "klučičích" knížek - Flose, Verneovky, Karla Maye atd., ale pointa je v tom, že to nebyl jednostranný výběr a že mezi mé oblíbené patřilo hodně knížek se silnou a nezávislou hrdinkou.

P.S. V pohádkách to sice všechno princové a Honzové "vyřeší", ale v drtivé většině jen díky pomoci princezny, bez které by byli zpravidla bez hlavy :-)

verlit, vloženo 18:27:26  21. 02. 2015

Taky myslím, že byť je to "jenom jedna básnička", tak jde spíš o celkový kontext a o to, jak díky němu děti vnímají rozdělení rolí a očekávání společnosti.

Songiri, vloženo 17:55:18  21. 02. 2015

Básničky nejsou dominantní prvek, ale takových prvků, které samy o sobě nic nepokazí, je nesčetně mnoho a stokrát nic umořilo vola. Odstraňme je všechny a vůl přežije.

Orki, vloženo 17:44:46  21. 02. 2015

Tak a tohle je podle mě omyl defakto od začátku do konce. Těžko je možné identifikovat básničky jako dominantní prvek formování osobnosti (ve skutečnosti si dokonce myslím, že o jejich obsah jde až hodně druhé řadě, samo by nemělo jít o nějaké hrozné věci) a obecně těch faktorů je spousta během celého života. To si myslím.

Songiri, vloženo 17:30:59  21. 02. 2015

Básnička mě pohoršuje. Ne v kontextu doby, pohoršuje mě její recitace dnes. Ona to totiž není jenom jedna básnička, ono je to strašně moc dalších věcí, které dětem tak jako nenápadně podsouvají, že podle toho, co mají mezi nohama, jsou k něčemu předurčeni.
Když si dospělý, inteligentní a emancipovaný člověk přečte něco jako 'Páni kluci,' zařadí si to do kontextu autorovy doby a ani ho (snad) nenapadne, že by takhle měl fungovat svět dnes. Jenže dítě pořád učí. Tím co vidí, tím, co slyší. A to, co schvalují dospělí, které bere jako autority (rodiče, učitelka), považuje za správné. Z pohledu dítěte fakt, že někdo tuhle básničku recituje na soutěži (kam ho poslali rodiče/učitelka), znamená, že to, co se v ní říká, tak prostě je (má být). Neřekne si: 'svět se od doby, kdy byla tahle básnička napsaná, změnil, už to neplatí.' (V básničce se totiž nepíše, že už to neplatí, a pokud to dítěti nikdo nevysvětlí, jak to má vědět?)

Podle mně velký problém představuje i spousta pohádek. Tady je zase dost často ten model silného, neohroženého muže, který všechno vyřeší, a křehké, bezradné dívenky, která potřebuje být zachráněna. Proto mám třeba hodně ráda Ledové království, které tenhle klasický model vyvrací a ukazuje ženy jako silné, rozhodné a nezávislé osobnosti. Takových pohádek je třeba víc, protože děti se i pohádkami učí.
Hrozné jsou taky věty typu: "tohle holčička/chlapeček nedělá," "jsi kluk, tak nebreč," "Jsi holčička a podívej, jaký tu máš nepořádek" a tak podobně. Po holčičkách se chce, aby byly nekonfliktní (u kluků se to toleruje spíše, ti naopak mají být průbojní), miloučké, klidné, jsou často vedeny k péči o domácnost a celkově k péči atd. A to takovýmihle básničkami, pohádkami, řečmi...
A v dospělosti pak ženy často neumějí říct ne, protože to by od nich nebylo milé. ("Mohu vám koupit drink?" "Ne, děkuji." "Ale no tak, co si dáte?" "A tak dobře, margaritu." A tady se ubezpečil, že bude moct rozhodovat o všem. Ona bude báječná, poslušná ženuška, možná se dokonce stane obětí domácího násilí, protože říkat "ne" a "dost" neumí.) Být slabou ženou znamená, že potřebujete někoho silnějšího, kdo vás ochrání. A to je muž. A toho si musíte udržet za každou cenu. "Mužskou práci" žena sama rozhodně nezvládne. Také pro ni nejsou mužské profese, vysoké posty ve firmách nebo politice. Pro takové dobrodružství jsou určeni muži.
Muž byl zase veden k průbojnosti, a tak ne pro něj není definitivní ne (nerespektování toho, kdo ne říká). Kromě toho, že musí být průbojný, musí také uživit rodinu, a když se mu nedaří být úspěšný, jsou z toho akorát komplexy, pocit selhání a méněcennosti a nemůže se ani vybrečet, protože chlap přece nikdy nebrečí.
Tak až sem vedou tyhle dětské básničky.

Silwarel, vloženo 09:57:24  21. 02. 2015

Já se tím nesmím nechat vytáčet. Bylo mi v sedmnácti sděleno, že děti s největší pravděpodobností ani mít nemůžu, jsem s tím smířená. Naštěstí mám celkem inteligentní okolí, takže se ze mě ještě nikdo zbytečnou kvůli tomu dělat nesnažil.
Akorát jedna teta je přesvědčená o tom, že bych z toho měla být šíleně zoufalá a řešit to, což nechápu, proč bych si měla dělat nervy s něčím, co neovlivním.

Arenga, vloženo 00:01:34  21. 02. 2015

Gen: ono je právě pozoruhodné ne ani tak to, s čím si děti hrají, ale jak si s tím hrají
třeba jak jsem psala o tom krmení bagrů - já si myslím, že to by prostě žádného kluka nenapadlo
když si Radmi hrála s autama, ona si s nimi povídala a byli to takoví její kamarádi - náš chlapec vezme auto, jede s ním a dělá "mmmmmmmmmmm" (jako, ano, je malý, ale i tak je prostě vidět, že si s tím hraje jinak, než to dělávala Radmi)

Arenga, vloženo 23:58:02  20. 02. 2015

Frakira: no, každý je šikovný na něco jiného

já se nad tím nerozčiluju, ale prostě mne to zarazilo a určitým způsobem překvapilo - stejně jako mne překvapilo, když jsem četla rozpis, co kdo recituje, že se tam objevují, zvlášť v mladších kategoriích, takové evergreeny, které jsme recitovali už my před třiceti lety, nebo spíš naši rodiče před padesáti

Genevieve, vloženo 23:54:43  20. 02. 2015

já jsem si taky hrála s bratrovými vojáčky a bratr prý asi do dvou let tlačil kočárek a měl svoji panenku :-) Mamka byla v tomhle hodně liberální, bylo jí to úplně jedno, pokud jsme si s tím chtěli hrát, tak jsme si hráli :-). Táta skuhral, že jeho syn si nebude přece hrát s panenkou, ale mamka mu to zatrhla a bratr dál tahal pannu :-)

Arenga, vloženo 23:53:59  20. 02. 2015

Orki: jasně, přirozené vybavení k určitým vecem je podle mne v pořádku a je taky fakt, že některé násilné změny přínosné nejsou a osobně jsem striktně proti stírání rozdílů mezi pohlavími - to je prostě blbost, protože i jenom čistě biologicky prostě fungujeme jinak
jenže pokud bych použila ten model s divadlem, které před téměř třiceti lety nacvičovali moji spolužáci, a chtěla bych zdůraznit vybavenost na akční věci oproti sklonům k pečovatelství či jiné ženské přednosti, mohlo by to taky třeba vypadat tak, že z těch mlčících holčiček drkajících kočárky by se staly zdravotní sestra, veterinářka, učitelka, cukrářka, zahradnice, letuška, švadlena etc. a to jsem se více méně snažila vybrat povolání vyzdvihované v socialistické společnosti - i když jepravda, že zde by místo té veterinářky seděla spíš pečovatelka o zvířata v JZD ;-)

Frakira, vloženo 23:48:20  20. 02. 2015

Arenga: moc gratuluji! (také mám prvňačku a co se básniček týče... ehm)

A holky to mají jednoduché zní jako kdyby bylo jednoduché být maminkami :-)) Ne, to by asi opravdu neprošlo. Ale báseň ber prostě jako dílo a nerozčiluj se :-)

(Já si jednou na recitování před třídou vybrala "Samovrah dvakrát odchádza zo života" (ale to byla snad už střední) a učiteli také připadala nevhodná... vždyť jsou to jen hezké básničky)

Arenga, vloženo 23:43:36  20. 02. 2015

a jinak ano, ženská něha je pro svět důležitá, i když se nemusí projevovat zrovna přímo v tom, že má žena děti

osobně můžu říct tolik, že si cením toho, že mám jak svoje povolání, tak děti a i když kdybych byla postavená před volbu děti nebo povolání, zvolila bych si děti, jsem fakt ráda, že můžu mít obojí

Mivka: to "určení" hraček podle pohlaví, je strašně zajímavé - naše dcera například objevila panenky (konkréntě barbíny, do nichž je teď naprosto zblázněná) až v pěti letech, do té doby jí to absolutně nic neříkalo, milovala vláčky a auta (z čehož nyní velmi těží náš syn, protože máme doma krabici mašinek a kufr autíček), v necelých třech letech dokázala na ulici poznat drtivou většinu všech běžných značek aut, některá poznala dokonce na dálku a z boku (dodnes nechápu jak) - na druhou stranu si i s "typicky klučičíma" hračkama hrála dívčím způsobem, nezapomenutelná byla situace, kdy krmila z lahvičky bagry. Náš chlapec je pak nepochybně ovlivněn tím, že má starší sestru - jedním z jeho prvních slov bylo auto, jen o něco později začal říkat "pa ba" a to znamenalo "panenky barbínky" a bylo zcela očividné, jak se mu ty její panenky líbí (a zdá se nám, že se mu líbí i dospělé blondýny ;-)) a v kuchyňce, kterou doma máme, si začal "hospodařit" dřív, než se naučil chodit.

Orki, vloženo 23:40:13  20. 02. 2015

Otázka je, jestli by neprošlo, protože je fakticky závadné, nebo proto, že ho společnost nesnese, jako ta americká například podržení dveří ženě.

Já bych se nerad zamotal do něčeho, na co mám jen názor a ne znalost, ale troufnu si říct, že sklony, nebo vybavenost na akční věci oproti spíš pečovatelství má i biologický základ a je otázka, jaké změny představují přínos a které jsou tak nějak "už nevíme coby" a které celkově společnost spíš oslabuje (protože jde o srovnávání i nesmyslým omezováním).

Ze severských zemí jsem chtěl zrovna vypíchnout norsko, kde zapojení žen do armády je motivován a koncipován špatně, na rozdíl např. od IDF.

Arenga, vloženo 22:59:57  20. 02. 2015

Frakira: 1. třída :-) moje recitovala básničku o zapomětlivém slůněti, vybrala paní učitelka a ačkoli se Radmi ze začátku moc nelíbila, postoupila s ní dneska do okresního kola (takže jsme nezřízeně pyšní rodiče)

já nemám problém s básničkou jako takovou, ale s tím, že je to v dnešní době vybrané k veřejné prezentaci - totiž souvislost: když jsem byla ve čerstvě ve třetí třídě, což bylo v roce 1987, měli jsme velkou školní akademii ke stému výročí školy - třída pod námi, tedy čerství druháci, tam měla takové vystoupení na téma čím budu, až budu velký/velká - probíhalo to tak, že děti stály v půlkruhu na jevišti /bylo to ve Vinohradském divadle/ a bylo to uvozeno větou "holky to mají jednoduché, ty budou maminkami" (říkal to kluk) a těch šest nebo sedm holčiček, tam celou dobu mlčelo a houpalo kočárky a stejný počet kluků zatím vykládal, jaké skvělé a zajímavé povolání bude mít, až vyroste - tak jsem o tom poslední dobou tak nějak přemýšlela, že dneska by podobné předastavení už asi "neprošlo" - no a v té souvislosti mne ta básnička přímo praštila do očí, respektive do uší

Mivka, vloženo 22:38:28  20. 02. 2015

Já bych uvítala, kdyby se reklamy na "holčičí" hračky cílily na obě pohlaví, prostě proto, aby se postupně dostalo do povědomí, že chlapeček, co si chce hrát s bárbínama a poníkama, není "divnej a úchylnej". Ono ve skutečnosti stejným způsobem se to postupně vyvinulo u reklam na autíčka a sety malý chemik - nevím, jak u nás, ale ve Skandinávii a snad i v UK reklamy na všechny hračky obsahujou holčičky i chlapečky. A zrovně to mi ve skutečnosti nepřijde blbý, protože ta "politizace" hraček, kde chlapeček, co se mu líbí kuchyňka nebo My Little Pony je pomalu ostrakizovanej, mě vytáčí.
Jakože sestry nejmladší kluk má třeba fakt rád Hannu Montanu a takový ty Disney víly - ale ve státech ho sestra nenechá brát si ty hračky mezi lidi, protože už na to měla několik reakcí, že z chlapečka vychováva transsexuála nebo gaye. Jasně, bydlí v poněkud debilní části USA, ale i u nás se na to třeba sousedé na vesnici dívali divně.
A přijde mi to úplně hloupý. Já jako malá měla barbínky a barbie lego (které obvykle podnikalo krvavé výpravy) a i lego se závodníma autama a vláčkové dráhy a nemám pocit, že to poškodilo mou genderovou identitu. Většina společnosti by souhlasila. Ale kdybych byla kluk, tak ty bárbíny jsou teda fakt divný, podle většinové společnosti.

Orki, vloženo 20:42:49  20. 02. 2015

A ty bys třeba uvítala, aby se cílily reklamy na "holčičí" hračky na kluky? Proč? Co kladného by to přineslo??

Mivka, vloženo 18:23:00  20. 02. 2015

No, mně to teda taky přijde problematický, včetně toho názoru, že "být maminkou je to nej čeho je možný dosáhnout" (což jakoby mně vlastně přijde jako do důsledku dost děsná implikace, kterou cpát do populární kultury, no...), protože to jako reálně implikuje, že má ženská být spokojená, že může rodit děti a nějaké jiné věci, nebo nedejbože třeba nechtít mít děti, jsou nějaká její zhůvěřilost.

A Čin, trochu si myslím, že možná žiješ v hezké sociální bublině :) Nebo minimálně já teda mám pocit, že právo holčiček na dobrodružství, nebo jako v širším kontextu žen na sebeurčení (což tohle jako de facto je), fakt potřeba je, protože je hrozně moc věcí, do kterých to potom dobíhá v důsledcích a které opravdu nějak vyřešené a hotové zatím nejsou. (nebo jako... já se s nimi ve své sociální bublině nesetkávám, protože si vybírám, s čím se chci setkávat, ale prokazatelně existují) A že typicky kolem toho, jak společnost působí na děti, hračkama, reklamama a jinýma věcma, je to potřeba ještě dvojitě (a to jako holčičky to vlastně ještě mají dobré, protože tam už nějaký pokrok na téma, že je vlastně v pořádku, když chtějí i něco jiného, rozhodně je, ale chlapečci hrající si s "holčičíma" hračkama jsou široce dost nepřijatelný).

A typicky "probouzet úctu k přirozeně ochranitelské a pečující roli ženy" mi taky přijde takový vošajslich...

Jako já Žáčka ráda mám a řešit ho nijak nepotřebuju, obecně mi přijde zbytečný nějak hrotivě cenzurovat díla vzniknuvší v jiné době, ale na druhou stranu je to podle mě něco, co by třeba už opravdu nemělo vznikat v dnešní době (a vzniká, ač neumím dát příklady z Čech) a co by bylo hezké, kdyby potom někdo (rodiče, učitelé) byl schopný dítěti podat v kontextu, no.

Eirellin, vloženo 17:59:21  20. 02. 2015

Vidím to podobně jako Frakira, aby byl náš svět v pořádku je nejdůležitější, a aby byl v pořádku, proto jsou tu maminky... ergo být maminkou je to nej čeho je možný dosáhnout... a kluci maj tu smůlu, že to můžou u žen leda obdivovat:-) za mne Žáček dobrý... jako obvykle :-)
MimochodemMimochodem si vybavuju jednu, která by měla být taky od něj a mluví se tam o tatínkovitatínkovi :-)"Pozor! Padá nebicko,
UděláUdělá ti bebicko!"
"Proč by nebe padalo?
Tatínku, ty koralo!"

Maminky u něj evidentně dopadají o moc líp :-)

Činkapi, vloženo 15:20:52  20. 02. 2015

No já nevím... myslíte, že je ještě dneska nutné hájit právo holčiček an dobrodružství? Mně přijde, že ho už nikoho ani nenapadne zpochybňovat, tohle už není téma. Jak se tak koukám kolem sebe, tak mi připadá, že umění pohladit a vyprávět pohádku začíná být naopak silně nedostatkové...

(ale jinak vás chápu, mě tohle vždycky hrozně rozčilovalo ve filmu S tebou mě baví svět - jak ty opuštěné manželky tráví čas tím, že chodí na módní přehlídky a teskní :-)))

Spider, vloženo 15:00:00  20. 02. 2015

me by to taky nejak nevadilo...
mam to podobne jako orki...

« ««   63   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php