17:38:56
25. 11. 2024

Místnost
Ve svitu měsíce, flirtuju nejvíce

místnost o lásce, flirtu, partnerství ale i sexu...a zrovna se bavíme na...
Spiderův účet...

Místnost má od 10:01:43  16. 01. 2002 pronajatou Spider. Spolusprávce: Spider.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   742   »» »

ACE, vloženo 13:19:56  15. 05. 2007

To Lyrel - já myslím, že mluvíme všichni skoro o tomtéž a zbytek je slovíčkaření. Myslím, že dobře to teď napsala Verlit. Nějaké sebeublíženecké trpitelství mi je z duše odporné nechtěl bych ho podstupovat a bytostně bych ho nechtěl vyžadovat.

Jadwiga - to mi přijde trochu škoda ale asi záleží vztah od vztahu. Imho tam zůstává vyset otázka, jestliže se na to manželství, takhle "připravili" tak jestli byl ten rozchod potom nutný ale viz. výše asi to je fakt individuální.

Jadwiga, vloženo 12:41:21  15. 05. 2007

ACE : jenže ono se rozpadají i manželství těch, kteří se brali starší než naši rodiče, a spolu i několik let žili :-(

verlit, vloženo 12:09:52  15. 05. 2007

Já jsem kdysi taky měla právě takový pocit, že se nikdy nebudu chtít zavázat k tomu, abych s někým žila a přizpůsobovala se mu a dělala kompromisy...a pak jsem prostě zjistila, že s tímhle člověk žít chci a že ty kompromisy nejsou vlastně žádný problém.
Navíc lidi se také vyvíjejí společně, řadu nových zájmů získá člověk během soužití. A jak píše Eva a Aes je také strašně důležité, aby si oba ponechali vlastní zájmy a koníčky.
Jak už tu zaznělo, není to o oběti, je to jen o dobrovolném a vzájemně vyváženém vztahu. Bylo by podle mě sobecké trvat na tom, že se nikdy v ničem nepřizpůsobím a neustoupím a stejně tak by bylo nesmyslné přizpůsobit se úplně ve všem. Jde jen o tu vhodnou, dobrovolnou a vzájemně vyhovující domluvu.

Lyrel, vloženo 11:52:02  15. 05. 2007

obětovat se, to zní hrozně. pohled na lásku je dnes skrze pojmy obstarožní, představa, že přináším někomu oběti -evokuje mi to nesvobodu a druh útrp. Nechci vztah ve kterém se byť dobrovolně obětuji, pocit, že oběť přináším udělal z mojí matky "trpitelku". Pocit svobody (ať jsem třeba pod pantoflem), volnosti, kterou mi druhý i já sám sobě dává je přece důležitý. Neznamená to, že občas nevyhovím druhému, i když osobně bych jednal jinak, ale tyhle definice mě hrozně rozčilují. Obětování a přizpůsobování-pokud o nich takhle přemýšlíme-vedou k degeneraci celého vztahu-a když je jeden dominantnější a druhý "obětováním žije", je nakonec frustrace strašlivá. Nakonec i moje: dávat někomu svobodu zní, jako by ji ten druhý neměl. Myslím, že je špatně přemýšlet o vztahu ve starých definicích. Odmítám přinášet oběti, nejsem žádná chudinka, když něco dělám, tak s plným vědomím toho, že to dělám dobrovolně a ráda a ne , že tím trpím. Howg, promluvil filolog.

ACE, vloženo 11:32:04  15. 05. 2007

Ameté - myslím, že máš asi ve svém okolí příklad, který tě k tomuhle názoru vede ale nemyslím si, že by to takhle mělo fungovat ... dokážu si představit, že se partneři znají natolik, že když se rozhodnou spolu zůstat tak i s tím, že si dají tu volnost a důvěru, že jeden může naplňovat svoje ideáli stejně jako ten druhý ... sám jsem měl doma dobrý příklad toho jak se naši dohadovali a každý měl jiné představy o tom co je důležité a co by chtěli v životě ještě dělat (trvalo cca 8 let než se cca před rokem a půl konečně rozvedli) ale na vině je podle mě to, že se brali ve dvaceti neměli žádné zkušenosti a podle mě o tom moc nepřemýšleli, ale doba byla tehdy taková a myslím, že těhle neúplně rozumných sňatků bylo hodně. Neznamená to ale, že to je správně vzít si někoho s kým si ne úplně rozumím. Dneska přece nikdo nemá ve 22ti pocit, že už by měl mít rodinu a děti i společenské konvence jsou úplně někde jinde a člověk má tedy podle mě šanci najít si partnera, který mu opravdu bude vyhovovat a se kterým si bude rozumět a od kterého nebude po pár letech nebo třeba v padesáti utíkat. I s tím, že ví co je pro něj ochotný obětovat a udělat, protože je to taky hodně o toleranci a obětování se, bez toho by to taky nemohlo fungovat.

Eva, vloženo 11:19:25  15. 05. 2007

Amété: tak nevím, ale jak tak píšeš v souvislosti se vztahem o propouštění manželky a synů z otroctví a závislosti ... pokud mluvím o "navěky", předpokládám rovnocenný vztah.
Být spolu přece neznamená dělat všechno společně a nerozdílně. Každý může mít svůj vlastní prostor, kam s ním ten druhý nemusí. I ve vztahu je možné zachovat si volnost.
Otázka potom je, zda těm dvěma stojí za to svoje záliby zkloubit. Zda je možné nalézt nějakou míru. Podobně jako Aes bych asi nerada, kdyby drahá polovina řekla ahoj a zmizla za svým snem na 10 let.

Obecně celý život je asi do jisté míry hledáním rovnováhy mezi svobodou a odpovědností :-)

Aes Sedai, vloženo 10:02:36  15. 05. 2007

Nevím, mně ta určitá oběť ke vztahu patří.
Např. (z okolí, ne z mého života ;) )
muž jezdí rád rallye, mě to nezajímá, ale půjdu s ním, abych ho povzbuzovala. Ráda tančím, on ne, ale půjde se mnou, aby mi udělal radost.
A že to tak bude do konce života? Já na tom nic špatného nevidím.
Pokud touží jet do klášterů, poznat svět, udělám vše proto, aby mohl. Ale budu počítat s tím, že si zachová zodpovědnost k rodině, nebude někde trajdat deset let...
Prostě dva lidi, kteří se milují, jsou na sobě do určité míry závislí. Nevidím na tom nic špatného, pokud závislost jednoho neničí život druhému.

Amété, vloženo 09:55:57  15. 05. 2007

Já neměla na mysli "vystřídat" jednoho partnera druhým, když tě přestane bavit.
Ale snad se shodneme na tom, že lidé se vyvíjejí, a to po celý život. Myslím, že myšlenka "manželství je až na věky" ublížila opravdu velkému množství lidí, a ani o tom nevědí.
Každý vztah, at už manželský nebo ne, má určitou životnost. Jistě, s věkem se ten čas hodně prodlužuje. Pro někoho to skutečně může být zbytek života, pokud se ti lidé vyvíjejí a jdou stejným směrem - proč ne? Ale podle mě to tak většinou není. Celou dobu se tady bavíme na ideální rovině, s vyjímkou několika příspěvků, které počítají s tím, že to může skončit špatně. Když ti dva lidé poté, co děti vyrostou, zjistí, že jsou velmi dobrými přáteli (v lepším případě), ale že chtějí od života ještě něco dalšího (nemyslím tím vystřídat devět dalších milenců ale třeba odjet do Tibetu, cestovat, žít v náboženské komunitě, postavit hrad, studovat medicínu, co já vím...), co s tím druhým nemohou sdílet, je na čase se trhnout. Ale ty vztahy většinou nedspějí do bodu, ve kterém by ti lidé byli schopni v tom vztahu - tedy hlubokém přátelství - pokračovat. (Říkám většinou, protože to vidím, což neznamená, že to tak je. Ale na poměru asi nezáleží.) Brání jim v tom "navěky". Brání jim v tom, že si začali na partnera dělat nárok - na jeho život, na jeho tělo, na jeho pozornost... Brání jim v tom, že se mu bojí ublížit. Brání jim v tom, že se bojí, že by to bez něj nezvládli (ne citově ale po praktické stránce). Brání jim v tom, že se bojí, že partner to nebude schopen pochopit a zavrhne je. Stali se závislí, uvízli ve stereotypu a bojí se dělat to, co by doopravdy chtěli, když už můžou. Odevzdali partnerovi kus své samostatnosti a teď nejsou schopni si ji vzít zpět. Stali se závislí.
A tak místo toho, aby, dejme tomu, odjeli na dva roky do Tibetu, se budou věšet na svoje děti a pokoušet se realizovat skrze jejich úspěchy a řídit jim život, když nemůžou řídit aspoň ten vlastní.
Myslela jsem to v tomhle smyslu, ne v tom, že se do někoho bezhlavě zamiluju, opustím rodinu a zničím další jeden dva vztahy, než mi dojde, že to nemá smysl.
V době Abrahámově to prý (mám to ze školy) fungovalo tak, že když muž dosáhl 50 let, musel všechny propustit z "otroctví" - své nevolníky a čeleď, své syny a svou ženu. Pak už záleželo jen na nich, jestli si půjdou svou cestou, nebo s ním zůstanou . teď už dobrovolně, bez toho, že je k němu váže povinnost.
To mi přijde jako celkem přijatelný model, co myslíte?

Nejde o to, že to tak musí být, ale že je třeba připustit obě možnosti.
Žel bohu, stručnost není mou silnou stránkou.

Lyrel, vloženo 09:18:56  15. 05. 2007

ACE: Mně se líbí, jak se milujeme s Desmondem, ve vlnách. Někdy jsme, jak kdybysme spolu byli věky, někdy máme pocit, že jsme prostě kamarádi, kteří chtějí být spolu no a tak třikrát čtyřikrát týdně se nám to zvrhne v milenecké orgie. Zamilovávám se do Desmonda ve vlnách a vždycky je to, jako bych se do něj zamilovala poprvé, i když mě občas hrozně zlobí:-)


Report ze včerejšího rande, byli jsme pod Vítkovským památníkem, stojíme pod Žižkou a sledujeme parádní blesky.
Desmond:"To je parádní bouřka!"
Lyrel: "Už jsem ti vyprávěla o krokovém napětí?"
Desmond: "Ne, povídej."
Lyrel: "Hrozná smrt. Při kurzech první pomoci ti o něm neřeknou, spousta zdravotníků na to zařvala...bla bla, Ing Karel jednou pozoroval kulový blesk, koupili si přepěťový systém, ale nepomohlo to. Počítač vypálený, elektrika vypálená, pan inženýr nadšený..."
Desmond:"Možná bysme měli pomalu jít...a nestát takhle pod obří bronzovou sochou..."
Lyrel"...úplně mokrou , která je na kopci..."

pak kousek od nás práskl blesk...a pak už jsme jenom běželi a mokli:-)))

ACE, vloženo 14:53:46  14. 05. 2007

Po delší době je láska určitě trochu jiná než na začátku a možná i lepší než to zamilování se i když to je vždycky žhavé a krásné. A někdy může být lákavé být s někým novým jiným, který má oproti stálému partnerovy vždycky tu výhodu, že jste se ještě nepohádali a, že všechno s ním je svěží, nové a zdánlivě lepší. Ale to co přichází potom když jeden druhého poznáte a začnete si důvěřovat a spoléhat jeden na druhého je Imho lepší než to romantické zamilování se a tohle bych asi chtěl jednou do manželství ... otázka je co i s tímhle v co se změní to prvotní zamilování udělají "roky". Doufám, že nic podstatného.

Genevieve, vloženo 14:15:05  14. 05. 2007

Neznám veškeré podrobnosti, a ani mi do nich nic není, každé manželství má mouchy, ale asi bych chtěla mít podobné manželství, jako má Agáve. Abych já myslela na manžela takhle a on na mě stejně. Aby se mu po mě stýskalo, aby mě měl pořád rád. Nevím, jestli bych chtěla manželství, které později přejde v přátelství případě kamarádství. Jsem moc naivní, když chci lásku?

Eva, vloženo 13:49:07  14. 05. 2007

Taky chci manželství až na věky: jednou je máma až na věky moje máma, brácha až na věky můj brácha, tak doufám, že manžel bude až na věky můj manžel. To je pro mě prostě rodina (akorát jsem si ty první dva jmenované nemohla sama vybrat).
Můj drahý protějšek to vidí podobně, jsme na to dva, a je to hodně o společném rozhodnutí.
Třeba se někdy v budoucnu zamiluju do někoho jiného. To je věc, která nejde naplánovat. Ale neměl by to být argument, který by mě přiměl z manželství odejít (a klidně si to budu okecávat tím, že bych tomu druhému rozchodem ublížila).

Jediné, co by mohlo moje "ažnavěky" rozbít: kdyby se z protějška vyklubal psychopat, pedofil, násilník, nebo něco podobného...

Lyrel, vloženo 13:45:44  14. 05. 2007

Aes Sedai: to máte asi stručného kněze.

Agáve, vloženo 13:29:36  14. 05. 2007

Amété: Když manželství, tak už na věky. Není to o pohodlnosti, jak psala Verlit, i když připouštím, že manželství je pohodlné, na starosti i radosti jste dva.
Když Markétka odjede s dětmi na týden k rodičům, tak je to takové smutné, přicházet do prázdného bytu, jít spát sám do prázdné postele. Byť je to s vědomím, že to je jen na týden. Když už se žením, tak na věky.
Aneb jak říkala jedna moje známá, je těžké usínat sama, když jsem se naučila usínat s ním.

Amété, vloženo 10:44:21  14. 05. 2007

Myslím, že nebezpečí manželství je z části v tradici, představách a nadějích, které za sebou vláčí.
I já bych se jednoho krásného dne chtěla vdát, mít rodinu, děti... Jenže tváří v tvář realitě si kladu otázku, zda to tak doopravdy bude? Je mi jednadvacet. Nikdy dřív jsem nechápala výraz, že někomu "tikají biologické hodiny". Ačkoli na to věk ještě nemám, začínám si uvědomovat, že to chce čas, založit rodinu. A ta taky musí nějakou dobu vadržet, aby se jí tak dalo říkat...
Takže představa, že další kluk, se kterým budu chodit, se se mnou rozejde po pěti letech... ve mě vzbuzuje mírnou paniku a myšlenka, že to taky nemusím stihnout, je neobyčejně vtíravá...
Jeden z možných důvodů, proč se rozhodnout pro manželství, je ten, že člověk si myslím, že to bude "navěky", "do konce života", a pod.
To je IMHO blbost. Když se holka vdávala ve čtrnácti a na jejím manželovi závidelo její zaopatření, bylo to rozhodně jiné. Dnes to "navěky" podle mě nadělá často víc paseky než užitku. Přiznejme si, nikdo dopředu nikdy nemůže vědět, jak dlouho to "navěky" bude trvat. A že pokoušet se protahovat ten společný čas, který je nám dán (a nepíše se mi to lehko, to mi věřte), doopravdy nelze... Lze si jen něco nalhávat a život v elži není nic moc. I děti to vědí.
Byla bych ráda, kdyby se máma už konečně odstěhovala a našla odvahu žít ten život, po kterém tak touží.

Ještě jedna věc. Je mnoho druhů lásky a jeden přechází v druhý.
Lze milovat mnoho lidí najednou. Jen ty vztahy obvykle nazýváme jinými jmény. Může se stát, že bude člověk, ke kterému budu cítit mnohem hlubší city a niternou spřízněnost, než ke svému vlastnímu příteli. Myslím, že je to normální, pokud spolu nejste opravdu hodně dlouho. Lidem většinou jde o to, odlišit ten erotický prvek, který člověk obvykle hledá ve vztahu k partnerovi. A ten tam být můe a nemusí.
Myslím, že to není otázka lásky, ale momentální situace. (Ale já totiž věřím do jisté míry na osud, tak proto. Můžeš ho milovat, a stejně to není ten pravý...)

É, zpáky k manželství... Maželství ANO, ale s vědomím, že to NEbude na věky. A pokud to vyjde - tím líp... Nebude to tak proto, že to očekávám.

Maganlen, vloženo 19:07:43  13. 05. 2007

Verlit: tak, tak.
Myslím, že vedle vztahů na hromádce může to, co naznačila Verlit ovlivnit i vztahy na dálku. Protože jsou prosty soužití a řešení malých denních starostí.

verlit, vloženo 18:04:40  13. 05. 2007

Mimochodem, když už jsme u toho, podle mě, pokud jeden člověk miluje druhého, který je ale nedosažitelný v tom smyslu, že je zadaný a jeho láska k tomu druhému není taková, aby se kvůli ní rozešel se stávajícím partnerem, pak to podle mě není láska, ale zamilování.
Chci říct, že na opravdovou lásku musejí být dva, kteří spolu opravdu chtějí být. Jakmile chce jen jeden nebo chce jeden o moc víc, než druhý, tak to ta úplně skutečná láska není.
Protože ta se tvaruje také tím, že jsou lidé spolu, že spolu snášejí dobré i špatné chvíle. V případě, že je jeden z těch dvou vázaný v jiném svazku, tak spolu obvykle tráví jen ty zdánlivě "pěkné" chvíle. Kradou okamžiky a ty si nechtějí kazit všechními starostmi. O to víc to vypadá ideálně "my jsme pro sebe stvoření, skvěle nám to spolu klape". Jenže to je proto, že spolu vždycky řeší jen to, kam jít (aby je nikdo ze známých neviděl). Neřeší, kdo objedná opraváře na pračku, že doma došel Aspirin a člověka hrozně bolí hlava, že to v práci vypadá nahnutě....prostě žádné ty malé denní starosti. Ale právě společným čelením každodennímu životu se buduje láska, bez něj to prostě není to pravé a skutečné.

Aes Sedai, vloženo 17:17:08  13. 05. 2007

Verlit to vystihla.

Osobně bych nemohla chodit s někým, koho mám jen hodně ráda. A už vůbec si nedovedu představit, že bych si takového člověka třeba vzala. Prostě bych měla pocit, že mi v životě něco chybí. To bych radši zůstala sama a měla kolem sebe několik lidí, které bych měla hodně ráda a s nima trávila svůj čas, nebo s lidma se stejnými zájmy.

Kroc, vloženo 14:33:49  13. 05. 2007

verlit: BINGO! :o)

verlit, vloženo 12:38:13  13. 05. 2007

Klasická věta: "nechci opustit partnerku, protože by jí to ublížilo" je blábol. Ve VŠECH případech se překládá do češtiny: "Je pro mě pohodlné, když mám doma někoho, kdo se o mě stará a občas si odskočím mimo. Rozhodně se kvůli troše potěšení nebudu pouštět do takových otravných věcí jako jsou rozchody a ohrožovat tak vlastní pohodlí."

« ««   742   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php