23:29:43
21. 09. 2024

Místnost
Zbrane, boje, bojovnici...
Toto je prostor vyhrazeny vsem, kteri se, at ve svete fantasie nebo realnem, zajimaji o zbrane jakekoliv doby, o to, jakym stylem se s nimi bojovalo i jake bitvy s nimi byly vybojovany...
DOBA MODERNI:
LEX - sdruzeni na ochranu prav majitelu zbrani http://www.gunlex.cz/
-diskusni server (nejen) o zbranich a strelbe

HISTORIE:
SHŠ Revertar - dlouhý meč ve zbroji i beze zbroje, dýky:
http://revertar.cz/index3.php?id=mistri
Škola In des - tesák, dýka, zápas:
http://www.in-des.cz/?page_id=7
Trnavský šermiarký cech o zápase v díře a dlouhém meči:
http://gesellschaft-lichtenawers.eu/tsc/sk/materialy/serm/91-das-ringen-im-grublein.html
http://gesellschaft-lichtenawers.eu/tsc/sk/materialy/serm/76-dlhy-mec-sigmunda-ringecka.html

Místnost má od 13:35:16  01. 03. 2002 pronajatou Lesi

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   91   »» »

Nimitz, vloženo 20:10:23  19. 08. 2012

Huan: člověče, to nepoznáš Theodenovu královskou zbroj z LOTR?

Huan, vloženo 19:55:52  19. 08. 2012

To brnění je replika ebonitové zbroje z Oblivionu? :) Vypadá dost podobně, až na ten meč a štít.

Nimitz, vloženo 22:34:46  15. 08. 2012

Nimitz, vloženo 21:28:29  12. 08. 2012





Nimitz, vloženo 22:07:27  13. 07. 2012

Nimitz, vloženo 22:22:33  11. 07. 2012

"férový souboj" :-)
http://9.asset.soup.io/asset/3236/1977_3f9a_499.gif

Lesi, vloženo 01:35:00  29. 06. 2012

Jen tak mimochodem doporučuji Vaší ctěné pozornosti aktualizované záhlaví místnosti, je to moc pěkné počteníčko! ;) (A všechna čest maniakům ochotým mordovat se se středověkou němčinou.;))

Lesi, vloženo 13:47:15  26. 06. 2012

Pěkný mečík v holi... Chtěl jsem brblat, že ho nemá na svých stránkách ( http://www.guineahogforge.com/ ), ale nakonec jsem ho našel na jeho blogu ( http://guineahogforge.blogspot.cz/2012/05/steampunk-sword-cane-for-blade-show.html )
Trošku mne tedy mrzí, že teď musí mít vše inspirované 19. stoletím nálepku steampunk (míval jsem ho docela rád), ale vzhledem k tomu, jakou mám slabost pro patinovanou měď a dvojité spirály, tak nedokážu brblat dlouho... :D

Nimitz, vloženo 22:22:04  19. 06. 2012

pěkná kudla

Nimitz, vloženo 22:12:56  19. 06. 2012

něco na zákeřné bodání
(pokud se zvětšený obrázek nezobrazí, je chyba na serveru)

Lesi, vloženo 01:18:09  18. 06. 2012

Ať se snažím jak se snažím, nedokážu najít sestavu nebo popis útoku, v němž by se s tím počítalo. Ale protože v Číně je nespočet stylů a je to fyzicky možné (pružnosti čepele se užívalo i v Evropě - ve francouzské barokní škole třeba pro útoky švihem kolem koše na ruku držící zbraň) tak to určitě někdo někde používal. ;)
Samozřejmě s výhradou toho, že aby se jimi dalo někoho probodnout, musí být čínské meče pružné podobně, jako třeba evropské kordy. Nevím o opravdovém čínském meči, který by se pružností podobal těm tréninkovým věcem (ale já toho nevím...). ;)

Mimochodem, na to, že je to čínská produkce to je fakt dobrý, i když stále poněkud nedůvěřuji ekvivalentnosti ceny: http://www.emperor-swords.cz/ ;)

Orki, vloženo 15:37:54  16. 06. 2012

Jinak Leši dík za ten kanál určitě se na to mrknu, jsem už jen pasivní fanda, ale čas od času se na nějaká bojová umění, nebo šerm mrknu velmi rád. Ale zrovna to co jsem sem dával jsem si nemoh vzpomenout, jak se jmenují a docela jsem hledal.

A v některém z těch testů zbraní mě docela překvapilo jak snadno a hladce se dá probodnout právě šavlí.


Btw trochu na východ: právě jsem dokoukal jedno wuxia a napadlo mě, jak to bylo s tou pružností čínských mečových zbraní. Vím, že při cvičení wushu mají zbraně (používané při sestavách) dost pružný konec a "práská" se s nimi na efekt např. při bodech, ale zbraně na kontaktní cvičení už to spíš nemají. Ve filmech se pružná čepel (především u mečů) v boji často aktivně využívá. Máte někdo hlubší vědomost, jak to bylo ve skutečnosti??

Cemendriel, vloženo 15:23:26  16. 06. 2012

Jé Lesi, klidně "žvaň" víc, je to nesmírně zajímavé! =)

U mě to není problém nedostatku příležitostí někam jet, ale spíš o nedostatku času a jiných prioritách, možností mám spoustu. Přítel (Legáček) dělá raný středověk a Elišku Rejčku a já oficiálně patřím do družiny jedné šlechtičny z Hradeckého dvora. Akorát rok má jenom 365 dní a to je na všechny mé zájmy a učení moc málo. =) (a abych odpověděla na otázku - jsem z Brna =))

Orki, vloženo 15:22:45  16. 06. 2012

Indické bojové umění Kalaripayattu při boji mečem urumi pravděpodobně body vůbec nevyužívá ;)



(Ve skutečnosti ale používá i další, klasičtější sečné zbraně, se kterými pak body nejspíš budou. Navíc nejde o školu šermu, ale bojové umění, kde urumi je jen jedna z dovedností.)

Lesi, vloženo 15:00:52  16. 06. 2012

Orki: Jo, trnavský cech, na ty je pokoukáníčko! ;) Zajímavý je i tento kanál, dokonce se dokáží opravit, když časem přijdou na pravděpodobnéjší interpretaci: http://www.youtube.com/user/MEMAG

Cemendriel: To zní smutně. :( Ve kterém městě, smím-li se ptát, přebýváš?
Minimálně vím o partě litevských, polských a českých zbrojnošů a hrdlořezů z husitských dob, kteří uvítají ženy v táboře (a ženy ve vhodném odění klidně i v bitvě), v Praze třeba i o poměrně sdílné a přátelské skupině šermířů s pochopením pro přepracované občasníky, šermíře nesvolné k vystupování i divadelníky nesvolné k šermu. (Jo, takže je to bordel, který není tak efektivní, jak by mohl být, ale zato je to takové lidské a přívětivé...;))

Lesi, vloženo 14:49:48  16. 06. 2012

Jé, tady se povídá! Tak já jdu žvanit, když už jdu náhodou kolem. :D

Názory se samozřejmě různí, ale narozdíl od pana George Silvera (Paradoxes of Defence, 1599), a jeho známé apologie Proč je sek lepší než bod, bych body nezatracoval, jakkoli jeho názor na ničivost pořádného seku sdílím...

Seky jsou obecně účinnější. I slabší sečný zásah (včetně švihu koncem rapíru, vynechám-li barokní kordíky) poruší více tkáně, způsobí masivnější krvácivé poškození, v případě třeba končetiny je větší šance na porušení šlach a svalů a tedy její znehybnění... Je obtížnější je zasadit skrze soupeřovu obranu a neodkrýt se při tom příliš (pokud hovořím obecně a s jistou nepřesností). Ale zase se sekající čepel málokdy vzpříčí v protivníkovi, a proto se obecně více doporučují v bitvě (šavlí provedete útok a kryt skoro jedním pohybem, kdežto páčit kord z něčího hrudního koše, zatímco do vás buší jeho spolubojovníci, je ošidné).

Body jsou velmi nejisté. Pokud minete tepny a důležité orgány, má útok spíše opotřebovávací účinek. Tedy že soupeř v řádu minut až desítek minut omdlí na nedostatek krve, ale do té doby jede na adrenalinu. Zase je procpete drobnými chybami v soupeřově obraně, lépe se při nich kryjete a rychleji se z nich vrátíte (občas dřív, než si toho všimne - a zase mluvím obecně). Takže počítáte s tím, že soupeře nemusíte zabít a můžete hned navázat další akcí. A to by bylo, aby tři, čtyři bodné rány do hrudi a krku nenašly něco důležitého. ;) Úvaha platí hlavně o rychlých bodech a lehkých mečích, kordech a rapírech, když někoho prošpikujete skrznaskrz "německým" dlouhým mečem, širokou tureckou šavlí nebo tesákem a pak to z něj pod úhlem vypáčíte, asi je třeba zabývat se pouze sháněním zpovědníka či rychlého koně, podle okolností střetu.

Upřímně řečeno neznám čistě sečnou školu ani čistě bodnou školu, všichni používají to, co se v konkrétní chvíli víc hodí.
V itálii se tolik nevyznám, až na raného sečně-bodného Marozza, ale i Di Grassi, který v úvodu vyzdvihuje body nad všechny ostatní útoky, se seky zabývá.
Španělé sekají svými rapíry (snad až na to bizarní období stopadesáticentimetrových duelových napichovátek), a švih posledních pár centimetrů čepele která opíše půlkruhovou a delší dráhu je schopen řádně rozpárat maso i v případě bodné zbraně. (Byl mi třeba ukazován útok, v němž španěl soupeři zachytí rapír a odhodí mu spolehlivě hrot stranou půlkruhovým pohybem - jenže tím dostane svůj hrot z polohy vhodné pro bod. Než by se zastavoval a přecházel do bodu, pokračuje v tom krouživém pohybu a snaží se mu rozpárat krk, rameno či paži švihem hrotu. Velmi působivé a dost nečekané.;))
Snad jen vrcholící barok se svými čistě bodnými kordíky a "francouzským" stylem seků neužívá, i když je zná (aby věděl, jak zpracovávat případné seky od protivníka). Jen pokud se naskytne příležitost k útoku na horní část hlavy, protože kordík lebku neprorazí, ale rozšvihnuté čelo krvácející do očí sopeře poněkud znevýhodní.
Ale to už se začínáme bavit o čistě soubojovém, občanském šermu jeden na jednoho, dohody, pravidla, sekundanti - vedle něj se stále válčí s těžšími zbraněmi, s nimiž se dá výtečně sekat, a učí se boj šavlemi, sečně bodnými palaši, i třeba boj holí...
Z druhé strany i šavlemi (velice ošklivě za roh a kolem krytu soupeře) a i holí se bodalo...

Orki, vloženo 00:10:03  15. 06. 2012

Jasně, rozumim.

Cemendriel, vloženo 00:05:50  15. 06. 2012

Nešermuju, ta skupina byla taková zapikaná, přišlo mi, že se tam nic nenaučím a nelíbilo se mi, jakým způsobem se dělaly vystoupení... ani z hlediska rekonstrukce historie to nebyla žádná hitparáda, nikdo nic moc nevěděl a kdo věděl, ten se nepodělil... Teď věnuju všechen čas škole a tancování, takže by ani nebylo kdy. Ráda bych jezdila aspoň na bitvy za ženskou, protože mě baví ta atmosféra, ale poslední dvě sezóny jsem byla prakticky jen na Turnaji Hradeckého dvora, v jehož hierarchii mám své místo v té největší spodině... (což je super, protože se můžu opít zatímco panstvo politikaří =))

Orki, vloženo 23:45:54  14. 06. 2012

Cemi a šermuješ pořád? V té skupině, v jiné? Vystupujete?

Cemendriel, vloženo 23:31:21  14. 06. 2012

Tak záleží jakého máš soupeře, u většiny historických "šermířů", co znám, to není takovej problém, protože se neumí dostatečně krýt... což je zase způsobené tím, že na tréninku se nebodá, takže nepochopí, že když se odkryjí, tak umřou... no a na bitvě se mlátí po hlavách, tam je to jedno! =D Ale zase nechci, aby to vyznělo, že já bych to uměla, já bych byla mrtvá první, protože jsem moc pomalá... =D

Jóóó i když jeden náš "učitel" i bodal na tréninku, člověk pochopil, jakej je looser, když nás dokázal zabít na první sek, kdykoliv si usmyslel! =D Akorát nás to pak moc nebavilo no! =) To byla jediná doba, kdy mi připadalo, že šerm má smysl... a pak jsem přišla do skupiny, kde se jelo pořád "bejk, kanec, bejk, trpaslík, ..." a to bylo teda hrozný...

« ««   91   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php