07:55:28
21. 09. 2024

Místnost
Zbrane, boje, bojovnici...
Toto je prostor vyhrazeny vsem, kteri se, at ve svete fantasie nebo realnem, zajimaji o zbrane jakekoliv doby, o to, jakym stylem se s nimi bojovalo i jake bitvy s nimi byly vybojovany...
DOBA MODERNI:
LEX - sdruzeni na ochranu prav majitelu zbrani http://www.gunlex.cz/
-diskusni server (nejen) o zbranich a strelbe

HISTORIE:
SHŠ Revertar - dlouhý meč ve zbroji i beze zbroje, dýky:
http://revertar.cz/index3.php?id=mistri
Škola In des - tesák, dýka, zápas:
http://www.in-des.cz/?page_id=7
Trnavský šermiarký cech o zápase v díře a dlouhém meči:
http://gesellschaft-lichtenawers.eu/tsc/sk/materialy/serm/91-das-ringen-im-grublein.html
http://gesellschaft-lichtenawers.eu/tsc/sk/materialy/serm/76-dlhy-mec-sigmunda-ringecka.html

Místnost má od 13:35:16  01. 03. 2002 pronajatou Lesi

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   98   »» »

Lesi, vloženo 10:42:36  22. 10. 2008

Já mluvil o anglosaské tradici... Že jsem opoměl Luga a Cúchulainna se kaji, snad mi to odpustí. ;) Jo, ty by měl snad i anglosaský autor znát... (A vzhledem ke -kdysi bující- keltománii snad budou známé i u nás.)

Proti nemečící fantasy nejsem, jen jsem tak nahlas (natext:)) přemýšlel, zda k ní může dojít prostý autor, který se historií válčení nijak zvlášť nezabývá...

Chce to osvětu. Nechceš si třeba udělat nějakou přednášku na nějakém slušném sci-fi conu?

Merlkir, vloženo 09:09:14  22. 10. 2008

A co Gil Galad a Aiglos ;) to je kopí.

Leši, četls od Cornwella Kronika Válečníkova? tam je to samé kopí ;)

Kain 007, vloženo 01:07:14  22. 10. 2008

Ty jsem četl.

Problém tyčovek je v tom, že jejich síla se ukazuje hlavně v pěším boji a tedy později, a to už moc mýty nevznikají. A halapartna není zbraní šlechtice, který jde příkladem rytířskému eposu.

Takže jediné možné je přežitý starý mýtus, jako třeba kopí, které později zůstalo jako atribut rytíře. Druhá možnost je pozůstatek z lidových pověstí kultur, kde kopí bylo vždy zásadní, tj. u keltů nebo na východě.

Například z hlavy:
Odinovo kopí
Kopí sv.longina (Kopí osudu)
Kopí sv. václava a jeho praporec
Poseidonuv trojzubec

A pak z wikipedie:
# Amenonuhoko Spear of Izanagi and Izanami, creator gods in Japanese mythology.
# Spear of Lugh or Spear of Lúin named after Lugh, a god in Irish mythology.
# Gáe Bulg Spear of Cúchulainn, hero in Irish mythology.
# Trishula Spear of Shiva, a Hindu god.
# Octane Serpent Spear of Zhang Fei (Yide) from the Three Kingdoms period in China.

Lesi, vloženo 23:58:29  21. 10. 2008

Myslím, že kouzlo takto masivní halapartny přichází až když je v rukou nukleárního hovada, jako je Kuan Ti. ;) Jinak mi praktičtější (i elegantnější na pohled) přijdou lehčí varianty tyčových zbraní...

Z hlediska reálného boje bude určitě tyčová zbraň zajímavější. (Když k ní bude záloha pro stísněné prostory.) Nebo kombinace užívající obou rukou. Tedy něco se štítem, či dva meče/šavle (pro mistry, co to zvládnou).
Vzpomenu si, krom Odinova Gungnir, leda na ruské bohatýry s jejich kompletními arsenály. To je však už příliš východní. Bojím se, že současná fantasy je příliš ovlivněna tou anglosaskou, na které vyrůstala, než se pořádně prosadily lokální verze (třeba ta slovanská). A tam jsou hlavně hrdinové s (leckdy pojmenovanými) meči. Napadnou tě, takhle z hlavy a bez rešerše, nějací pořádní evropští hrdinové s pořádnou tyčovkou, nejlépe pojmenovanou a kouzelnou?

Protože většina autorů zná (přinejlepším) ty mýty, nebo aspoň ten proud fantasy co na ně navazuje, ale obávám se, že realitu boje příliš nestudují...

(Mimochodem, vřele doporučuji knížky paní zvané Adam Andres ;) (česká autorka s pseudonymem) - hlavně Wetemau. Gudleifrovi družiníci si oblékají kroužkovky a chápou se kopí a štítů... Zkrátka hezký fantasy raný středověk.)

Kain 007, vloženo 21:53:31  16. 10. 2008

Kain 007, vloženo 21:23:49  16. 10. 2008

Presne, oboji jsem cetl. A pak Slechta, kde ptaci lid pouziva cosi jako keltske secne kopi, jenom kratke, jmenuje se to schorch ci jak.

A meč právě často není ani dost dlouhý (venku) ani dost krátký (uvnitř). Geralt by si mel vzit sudlici:-)))

Nimitz, vloženo 18:39:32  16. 10. 2008

Mě se líbí Cormac Mac Art a jeho lehká sekyra na dlouhém topůrku.
Pak tu máme fantasy trilogii "Kladivo a kříž" která mírně zalternuje skutečnou historii Anglie, ve které ve skutečnosti založili vikingové v druhé půlce 9. století vlastní království. Hrdina Shef - původně kovář - je nejprve v jejich vojsku ale později se jim postaví. Sice nosí i vlastní meč, ale používá zejména zbraň kterou vymyslí a kterou vyzbrojí své vojsko z bývalých otroků a nevolníků - halberdu. S ní porazí v odobních soubojích jak nejlepšího šermíře tak i sekerníka.

Iwo Olorin, vloženo 18:20:29  16. 10. 2008

Lesi to IMHO krásně shrnul.
Když už do toho taháme zaklínače, tak ten se zaměřuje hlavně na "duely" übermutanta se všemožnými, často überhbitými potvorami, takže by snad šlo ukecat, že se mu hodí spíš vyvážená zbraň s ostřím po celé délce, se kterou se dá sekat i bodat a přitom není ani příliš dlouhá, ani příliš krátká. A krom toho, Geralt je v tomhle ohledu trochu moc super-hrdina, takže kdyby uviděl Kaina s halberdou, tak ho buď odfoukne v prach znamením Aard, nebo přiskočí nadlidskou rychlostí a je po... :-))
(jinak má Kain samozřejmě pravdu)

Orki, vloženo 18:01:14  16. 10. 2008

Cetli jste poklady stolinu? Tam nosili "kopi", spis neco jako naginatu..

Mellor, vloženo 16:23:15  16. 10. 2008

Kaine, ty si umíš představit Geralda se sudlicí? :o)))
A možná za to také může fakt, že lidé jsou tvrdě ovlivňováni filmy, kde takové tyčovky nosí jen trapní snadno porazitelní vojáčci a hrdina se svým ultra super prorockým mečem si je podává jak hranolky v McDonalds... znáš to, takové ty pomalu kung-fu bojové scény, kde se hrdina proplétá dvaceti meči a kopími najednou :o))

Kain 007, vloženo 15:27:23  16. 10. 2008

Sekery a palcáty, všechno krátké, ke štítu, nejlépe na koně:-) Zásadní jsou tyčovky! Kopí je laciné a přitom je symbolem rytířstva i Odina. Proč nenosí zaklínač třeba glaive nebo sudlici? To má nějaké obzvláštní potěšení z toho nechat si přijít nestvůru blízko? V zaklínačově světě bych si z fleku lehkou halberdu nebo kopí vzal...všichni tam nosí černou ocvočkovanou kůži a meče, to by se záporáci kosili:-) Dá rozum, že má hrdina i meč, ale proč má jenom meč:-)

Lesi, vloženo 13:57:19  16. 10. 2008

Šavle jsou teď v módě? Ještě před pár lety, když jsme chtěli udělat víceméně orientální uskupení, se nikomu z okolí nechtělo přejít z rovného meče na šavli...

Ale meč je, myslím, hlavně symbol určitého archetypu. Je to zkrátka zbraň pro rytíře, pro mocnou postavu, pro hrdinu... Těžko říct, proč lidi vždycky tak ulítávali na dlouhém ostrém kusu železa (Freud by tedy vysvětlil, co ten meč symbolizuje, ale to bych na chvíli vynechal. I když... ;)), ale je to tak - evropští rytíři najížděli s kopími a pak se leckdy bili všelijakými sekyrami a údernými zbraněmi, aby se dostali přes soupeřovu zbroj. Samuraj dost dlouho válčil hlavně lukem či kopím / naginatou, pak ručnicí. Arab s Turkem měli své luky. Ale všichni měli jako symbol bojovníka - hrdiny lokální ekvivalent meče. Který se obtížně a draze vyrábí. S nímž musíš pořádně cvičit, aby to k něčemu bylo. Zbraň pro elitu...

Sekyra většinou bývá barbarským atributem, ale ještě ke kladným hrdinům sedí - Howardův Kull ("Touto sekerou vládnu já!") a Dalcassianská sekera Černého Turlougha...

Drtivá zbraň může podbarvit hrdinu tak silného, až je to děsivé. Ale jinak už sluší hlavně záporákům...

Tohle by bylo docela dobré téma na nějakou studii... Nebo přednášku na conu... Jenže já bych předtím musel půl roku studovat a Františka nemá čas. Nechcete se toho někdo ujmout?

Rivan, vloženo 12:19:09  16. 10. 2008

spíš než o realitu jde o uvěřitelnost řekl bych:) Takzvaně Suspension of disbelief :)

Mellor, vloženo 12:07:15  16. 10. 2008

Tak pokud jde o mě, tak já moc rád a často studuji historii a zároveň píšu povídky, které tomu odporují :o) I když.. pokud je to humoristická, povídka, tak to zase tak moc nevadí.

Cemendriel, vloženo 12:03:55  16. 10. 2008

Stejně si do teď myslím, že fantasy píšou lidi, kterým se nechtějí studovat historické reálie... =D

Mellor, vloženo 11:59:55  16. 10. 2008

Meče a šavle možná nejsou moc praktické, ale jsou elegantní a tak nějak výborně zapadají do představy fantasy světa :o) Je rozhodně efektnější, když rytíř v plátové zbroji mává třpytivým mečem (ukutým skřety z Hluboké doliny a posázeným magickými smaragdy), než když totéž dělá v ošumělé kroužkové košily a s začouzeným palcátem (vyrobeným jako řadová zbraň). Jde hlavně o tu představu, imho :o)
A vlastně, je to fantasy.. přeci bys nechtěl, aby ve fantasy šlo o realitu? :o))

Kain 007, vloženo 11:45:58  16. 10. 2008

To záleží na době. Jestli chceš, pojď spolu napsat kraťoučkou povídku:-)

Iwo Olorin, vloženo 10:31:57  16. 10. 2008

Kain: A jaké zbraně to jsou? Třeba potom do povídek přestanu psát nesmysly :-) (i když se dle svých chabých možností snažím, jak můžu nejlíp...)
Nebo narážíš na to, že meče nebyly levná záležitost? (tady samozřejmě záleží na období, se kterým ta fantasy operuje, že)

Kain 007, vloženo 10:07:26  16. 10. 2008

Tak mě napadá, proč vlastně tolik fantasy operuje s meči a dnes modními šavlemi? To vůbec nejsou ideální zbraně do bitky. Vždycky jsem chtěl napsat fantasy povídku, kde bude poměrně reálné chování a boj postav, jenže, jak pozoruju, nemám na to trpělivost:-( A když to pak po sobě přečtu, sám si to zkritizuju a smažu to. Tak budu asi čekat, než to napíše někdo jiný:-)

Kain 007, vloženo 13:51:32  15. 10. 2008

To je další věc, jak se chová šipka po výstřelu, zatím jsme jen dali šípu energii:-) Ale máš pravdu. Je to věda.

« ««   98   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php