|
"Pokud má někdo poškozenou míchu a lékař mu ji opraví cybridními kmenovými buňkami (pacientova DNA ve zvířecí buňce), pak to z etického hlediska hodnotím jednoznačně kladně"
A já zcela jednoznačně tento způsob argumentace hodnotím jako mimořádné pochybný a podle toho, jak a kdo ho používá i veskrze podlý a hodný odsouzení.
Prakticky každá eticky pochybná či i vnitřně vadná a špatná technologie manipulací se zárodečnými buňkami - ať jde o kmenové buňky nebo o tenle nejnovější vynález- si upevňuje svou pozici dryáčnickými obrazy napravených zlomených vazů a uzdravených nevyléčitelných dětišek.
Vznešený účel skrápí hojnou rosou požehnání prostředek, který musí být donuceni pochválit všichni, kdo se nemají vystavit hrozbě, že budou uvrženi do klatby jako odpůrci všeho nového, krásného a pokrokového. Vždyť, pohleďtě nádherný nový svět tu počíná....
A s ním konec člověka, chtělo by se namítnout. Mrzce účelově a v nejhorším slova smyslu po jezovitsku matoucí řeči propagátorů vyzdvihují stále spíše hypotetické či řekněme už teoretické praktické účinky manipulací s "embryotickým materiálem".
Eva myslím v předchozích příspěvcích dostatečně naznačila, že ona technologie není tak hodnotově neutrální e eticky lhostená jak by se světlonoši pokorku s chladně planoucím zrakem snažili tvrdit.
Ze zkušenosti z různých jiných témat, která si oni zběsilí světlonoši věší na své žerdě víme hodně o tom, že jejich melodramatické variace o účelu světícím prostředky jsou logicky a pravidelně spojeny s postupem salámovou metodou. Proto lze plně legitimně a prakticky s jistotou očekávát, že pokud by ona legislativa o mezidruhovém křížení prošla, budou v horizontu nejpozději několika let následovat další kampaně za odbourávání současných omezení. Inu, čím delší zkušensoti jsou s ústupovnými boji, tím hřmotnější je pak každý nový principiální střet.
A ten střet není o to, že by kritici nejnovějších technologií chtěli brát lidem šanci na zdraví a život a vracet je to středověku. Spíše naopak. Pokud podlehneme tvrzením, že "pokrok" se nedá zastavit (a že tu či onu technologie "stejně" "někdo někde" začen používat) a začneme pro samou účelovost rezignovat na rozmezí mezi mohu a smím hrozí nám dříve nebo později mimo jiné tři věci.
-samo bádání zhrubne a do jisté míry bude krnět - právě proto, že mu bude chybět ono na ostří nože jdoucí rozlišování
-člověk sám začne sebe dehumanizovat se vším, co z toho může plynout
-a nakonec, až skutečně přijde v plné nádheře onen užasný, nový svět bývalý člověk už ani nebude vědět, že s tím, co získal, přišel o svou svobodu. Alespoň tak nějak to druhdy napsal pan Huxley. |