|
To že je hudba nedílnou částí života a že kdyby nebyla tak bych stejně musel nějakou produkovat netřba zdůrazňovat :))
Tak hodím sem zas jednu světoznámou legendární a všemi nej se honosící kapelku ;-)
The Skatalites!
Tato kapela, srovnávaná právem s dalšími karibskými legendami jako třeba kubánský Buena Vista Social Club, vznikala v 50tých letech minulého století a uznávanou kapelou se stala na přelomu let šedesátých.
Původní složení kapely: Tommy McCook ( zemřel 1998), Rolando Alphonso (1998), Lloyd Brevett, Lloyd Knibb, Lester Sterling, Don Drummond (1969), Jah Jerry Haynes (2007), Jackie Mittoo (1990), Johnny Moore (2008), Jackie Opel (1970) Dle dat úmrtí lze odvodit, že dnes, téměř po 60ti letech hrají se Skatalites už pouze basák Loyd Brevett, saxofonista Lester "Ska" Sterling a fenomenální téměř osmdesátiletý bubeník Loyd Knibb.
Ve svých zárocích se kapela jmenovala The Satalites, poté co se ale vyprofilovali směrem ke SKA (název vymysleli podle základního offbeatu na kytaru, který je pro SKA typický - jeho zvuk tak trochu připomíná když řeknete rychle ska:) tak si řekli proč Satalites když jsou vlastně Skatalites :) Tento žánr (SKA vyslovováno tak jak se píše popřípadě v jamajské angličtině jako /skjaa/ vznikl z mixu jamajského folkloru, jazzu, rythm a blues. Často je ska co se týče chronologie řazeno až za reggae a rocksteady. Omyl. Reggae je až logickým vývojem ska hudby, která v padesátých letech měla s roots reggae hodně společného.
Kapela zažila dvě základní dekády a to léta padesátá a šedesátá, kdy hrála v původním složení a nahrála nesmrtelné pecky jako Guns of Navarone, Dream Dream nebo Dr. Kildare. Vnitřní neshody způsobené přílišným nahromaděním hudebních individualit (včetně později známého Boba Marleyho), ale i třeba odsouzení trombonisty Dona Drummonda za vraždu své přítelkyně (které se později ukázalo jako neopodstatněné a Don byl propuštěn) vyústili v rozpad kapely na dvě zákonitě ochuzené tělesa: Soulvenders a McCooks Supersonics.
Dohromady se dala kapela až o téměř dvacet let později v roce 1983 kdy hráli pár let v původním složení pouze bez Drummonda (který zemřel po propuštění z vězení) a hraje dodnes. Od té doby je aktivní, vydává jedno album za druhým a koncertuje téměř bez přestávky po celém světě. Energie, která z těch staříků sálá je neuvěřitelná i po padesáti letech. Vydávají až na vyjímky živá alba, protože v takovém koncertním vytížení se jednoduše nestíhají zavřít do studia. Alba jako Skavoovie, Hi-bop Ska, I´m in a mood for Ska, Return of Big Guns se stále prodávají a jsou znovu a znovu oceňována.
-----
Nyní k ukázkám:
Jejich asi nejznámější pecka: Guns of Navarone - můžete porovnat originální verzi z roku 1965 se soundem, který má tato píseň nyní - Live ins Glastonbury (UK)
Další evergreen v podobě písničky Freedom Sounds (kdoz ná Skatalites z koncertu ví: ten, nine, eight, seven, six, five, four, three, two, one, FREEEEEEDOOOOOOOM!:) Všimněte si jaký byl Loyd Knibb ještě v 92´ energický, dnes se na pódium dostane většinou jen s pomocí už. Ale na jeho přesné ruce a smrtelném rytmu se jeho věk v nejmenším nepodepsal.
Skatalites za svojí existenci hráli se spoustou hvězd jamajského nebe. Za všechny uvedu: Godfather of Ska - Laurel Aitken a úžasnou babičku, kterou jsme měli možnost vidět letos na festivalu Mighty Sounds Doreen Shaffer a její nesmrtelné "You wandering now"
Další video z festivalu Glastonbury, kde Skatalites vystoupili s pánem jménem Lord Tanamo - který posléze zpíval se Skatalites místo nedávno zesnulého Laurela Aitkena (RIP!) Am in a mood of SKA!
K obrazové příloze a už končím :)
Dnešní Skatalites
v porovnání s těmi před padesáti lety:
A na závěr doufám, že tahle kapela nikdy hrát nepřestane a že letošní Sázava Fest nebyla poslední příležitost si vychutnat jejich koncert :) |