|
Ahoj, tak jsem si přečetla několik příspěvků dozadu a trochu mě zarazila formulace Bellatrix, že "Kamba nepřemýšlí..." (12.4.2007) a Verlitina myšlenka, že "tlupa mládě nečeká, neb není dokázáno, že si lidoopi dovedou spojit březost s narozením mláděte" (také 12.4.2007). Já tedy nevím, nechci se pouštět do nějakého vědeckého pojetí mysli či přemýšlení, ale nějak si prostě neumím představit, že by zvířata nepřemýšlela, zvláště co se obratlovců týče (natož lidoopů, kteří jsou nám opravdu nejblíže) Proč myslíte, že oni nemyslí (nebo nepřemýšlí, mě ty pojmy přijdou dost podobné)? Ono je těžké vědecky měřit myšlenky nebo emoce, ale já jsem přesvědčená, že zvířata myslí a prožívají emoce. No řekněte, vy, co máte doma psa či kočku, nepociťují radost, smutek, strach? Proč by měla být zvířata tak jiná než my? A proč musíme mít všechno vědecky dokázané? Co naše vlastni intuice, co naše srdce? Když vidím, jak si štěňátka (nebo selátka, ta jsou opravdu úžasná) hrají, vím, že mají prostě radost. Jasně, vědec etolog řekne, že si hrají proto, že si tím trénují chování, které budou potřebovat v dospělém životě (například lov kořisti), ale to nic nemění na tom, že si hrají také proto, že je to baví. Děti si přece také hrají proto, že je to baví a vůbec přitom nemusí tušit, že si tím něco trénují.
A také si myslím, že striktní odmítání antropomorfizace vychází z myšlenky, že zvířata jsou prostě jiná než lidé. A o tom nejsem zas až tak přesvědčená. Jasně, asi mají jiné myšlení (jiné, ne žádné!), ale emoce budou mít možná dost podobné. Já osobně si myslím, že hlavní rozdíl mezi lidmi a zvířaty je ten, že ona na rozdíl od nás žijí v přítomnosti a ne v minulosti či budoucnosti, jak to dělávají často lidé. Což mi připomíná, co jsem nedávno slyšela od jednoho indiána: "Zvířata žijí podle Božích zákonů, zatímco lidé si vytvářejí zákony vlastní". To už je ale asi spíš na diskusi do jiné místnosti, že jo?. Jen jsem chtěla říci, že určitá míra antropomorfizace nemusí být špatná, pokud ale člověk zároveň zná všechny zoologické a ekologické charakteristiky daného živočišného druhu. Někdy mu totiž antropomorfizace může pomoci pochopit, proč se zvíře chová tak, jak se chová, zvláště pokud jde o emoce. Antropomorfizace totiž může také znamenat schopnost (či ochotu) se do zvířete vcítit, což nemusí být pro vědu vždy škodlivé.
No, omlouvám se, že jsem se tak rozepsala. Neberte to prosím vůbec jako nějakou kritiku, spíš jako podnět pro diskusi či zamyšlení.
Verlit a Bellatrix: obě máte určitě pravdu v určitých souvislostech. Jen jsem chtěla naznačit, že můžou být i jiné souvislosti a jiný pohled na věc.
Ještě jednou se omlouvám za dlouhý příspěvek, nějak jsem si nemohla pomoci :-) |