07:17:40
07. 07. 2025

Místnost
Zvířata, ptáci a jiní milí tvorové
Místnost pro povídání o domácích i divokých zvířatech, etologii, ekologii, ochraně zvířat. mezidruhové komunikaci....nebo prostě pro hezké historky o našich čtyř i jinaknohých přátelích.

Vebové kamery:
(pokud některá z kamer nefunguje, pak je pravděpodobně momentálně po sezóně)

* ÚDOLÍ SLONŮ (sloni v pražské zoo)
* puštík obecný
* lesní kamera v Estonsku (prasátka a spol. :o))
* lesní kamera č. 2
* Napajedlo v Africe
* Pomáháme gorilám - gorily v Zoo Praha
* Příbuzní - orangutani v Zoo Dvůr Králové
* medvědi v Estonsku
* holandské webkamery v hnízdech (2012: sokol stěhovavý, sýček, výr, ledňáček, kolpík bílý, čáp bílý, moták lužní, rorýs, sýkora koňadra, kos)
* PAPUCHALKOVÉ
* rorýsi
* slůně v zoo Ostrava
* afričtí sloni v zoo San Diego
* on-line krmítko v ZS Makov

Systém a fotografie organismů. Zde si můžete snadno najít většinu diskutovaných zvířat.
Oficiální stránka projektu Natura 2000
Chráněná území Zlínského kraje. Doporučuji k nahlédnutí  i mimozlínskokrajným :)

Looduskalender.ee (webové kamery v Estonsku)

Hlasy zvířat - obsáhlá knihovna hlasů ptáků, savců, obojživelníků i plazů z naší přírody

Zvíře v nouzi - Seznam záchranných stanic v ČR

Bude ze mě hodný pejsek!

Místnost má od 18:41:14  03. 05. 2002 pronajatou verlit. Spolusprávce: Bellatrix. Hallorn.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   1665   »» »

verlit, vloženo 20:38:41  29. 04. 2007

Myslím, že ta kočka by jim přece jenom vadila. Už jsem o tom taky uvažovala, ale nakonec to jako experiment zamítla :-)

Bellatrix, vloženo 20:23:50  29. 04. 2007

Jé, to je super :o) A myslíš, že by to fungovalo i s kočičíma chlupama, nebo by jim vadilo, že to smrdí kočkou? Já jen že včera jsem se pokoušela ty naše mrchy kartáčovat a přesto, že se strašně vzpírají, jsem měla tři plné hrsti chlupů.

verlit, vloženo 11:55:55  29. 04. 2007

Kousky rouna, které jsme porůznu poházeli po zahrádce slaví obrovský úspěch.
Vrabci si je nosí po plných zobácích do luxusní hnízdní jednotky v puklině domu, ale už jsem přistihla i stehlíky, kteří sotva mohli letět, kolik si toho napakovali :-) A to stehlíci v téhle roční době normálně na zahrádku nelítají, zřejmě se rozkřikly ty zásoby hnízdního materiálu první kategorie :-)

verlit, vloženo 21:40:39  28. 04. 2007

Aelis: Mezidruhová komunikace mě odjakživa fascinuje. Dokonce jsem uvažovala, že bych na to téma dělala diplomku, ale v době, kdy jsem studovala, to nebylo možné :-(
(Ačkoli mezi psem a člověkem to snad ani mezidruhová komunikace není, jak říká klasik "vždyť oni psi jsou taky jenom lidi" :-))))

Bellatrix, vloženo 21:09:32  28. 04. 2007

My jsme loni viděli odlétat čápi začátkem listopadu, ale pak jsme taky jedny viděli letět těsně před Výnocemi. Asi letí podle toho, jak to cítí... i když je fakt, že často pár dní poté, co vidíme odlétat čápi, přijde sníh, což se loni nesplnilo...

Aelis, vloženo 20:57:26  28. 04. 2007

Verlit: Také jsem je už slyšela. Není to ale až o tolik dříve, dle údajů České společnosti ornitologické přilétají na přelomu dubna a května. Ale také jsem se už párkrát zamýšlela nad tím, jak ti ptáci poznají, kdy mají přiletět. Musejí mít na to nějaký šestý smysl či vnitřní hodiny. Myslím si ale, že se moc neřídí podle aktuální situace a že většinou přilétávají přibližně ve stejnou dobu. Stává se tak, že ti první (teď nemluvím o rorýsech, ale o tažných ptácích obecně), zažijí u nás ještě sníh. Myslím také, že jsem někde četla, že většinou neletí všichni jedinci jednoho druhu najednou. Nejdřív letí ti "nejodvážnější", co to risknou. Když mají štěstí a u nás je už teplo, obsadí nejvhodnější hnízdiště a mají vyhráno. Pokud ale je ještě zima, mohou tu zahynout. Proto většina jedinců přiletí třeba až o týden či více později. A naposled přiletí opozdilci.
Jinak rorýsi zimují opravdu v jižní či jihovýchodní Africe (to jsem se také dočetla na stránkách ČSO, sama si to všechno nepamatuji).
A až bude soví houkání, dám vědět :-) Bude ale až za rok, neboť se dělá, když mají sovy námluvy a to už je za námi (u většiny druhů sov).
A co se týče komunikace u zvířat, také mi to přijde úžasné. Nejúžasnější mi přijde, že jsou zvířata schopna si rozumět mezidruhově. Vždycky mi příšlo například úžasné, že nám psi rozumějí a my jim. A to už vůbec nemluvím o telepatii, která u zvířat také nejspíš funguje. Svět je prostě úžasnej.

verlit, vloženo 20:14:26  28. 04. 2007

Tak koukám, že už přiletěli rorýsi, ta příroda to teda letos opravdu bere hákem.
Jak to, sakra, vědí, že je tu takové teplo? Rorýsi zimují někde v jižní Africe, ne?

Qeril, vloženo 23:17:35  27. 04. 2007

Ono se tu asi mluvilo i o těch delfínech, určitě to před časem dávali v televizi. To ale nic nemění na tom, že je to úžasné a že by člověk jako živočich, který si odjakživa dost fouká, měl pomalu a dost zásadně změnit svůj pohled na ostatní živočichy.

verlit, vloženo 22:59:12  27. 04. 2007

Bell: Aha :-) No já MĚLA dojem, že o světluškách už se tu někdy mluvilo.

Bellatrix, vloženo 22:54:07  27. 04. 2007

verlit: já věděla, že už pro ně nedělá, ale už před pár lety Fejk říkal, že se Cihlář cuká, ale kvůli uměleckým důvodů (že si ho lidi teď spojují jen se zoo a nic jiného od něm neznají). Tak jsem myslela, že je to proto.
On ten nový styl je podobný, takže to bude v pohodě, ale doufám, že logo nebudou muset změnit. Připadá mi to jako kravina - přece tvorba loga je jednorázová záležitost.

verlit 2: myslím, že se neopakuješ - ale určitě opakuješ mě :o))) Protože přesně tenhle soubor od Attenborougha mám, už hrozně let na VHS, a určitě jsem tu nad tím už párkrát slintala. Světlušky jsou moje oblíbené, sépie mě tenkrát uvedly v dokonalý úžas!
Pak taky miluju díl Hledání cesty - jak se na pláži vylíhnout mrňavé želvičky, vrhnou se do moře a neomylně plují stovky mil na Galapágy, ačkoli jim to nikdo neřekl a nikdy tam nebyly :)

verlit, vloženo 22:21:19  27. 04. 2007

Trochu z jiného soudku, dopřáváme si čas od času jednu, dvě epizody z různých seriálů Attenborougha a právě jsem nadšená z dílu o komunikaci.
Nesleduju televizi, tak jestli to nedávno u nás běželo, omlouvám se, že budu třeba opakovat, co dávno víte, ale vždycky mě nadchne něco nového nebo unikátního, s čím přijdou.
Takže z tohohle dílu:
- synchronizovaně blikající světlušky z Bornea, které svítí tak silně a naráz, že je domorodci používají jako regulerní majáky
- africká medojedka, která se naučila za tisíce let komunikovat s Masaji. Ty ji přivolají speciálním zvukem a medojedka je dovede k hnízdu včel a počká si na odměnu. Nejde jen o sledování ptáka, ale o to, že po vyzvání pták skutečně lidi cíleně vede.
- sépie, komunikující změnami barvy (až stovky změn za vteřinu) a polohou těla, přičemž poloha těla funguje jako přídavné jméno - zesiluje nebo zeslabuje základní informaci. Jsou schopné plout vedle sebe a "mluvit" jen stranami těla, které jsou obrácené k sobě, aby někdo nezvaný "neposlouchal"
- delfíni, kteří na sebe, pravděpodobně jako jediná zvířata, volají "jmény" a jména dědí mláďata po matce. Existuje u nich tedy ekvivalent našich příjmení.

Není ten svět fascinující místo?

P.S. A verlitčí zážitek dne - viděli a správně jsme identifikovali motáka pilicha :-)

verlit, vloženo 22:16:29  27. 04. 2007

Bell: Slyšela jsem, že se nějak nepohodli, ale že to zašlo tak daleko, to nevím. Škoda, protože mě se ten styl k ZOO hodil :-(

Bellatrix, vloženo 21:25:46  27. 04. 2007

Michal Cihlář žaluje zoo - o tomhle jste slyšeli? ((8-o

verlit, vloženo 20:47:35  27. 04. 2007

Aelis: Až bude další houkání, tak dej určitě vědět, to si nemůžeme nechat ujít :-))

Aelis, vloženo 15:49:34  27. 04. 2007

Ahojky, můžu-li ještě něco napsat k poslouchání sov a jiných ptáků: Pokud byste měl někdo zájem vyrazit s ornitologem do terénu a poslouchat ptáky, tak úplně ideální příležitostí je akce zvaná Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádá Česká společnost ornitologická ve dnech 5.-6.května. Při této akci vodí ornitologové veřejnost do přírody a učí ji poznávat ptáky. Obvykle se začíná brzy ráno, kdy ptáci začínají zpívat a končí někdy kolem poledne. Je to moc hezká akce a všem ji doporučuji. Pořádá se na mnoha místech republiky a určitě i Ve Vašem městě nebo někde poblíž bude nějaký ornitolog Vítání ptačího zpěvu dělat. Více informací a seznam míst, kde se akce bude dělat, najdete na stránkách ČSO (www.cso.cz, je to na hlavní stránce v levém panelu).
Jinak k poslouchání soviček: můj manžel patří mezi ty nadšence, co chodí s magneťákem v noci do lesa a pouští sovám nahrávky. Je to totiž metoda zjišťování hnízdního rozšíření a početnosti sov na určitém území. A sovy na tu nahrávku opravdu reagují. Někdy jich dokonce přiletí více a to je pak úžasné, slyšet z různých míst samé sovy. A třeba u puštíků člověk rozezná i pohlaví (podle houkání) a může slyšet, jak si samečci namlouvají samičky. Je to sice tak trochu šmírování, ale stojí to za to:-). A nahrávka z magneťáku se vždycky hned vypne, jakmile nějaká sova zareaguje, takže je člověk až tak moc neruší. Taky jsem si ale už mockrát říkala, co si asi ty sovy myslí, když slyší údajného vetřelce (nahrávku z magneťáku), přiletí si hájit teritorium a ono kde nic tu nic, jen nějaký šašek z magnetofonem.
Jirka (můj manžel) pořádá jednou ročně ve Vlašimi Soví noc, kdy bere s sebou i veřejnost (jak zmiňovala Qeril), tak až ji bude zase pořádat, dám vědět a můžete přijet. Zatím se nám sovy vždy ozvaly a nemuseli jsme klamat veřejnost houkáním z magneťáku potají za stromem :-)

Bellatrix, vloženo 15:32:58  27. 04. 2007

Nimitz: taky mi to tak zní (ty vzdálenosti a počet jedovatých hadů), ale stejně :o)

Nimitz, vloženo 15:20:36  27. 04. 2007

Činkapi+Bellatrix: podle mě je to jasně Austrálie, kde byla Maganlen

Bellatrix, vloženo 12:50:54  27. 04. 2007

Taky by mě zajímalo, v které že zemi to bylo.


A znovu něco pro milovníky goril - pokud nemůžete sledovat Odhalení on-line, tak nějaká dobrá duše pořizuje z vysílání fotky a umisťuje je do téhle galerie.

Některé záběry jsou opravdu úžasné, například:

Činkapi, vloženo 08:16:16  27. 04. 2007

Maganlen: Úžasné, i když trošičku děsivé. To je panečku jiný "kontakt" než obdivovat ty nádherné tvory za sklem :-)
Můžu se zeptat, kde to bylo?

verlit, vloženo 19:21:15  26. 04. 2007

Nové zprávy ze ZOO ohledně gorilek:

V médiích se objevila zprava o plánovaném přesunu gorilí samice ze Zoo Dvůr Králové do pavilonu goril v Zoo Praha. Podle této zprávy by mělo k přesunu dojít v květnu 2007.



Zoo Praha musí tuto informaci opravit, neboť jde pouze o chovatelskou variantu, která se zvažuje, v této chvíli ji však v žádném případě nelze potvrdit. Zoo Praha se Zoo Dvůr Králové oficiálně přesun další gorilí samice do Prahy dosud neprojednávala.



Nejnovější informací z pražského pavilonu goril je pouze datum jednání, které by mělo definitivně určit reprodukční budoucnost gorilí samice Kamby. Kamba je 35ti letá gorilí samice ze Zoo Dvůr Králové, která před několika dny v Praze porodila mrtvé mládě. O dalších chovatelských perspektivách Kamby, o možnosti zabřeznutí a rizik spojených s březostí a porodem budou dne 9. 5. jednat specialisté ze Zoo Praha, ze zoo Dvůr Králové a odborníci na humánní porodnictví.

(Doufám, že se nakonec rozhodnou to ještě jednou zkusit, řekla bych, že to za to stojí)

« ««   1665   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php