23:51:29
28. 11. 2024

Místnost
Vše o knihách

Knihy, knížky, knížečky... a všechno, co se kolem nich točí a co s nimi souvisí - po stránce teoretické i praktické.

Ptejte se knihovny - když nemůžeš najít...
Meziknihovní výpujční systém - odkud se to dá půjčit...
Antikvariáty v Praze
Národní knihovna v Praze
Vyhledávač Krajské vědecké knihovny v Liberci
Městská knihovna v Praze

Top10 řazeno abecedně,
Top10 řazeno podle hlasů a abecedně
Agáveho Top10 seznamy
Osobní Top žebříčky nás co jsme hlasovali 1.kolo stav k 17. 4. 2004
Top10 podle bodů (172-pořadí)

Čtenářský kroužek - pořádali Eržika a Iwo Olorin; jednalo se o setkávání s hlasitým čtením starých básnických eposů, které byly právě pro hlasitý přednes určeny. K posluchači se tak příběh dostal v původně zamýšlené formě, což mimo vlastního estetického dojmu (doufejme) přinášelo také bližší vhled do světa starobylých kultur. Obnovení kroužku je spíše nepravděpodobné, možná na nějakém sraze...




Místnost má od 13:43:34  13. 05. 2002 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Valašská královská. Iwo Olorin.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   117   »» »

Silmarien, vloženo 01:41:38  05. 07. 2009

Elaine, odporučila by som ti Jacqa, problém je, že on má veľmi svojský štýl - trochu vysvetľovací a miestami statický čo je fajn, keď si zvykneš, akurát, že niekto si nezvykne. Inak má veľmi dobré série (trilógiu, tetralógiu i pentalógiu) a potom aj "jednodielne" záležitosti - za všetky aspoň Kráľovná slnko a Perla Egypta. Jacq je pôvodne egyptológ, takže zvyky, oblečenie, líčenie a podobné záležitosti má dobre spracované, s faktami sa rád hrá, to však priznáva:)
Z Egypta je tu tiež pekný román Horovo oko (autora si nepamätám), ktorý je tak trochu zo súčasnosti a trochu z histórie - prelínajú sa tam dve dejové línie a je to spracované síce pomerne očakávane ale veľmi pekne:)

Ak chceš iné obdobie, tak až zajtra, teraz mi to nemyslí:))

Elaine, vloženo 22:39:39  04. 07. 2009

Mohli byste mi doporučit nějaký dobrý historický román, který napsal někdo z druhé poloviny 20. století? ale ne Folleta, a autorku Zelené ratolesti (jméno si bohužel nepamatuju).

verlit, vloženo 13:38:08  27. 06. 2009

Aha, tak ke společníkům jsem už nedošla, myslím. Aspoň si žádné nepamatuji :-)

Meridion, vloženo 13:24:38  27. 06. 2009

Verlit: A kam jsi to dočetla? Tu bezradnost, kam s hrdinou dál, jsem taky trochu cítila např. v Palmýře a dílech kolem ní, ale mám pocit, že se to odpíchlo dál u těch posledních, co jsem teď četla, nápadem se společníky. Uvidím, jak to bude dál.

I když se Falconův partnerský život už zklidnil a stěží se v něm dočkáme překvapení, daleko víc než na vlastní detektivní zápletky se těším, co se zase semele v jeho širší rodině. Pro neznalé - na rozdíl od většiny detektivů samotářů má Falco rozsáhlou síť potrhlých příbuzných, kteří vyvolávají potíže, pletou se mu do práce a příležitostně (ale opravdu jen občas) mu s ní pomáhají. A ti, které vyženil, se ukazují, že nejsou o moc lepší. :-)

verlit, vloženo 11:45:55  27. 06. 2009

Jsou to historické detektivky, odehrávající se v Římě, někdy v sedmdesátých letech našeho letopočtu.
Hlavní hrdina Marcus Didius Falco je v podstatě soukromé očko (v římském kontextu). Je z plebejské rodiny, takže fakt, že se zamiluje a posléze ožení s patricijkou, dcerou senátora Helenou Justinou nedělá jeho život jednodušším, ale spíš naopak.

Je to psáno lehce, hodně sarkastického humoru a docela dobré zápletky. Taky je ale fakt, že po několika knihách už mi to přišlo čím dál stejné. Připadalo mi, že se autorce stalo to, co se stává autorům docela často. ROzvinuli a vyzvedli hrdinu příliš rychle...a pak už najednou nebylo kam s ním dál (pokud by neměl skončit jako římský císař :-))

Silmarien, vloženo 10:23:29  27. 06. 2009

Je to historická detektívka? Kto to je? Čo to je?:D

Meridion, vloženo 19:14:23  26. 06. 2009

Verlit: Aspoň budu mít jednou co na oplátku půjčit já tobě.

Zrovna včera jsem se pochechtávala nad Šelmami v aréně (Two for Lions) - a moc litovala, že nemám s kým se o to podělit. Vzhledem k tomu, že většina hlášek, co mě pobavily, byla na téma partznerské soužití, u manžela by se ty citace asi s pochopením nesetkaly. :-)

verlit, vloženo 19:00:14  26. 06. 2009

Detektivkovou anketu bych brala!! :-))

Meridion: Jen pár prvních, v angličtině, nezoufej, dobře jsi udělala, že sis je koupila!

Meridion, vloženo 18:45:43  26. 06. 2009

Verlit: Ty je máš doma?! To mi ani neříkej!

Meridion, vloženo 18:44:40  26. 06. 2009

Tak mě nad minulým příspěvkm napadlo, že bychom si mohli udělat anketu o nejoblíbenějším detektivovi, případně dvě ankety - zaměřené na historické detektivky vs. současnost (nebo 19.-20. století)

verlit, vloženo 18:41:39  26. 06. 2009

Jó, Falco :-)) Před pár lety jsem ty knížky hltala, ale pak jsem nějak přestala, ani nevím proč. Asi je budu muset zase vykutat :-)

Meridion, vloženo 18:37:07  26. 06. 2009

Nevím, jestli tady při probírání historiských detektivek padlo jméno Lindsey Davisové a jejího hrdiny Marka Didia Falcona.
Tihle dva se právě stali příčinou, že jsem si po dlouhých deseti letech pořídila beletristickou knihu - a ne jednu. Dlouhou dobu mi stačilo půjčovat si knížky z knihovny (nebo poslední dobou spíš stahovat anglické knihy z internetu). Minulý týden se mi podařilo ukořistit v knihovně další dva díly o Falcovi a zjistila jsem, že zatímco některé série pokračováním vyčpí, tahle se mi líbí čím dál víc. Nejnovější díly jsou samozřejmě rozpůjčované a tentokrát nikam nevedlo ani internetové pátrání. Po celovečerním vztekání a fńukání nad tím, jak dlouho budu muset čekat na pokračování, mi manžel navrhl, at si tedy ty knížky koupím. Nesmysl, odsekla jsem mu. a) Nebudu si kupovat pár knížek zprostředku série, to bych si už musela pořídit celou. b) Nehodlám utrácet tolik peněz za knížky (sice je může koupit za velkoobchodní ceny, ale stejně mi to přišlo moc). On na to, že mi je koupí. Stále jsem odolávala, když mi dneska zavolala maminka, že nutně a rychle shání pro švagrovou k narozeninám jednu knihu. Není problém zařídit, až na to, že zrovna včera jsem udělala objednávku knih pro obchod a teď by zase nějakou dobu trvalo, než se nahromadí dostatek objednávek pro minimální odběr. Můžete hádat, jak to dopadlo. :-) Nová objednávka už je odeslaná a kromě knihy pro maminku obsahuje i hromádku knih pro mě. Marně jsem nákupu bránila, okolnosti mě donutily. Takže příští týden očekávám vánoční dárek s půlročním předstihem.

Aes Sedai, vloženo 09:11:01  26. 06. 2009

Dlouho se tu nic neděje, tak přispěju svými zážitky z několika knih.

aneb

ZAČÁTKY A KONCE

Nemoci mají i své skromné výhody. Jakože se třeba člověk konečně dostane k přečtení nějaké–nějakých knihy-knih. To, že jsem v nemocnici četla Krvavou lázeň, okomentovala sestřička, která mi šla brát krev, že nás při mých žilách něco takového opravdu čeká. :)) Ale nepředbíhejme.

První, co jsem přečetla, byla série knih od Sapkowského.

Nejdříve se mi dostala do spárů kniha „Narrenturm“, příběh z doby husitské. Přečetla jsem ji jedním dechem, začátek napínavý.
Po pokračování „Boží bojovníci“ jsem sáhla s dychtivým očekáváním. Ale ouha: slibný začátek, zbytek nuda. Jakoby autor od půlky knihy do konce psal už jen proto, aby z toho měl nějaké prachy.
Třetí díl „Lux Perpetua“ jsem začala číst s napětím, zda se mu podaří ta nuda zlomit či ne. Nepodařila. A ke všemu se přidal odfláknutý konec, ve kterém dostal děj takový spád, jako by chtěl vynahradit dvě knihy nudy, až to nebyl spád, ale střemhlavý překotný let do propasti. Takže tohle budou knihy, ke kterým se asi nikdy vracet nebudu.

Ve stejnou dobu jsem se začetla i do série – kupodivu náhodou také z dob husitských :) – od Mika Waltariho.

První díl, Šťastná hvězda“, měl slibný začátek. Ovšem od půlky už mě to nudilo. Ne že by to bylo špatně napsané, to vůbec, ale až příliš poctivě se snažil zachytit politicko-náboženské pozadí toho bouřlivého období. Byla jsem ráda, že v té době nežiju, ti lidi museli mít v hlavách docela dobrý zmatek… Já už ho taky měla. Samá bitva, samý kazatel, uf!
Druhý díl „Krvavá lázeň“ začínal podobně a už jsem se ztrácela. Když vtom… děj se osvobodil od evropských zmatených dějin a odebral se do Osmanské říše. A pak už jsem četla se zatajeným dechem. Konec knihy byl pro mě jako procházkou rajskou zahradou, tak skvěle a strhujíce napsaný, že jsem ho četla dvakrát. Prostě jsem si to užila. A jak se říká, „konec dobrý, všechno dobré“ (tím myslím způsob psaní, příběh samozřejmě až tak dobře nedopadl, jak už to u Waltariho bývá).
Moc se mi líbí, jak Waltari z prosťáčka dokáže udělat vlastně toho moudrého a z toho, co si myslí, jak je chytrý, vlastně pořádného troubu. Až jsem měla chvílemi chuť říci hlavnímu hrdinovi, ať si protře oči a kouká se trochu zmoudřet! :)))

Nimitz, vloženo 16:27:26  18. 06. 2009

Život je na prvním místě (rozhovor s Robertem Fulghumem)

Maedhros, vloženo 22:33:39  08. 06. 2009

Ech. Kvůli škole čtu Jeanette Winterson. "The Passion", to ještě mělo svoje velmi výrazný pozitiva, i když za veledílo bych to neoznačila...
Ovšem "Gut Symmetries" je prvotřídní sračka. Musím Wintersonce přiznat, že umí obratně zacházet s jazykem a její obraty a metafory občas fakt stojí za to - ale ta knížka je zdlouhavý, okázale aluzivní plácání o hovně, který se snaží tvářit jako rozplétání samotný podstaty lásky, života, vesmíru a vůbec.
"Gut Symmetries" nenabízí nic, co by talentovanější autoři (moderní, postmoderní - a nejspíš i nějakej ten klasik) - už dávno nepředvedli. A ještě ke všemu je to pekelná nuda.
Naposledy jsem měla podobně silnej pocit, že mi autor ostentativně otlouká o hlavu a strká pod nos, kolik toho přečet a kolik toho zná, když jsem se potýkala s Eliotem a The Waste Land... U toho mi ale aspoň tu a tam přeběhl mráz po zádech.

Zatím jsem to nedočetla, je tudíž možné, že zítra tu budu bít čelem o zem a sypat si popel na hlavu, ale zatím mám slušně našlápnuto k tomu, stát se zavilým anti-wintersonovcem.

Marcus m, vloženo 23:57:51  03. 06. 2009

Mnohokrát se se tichou závistí dívám co všech lze snadno a oficálně najít na webu kupříkladu ze starší a velmi staré anglosaské literatury, zatímco u nás aby člověk hledal elektronické zdroje s lampou v poledne.

O to větší radost mi udělala pražská Městká knihovna. Využila toho, že díla Karla Čapka jsou od konce uplynulého roku volně publikovatelná a všechna je vystavila na webu v mnoha formátech.

Příjemné počtení:

Karel Čapek online

verlit, vloženo 17:54:27  31. 05. 2009

Vyšla, ale ani si nepamatuju, jak se jmenuje, jen jsem ji viděla za výlohou.

Qeril, vloženo 17:51:49  31. 05. 2009

Ona vyšla druhá kniha otec-syn? To jsem vůbec nezaznamenala. Ale ta první mi taky v paměti neuvízla.

verlit, vloženo 17:00:08  31. 05. 2009

Nečetli jste někdo nejnovějšího Francise? (Už ne Dicka, ale otec+syn)?

Tu předchozí jsem koupila, přečetla a už si z ní nepamatuji ani slovo, natož zápletku. Slabota. Na druhou stranu detektivky čtu ráda, tak kdyby se náhodou druhá kniha výrazně víc povedla, dejte mi vědět, jo?

Louda, vloženo 21:03:55  21. 04. 2009

Deidre: Et tu Brutus?

« ««   117   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php