11:56:01
28. 11. 2024

Místnost
Vše o knihách

Knihy, knížky, knížečky... a všechno, co se kolem nich točí a co s nimi souvisí - po stránce teoretické i praktické.

Ptejte se knihovny - když nemůžeš najít...
Meziknihovní výpujční systém - odkud se to dá půjčit...
Antikvariáty v Praze
Národní knihovna v Praze
Vyhledávač Krajské vědecké knihovny v Liberci
Městská knihovna v Praze

Top10 řazeno abecedně,
Top10 řazeno podle hlasů a abecedně
Agáveho Top10 seznamy
Osobní Top žebříčky nás co jsme hlasovali 1.kolo stav k 17. 4. 2004
Top10 podle bodů (172-pořadí)

Čtenářský kroužek - pořádali Eržika a Iwo Olorin; jednalo se o setkávání s hlasitým čtením starých básnických eposů, které byly právě pro hlasitý přednes určeny. K posluchači se tak příběh dostal v původně zamýšlené formě, což mimo vlastního estetického dojmu (doufejme) přinášelo také bližší vhled do světa starobylých kultur. Obnovení kroužku je spíše nepravděpodobné, možná na nějakém sraze...




Místnost má od 13:43:34  13. 05. 2002 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Valašská královská. Iwo Olorin.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   122   »» »

Dara, vloženo 09:12:50  11. 02. 2009

Nová edice vydavatelství XYZ - známá díla a filozofie (nebo tak něco) Prvním dílem má být filozofický pohled na Pána prstenů.
Prý to vypadá docela zajímavě.

článek na idnesu Filozofové o Středozemi: Byl ten prsten fetiš?

Vever, vloženo 19:44:54  03. 02. 2009

Já ilustrace ráda nemám, ale třeba taková Zahrada s Trnkovými obrázky se mi vždycky líbila moc. Je to taky jedna z mála dětských knížek, které mám pořád ještě v knihovně a taky tam zůstane.

Arenga, vloženo 14:27:31  03. 02. 2009

jé, ty Grimmy máme doma, akorát se nevejdou do žádné police v knihovně

jako malá jsem taky měla ráda Zmatlíkovou a Borna

myslím, že pro malé děti (zejména batolata) je obrázek v jasných barvách ohraničených linií úplně nejlepší, nejlépe ho vnímá a nejlíp mumůže porozumět. Naše Radmilka například miluje říkadla od Josefa Lady, frčí to u nás už od nějakých sedmi měsíců aknížka podle toho taky vypadá - ona teda netrhá a snaží se chovat ke knížkám celkem šetrně, ale prostě ty prstíčky jsou ještě celkem neobratné a občas se stane nějaká nehoda. Nicméně říkadla z téhleknihy už oba - já i manžel - umíme prakticky všechny nazpaměť :-)

Aes Sedai, vloženo 11:14:41  03. 02. 2009

Ilustrace? Tak to je naprosto jasné :) V mém dětském světě jednoznačně vedla Zmatlíková, toužila jsem umět malovat jako ona. Pak jsem ještě měla hodně ráda Mikoláše Alše. Za ním v těšném závěsu Josefa Ladu. A pak samozřejmě byly obrázky, které se mi líbily, ale u nichž neznám ilustrátory. Viz. Diamantová sekera např. A docela se mi líbily ilustrace ve Špalíčku pohádek, asi Trnka?

Koho jsem jako malíře-ilustrátora opravdu nesnášela, a koho nám stejně furt ve škole cpali do kdejakých učebnic a dětských časopisů, byla Olga Pacovská. Děs a hrůza - a názor jsem nezměnila...

Knížka bez obrázků pro mě nebyla knížka. U dospěláckých knížek jsem špatně nesla, že tam většinou obrázky nejsou. Už jsem si zvykla, ale přesto mám vždycky radost, když nějakou ilustraci v dospělácké knížce najdu. :)

Meridion, vloženo 10:26:13  03. 02. 2009

U mě se na vkusu skoro nic nezměnilo. Vždycky jsem měla ráda realistické ilustrace (Burian) a k dětským knížkám ilustrace s čistými liniemi (Zmatlíková, Lada apod.) Vadily mi načmárané a napůl abstraktní ilustrace (co si vzpomínám tak třeba Kubín: Když se čerti rojili nebo Kytice pohádek - taková bichle složená lidových pohádek a říkadel nebo pohádek různých autorů - kde mi i v tehdejším věku cca 5 let připadlo, že bych to dokázala nakreslit stejně dobře nebo lépe).
I když přece jen tu změny jsou. Jako malá jsem třeba neměla ráda ani Adolfa Borna, později jsem ho akceptovala (i když ne-oblíbila), protože i přes tu jeho pokroucenou nadsázku je poznat, že kreslit umí.

Polovinu z těch knížek, co jste jmenovali, neznám. Budu si muset doplnit své pohádkářské vzdělání. :-)

verlit, vloženo 09:37:30  03. 02. 2009

To je zajímavé téma – knižní ilustrace. Jako dítě jsem nenáviděla přesně ty ilustrace, které se mi dneska moc líbí :-) Když jsem byla hodně malá, líbily se mi ilustrace od Zmatlíkové, protože měly jasné, pevné obrysy a mohla jsem si je vybarvovat. Ve stejné době jsem měla ráda Marii Fišerovou-Kvěchovou a její andělíčky s růžovými prdelkami :-) Později se mi naopak moc líbily rozpité ilustrace Mirko Hanáka (což mi připomíná, že jsem měla moc ráda Rybaříky z modré zátoky). Celoživotní láskou je Zdeněk Burian (a další vzpomínka na oblíbené knihy – pravěká beletrie Josefa Augusty!).

Nesnášela jsem Trnku, Lhotáka a Zemana, které mám teď moc ráda.

Elaine, vloženo 09:31:37  03. 02. 2009

To Peříčko Finistovo má opravdu nádherné ilustrace. Já jsem zbožňovala S malířem kolem světa a pak Zamarovského Za sedmi divy světa.

Maedhros, vloženo 09:19:09  03. 02. 2009

Oprava: ta knížka s Bilibinovými obrázky se jmenuje Peříčko Finista, jasného sokola.

Aes Sedai, vloženo 08:48:02  03. 02. 2009

Moje oblíbené pohádkové knížky byly i Plná nůše pohádek a Medvědí král, pak Předu, předu pohádku a Pohádky z Moravské brány (teďka nevím, jestli jsem nezkomolila název, ale jsou tam prostě pohádky, spíš pověsti, z Hané, Valašska a okolí. Hodně stará knížka.)

Maedhros, vloženo 08:43:19  03. 02. 2009

Jo, Diamantová sekera...
Egle byla jedna z těch pohádek, na kterejch jsem vyrostla. A ilustrace opravdu stály za to.

Jinak - graficky jedna z nejúžasnějších pohádkovejch knížek je ta velká bílá bichle s pohádkami od bratří Grimmů. Celková grafická úprava je úžasná - a Šerých tu knížku vybavil úžasnejma ilustracema, který mě jako malou, pravda, trochu děsily - ale už odmala mě naprosto fascinovaly.

Krásná věc je taky Finist, jasný sokol - knížka s několika málo ruskými pohádkami (a všechny jsou IMHO i v Kráse nesmírné) - ale co je zásadní - s nedostižnýma Bilibinovýma ilustracema.

Fajn je i Za pohádkou kolem světa, tu jsem jako dítě milovala...
A dobrý šílenosti se najdou ve výborech asijskejch pohádek. Brokátový obraz nebo Kouzelná tykev by neměly v žádný knihovně chybět.

Aes Sedai, vloženo 08:07:45  03. 02. 2009

Diamantová sekera má i krásné ilustrace.
A Příběhy, na které svítilo slunce, mám dokonce podepsané od autora - pana Petišky. Byla jsem jediná, kdo jako dítě tu knihu na autogramiádě měl. Vzhledem k tomu, že jsou tam i biblické příběhy, pokud si dobře pamatuju, byla víceméně stažena a podporovány jeho jiné knihy.
On už byl tehdy starý pán, aspoň mně tak jako dítěti připadal, a byl velmi dojatý, že tu knihu mám, povídal si se mnou. Byl fajn :)

Adhil, vloženo 06:07:34  03. 02. 2009

Ano, ano! Řecké báje jsou jedna z prvních knih co si pamatuju. A pokud jde o pohádky, zbožňoval jsem je z knihy Diamantova sekera, jestli vám to něco říká. Takové, hm, co si vzpomínám, tak mytologičtější pohádky.

Silmarien, vloženo 23:53:12  02. 02. 2009

Grécke báje milujem odmalička:))

Narwen, vloženo 23:13:11  02. 02. 2009

Jo tak Krása nesmírná je super :)
Mně to s tou liškou prostě překvapilo proto, že je to fakt pohádka toho typu, kde se třikrát opakuje pár vět ;)) Ale nakonci kohout lišku vyžene a ještě ji uřízne hlavu. No prostě legrace :o)

Arian, vloženo 23:09:31  02. 02. 2009

Pokud jde o pověsti, u mne rozhodně vedly Příběhy, na které svítilo slunce. A pak tu byla celá řáda Mýty a legendy.

Aes Sedai, vloženo 22:56:43  02. 02. 2009

V tomhle pro mě byla nepřekonatelná Krása nesmírná. Aneb ty hlody typu "vyřízl mu kus kůže ze zad" :)

verlit, vloženo 22:40:09  02. 02. 2009

To mi oklikou připomnělo jinou zamilovanou knihu mého dětství - Staré řecké báje a pověsti od Zamarovského.
Dodnes si pamatuju, jak hluboce zraňovalo můj smysl pro spravedlnost to, že často - stejně jako v životě - dopadl špatně dobrý člověk, přestože si to nezasloužil a hrozně se snažil.

Maedhros, vloženo 22:20:01  02. 02. 2009

Korektní pohádky se šťastnými konci jsou slabota; předkové věděli, co je dobrý...;-)

Sikar, vloženo 20:51:48  02. 02. 2009

Narwen: mno, mně stačil sborník pohádek někdy snad z přelomu století. (19-20) Kolikrát mě šokovaly už názvy. Pohádka o koblížkovi je brutální tím, že kobližka na konci někdo sní, ale....ale pojmenovat tu pohádku "Nenadálá smrt"?!

Narwen, vloženo 20:43:01  02. 02. 2009

já teď četla pohádku zajícova chaloupka (dle stylu skutečně pro nejmenší), ale nakonec kohoutek lišce usekne kosou hlavu, to mě poněkud zaskočilo ;)

« ««   122   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php