15:33:59
27. 10. 2024

Místnost
Vše o knihách

Knihy, knížky, knížečky... a všechno, co se kolem nich točí a co s nimi souvisí - po stránce teoretické i praktické.

Ptejte se knihovny - když nemůžeš najít...
Meziknihovní výpujční systém - odkud se to dá půjčit...
Antikvariáty v Praze
Národní knihovna v Praze
Vyhledávač Krajské vědecké knihovny v Liberci
Městská knihovna v Praze

Top10 řazeno abecedně,
Top10 řazeno podle hlasů a abecedně
Agáveho Top10 seznamy
Osobní Top žebříčky nás co jsme hlasovali 1.kolo stav k 17. 4. 2004
Top10 podle bodů (172-pořadí)

Čtenářský kroužek - pořádali Eržika a Iwo Olorin; jednalo se o setkávání s hlasitým čtením starých básnických eposů, které byly právě pro hlasitý přednes určeny. K posluchači se tak příběh dostal v původně zamýšlené formě, což mimo vlastního estetického dojmu (doufejme) přinášelo také bližší vhled do světa starobylých kultur. Obnovení kroužku je spíše nepravděpodobné, možná na nějakém sraze...




Místnost má od 13:43:34  13. 05. 2002 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Valašská královská. Iwo Olorin.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   123   »» »

Genevieve, vloženo 20:30:22  02. 02. 2009

Právě jsem si procházela knihovničku abych měla zase co číst a objevila jsem Boříkovy lapálie... to je taky klasika a skvělá! :-) tu bych rozhodně doporučila.

Dara: v pohodě, já dneska objevila Sněhobílá kráska :-) (měla jsem nutkání si to přečíst znova, ale odolala jsem -.- :-)

verlit, vloženo 09:20:29  02. 02. 2009

Adhil: No jo, viking Vike!! Jé, na toho jsem úplně zapomněla a taky to byla moje milovaná četba :-)

Tak si vám říkám, co by ze mě bývalo vyrostlo, kdybych měla v době, kdy jsem hltala veškerou literaturu, přístup k fantasy :-)))

Narwen, vloženo 08:09:19  02. 02. 2009

Ve dvanácti přišel Feistův Mág a tím to rozhodně nezačalo, protože jsem ho po půl knížce odložila :) (ale nebojte, za rok jsem se k němu vrátila a zhltla :)

Adhil, vloženo 06:26:20  02. 02. 2009

Jo, pověsti jsem měl moc rád odmala (abych odpověděl Verlit, co jsem vlastně četl); potom jsem si skutečně zamiloval Mumínky (ti sami o sobě jsou takoví trošku mytologičtí :)...a tak. Já nevím, ještě mě napadá třeba Viking Viké, ten byl výborný. No, a ve třinácti přišel Feistův Mág a tím to všechno začalo. I když musím přiznat, že co jsem začal studovat na vejšce, skoro beletrii nečtu. Ne že bych neměl vůbec čas, ale přece jenom je na historii třeba načíst dost odborné literatury (většinou mě baví, to zase ne že ne) a ve zbytku času už mám sílu jenom na nějakou bezduchou zábavu typu anime. Často se snažím do něčeho začíst, nějak mi to ale poslední dobou nejde.

Dara, vloženo 23:15:36  01. 02. 2009

no teda, teď mi dochází, z čeho pramení má obliba BL... z Foglarovek. I když zrovna jezerní kotlinu jsem nečetla.

vlastně vůbec nevím, v jakém pořadí jsem co četla. Určitě to byly pohádky a pověsti (pražské, české, ruské :-) ), děti z Bullerbinu, nějaká ta "Správná pětka" a podobné, samozřejmě Vinetou, ten Foglar, na Verneho jsem asi neměla trpělivost. Určitě tam byl i Zoro a různé podobné. Ale velmi záhy jsem přešla na Narnii, Kedrigerna, S alergií na magii a ještě jednu sérii podobnou Narnijské (ale vůbec netuším jméno).
Za největší "skvrnu" na mé četbě považuji dívčí sérii Hříbě jménem hvězda.

Orki, vloženo 23:10:05  01. 02. 2009

Pokud se už o tom budem bavit, tak je třeba zamyslet se, co chtěl slovy vyjádřit autor a jakej význam jim vkládá čtenář, zvlášť v tak odlišné době..
To byste mohli hledat homosexuální kontext třeba v řeckořímsém zápase, a nevim, kolik zápasníků tam jde kvůli pěknejm chlapům.. ale taky se můžu plést ;)

Činkapi, vloženo 23:05:17  01. 02. 2009

Ad Ludva - dyť je to hezký!!! :-)

Jezerní kotlinu jsem milovala ze všech Foglarovek nejvíc. A pokud bych s ní měla dneska problém, tak z úplně jiných důvodů, než je homosexuální kontext.

Mivka, vloženo 22:10:02  01. 02. 2009

Verlit- zrovna na tom Králi železném a zlatém se shodneme, taky jsem ho poprvé četla asi v jedenácti (po Sinuhetovi od Waltariho to byla obrovská úleva :))

Nimitz, vloženo 14:29:45  01. 02. 2009

verlit: ad. češi - já vím :-)
A Batlička byl sám takový "čech co všude byl, všechno viděl", ale nesmírně mě bavil. Nakonec byl opravdu hrdina, byl zabit při útěku z koncentráku.

Jinak Foglar byl plný chlapeckých vzorů - viz. třeba dvojromán Pod junáckou vlajkou a Devadesátka pokračuje - tam si hlavní hrdina nejde vzor v jiném chlapci, kterého bezmezně obdivuje...

Quendi, vloženo 12:56:56  01. 02. 2009

Ehg...zaskočilo mi!

Vever, vloženo 12:56:46  01. 02. 2009

Batličku jsem četla, mám ho ráda do teď. Občas některé kratší povídky používáme na uspávání dětiček na výletech :)

A jezerní kotlinu taky už radši otvírat nebudu :))

verlit, vloženo 12:56:06  01. 02. 2009

Ješišky, já musím tu Jezerní kotlinu honem zase uložit, jak jsem ji vytáhla, začala jsem listovat...a to se prostě nedá, ono je to ještě horší, než jsem si pamatovala!

Neseď přece na zemi," říká Pavel, "zde je pokrývka..."
Ludva neodpovídá. Ani se nepohne. Teprve za několik vteřin nepřítomně otáčí hlavu k Pavlovi, usmívá se svým nenapodobitelným úsměvem a říká tiše:
"Jak je hodný ke mě, můj rudý bratříček..."
"Od země jde zima".
"Já vím".
Oheň dál tiše praská.
Noc letí.


LOL!!!

verlit, vloženo 12:49:00  01. 02. 2009

Nimitz: Šikovné Čechy máš právě u Flose, tam na ně zase narazíš každou chvíli v jihoamerickém pralese a podobně ;-)))

Narwen, vloženo 12:46:08  01. 02. 2009

já dostala záchvat smíchu :))) No nebudu to už radši nikdy otvírat .))

verlit, vloženo 12:28:36  01. 02. 2009

Ještě k té Jezerní kotlině, teď jsem ji namátkou otevřela a hned na první stránce, na kterou jsem narazila, jsem našla tenhle odstavec:


Uchopil zmítajícího a rvoucího se Ludvu svými svalnatými pažemi, proti nimž byly Ludovovy i dosti již vycvičené ruce slabými a nesl ho k jezeru!
"A jéjej - a jéjej -" vzdychal a naříkal Ludva legračně v jeho náruči mezi prudkým zápasem o své osvobození - "a to zas bude žbluňky-žbluňky do vody - a jéminkote, to se zase napolykám andělíčků! Mám já to ale kamaráda, uměl jsem si ho - panečku - vybrat! Ty jeden surovče - hned mě pustíš, nebo na tebe hodím devatenáct tisíc bedniček...."


Takže asi tak :-))

Ale jak jsem psala dřív, je jasné, že Foglar sám si to neuvědomoval a jako dítě mě to při čtení taky nenapadlo, takže nakonec je to prostě jen zajímavé, jak je to teď nepřehlédnutelné (aspoň pro mě :-)

verlit, vloženo 12:25:24  01. 02. 2009

Když zkusím zmapovat, co si vzpomenu, tak ve věku 4-5 let jsem milovala (kupodivu) básničky - Hrubín, Sládek apod. Jasné slunce, bílý den a tak podobně. Zhruba od 5 let jsem se zamilovala do Ransoma, věk si pamatuji, protože jsem se nemohla dočkat, až mi bude šest, jelikož první věta v Boji o ostrov mluvila o Rogerovi, sedmiletém chlapci a mě štvalo, že bude trvat ještě dva roky, než mi bude tolik, co jemu :-) Láska k V+A mi vydržela až zhruba do 14 let (a dodnes si je ráda přečtu). Malovala jsem si mapy výprav, hledala jsem na mapě Coniston a tak podobně.
V ranných školních letech to byli hlavně autoři, kteří tu už byli jmenovaní - Tove Janssonová s muminky, Děti z Bullerbynu (naproti tomu Pipi jsem vysloveně nesnášela!), Seton a jeho Dva divoši, Mayovky, František Flos, Foglar, Kniha džunglí a Stateční kapitáni od Kiplinga, různé podivné pohádky (Tři zlaté Budhovy vlasy, Francouzské pohádky, V Šindelářojc koutě, Třicet stříbrných klíčů)...

Pak jsem měla období historických a životopisných romanů - Zelená ratolest od Pargeterová, Vaňková - hlavně Král železný a zlatý, Navzdory básník zpívá, Bídníci, Lišky na vinici, Neffovy Sňatky z rozumu, Na křídlech větrného mlýna o Zdeňce Braunerové, Jana Eyrová a mraky dalších.

Ve stejné době (cca 15-18 let) jsem taky hltala všechno možné z klasiky, protože jsem chtěla vědět, co kdo psal, i když se mi to třeba vlastně nelíbilo. Prostě jsem nasávala literaturu, jak to šlo :-))

Doplněné to bylo Herriottem, Durrelem, knížkami o afrických výzkumech Adamsonových, Vágnerových a dalších autorů.

No a zhruba od 20 let dál převládla sci-fi a po listopadu 1989 i fantasy, která předtím byla u nás prakticky neznámá.

verlit, vloženo 12:13:59  01. 02. 2009

Ti u mě ani ne, ale František Flos byl mojí oblíbenou četbou - Lovci orchidejí, Albatros, Nad tichým oceánem a jeho severské romány, to se mi líbilo moc.

Orki, vloženo 11:51:20  01. 02. 2009

Tak budeme patrioti, co se dobrodružných týče, co třeba O. Batlička, nebo A. V. Frič??

Eržika, vloženo 03:44:58  01. 02. 2009

ale jo, má je tam jednou už nevím kde, mě spíš bavilo, jak to střídal, aby tam všichni "krajani"aspoň jednou byli a mohli se najít. Ale je fakt, že by se aspoň na prériích mělo od té doby mluvit německy :-))

Nimitz, vloženo 00:37:42  01. 02. 2009

Vever: mě zase u něj štvalo, že divoký západ prakticky ovládli vystěhovalci z německa (velká část jeho hrdinů jsou germáni) a nikde žádný šikovný čech :-)

« ««   123   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php