11:32:14
23. 10. 2024

Místnost
Vše o knihách

Knihy, knížky, knížečky... a všechno, co se kolem nich točí a co s nimi souvisí - po stránce teoretické i praktické.

Ptejte se knihovny - když nemůžeš najít...
Meziknihovní výpujční systém - odkud se to dá půjčit...
Antikvariáty v Praze
Národní knihovna v Praze
Vyhledávač Krajské vědecké knihovny v Liberci
Městská knihovna v Praze

Top10 řazeno abecedně,
Top10 řazeno podle hlasů a abecedně
Agáveho Top10 seznamy
Osobní Top žebříčky nás co jsme hlasovali 1.kolo stav k 17. 4. 2004
Top10 podle bodů (172-pořadí)

Čtenářský kroužek - pořádali Eržika a Iwo Olorin; jednalo se o setkávání s hlasitým čtením starých básnických eposů, které byly právě pro hlasitý přednes určeny. K posluchači se tak příběh dostal v původně zamýšlené formě, což mimo vlastního estetického dojmu (doufejme) přinášelo také bližší vhled do světa starobylých kultur. Obnovení kroužku je spíše nepravděpodobné, možná na nějakém sraze...




Místnost má od 13:43:34  13. 05. 2002 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Valašská královská. Iwo Olorin.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   73   »» »

Aes Sedai, vloženo 00:05:20  02. 04. 2012

Myslím, že tam prach nikdo neutírá. :) Spíš bych se bála, že to na mě spadne. Když to tak ledabyle visí na zdi bez pořádné opory.

Nimitz, vloženo 23:53:50  01. 04. 2012

Což o to, spoustu knih nečtu celé roky a mezitím mi slouží jen jako dekorace, ale třeba u toho posledního obrázku utírat prach na těch horních policích musí být docela výkon

Qeril, vloženo 23:32:39  01. 04. 2012

Všechny ty vysokánské stěny obložené knihami vypadají krásně a útulně a zajímavě, ale doopravdy nechápu, jak takovou knihovnu může někdo skutečně používat :-)

Nimitz, vloženo 20:36:24  01. 04. 2012

a další knihovnička pro fyzicky zdatné...

Nimitz, vloženo 22:58:13  22. 03. 2012

Nimitz, vloženo 22:32:38  19. 03. 2012

Elaine, vloženo 20:00:46  19. 03. 2012

Knihkupectví v katedrále:
http://www.tyden.cz/fotogalerie/obrazem-v-knihkupectvi-jako-v-nebi_5435/?imgOffset=0#thumbs

Meridion, vloženo 20:04:51  17. 03. 2012

Nedávno jsem se z nostalgie vrátila ke dvěma knižním sériím z období napoleonských válek a zarazilo mě překvapující množství podobností…

Horatio Hornblower z pera C. S. Forestera a Richard Sharpe od Bernarda Cornwella

Pozor, následující text bude obsahovat spoilery!


Nejdřív krátké představení pro ty, kteří znají třeba jen jednoho hrdinů, nebo se s nimi seznámili jen na základě televizních seriálů, které nejsou úplné, ani přesné.

Horatio Hornblower, syn lékaře, vstoupil do královského námořnictva jako poddůstojník roku 1895 ve svých 17 letech. Již tehdy byl nadprůměrně vzdělaný (několik jazyků včetně latiny, matematika, která mu umožnila snadno řešit navigační problémy). Postupně se vlastní pílí i štěstím propracoval až k hodnosti admirála a k šlechtickému titulu. Povahou byl introvert, věčně pochybující o svých zásluhách a zachovávající si odstup od svých podřízených. Jediným jeho přítelem po většinu série byl poručík Bush, ale i v tomto případě šlo mezi nimi především o vztah nadřízeného a podřízeného, kterým jen občas probleskly projevy přátelství.

Richard Sharpe, syn prostitutky, se do armády nechal naverbovat přibližně jako 16-letý v r. 1793 nebo 1794, aby unikl oprátce za zabití jiného muže. Číst a psát se naučil teprve ve vězení v Indii a po zbytek života zůstal poměrně nevzdělaný. Z prostého vojína a později seržanta byl v r. 1803 za hrdinskou záchranu generála Wellesleyho v bitvě u Asají povýšen na důstojníka, což bylo v britské armádě něco neslýchaného. Až do konce jeho kariéry se kvůli jeho nízkému původu na něj většina kolegů-důstojníků dívala mezi prsty, ale přesto si mezi nimi dokázal najít několik přátel (major Hogan, kapitán Frederickson atd.) Jeho nejbližším souputníkem byl však seržant Harper. Navzdory rozdílu v hodnostech vládl mezi oběma muži mnohem vřelejší vztah než mezi Hornblowerem a Bushem. Na konci války v r. 1814 to Sharpe dotáhl na majora, v r. 1815 u Waterloo měl šanci krátce zazářit jako plukovník, ale vzhledem k tomu, že povýšení dosáhl u cizího pluku, v době míru byl zpátky pouhým poručíkem na poloviční penzi.

S výjimkou toho, že se osudy obou mužů odehrávají ve stejném období, to zatím nevypadá vůbec podobně, že? Ale začněme tím, že oba autoři představili čtenářům své hrdiny v půlce jejich kariéry (por. R. S. 1809, kpt. H. H. 1808(?)). Po několika chronologicky napsaných románech se vrátili k jejich začátkům v armádě ještě před Napoleonovým nástupem a pak psali na přeskáčku příběhy z různých životních období svých hrdinů. Romány a povídky v obou případech doplňuje „dokumentární“ kniha o pozadí příběhů („The Hornblower Companion“, „Sharpe’s Story“).
Když pominu Foresterovu povídku „Poslední setkání“ a Cornwellovy zmínky ve starbuckovské sérii, tak chronologicky poslední knihy obou sérií se odehrávají v r. 1821 a točí se kolem spiknutí, které mělo za cíl osvobodit ex-císaře ze Sv. Heleny a které bylo překaženo Napoleonovou smrtí. Na tom by nebylo nic překvapujícího vzhledem k tomu, že tématika napoleonských válek prostupuje větší část obou sérií. Skutečně zarážející jsou však třeba rodinné podobnosti:
Oba hrdinové byli dvakrát ženatí a třetí významnou ženou v jejich životě byla francouzská milenka. (Ok, jsou tady rozdíly. U námořníka Hornoblowera o žádných jiných ženách v jeho životě nevíme, zatímco Sharpe měl na souši mnohem víc příležitostí k pletkám se ženami, ale Lucille svým významem převáží všechny ostatní.)
Oba hrdinové měli tři děti, o kterých víme. (Hornblower všechny tři z prvního manželství, ale dospělosti se dožil jen nejmladší syn, Sharpe dceru z prvního manželství, o jejíchž pozdějších osudech nic nevíme, a syna a dceru od Lucille.)
Synové obou dvou hrdinů si k velké nelibosti svých otců zvolili kariéru u kavalérie. :-)
Podobnosti mimo rodinný okruh:
I když to první je spíš zajímavý paradox než shoda. :-) Pěšák Sharpe, který většinu napoleonských válek stráví na Pyrenejském poloostrově, se v r. 1805 cestou z Indie připletl do bitvy u Trafalgaru, zatímco námořník Hornoblower je ve stejné době na souši, na tajné misi ve Španělsku.
Oba hrdinově mají v první půlce své kariéry neustálé problémy s nedostatkem peněz, štěstěna se na ně usměje kolem r. 1812, kdy významně a docela náhle zbohatnou z kořisti. (Rozdíl: Hornblowerovi zbohatnutí umožní se podruhé oženit, Sharpe naopak vinou druhé ženy o veškerý majetek znovu přijde.)
Oba dva jsou po několik měsíců považováni za mrtvé.
Rok 1814 je u obou spojen s hořkostí ze ztráty přátel z důstojnického sboru — Hogan zemřel začátkem r. 1814, Bush a Nairn byli zabiti doslova v posledních dnech (hodinách) války, u Sharpa lze připočítat i rozkmotření s Fredericksonem. Ve stejné době dojde i ke ztrátě milovaných žen — zrada Jane, smrt Marie, k níž sice došlo až za Stodenního císařství, ale v hornblowerovské sérii jsou události let 1814 a 1815 spojeny do jednoho dílu. Všechno tohle činí z dílů popisujících konec války paradoxně nejpesimističtější čtení.
Doufala jsem, že si vzpomenu ještě na něco,abych nekončila tak smutně, ale nic mě k příběhům už nenapadá. Tak snad jen, že z mého soukromého pohledu patří nejdříve napsané knihy, k nejlepším z celé sérii. Takže kdyby někdo chtěl s čtením těchto sérií začít, doporučuji v obou případech držet se pořadí, jak knihy vyšly z per autorů a ne chronologického pořadí podle osudů jejich hrdinů.

Neros, vloženo 20:31:32  15. 03. 2012

Tak jo... Chci se zeptat, jestli někdo z vás nemá na zapůjčení (v případě, že jste z Brna a okolí) knihu Černý jako já od Johna Howarda Griffina. Popřípadě všech ostatních, jestli o tomto díle nevíte alespoň ve formě e-knihy.
Čeština je bohužel podmínkou (kamarád jiným jazykem pořádně neumí).
Nebo to mám dát do Sháním, nabízím?

verlit, vloženo 16:37:37  14. 03. 2012

Podívala bych se, kdo ho už předtím vydával - na netu jsem našla, že nakladatelství Plus, které vydalo Zápisy z malého ostrova.
Tam by podle mě mohla být největší šance.

Jinak potom hledat nakladatelství s žánrovně podobným sortimentem a podobnou cílovou skupinou, ale konkrétněji neporadím a tohle jsi určitě vymyslel taky :-)

Clarice, vloženo 14:17:17  14. 03. 2012

Zkusila bych ta, která vydávají žánrově podobný druh literatury.
A určitě víc než jedno.

Já tedy nevím, o jakou knihu jde, nezkoumala jsem to.
Zkrátka to ale chce definovat žánr a hledat a hledat a hledat.

Marcus m, vloženo 13:52:28  14. 03. 2012

Zkusím se zeptat tady,abych nebyl moc OT. Nedávno jsem dával do Řemesel jeden svých překladů (At Home Billa Brysona). Jak už to tak dělávám, zkusil jsem to poslat i jednomu nakladatelství. E-mailová komunikace má tu velkou přednost, že vás slušný podnik může poslat k šípku slušně, ale taky velmi rychle. ;) Což se se mi dnes stalo. ;)

Nejdu si sem ovšem stěžovat (zvykl jsem si a beru to už jako sportku). Spíš se chci zeptat, zejména těch, kdo té knížky kousek četli. U kterého nakladatlství je podle vás šance, že se nad tím aspoň zamysleli? (Tihle odpověděli prakticky obratem, že děkují za důvěru, ale nemají o autora zájem a už ho dřív posuzovali).

Tipy prosím spíš mailem, zdejší poštou, případně zprávičkou na FB. Díky.

Nimitz, vloženo 21:14:21  10. 03. 2012

Mellor, vloženo 01:29:37  01. 03. 2012

http://flavorwire.com/261320/20-beautiful-private-and-personal-libraries

Ekyelka, vloženo 23:46:21  25. 02. 2012

Tohle je jedna ze dvou diskriminací, které schvaluji.
Ta druhá se týká sauny a nepatří sem. :)

Činkapi, vloženo 10:26:50  24. 02. 2012

Taková diskriminace!! :-)))

Marcus m, vloženo 22:00:34  23. 02. 2012

Clarice, vloženo 21:27:11  23. 02. 2012

Jednou jsme v tiskárně dělali knížku. Bylo to SF a líbila se mi. Dostala jsem blbě ořezaný výtisk. Dočetla jsem ke konci a chyběla poslední stránka - prostě nejdůležitější.
Pak se ukázalo, že ta poslední stránka chyběla v celém nákladu - to bylo blbé :).
A tak jsem šla do knihkupectví a tam jsem si to dočetla :).

Aes Sedai, vloženo 19:51:57  22. 02. 2012

Nebo vypůjčit v knihovně, zkopírovat chybějící stránky, dolepit, přečíst. :)

Orki, vloženo 23:51:54  21. 02. 2012

Před časem někdo dával odkaz na sochání z knih, tak tady je spousta dost dobrých děl:


http://briandettmer.com/


« ««   73   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php