06:26:21
24. 10. 2024

Místnost
Vše o knihách

Knihy, knížky, knížečky... a všechno, co se kolem nich točí a co s nimi souvisí - po stránce teoretické i praktické.

Ptejte se knihovny - když nemůžeš najít...
Meziknihovní výpujční systém - odkud se to dá půjčit...
Antikvariáty v Praze
Národní knihovna v Praze
Vyhledávač Krajské vědecké knihovny v Liberci
Městská knihovna v Praze

Top10 řazeno abecedně,
Top10 řazeno podle hlasů a abecedně
Agáveho Top10 seznamy
Osobní Top žebříčky nás co jsme hlasovali 1.kolo stav k 17. 4. 2004
Top10 podle bodů (172-pořadí)

Čtenářský kroužek - pořádali Eržika a Iwo Olorin; jednalo se o setkávání s hlasitým čtením starých básnických eposů, které byly právě pro hlasitý přednes určeny. K posluchači se tak příběh dostal v původně zamýšlené formě, což mimo vlastního estetického dojmu (doufejme) přinášelo také bližší vhled do světa starobylých kultur. Obnovení kroužku je spíše nepravděpodobné, možná na nějakém sraze...




Místnost má od 13:43:34  13. 05. 2002 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Valašská královská. Iwo Olorin.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   82   »» »

Činkapi, vloženo 22:13:17  12. 12. 2011

Dneska jsem nechala dva tisíce v knihkupectví a cítím se božsky! :-)

Marcus m, vloženo 21:52:56  12. 12. 2011

a ještě poznámka k té čtečce eReadingu.cz Pozitivní je, že je to opravdu e-inková čtečka podporující některé ze základních standardních formátů (narozdíl od podivností, ve kterých pořád pokračuje Wooky: nejdřív proprietární formát, pak čtečka, která není čtečka, ale antikvární tablet).

Na druhou stranu je to prostě normální Hanlin s jinou přelepkou a upraveným firmwarem. Sám Hanlin (A6) mám, a s jistými výhradami ho považuju za solidní čtečku se základní výbavou. Nákup knih přímo ze zařízení (přes wifi předpokládám) je ok, ale že by to tu mašinu prodalo si zas tolik nemyslím, vzhledem k tomu, kolik prodejců už i na české knížky na trhu operuje (konečně nastoupil, a ne zle, i Kosmas ) nakonec na ADE nebo calibre nejspíš u mnoha uživatelů dojde. V každém případě ale opakuju, nápad eReadingu není zlý, narozdíl do Wooky to není bouda ne nevědomé zákazníky.

Marcus m, vloženo 21:20:18  12. 12. 2011



když už jsem se o té knížce tady zmiňoval, tak přidávám i pár postřehů.

Jsou autoři, které podezírám, že tak porůznu během práce na svých četných knihách hážou poznámky a útržky, které se jim zrovna nehodí, nebo na ně natrefí, když relaxují u kávy, do nějakého hlubšího šuplete a tam je shromažďují, kdyby se jim jednou náhodou hodily. A když je šuple plné, pošlou e-mail nakladatelství, že by měli návrh na jeden menší projekt.
English Ghost: Spectres through ages Petera Ackroyda se jeví právě jako jeden z příkladů publikace z vytřepaného (a adekvátně spořádaného ) obsahu třetího šuplete po levé straně autorova psacího stolu. Pro účely prodeje a distribuce se tomu pak zpravidla říká antologie.
Popravdě řečeno, na celé knížce je asi nejzajímavější úvod, který přibližuje fenomén obliby a věkovitého rozšíření duchařských příběhů ve Spojeném království. Tam se projevuje typicky hutný a erudovaný Ackroydův styl, který činí jeho knihy tak zajímavé a působivé.
Bohužel to co následuje je do značné míry právě jen antologie různých typů zpráv o různých druzích příběhů a případů, kde figurují přízraky, strašidla, vidění, poltergeistové a podobně. Jednotlivé oddíly pak autor doprovází svým uvedením či shrnutím, které opět připomínají pár poznámek na přebalu nebo na konci složky uložené v badatelském šuplíku.
Jako antologie knížka samozřejmě špatná není, ukazuje například, že různé zprávy a záznamy o příbězích duchařské povahy plnily stránky britských novin, časopisů a knížek po staletí. Ackroyd cituje ze záznamů publikovaných zhruba v rozmezí od druhé poloviny sedmnáctého do druhé poloviny dvacátého století, cituje samozřejmě i případy starší. Pozornější čtení tak naznačuje jeden důležitý rozdíl mezi „duchařskými“ příběhy a záznamy odpovídajících zkušeností a volně spřízněného městského folkloru (čili urban legends). Rozdíl je v tom, že nejde o zdůrazněně zprostředkovanou a nejistou zprávu (pratetička známého sestřenice od své sousedky slyšela…) ale buď bezprostřední sdělení nebo záznam dění, které si přihodilo v konkrétním místě v uvedeném čase jmenovitě uvedeným lidem. I když u historek o přízračných stopařích je otázka, zda je o klasickou duchařinu, nebo zda je odezva na některý publikovaný příběh spíše už řídí dynamikou městského folkloru.
Celkem vzato je English Ghost knížkou primárně pro příznivce žánru. Najdou v ní velmi dobře uvedený a solidně zpracovaný soubor vyprávění o přízračných postavách procházeních místnostmi, tlupách zdivočelých pokrývačů na střeše nebo zuřivých truhlářů v přízemí, kteří dělají neskutečný randál, ale stopy po jejich práci či řádění nikdo nikdy nenajde, zesnulých bratrech a babičkách zjevujících se příbuzným v čase smrti a poltergeistech měnících domy v ruiny fyzické a obyvatele v trosky psychické. Ostatní čtenáři sice shledají obsah knihy místo nutně poněkud jednotvárný či repetitivní. Jednotlivé příběhy však tu a tam samozřejmě zajímavé jsou. Bohužel je tentokrát předkládá spíše Ackroyd sběratel, než badatel, což znamená, což je i při zřejmě mezeném rozsahu knihy právě ten rozdíl mezi čítankou a studií.

verlit, vloženo 21:16:58  12. 12. 2011

No andělé přece mají rádi knihovny, ne?

Aes Sedai, vloženo 21:13:42  12. 12. 2011

To v té knihovně rozdávají křídla?!

Nimitz, vloženo 20:48:19  12. 12. 2011

TEST: První česká elektronická čtečka zvládá skoro vše, má ovšem mouchy

Nimitz, vloženo 19:15:13  12. 12. 2011

Nimitz, vloženo 15:53:07  12. 12. 2011

Mivka, vloženo 19:06:13  11. 12. 2011

Cemi: Jojo, Steinbeck je fajn, ale už ho mám :))

Cemendriel, vloženo 18:45:04  11. 12. 2011

Na Mivčiny podmínky mě taky napadl ten Steinbeck - O myších a lidech, je to krátké, čtivé, učebnicové, reálné a má to myšlenku, o které se dá mluvit... =D

Marcus m, vloženo 16:38:33  10. 12. 2011

Elaine: jo jo, ten to je. ;) Mimochdome nedávno do něj česky vyšly Benátky. Napsal tak knížku o Temži (tu jsem zatím nečetl), ovšem ta česky dosud není. English Ghost, jak jsem to zatím sotva začal číst, je spíš antologie různých typů příběhů a záznamů s duchařskou tematikou. Ovšem očekávám, že Ackroyd to namíchá docela zajímavě. ;)

Elaine, vloženo 15:41:47  10. 12. 2011

Peter Ackroyd je autor Londýna? Jestli ano, tak doufám, že tu knihu přeloží.

Meridion, vloženo 10:28:22  10. 12. 2011

Click! :-)

verlit, vloženo 10:08:19  10. 12. 2011

Ackroyd? Hmmmmmm. A sakra! :-)))

Marcus m, vloženo 23:27:49  09. 12. 2011

Milé dámy, jsem rád, že knižní hlídka občas inspiruje, ale klikejte s rozvahou ;)) Osobně se mi dost líbily Rivers of London, z Moon over Soho jsem byl místy poněkud rozpačitý, s ohledem na chování hlavního hrdiny, ale bez spoilerů nemohu víc rozvádět (Grant prostě občas nemyslí hlavou, no).

Bohužel mě dneska taky potkala okolnost, že jsem tou hlavou myslel jen na půl, ale stalo se to jen v jednom vídeňském knihkupectví (u Granta se to dělo jinde a jinak). ;)

Snažil jsem se přivést se k rozumu, ale dopadlo to jako téměř vždycky. A tak, čistě jen pro zajímovst, dodám ještě jedno malé avízo: The English Ghost: Spectres Through Time Petera Ackroyda. Zatím nemohu doporučit, neb jsem samozřejmě přečetl jen pár stránek z úvodu, ale pokud to bude ke čtení, pokusím se časem pár postřehů napsat. Zatím jsem jenom zjistil, například, že skřítek Dobby z potterovské série nedostal své jméno možná jen tak náhodou (i když pan Ackroyd má samozřejmě svou úroveň a o tomhle Dobbym se nezmiňuje ;) ) - přinejmenším je to prý zavedené označení domáckých a někdy spíše prospěšných pilně pracujícíh duchů zpravidla vázaných na konkrétní dům používané v Northumberlandu.

Ale jak říkám, to jen tak na okraj, že jsem na tu knížku zrovna narazil. ;)

Mivka, vloženo 19:53:35  09. 12. 2011

Mellor: jako je jistě možné se hádat o tom, co je a co není scifi, ovšem dle učebnicového rozdělení do scifi 1984 prostě patří. I pokud by člověk ale chtěl úžeji definovat scifi, je prostě stále Orwell fantastika (takže pro mě stále problematický).

Mellor, vloženo 19:47:07  09. 12. 2011

Aditu; 1984 není scifi, ale antiutopie.

Arian, vloženo 09:47:14  09. 12. 2011

Teď mne napadá třeba:

Joyce: Portrét umělce v jinošských letech
Sinclair Lewis: Arrowsmith, Ann Vickers
Wiliam Golding: Pán much
John Steinbeck: O myších a lidech, Na východ od ráje
Saul Below: Herzog
Jerzy Kosinsky: Nabarvené ptáče, Byl jsem při tom

Silmarien, vloženo 09:11:27  09. 12. 2011

Tracyho tiger je skvelý:)

Aditu, vloženo 07:38:58  09. 12. 2011

Orwellovo 1984 neni zas az takove scifi, ale to jsi asi uz cetla...

« ««   82   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php