01:56:59
20. 04. 2025

Místnost
Diskuse o nekonečně inteligentních věcech

Místnost má od 19:16:41  13. 06. 2002 pronajatou sekol. Spolusprávce: TŘI141592653589793238462643383.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   13   »» »

Hallorn, vloženo 20:57:38  01. 11. 2010

No vidíte, a já bych zrovna s rokem 1492 nesouhlasil. Jako podstatnější se mi jeví reformace (i když šlo o rozsáhlejší epochu), protože reformace přímo umožnila rozšíření vzdělanosti mezi široké vrstvy obyvatelstva, z toho plynoucí vědeckou a následně technickou revoluci, která by se středověkým chápáním světa byla nemyslitelná.

Spider, vloženo 19:05:47  01. 11. 2010

technicka revoluce?


ad pocatek novoveku! podstatna zmena bylo objeveni ameriky...ne to samotne objeveni ale pocatek kolonizace a hlavne napriklad spanelska tim ze ukradlo vsechno zlato a stribro se stalo velice bohatou zemi, v te dobe s malou produkci, tudiz vsechno stribro pouzili na nakup zbozi od zemi ktere produkci melo- vznik mezinarodniho hospodarstvi a to mi prijde jako podstatna zmena pro spolecnost tudiz novovek rozhodne zacina objevem ameriky

Cemendriel, vloženo 18:14:33  01. 11. 2010

Novověk je od objevu Ameriky ne? To byl taky dost velký zlom, v podstatě bych s tím i souhlasila, protože tady ty zaoceánský plavby nastartovaly vědu, renesanci a vytáhly svět z toho temného středověku... takže vlastně průmyslová revoluce byla už vyústěním rozvoje vědy od 16. stol., ale je jasné, že nikdy není všechno najednou, rozdělování historie je spíš věc potřeby všechno škatulkovat...
No a když se to tak vezme, tak průmyslová revoluce se asi nejmenuje revoluce jen tak, něco "revolučního" to být muselo... =)
"Zaoceánská revoluce" by se mohly jmenovat ty zaoceánské plavby, chicht... =)

Jak byste pojmenovali revoluci, která probíhá teď?

Felix, vloženo 16:14:20  01. 11. 2010

To s tebou souhlasím, nikdy jsem si nebyl schopen zapamatovat začátek novověku (v dějepisu vyučovaný), protože jsem se s ním neztotožnil.
Novověk vpodstatě neexistoval, byl to jen takový rozpozdnělý středověk.

Podle mě podstatná velká změna ve společnosti nastala až s velkou průmyslovou revolucí, tedy 1760-1860 a i to je vlastně dost rozplizlé.
Roku 1860, pokud se nemýlím, už fungovaly parní železnice ve vícero evropských zemích.

Hallorn, vloženo 19:52:55  31. 10. 2010

Felix: No příkladem totálně zhroucené civilizace by mohly být předkolumbovské říše v Jižní Americe.
Z těch opravdu nezůstalo ani zblo, snad s výjimkou několika málo (jednotlivých) písemností.

Jinak asi by bylo potřeba přesně definovat, co takovým zhroucením myslíme. Protože kultura se mění neustále. To jak žijeme dneska je dost těžko srovnávat třeba s tím, jak se žilo v baroku, v renesanci, v gotice...
IMHO začátkem konce starověku bylo masové rozšíření křesťanství a ten rok 500 n.l. je opravdu jen uměle stanovený mezník.
mmch, co by bylo podobným mezníkem pro začátek novověku? Vědecká revoluce? Technická revoluce? Velká francouzská revoluce? Tězko typnout zlomové století, natožpak rok.

Eržika, vloženo 01:13:31  31. 10. 2010

dobrá řeč :-D

Felix, vloženo 16:21:20  29. 10. 2010

Adhile, Fionore, Cemi, v souvislosti s níže vyřčeným mi bloudí hlavou tisíce myšlenek.

Protože taky nevěřím v náhlá zhroucení říší, snažím se hledat. Pád Třetí říše je jediné, co mě po několika vteřinách napadá. Jenže, nyní, po Helmuthovi a Angele, kdy je Německo jedním z "vládců" evropské unie, padlo vůbec? Bude se o druhé světové v dějepise za 300let vůbec pořádně učit? A co pád SSSR, vždyť současné Rusko za Putina taky není páběrka.
A navíc, civilizaci dnes bereme spíš jaksi celosvětově, rozpad nějakého státu kontrolujícího pouhých pár procent světové ekonomiky přeci není pádem civilizace.

A koneckonců, když už nás to zhroucení společnosti prý čeká, komu že se žije líp?
Měl se ten Říman roku pětistého docela fajn a měl se dobře ein Mensch v Německu v 17.století. Nebo se měl líp Němec za Bismarcka a soudobý Ital v té naší Evropské unii. Potřebujem vůbec nějaký rozsáhlý státní a nadstátní řád, abychom si mohli občas pořídit nový kalhoty, poslat děti do školy a večer si dát v knajpě pívo?

A vono přecí, ouplná anarchié nebude nikdá a dyby přes zímu, do švestek nevydrží...

Cemendriel, vloženo 00:08:08  27. 10. 2010

Za zhroucení společnosti považuju nastolení anarchie... přestavením společnosti myslím něco jako změnu vládnoucího systému nebo režimu, případně jiné uspořádání společnosti...

Aes: jo, beztak všichni prorokujou, že do pěti let je tady třetí světová =)

Fionor, vloženo 14:12:00  26. 10. 2010

Adhil: právě... lidská mysl strašně ráda hledá hranice a předěly, což u historických událostí lze i relativně udělat (zejména u bitev, podpisů smluv, které mění územní nároky a tak podobně) ale je to dost těžké u pozvolných procesů

Adhil, vloženo 12:35:56  26. 10. 2010

To je takový trochu myšlenkový konstrukt, že civilizace zanikají. Kdyby jste si vzali obyvatele Říma roku 500 a řekli mu, že prožil pád říše, nechápal by absolutně o čem je řeč. Jde vždycky o vývoj, tím či oním směrem (a nelze hodnotit, který je lepší a který horší), skutečné utnutí bychom našli tak dva tři příklady - a zakreslit nějakou reálnou křivku "civilizačního vývoje" v podstatě nejde.

Felix, vloženo 11:14:32  26. 10. 2010

Cemi: a čemu říkáš zhroucení společnosti? byl pád římské říše zhroucením společnosti? a zánik starověkého egypta? a zánik indiánských kultur?
ne, lidstvo nejspíš nevyhyne. leda, že by vyhynula většina života, co je nyní na zemi.
lidstvo zůstane, ale mě a moje potomky může takový malý reset skutečně smést. to si uvědomme každý z nás.

Aes Sedai, vloženo 08:13:12  26. 10. 2010

Jednou za čas přijde velká katastrofa, která tu kterou vyspělejsí kulturu zlikviduje. Myslím, že až část přemodernizovaného světa umře na nějaký virus, nebude koho sledovat, a hlavně, nebude na to čas. Jsem optimista. :)))

Čipování je blbost, nejsme pejsci. Kamery v centrech mi nevadí, i když jsou často nahouby. Tady třeba kradli kolo před kamerou, ale oni neviděli zloděje, protože koukali jinam, jenom jeho majitele, jak pobíhá a hledá kolo.

Cemendriel, vloženo 23:59:03  25. 10. 2010

Bát se vývoje je podle mě hloupost, ten vždycky přinese něco dobrého a něco špatného, ale kde bychom byli teď kdybychom se báli vývoje? V jeskyni? Společnost se imho nikdy nezhroutí jako taková, pouze se přestaví, až nebude daný stav udržitelný... až bude příliš omezování osobní svobody, tak se to změní, pokud to lidem bude vyhovovat, tak zřejmě budou převažovat pozitiva a společnost se bude vyvíjet dopředu... mentalita lidí se mění každou generaci, je logické že tenhle "sledovací svět" taky další lidi změní, ale nemyslím si, že se nějak globálně mění lidstvo k horšímu, to asi nemůžeme objektivně posoudit... na všechno je tolik pohledů, že z každého se něco bude jevit dobré a špatné... no jsem trochu ospalá, tak snad to není úplný blábol, dobrou! =D

Mellor, vloženo 23:29:03  25. 10. 2010

Každopádně myslím, June, že by ses divila, kolik mladých lidí by nastoupilo k obraně vlasti, kdyby dostali možnost. To, co by jim chybělo, je však výcvik a zkušenost, takže je otázka, zda by to bylo efektivní.

Aby dnes války plnily účelně fuknci regulátoru populace, musely by zuřit neustále a to hlavně v místech s největší populací.. takže Asie a Afrika by šly asi ke dnu..

Fionor, vloženo 23:08:51  25. 10. 2010

Válak je krutý, ale užitečný populační regulační prvek... Trochu mi chybí, že se už nepořádají tak často a většinou bývají jen jako zájezd pro vybranou skupinku vojáků (teď jim to tedy asi senát zatrhne a budou sedět doma namísto v Afghoši, ale i tak to musí být fajn dovča v logaru)

JuneCalamada, vloženo 22:34:28  25. 10. 2010

Ta budoucnost mě děsí. Nejraději bych zasekla ten vývoj teď a tady.
Protože nejen soukromí je ohroženo, ale i sám člověk se teď bude úplně jinak vyvíjet. Vytváříme si různé nové a nové techniky pro zjednodušení života, že lidstvo lenivý čím dál tím víc.
Děje se to teď - když se podíváte kolem sebe... spousta lidí by radši mluvila přes facebook než se normálně sešla.
Víte co? Ani to sci-fi, kde o lidstvu rozhoduje nějaký mega-počítač, mi nepřipadá jako moc upuštěná uzda fantazii.
Další známka toho, že se lidstvo mění, jsou války. Kdy nastane další válka v Evropě? A kdyby byla, kolik mladých Čechů by šlo bránit svou vlast?

Ale to jsem trochu odbočila -.-

verlit, vloženo 20:59:08  25. 10. 2010

Když to vezmu z druhé strany - osobní data jsou virtuální věc. Ve skutečnosti nejsou podstatná.
Člověk může, když to přeženu do extrému, odejít do lesů, přestat používat jméno, zahodit kreditku, chodit pěšky. Nebo může prostě změnit zvyky, práci, mail i telefon.

Ale čip, to je něco jiného, ten jde s člověkem kamkoli. I proto mě data připadají paradoxně neškodnější.

Fionor, vloženo 20:51:36  25. 10. 2010

Pokud dostanu výpis vaší kreditní/platební karty, výpis telefonu a SPZ auta (a je-li služební s GPS sledováním tím lépe) je poměrně jednoduché shromáždit o dané osobě veškeré informace... a to nemluvím o tom, že se dá poměrně jednoduše zjistit heslo na mail, vstoupit do cizí domácí wi-fi sítě (tohle zvládne bystřejší student ČVUT snadno) a sledovat její provoz...

Nejsou potřeba ani čipy... ostatně nejcennější komoditou na internetu jsou osobní data a s těmi se obchoduje ve velkém bez ohledu ne legalitu, protože je velmi těžké prokázat nelegální nabytí takových informací a i potom stačí daný záznam smazat a je po důkazech

Cemendriel, vloženo 19:40:38  25. 10. 2010

verlit: No částečně ano, ale věřím tomu, že do takového extrému jako v 1984 to nedojde...

A samozřejmě jak říkáš, kdybych o někom chtěla zjistit co nejvíc informací, tak bych na internetu pravděpodobně zjistila téměř všechno, k něčemu se dá dostat hůř k něčemu líp, ale dá se dostat k čemukoliv... další věc je, že tyhle informace, které o nás každý může mít z kamer, z internetu, z mobilu a tak podobně, vlastně nikoho zase tak nezajímají a není nikdo, kdo by je zpracovával, takže se nemusíme cítit tolik ohroženi... horší by to bylo opravdu jako Velký bratr "číslo 86544... cvičte!" =DD A je otázkou, jestli vůbec někdy může být nějaký způsob, jak pomocí těchto technologií kontrolovat každého jedince, řekla bych, že ne, takže se zatím zase takového omezení svobody bát nemusíme. =)


Zitra: Myslím si, že si to lidi uvědomí, až jim technologie začnou zakazovat něco, co by jinak chtěli dělat... třeba jíst nezdravé věci a válet se u televize =D Jinak si myslím, že si to společnost už dost dobře uvědomuje a proto se nad některými věcmi hodně diskutuje z hlediska etiky a omezení osobní svobody... =)

verlit, vloženo 19:37:47  25. 10. 2010

Bude muset přijít katastrofický scénář. V tomhle se dají lidé neuvěřitelně snadno zmanipulovat.

« ««   13   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php