 |
Já osobně souhlasím s tím, že cena CD je nesmysleně vysoká, ve chvíli kdy vytvoření digitální kopie nestojí nic, tak je nesmysl držet ceny uměle vysoko. Je jasné, že když CD bude stát pět korun, tak si jich koupíte mnohem víc, než když jedno bude za 500 a pro společnost to jistě přínos má protože se tím šíří forma kultury.
Nicméně, ten článek se mi nelíbí. Jsou tam nesmysly, nedůslednosti a dokonce historické nepravdy, všechno zabalené do kupy vaty. To prostě jen mluví druhá strana, protipól hudebního průmyslu.
Příklady:
Odkazy na to, že autorskoprávní ochrana začíná až s fonografem, je blbost. Celé osmnácté století se v Americe kopírovali evropské knihy zákonům navzdory a bez souhlasu autorů, ti se pochopitelně bouřili.
Ti samí autoři se také živili psaním a psaním pouze a nikdo nepochybuje, že vyprodukovali neuvěřitelná díla, kdyby se Shakespearovi, Dunbarovi, či Chancerovi nedostalo honoráře za svou tvorbu, tak by sotva chtěli vyjádřit svého génia. Neměli by na to čas. Umění se většinou rozvíjí tam, kde jsou proto vhodné podmínky, včetně těch finančních.
No a nazávěr útok na zákoné vymáhání autorských práv. Zdůvodněno tím, že nikdo nehlídá, jestli si předěláme svoji fábii. No tak, to je něco jiného, než vytvoření kopie. Kdyby se dal za 50000 kč koupit stroj na kopírování automobilů, tak by to asi někdo hlídal. ... Prostě ta analogie je chybná, autor článku vidí to co vidět chce, tohle není podklat pro rozumnou diskuzi, ale jen pro heky typu: Ano, konečně to někdo řekl. A jak panečku. |