 |
Nuže, se vší počestnou a neškodnou rýpavostí se přiznám, že slova "teď to cítím" ve mě okamžitě vyvolal vzpomínku na něco dalššího co se v textu eseje píše v druhé polovině ;-) Je to jen asociace slovní, netvrdím ani v nejmenším, že by byl Zitra2 stižen onou kletbou "nálady" o které tam Chesterton píše. Víc viz překlad: Návrat náboženství.
To, co píše Felix, je poměrně nadějně optimistické pozorování, řekněmě výsledek pratické sociologie. To, co jsem citoval z Chestertona je zoufale výstižný popis sociologické theorie. A jedna trefná sonda do toho, jak ukrutnou paseku naděli v moderním myšlením tři chlapi, respektive jejich bláznivě nepochopené a překroucené theorie: Marx, Freud a v našem případě Darwin.
Sociální darwinismus je holý a brutální fakt dějin moderního myšlení a myslím, že ho GKC popisuje poměrně výstižně - včetně dle mého velmi ostré a výmluvné zkratky právě ohledně oněch dvou století. Jefferson se ještě měl důvod chvět, když podepisoval zákon, který jistým lidem upíral jejich základní hodnotu a důstojnost. Bezejmený politický šíbr sebou o pár desetiletí ani necukl, když dal téměř tutéž moc nad lidmi každému, kdo na ni měl dost peněz. Abychom tomu trochu rozuměli není možná až nezbytné vědět moc o "gründerském" kapitalismu, stačí si vzpomenout na naše ranná devadesátá léta a umocnit to na třetí či čtvrtou.
Pokud jde o darwinismus samotný: při mnoha příležitostech se lze dočíst, že si z něj GKC rád dělal dobrý den. Utahovoal si z něj kde mohl a vesele mu zpíval rekviem.
Přesto, či spíš právě proto mám dojem,že věděl vcelku oč běží. Ten popis je vcelku výstižný a věcný. Co je ale ještě důležitější a co není, možná, na první pohled vidět, je zřetelné vymezení mezí a rozsahu oné theorie. Což je věc s níž zejména přírodovědci mívají problém. A čím jsou pitomější, samolibější a nadutější, tím je jejich problém větší - mají dojem, že vítězný imperiální pochod jejich theorie nemůže a nesmí nic zastavit.
Kontrast mezi biologickým a sociálním darwinsmem je toho jedním z prvních silných příkladů....a dnes se stačí podívat kolem sebe.
....
Závěrem přidám ještě jeden kousíček z té eseje, který mi přijde až mrazivě trefný i po skoro osmdesáti letech od napsání...nebo možná neuvěřitelně prozíravý.
" "Naše díky patří těm, kdo nám dali i jen letmo zahlédnout, co by mohla představovat pohanská civilisace. Taková civilisace nepřijde ani tak o náboženství jako spíše o rozum, běžné všední denní světlo itelektuálního instinktu, který byl průvodcem dětí člověka. Svět, v němž lidé vědí, že většina z toho co ví, nejspíš není pravda si nezaslouží důstojné jméno skeptického světa, je to prostě svět bezmocnýa nanejvýš zubožený. Na nic neútočí, vše přijímá, aniž by čemukoliv důvěřoval, přijímá dokonce i svou neschopnost zaútočit, přijímá to, že sám postrádá autoritu něco přijímat, pochybuje i o samém svém právu na pochybnost."" |