09:20:49
07. 07. 2025

Místnost
Bylinky, felčarství a drobná domácí magie
Bylinky, kytičky, nemoci, choroby - vítejte v zdravotně-zahradnické místnosti. :)
Stejně jako různé čarodějné bejlí, tak i okopávání zahrádky vás může dohnat ke zdraví i nemoci, a proto se nebojte podělit o to, co vás bolí, co vás nebolí, co vám vyrostlo, co vám uhynulo, žádejte o radu nebo ji sami poskytněte. Tohle všechno sem patří :)

Místnost má od 12:33:12  19. 08. 2002 pronajatou Varda. Spolusprávce: Narwen. Rachel.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   13   »» »

Genevieve, vloženo 22:55:55  16. 03. 2017

ono je asi důležitý si sama říct, co je rozumný.
Chodit na gyndu a k zubařovi pravidelně? V případě gyndy nejméně jednou za půl roku? Rozhodně velice rozumný. U praktika jsem ale byla teď po asi pěti letech. A nechyběli jsme si.
Chodit k lékaři, u kterého se s něčím léčíš? Na imunologii chodím jednou za čtvrt roku. Nevynechala bych. Je to v mém zájmu a když vynechám, můj stav se bude horšit. Ozkoušeno :-)

Navíc je to prostě trochu o Tvém svědomí imho. Pokud jako zubař řekneš lidem, že si mají čistit pořádně zuby, dvakrát denně, mají používat mezizubní kartáčky nebo aspoň nit a obecně na to nekašlat, tak jsi splnila svoji povinnost. A je čistě na nich, jak s tou informací naložíš.

cítím jako něco jiného, když jim tohle normálně řekneš a něco jiného, když z nich každou návštěvu budeš dělat dementy, že to nedělají. Jsou to dospělí lidi a je to jejich zdraví.

Cemendriel, vloženo 22:51:21  16. 03. 2017

Díky za reakce. =)
Já mám ten problém, že nerada kecám lidem do života... prostě oni ví, že by to měli dělat a kdyby to dělat chtěli, tak to snad dělat budou ne? Druhá věc je, že když to dělají doktoři mě, jsem pak hodně nervózní jít k doktorovi, protože si vždycky říkám, že mě zase sprdne za tamto a tohle a vede to k tomu, že ty doktory pak hodně odkládám. Takže si říkám z pozice doktora, jestli je dobrý lidi sprdávat za věci, který sami moc dobře ví, že by měli dělat. No a poslední můj problém je, že vlastně ani nejsem přesvědčená, že je ta miliarda preventivních prohlídek, na který mám chodit, k něčemu dobrá a že a ně taky nechodím, takže mi přijde trochu nefér, za to lidi sprdávat.
Jenže jsem teď byla na takovým workshopu a tak nám říkali věci typu "vy jste ta autorita, vy musíte těm lidem říct, co je správný, že by to měli dodržovat". Tak nevim, asi teda jo? =)

Arenga, vloženo 20:51:42  16. 03. 2017

upřímně, mezizubní kartáčky nepoužívám a ani to po mě nikdy žádný zubař nechtěl
teda, říkala mi moje maminka, že bych je měla používat, na což jsem jí odvětila, že mám zuby tak blízko u sebe, že je to pro mě čiré utrpení cokoli mezi ně strkat - kromě jednoho místa mezi jedničkou a dvojkou je mám prostě tak natěsno, že mezi nimi nic neprorvu - a po pravdě, ani se o to nepokouším

když o tom tak přemýšlím, nějak si neuvědomuju, že by po mě vlasntě nějaký doktor něco chtěl, abych dělala nebo nedělala

Genevieve, vloženo 17:35:32  16. 03. 2017

Cemi: pokud vím, že bych to měla dělat a nedělám (typicky občas flákám mezizubní kartáčky), tak se zastydím a pak to měsíc nebo dva dělám pořádně. Ale neberu to jako něco zlého, naopa, jsem ráda, když to dělá. Ale jinak si myslím, že jsem docela vzorný pacient, díky máme, takže tak...

Jediný dlouhodobý problém je ten, že bych měla tak deset kilo zhubnout kvůli kloubům a to se mi prostě nedaří. Takže tam jsem vždycky prostě akorát smutná.

Sheritra, vloženo 13:47:32  16. 03. 2017

Tak záleží, kdo a jak to říká a nakolik je to z mého pohledu přínosná informace.
Alergolog se mne taky ptal, kolik máme doma koček. A když jsem říkala, že jen jednu, tak odvětil: "Ne, že si pořídíte další!" a do roka jsme měli dalších deset:))
Ale jo, jinak jsem na jeho rady dala. Přestala jsem kočky aspoň pouštět do mého pokoje (a když je pustím, musím odstranit chlupy z postele) a najednou jsem se přestala hodinu před každým spaním drbat:) Taky jsem vyměnila polštáře a duchnu s peřím za umělé vlákno a taky to pomohlo.
Ale čím jsem starší, tím nad tím, co mi lékaři říkají, víc přemýšlím. Nikdy ta změna není ze dne na den, ale postupně se k ní dopracovávám (jako třeba každý den aspoň jedna 20-minutová chůze rychlým tempem kvůli rozproudění lymfatického systému, apod.)

Mivka, vloženo 12:26:58  16. 03. 2017

Pokud jde o nějaké obecné otázky prevence, které jsou jakoby čistě "doktorsky procesní" a nezáleží na mý osobní situaci, většinou zastydím a o trochu víc se to snažím dělat - čištění mezizubním kartáčkem, preventivní prohlídky a tak.
Rady ohledně životosprávy a celkového chování v mém životě (kvůli alergii byste měla častěji uklízet a dát pryč kočky) a tak už jsou něco, co kromě vysloveně zjevných věcí akceptuju jako "inu, je to nějaká možnost řešení" - takže mi jako nevadí, pokud mě o nich doktor informuje, ale na cokoliv s větším tlakem už reaguju spíš negativně.

Dara, vloženo 12:14:56  16. 03. 2017

jde o to, co říká. Jako prohlídky a tak ok, to bych se zastyděla. Naštěstí jsem to před pár lety dala dohromady sama a už chodím zase i k zubaři :-)

Ale občas ty obecné rady jsou... no, řekněme na daný případ dost nepoužitelné (nebo už jsme vyzkoušeli, protože to radilo x-doktorů před ním)

Deidre, vloženo 10:01:14  16. 03. 2017

Já se většinou zastydím. A dva dny si říkám, že se ke gynekologovi/zubaři/praktikovi objednám. No, neobjednám.

Ale o kouření a sportování mi nikdy nikdo neříkal... ani o ježdění na hory :(

Spíš mi dycky doktorka říkala, že bych měla chodit na rehabilitace se zádama, aby mě nebolela a nehrbila jsem se, ale to beru spíš jako něco, co by mi zlepšilo život ze stávající normální úrovně, a tolik blaha nevim, jestli bych unesla :))

Silwarel, vloženo 07:27:24  16. 03. 2017

S tím šokem je to pravda, totéž platí, když uděláte extrémní změnu v jídelníčku, jak jsem zjistila, může přitom být sebezdravější. Inu, všechny extrémy jsou holt špatné.

Cemi: To záleží... přeci jen málokterý lékař mě zná se všemi detaily mojí životosprávy. Kolikrát mají mustry a pak se diví. U mě se třeba vždycky divili, jak můžu mít u takového stupně obezity tak ukázkové hodnoty cholesterolu, krevního cukru atd. Je to prosté, jak jsem zjistila - jsem tlustá z přemíry kvalitních dobrých věcí, polskou rádobyčokoládou nebo instatními polévkami jsem se nikdy neládovala. Naopak kamarádka je štíhlounká, ale už má skoro ve 22 cukrovku, právě kvůli tomu, čím je mamka od mala krmila. Takže se podobné rady snažím vidět v celkovém kontextu.

Cemendriel, vloženo 23:41:42  15. 03. 2017

Taková věc, která mi už delší dobu vrtá hlavou - jak se cítíte, když jdete k doktorovi a on v rozhovoru s vámi narazí na něco, co byste jako měli dělat a neděláte (příklad - chodit na pravidelné prohlídky ke gynekologovi/zubaři/praktikovi, nekouřit, sportovat, čistit si zuby mezizubním kartáčkem, nejezdit nemocní na hory...) a on vám tedy jako připomene, že "to byste měli"? Řekněme, že to neřekne nějak povýšeně, ale prostě to nepřejde a řekne vám, co je správné.
Jaký z toho máte pocit? Má to nějaký vliv na vaše chování? Díky =)

Arenga, vloženo 17:36:56  04. 01. 2017

jestli taky nejsou ty výsledky ovlivněné třeba tím, že ženy, které před těhotenstvím pily čtyři kafe denně najednou úplně přestaly pít jakékoloi kafe - to by pro to tělo mohl být slušný šok

děda měl kdysi sekretářku, která byla silná kuřačka (30-40 denně, prý), a když otěhotněla, její tehdejší gynekolog (byl to obecně známý doc. Svoboda) jí řekl, aby hlavně najednou nepřestala kouřit, ať určitě omezí, ale nepřestává, protože pro to tělo by to byl takový šok, že by potratila

Arenga, vloženo 17:33:28  04. 01. 2017

no, můj gynekolog mi řekl, že pokud piju jedno kafe denně, ať to vůbec neřeším
ve všech těhotenstvích jsem kafe omezila, ale pila jsem, nejmíň asi s Gábinkem, kdy mi to první čtyři měsíce vůbec nechutnalo, pak zase jo. S Natýnem jsem si první tři měsíce přidávala ráno pár zrnek instantního kafe do Cara, jinak mi to taky nechutnalo, od druhého trimestru jsem byla zase v pohodě, s Radmilkou jsem pila slabou kávu ráno celé těhotenství

Deidre, vloženo 12:56:14  04. 01. 2017

A pro ty, kteří nemají v práci čas si číst originální dokument, ale přesto mají chvíli čas se flákat, shrnul by někdo, co je tam tak popudlivého?

Cemendriel, vloženo 12:40:35  04. 01. 2017

Corfe: Stáhla jsem originál, když mi dáš mejl, tak ti to pošlu, za případný úvod do statistiky na oplátku budu ráda. =D
Přehlídla jsem se, 20% je víc než jsem na první pohled četla, ale popravdě nevím, když řeknu, že je to 1,2x vyšší riziko a absolutní riziko je vyšší o 3,6%, nezní to jako informace, která by někoho donutila měnit svoje stravovací návyky. Z hlediska medicínského výzkumu nedokážu moc posoudit, jak je to významný, i když bych to asi měla umět. =)
Problém té studie je, že nemá informace, jak moc ty ženy pily kávu v raném těhotenství, respektive nedočetla jsem se, jestli vůbec zjišťovali, jestli ty ženy přestaly pít kávu v těhotenství, ale v té angličtině je možný, že jsem to přehlídla.
Co mi přijde fakt zajímavý je to nekofeinový kafe a zajímalo by mě, jestli jsou na to nějaký další studie. Jakože v těhotenství se nedoporučuje kofein, pokud vím, a tohle by mohlo být dost zásadní zjištění. Ale hledat se mi to samozřejmě nechce. =DD

Corfe, vloženo 11:49:19  04. 01. 2017

No, já se právě snažím poukázat na to, že dost možná nevíme, co to obnáší. :-)
(Prostě jako se vším)

Orki, vloženo 10:41:42  04. 01. 2017

Prostě jako se všim: pijte kafe, pokud víte, co to obnáší a proč to děláte.

Eirellin, vloženo 10:34:37  04. 01. 2017

P.S.: si vzpomínám, že obzvlášť v prvnim těhotenství se mi z vůně kávy dělalo hodně zle... brala jsem to tak, že tělo zřejmě ví...

Corfe, vloženo 10:31:55  04. 01. 2017

Edit: trochu jsem se hrabal ve zdrojích, všechny příbuzné výzkumy, co jsem našel, vykazují v dané věci přesně opačné výsledky (resp. negativní výsledky, abych byl přesnější). Nicméně, tenhle výzkum je publikovaný v druhé polovině 2016, tak jsem zvědavý, jestli jde o alarmující zjištění a nebo vědeckou kachnu. Doufám jen, že se toho nechytne nějaký snaživý žurnalista, než se to ověří.

"Američtí vědci zjistili, že pití kávy způsobuje vymírání lidstva!"

Eirellin, vloženo 10:29:43  04. 01. 2017

Já to v tý angličtině moc nevyluštim... nicméně jsem kafe, byť jsem ho pila jen jednou denně a ještě k tomu instatní, vysadila cca rok a čtvrt před prvnim otěhotněnim.. cíleně, pro jistotu ;-)...

Corfe, vloženo 10:23:07  04. 01. 2017

Cem: nedostal jsem se bohužel k originálním datům, takže tu statistiku nejsem schopen ověřit, ale základní výsledky na mě působí o dost zásadněji, než jak to komentuješ.
Studie vychází z nějakých šestnácti tisíc případů, což už je docela slušný základ na statistiku, vykazuje to slušnou jistotu a hlavně linearitu výsledků. A 20 % teda určitě není v medicínském výzkumu "malý rozdíl". Jedna věc je, že víc než tři kafe denně přestávají být zdravý, něco úplně jiného je pětinový posun u takhle zásadního parametru, o to hůř, že se jedná o předtěhotenský stav. Ty výsledky jsou dost zásadní.

Něco jiného je, jestli jsou ta data správně interpretována. Jestli to není prostě pokus toho týmu o to si na problematice udělat jméno.
Jako tehdy ten autismus a očkování. Jaký škody to napáchalo, bez ohledu na to, že ty výsledky byly mnohokrát vyvráceny mnohem podrobnějšími a více spolehlivými studiemi.

« ««   13   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php