10:37:19
09. 07. 2025

Místnost
Bylinky, felčarství a drobná domácí magie
Bylinky, kytičky, nemoci, choroby - vítejte v zdravotně-zahradnické místnosti. :)
Stejně jako různé čarodějné bejlí, tak i okopávání zahrádky vás může dohnat ke zdraví i nemoci, a proto se nebojte podělit o to, co vás bolí, co vás nebolí, co vám vyrostlo, co vám uhynulo, žádejte o radu nebo ji sami poskytněte. Tohle všechno sem patří :)

Místnost má od 12:33:12  19. 08. 2002 pronajatou Varda. Spolusprávce: Narwen. Rachel.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   24   »» »

Genevieve, vloženo 22:52:07  23. 03. 2016

My teď doma očkování řešíme dost akutně, protože máma (a já teda taky dost) by mě ráda nechala naočkovat proti černýmu kašli, meningokokovi a nějaký další věci. A řešili jsme to na imunologii a doktorka mi v zásadě řekla, že jako můžeme to zkusit, ale dost pravděpodobně je to prostě zbytečný, že se mi to neuchytí, protože mám geneticky špatnou imunitu, kdy mi jedna složka chybí, a ty protilátky se mi netvoří. Proto jsem některé nemoci měla i víckrát :-D takže mě to trochu trápí.
Na druhou stranu, co taky říkala je, že můžu mít stopové prvky očkování, které jsem nikdy neměla, protože si jednou za tři týdny píchám imunoglobulin a ten je derivátem plazmy, takže to co měli dárci, tak můžu mít v mizivém množství taky. Nevím, jestli mě chtěla utěšit :-D

Arenga, vloženo 22:14:55  23. 03. 2016

Zedd: jé, díky moc! Měla jsem píchnuté základní očkování těmi třemi dávkami a potom přeočkování na konci roku 2009 (další jsem teda měla dostat asi 2014, ale to byl malému teprve rok a byl ještě dost vydatně kojen) - takže by mi to mělo vyjít, že to jsou ty čtyři dávky, a tudíž by měla další vycházet na nejpozději říjen 2019, což bych snad měla zvládnout. Ještě jednou dík, dost jsi mi pomohl.

Zedd.zorander, vloženo 21:48:16  23. 03. 2016

Arenga: tak ještě upřesňuju, třeba se ti to bude hodit - podle nejčerstvějšího doporučení: pokud byly píchnuté 3 dávky, tak při zmeškání přeočkování stačí do 10 let od poslední přeočkovat 1 dávkou, pak pokračovat po 5 letech. Pokud je to víc než 10 let, tak taky jedna dávka, za 4 týdny si zaplatit tu kontrolu protilátek a pouze při nízké hladině doočkovat i ty další 2.

Zedd.zorander, vloženo 21:31:27  23. 03. 2016

Arenga: pokud jsi měla píchnuté už 4 dávky, tak se dá tolerovat v odstupu 10 let doočkování jen jednou dávkou a pak dál zase po 5 letech. Moc se o tom neví, ale je to oficiální doporučení. Alternativa je zaplatit si odběr protilátek (cena přibližně jako 1 dávka vakcíny), je dost pravděpodobné, že u mladého člověka bude protilátek přetrvávat dost na to, aby ta 1 dávka stačila.

Arenga, vloženo 19:17:40  23. 03. 2016

Cemi: to není vyloučené s těmi zarděnkami, ale ve chvíli, kdy byla moje generace naočkovaná už plošně, tohle jako argument za chvíli nebude platit, protože ženy, které ještě plošně očkované aspoň na začátku puberty nebyly, přestanou být v plodném věku

Zedd: díky za upřesnění, to doočkování po dvacátém roce věku zní jako dobrý nápad, třeba se to ujme

Sil: očkování MMR v době těhotenství matky jsem řešila, protože u nás je tohle akutální - neřešila jsem to ale s pediatričkou, ale se svým gynekologem, který to následně řešil s doktorem z infekčního od nás z nemocnice a výsledek byl, že řekli, že klidně můžeme, že to nevadí - ale je fakt, že u nás je jde už o druhou dávku, takže by protilátky mít měl a u první dávky byl zcela bez reakce

Dara: já na tyhle prvotrimestrální screenigy nechodím, takže to neřeším ;-)
co se týká těch šamponů, tak jsemt o slyšela, že jsou některé v tehotenství ne moc dobré, stejně jako prý parfémy
a jak zaznělo už i v předchozí diskuzi, ono je to někdy co doktor, to názor - jak jsem psala, zastupující dr. říkala, že by do toho nedonošeného dítěte mělo být napícháno všechno co nejdřív, tedy podle chronologického věku, z neurologie a neonatologie ve fakultce to striktně zakázali - a v tomhle teda víc věřím těm odborníkům z fakultky, i když je jinak dr. na obvodě v pohodě

Gen: no, mně taky netěší, že mně to propadlo, ale prostě jsem to nestihla, protože očkovat tohle v těhotenství určitě ne a naše obvoďačka říkala, že očkování při kojení si taky nelajsne - a prostě jsme to holt mezi odstavením a novým otěhotněním nestihli - i když se obávám, že to už stejně propadlo vloni...

Genevieve, vloženo 18:33:21  23. 03. 2016

hele bez klíšťovky bych do trávy nebo lesa nevlezla, upřímně. Dost mě děsí, i vzhledem k tomu, že jsem už dvakrát měla boreliozu a jednou důvodné podezření :-) a měla jsem kliku, pokaždé včas, ale i tak to nebylo nic pěkného. A kamarádka řešila měsíc podezření na klíšťovku a nikdy víc.

Silmarien, vloženo 17:54:50  23. 03. 2016

Áááno, presne to si myslím aj ja.
Lenže keďže napríklad čo sa týka dojčenia tak mám bohužiaľ všelijaké skúsenosti práve s predpisovaním a odporúčaním liekov, tak som logicky menej dôverčivá aj voči iným veciam. S našou pediatričkou som napríklad maximálne spokojná, lebo je presne taká ako píšeš - keď niečo tvrdí, tak mi k tomu dá aj argumenty, ktoré sa mne aj Peťovi zdajú logické. Práve s ňou som preberala ten príbalový leták (veď s kým iným) a pýtala sa jej na tú rubeolu.

Dara, vloženo 16:41:07  23. 03. 2016

ech, to je zase diskuze. Celému tomu předesílám, že jsem člověk, co doktory nemusí, věci nechává vyhnít. A zároveň mám malé dítě

Kdybych měla brát nějakou "sníženou imunitu" tak Vincek asi očkovaný není, protože má prý málo nějakých bílých krvinek (jsem líná to hledat), ale očkování mu nic nedělá. Teď teda to další máme odložené, ale to se vycukala doktorka, já bych mu to klidně dala (že je takový drobísek, jinak mu nic není), taže to dostane v 15 měs. korigovaných.

V příbalovém letáku se píše věcí. Víte, kde všude se píše, že to nemají těhotné/kojící? Všude, kde není ověřené, že to můžou. Takže i když se neví, jestli to něco opravdu dělá. Víte třeba, že je i šampon (myslím od Biodermy), který podle informací těhotné nesmí používat? Máte prostudovány své krémy a šampony?

A když za každou statistikou vidíte to dítě, vidíte ho i v těch statistikách, co vám říkají v prvotrimestrálním nebo jiném screenigu, že 1:500 bude vaše dítě postižené? Jen se ptám. Nebo tam si řeknete, že je to tak velké číslo, že vám se to stát nemůže?

Jako mám očkování, co mi přijdou jako blbost (rotaviry, chřipka pro normální lidi = důchodci ale ano), ale jinak si myslím, že doktor má o tom největší povědomí. Můžete mu říct svůj názor a on by ho měl vyvrátit/nebo přijmout nějaký kompromis, ale myslím, že na to studují dost dlouho a vzdělávají se v příslušných oborech celý život, že nějaká matka, co si přečetla něco na internetu, pro ně opravdu nemusí být směrodatná. Znovu opakuji, že by jí ale měl vyslechnout, přednést argumenty proti, nebo přijít s nějakým kompromisem (posunout nebo tak)

Silmarien, vloženo 15:49:21  23. 03. 2016

Ako je úspešná vlastne tá vakcína proti čiernemu kašľu? A aké sú komplikácie?
Je to jeden prípad z xy samozrejme, ale napr. kamarátka čierny kašeľ dostala (očkovaná a preočkovaná) a jej neočkovaný syn ho nedostal vôbec - už nebol bábätko, niečo medzi rokom a dvomi, bol vtedy dojčený, ale ona bola očkovaná ešte pred tehotenstvom. Tie presné čísla nemám, ale videla som nejakú štatistiku (tuším z východu Slovenska), kde tá miera chorobnosti bola v neprospech očkovaných - skúsim to pohľadať. Mňa by vykotilo teda .-D očkovať a aj tak to dostať.

Inak ma dosť prekvapilo, že je plno lekárov, ktorí očkujú MMR-kom aj deti, ktorých mamy sú tehotné, pričom v príbalovom letáku je uvedené, že jedným z vedľajších účinkov je aj rubeola... áno, extrémne zriedkavým, ale je tam. Ja som proti rubeole očkovaná bola, ale hladinu protilátok v tehotenstve som nevedela (viem, že sa dá urobiť a niekde sa aj bežne robí). Moja pediatrička to napr. nebola ochotná risknúť.

Zedd.zorander, vloženo 15:03:24  23. 03. 2016

K tomu černému kašli - ideální je přenos protilátek přes placentu v těhotenství. Přenos protilátek kojením od matky očkované po porodu není moc reálný, tam spíš jde o to, že když bude očkovaná celá rodina, tak je pravděpodobnost nákazy minimální. Takových rodin je ale mizivé procento.
Očkovat těhotné je v tomhle případě bezpečné, ale vzhledem k přesvědčením zafixovaným v populaci a u části lékařů neuskutečnitelné.
Osobně bych viděl jako ideální doočkovat plošně v dospělosti kolem 25. roku věku místo tetanovky znovu kombinovanou vakcínou záškrt/tetanus/černý kašel. Třeba se tak za pár let tahle změna v očkovacím kalendáři udělá, podle mě je to nejrozumnější cesta...

Zedd.zorander, vloženo 14:55:28  23. 03. 2016

Co se týká spalniček, tak stejně jako téměř všechna virová onemocnění reálně léčitelné nejsou (respektive dost se to podobá třeba klíšťové encefalitidě - u většiny lidí proběhne bez problémů, při těžším průběhu člověku v nemocnici ale tak maximálně kape voda do žíly a čeká se, jestli se rozvinou komplikace.) Smrtelné spalničky můžou být i dnes, přitom by byly při dostatečné celosvětové proočkovanosti jeden z adeptů na celosvětové definitivní vymýcení, současná situace ale moc nadějí nedává. Logicky je důležité naočkování první dávky před nástupem do jakéhokoli dětského kolektivu, druhá dávka klidně stačí v pozdějším věku.
Zarděnky by rozhodně v pozdějším věku stačily, příušnice taky ideálně před nástupem do kolektivu. Obecně očkování v pozdějším věku nebo po jednotlivých nemocech zvlášť nijak lepší ani šetrnější pro organismus rozhodně není. Jediný zásadní problém s těmihle vakcínami je případná aplikace člověku s těžkým defektem imunity. Nejsem schopný posoudit jak spolehlivě je tahle případná porucha u dětí do roku věku diagnostikovaná, v každém případě to nemá nic společného s tím, čemu většina lidí říká „porucha imunity“ (a s čím jsou bohužel často zvaní na kontroly do imunologických ambulancí), tedy s častými kašlíky a rýmičkami.

Cemendriel, vloženo 13:47:13  23. 03. 2016

Myslím, že ty zarděnky se očkují takhle brzo taky kvůli snížení v populaci, tedy aby se snížilo celkové riziko pro těhotné ženy, že se s tou nemocí někde potkají.

Sil: Jenom k tomu imunologickému vyšetření, otázkou je, jestli by každému z nás nenašli něco mimo normu, kdybychom se plošně nechávali kontrolovat. Ono nikdo není ve všem úplně podle tabulek a může to klidně znamenat jenom to, že si naše tělo zkrátka řeší některé věci po svém, což ostatně dělá každé tělo. =)

Ohledně toho očkování těhotných proti černému kašli, nám ve škole na infekčním říkali, že se to ve světě zkouší poměrně úspěšně a že by to ta doktorka klidně doporučila, že je to ještě s výhodou, že dítě vlastně dostane od matky tu celou dávku nových protilátek. Ale žádné statistiky jsem neviděla a asi bych do toho taky radši nešla. Já osobně si plánuju nechat naočkovat černej kašel ideálně před plánovaným těhotenstvím, ale ne vždycky se to úplně podaří naplánovat, že. =)

A ještě nám tedy ve škole velmi doporučovali naočkovat tu klíšťovou encefalitidu, jsou z té nemoci fakt těžké doživotní následky, tak to docela zvažuju, ale ještě ji nemám...

A abyste si nemysleli, že nám ve škole doporučují naočkovat všechno, ptala jsem se, jestli si myslí, že má smysl nechat dítě raděj na tu tuberkulózu naočkovat navíc, a říkali, že rozhodně ne.

Arenga, vloženo 13:22:40  23. 03. 2016

mimochodem, co se týče toho MMR, tak za nás to bylo přece jinak, ne? schválně jsem se koukla do svého očkováku - Spalničky po ukončeném prvním roce života, přeočkování píšou v prvním roce školní docházky, ale já tam mám razítko až z doby, kdy mi bylo 15
záškrt, tetanus a dávivý kašel /to je asi ten černý, že/ se očkovaly zhruba podobně jako Hexa v době, kdy byla Radmi malá, s dvěma přeočkováníma ve 3 a 7 letech, tetanus pak pravidelně přeočkovávat, obrna se očkovala zvlášť, v očkováku mám uvedených 5 dávek, tu poslední ve 12,5 letech, to si dokonce pamatuju, jak to dávali na kostku cukru
pak tam mám ještě nějaká očkování na TBC
zarděnky mám píchnuté ve 13 letech, ačkoli jsem je předtím prodělěla
k vlastnímu překvapení jsem právě zjistila, že na příušnice očkovaná nejsem :-)

proč se vlastně opustilo tohle schéma, kdy se spalničky dají v batolecím věku a zarděnky v pubertě /nevím, jestli kluky očkovali na příušnice/ - nebylo by to lepší a šetrnější pro organismus, než tu živou vakcínu rvát do batolat najednou? Pokud vím, tak zarděnky jsou nebezpečné v těhotenství a příušnice pro dospělé muže, u dětí se jedná o běžné dětské nemoci, které se dají normálně odstonat (jak jsem psala, sama jsem zarděnky měla a bylo to mnohem lepší než neštovice, vlastně úplně v pohodě). Spalničky jsou taky normálně léčitelná, dneska už ne smrtelná nemoc, jak jsem ale pochopila, nebezpečné jsou pro malé děti, které ještě stejně očkované být nemohou, takže se to snad očkuje kvlůli snížení nemocnoci v populaci - dobře, i to bych ještě pochopit dokázala. Ale celkově mám s MMR, jak je aplikovaná teď, taky docela vnitřní problém.

Arenga, vloženo 13:12:37  23. 03. 2016

Sil: jasně, samo to asi nebude, ale právě, že jsou věci, které jsou skryté a nedešifruješ je ani u vlastního dítěte
jinak bych nedala dítě očkovat ve chvíli, kdy bych měla jakoukoli pochybnost, že není zdravé. Někdo třeba říká, že slabá rýma nevadí, ale o tom zdaleka nejsem přesvědčená, už jen proto, že nikdy nevíš, jestli je to jen slabá rýma nebo se nerozjíždí něco většího
můj manžel se takhle nechal naočkovat na chřipku trochu nachlazený (bylo to před sedmi lety) a pak mu ochrnula půlka obličeje, naštěstí dočasně - jsem přesvědčená, že to tehdy mělo přímou souvislost a od té doby jsme se už nikdy na chřipku naočkovat nenechali.

co naočkované máme, je klíšťová encefalitida, ale mně už asi bohužel propadla, protože jsem nestihla nechat se přeočkovat netěhotaná a nekojící...

Silmarien, vloženo 12:26:44  23. 03. 2016

Ari: mne je jasné, že za tým jedným dieťaťom z xy je väčšinou ešte niečo pridané - zhoršená imunita, kumulácia očkovania, choroba počas očko či niečo iné. Len občas na to ťažko prísť.
Ja sa priznám že s MMRkom (mumps, rubeola, osýpky) mám problém, preto sme dali Elianke urobiť imunitný profil a dohodli sa s pediatričkou, že ak bude všetko ok, tak zaočkovať dáme. No a lekárka z tej ambulancie po výsledkoch síce povedala, že očkovať môžeme ale zároveň si vyžiadala kontrolné odbery, lebo Eli tam mala nejaké znížené faktory. A to som sa v tej ambulancii cítila ako idiot, keď som si tam bola ten odber žiadať (on sa nerobí len tak, treba naň mať výme nný lístok s nejakou indikáciou už... a to sme my nemali - indikáciu teda, ale trochu po známosti...), lebo Elianka vtedy ani chorá nebývala, ani žiadny ekzém ani nič. A z výsledkov.. voila.

Arenga, vloženo 11:44:29  23. 03. 2016

Zedd: taky tě nemám za zaprodance, neboj :-)
co se týče té hexy, tak jak jsem pochopila, jediný problém u těch malých kojenců, co je reálně ohrožuje, je ten černý kašel, ne? Protože kde by devítitýdenní dítě vyrůstající v nerizikovém prostředí mohlo chytnout třeba žloutenku B nebo tetanus fakt nechápu
Radmi je ročník 2007 a u ní byl očkovací kalendář ještě jiný, plošně se očkovalo TBC hned v porodnici, ve dvou měsících měla tak příšernou reakci, že má dodnes na rameni dost nepěknou jizvu (náš chlapec se ptal, co to tam má a proč on to tam nemá - ve 2,5 letech :-)) - takže ačkoli tehdy seHexa očkovala plošně ve 3měsících (což se mi i tehdy zdálo poměrně brzy), měli jsme očkování odložené, až se jí to ramínko zahojí /dost fest jí to asi měsíc hnisalo/ - takže byla v pohodě očkovaná ve 4 měsících, reakce žádná. Gabi je narozený ve 34tt těhotenství, všechna očkování jsme měli posunutá, neuroložka povolila očkovat až po ukončeném korigovaném 3. měsíci věku, takže reálně jsme očkovali první dávku pneumokoků, což nám neonatologové doporučili, skoro v pěti mesících chronologického věku - domluvila jsem se tehdy s naší rozumnou dr., že začneme tím pneumokokem /současné očko jsme měli striktně zakázané z neurologie a ani bych to nechtěla/, protože by měl být šetrnější - za měsíc se dávala pak druhá dávka pneumokoka a 14 dní na to 1. hexa, takže jsme ji dávali až po ukončeném 6. měsíci věku (4,5 měsíce korigovaně) - reakci neměl žádnou a díky tomu, že jsme očkovali až po 6. měsíci, mohl dostat jen tři dávky ve schématu 2+1. První dávku spalniček-zarděnek-příušnic jsme dávali až asi 6 týdnů před druhýma narozeninama, zjara jsme léčili anémii, pak to prostě nějak nevycházelo, takže ten odklad proto (a taky se nejdřív musela doočkovat ta hexa a ten pneumokok) - opět byl bez reakce, druhou dávku ještě nemá, už jsem to měla třikrát naplánované, ale ještě než jsem stihla zavolat na objednání, dostal rýmu nebo kašel nebo obojí, případně teplotku. Plánuju, že to zkusíme po Velikonocích, tak snad zase něco nebude. Kamarádka mi ale říkala, že prý se uvažuje o plošném zavedení doočkování druhé dávky až po ukončeném sedmém roce věku, tak proto jsem se na to ptala, jestli o tom někdo nevíte něco víc. Pokud by to tak nebylo, tak bych ráda tu druhou dávku stihla do toho srpna, aby byl doočkovaný, než budememít přírůstek do rodiny.
Jinak co jsem slyšela o tom očkování těhotných proti černému kašli, tak prý je to dost rizikové a nedoporučované a lepší je nechat se naočkovat krátce po porodu, případně nechat proočkovat i rodinu. Aleže prý by snad kojené dítě mělo získat i nějaké protilátky od matky.

Sil: mám to podobně, taky za tou statistikou vidím vždy nějaké dítě a to, že je pravděpodonost něčeho 1:10000,neznamená, že to jedno dítě z 10000 nemůže být zrovna to moje. POkaždé, když jdeme očkovat, jsem z toho mírně ve stresu a jen se modlím, aby se něco nestalo.
ale taky mám děti naočkované a taky máme i něco nepovinného, Gabi toho pneumokoka, což nám doporučili, protože byl nedonošený, a Radmi meningokoka, tady jsem fakt mnohonásobně klidnější, že to má, než kdyby to neměla, Gabimu to necháme píchnout taky, ideálně bych ráda dřív, než půjde do školky.

Zedd.zorander, vloženo 09:54:13  23. 03. 2016

Silmarien: promiň, ta moje poznámka ve Věštci vůbec nebyla myšlená na tebe, naopak věci které jsi psala beru jako rozumný názor. V případě špatných zkušeností s očkováním nemá smysl vyvíjet na rodinu nějaký nátlak, naopak to je kontraproduktivní a tvůj přístup chápu. Ta poznámka byla všeobecná, většinou se v debatě nějaký konspirační teoretik najde, tebe bych tam v žádném případě neřadil.:-)
Jinak k debatě o antihistaminicích - při pocitech ospalosti po Zenaru by rozhodně stál za zkoušku Xados - sice se na něj na rozdíl od Zenara doplácí, ale po něm problémy necítí prakticky nikdo, u mě je to taky jediné antihistaminikum, po kterém nemám strach, že cestou z práce usnu za volantem...

Silmarien, vloženo 00:52:20  23. 03. 2016

Len Zedovi :-)
(aj keby sa tu ďalej nedebatilo)
Ja ťa nemám za zapredanca, ani nemám potrebu sa nejako vŕšiť na ľuďoch, ktorí sú za očkovanie. Obe deti mám očkované, síce pomalšie ako určuje očkovací kalendár, ale mám :-) Keby som bola presvedčená o konšpiračných teóriách nejakej provax lobby či čo by to malo byť, tak deti očkované nemám :-) (dokonca majú aj jedno nepovinné očko)

Chápem štatistické hodnoty nežiadúcich účinkov, ale tiež viem, že za každým čísielkom v štatistike je nejaké dieťa. A ak môžem eliminovať možnosť toho, aby sa moje deti ocitli na "nesprávnej" strane štatistiky, tak to urobím (a úprimne, ak odloženie očkovania o pár týždňov upokojí mňa ako matku, celej rodine sa žije lepšie - pri mojom stresérstve rozhodne).

Moja sestra mala nepeknú reakciu na očkovanie proti chrípke, keď to malo svoj veľký boom a o antivax ešte nikto nechyroval. Dnes má 16 a je nedoočkovaná, lebo si ju od tých 5 rokov netrúfnu zaočkovať už ani v pneumo-alergologickej ambulancii (raz to skúsili, dopadlo to rovnako ako predtým).

Songiri, vloženo 18:10:08  20. 03. 2016

Nevíte ještě někdo o dobrém obvoďákovi v Praze, ideálně v centru? Asi toho dědka protivnýho vyměním. :)

Songiri, vloženo 23:49:05  19. 03. 2016

Tak jo, já to vysadím, nelíbí se mi, jak mě to oblbuje. Asi to vydržím, než se dostanu na alergologii, a budu to řešit až tam. Nemám ráda svého obvoďáka. :)

« ««   24   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php