 |
Zajímavá diskuze, díky. Mám k tomu několik poznámek.
První už byla částečně řečena - v medicíně běžně používáme léky, o nichž absolutně netušíme jakým mechanismem v těle fungují, ale bylo prokázáno, že určitému statisticky významnému procentu lidí pomůžou víc, než když jim budeme dávat lentilky, takže to děláme a snažíme se během toho přijít na to, jak to teda v tom těle funguje. U homeopatik se nic takového neprokázalo.
Přesto nám ve škole na ústavu farmakologie doporučovali, ať si jakožto budoucí doktoři uděláme homeopatický kurz, vyvěsíme si na stěnu diplom a homeopatika předepisujeme. Proč? První efekt je ten, že lidé nebudou odcházet za pochybnými léčiteli a my jim budeme moct pomoct, pokud jim bude něco opravdu vážného, co léčitel nepozná. Za druhé - psychika - pacient má pocit, že jsme mu nabídli všechny možnosti, že se o něho staráme a nebojíme se sáhnout i k alternativním metodám, což samozřejmě zvyšuje důvěru ve vztahu lékař-pacient a zlepšuje to psychický stav pacienta, což má na uzdravování obrovský vliv (což mimochodem věda nepopírá=)).
To dodávám k tomu argumentu "proč to tedy doktoři předepisují, když to nefunguje", někteří k výše uvedeného důvodu, někteří tomu samozřejmě věří, protože jsou to pořád jenom lidi se subjektivním úsudkem. Pokud bychom to brali jako objektivní měřítko, nutno říct, že většina doktorů na to nevěří.
Poslední fakt je, že není homeopatikum jako homeopatikum, některá homeopatika mají poměrně malá ředění a účinná látka v nich opravdu je, což tedy uznávají i farmakologové. =) |