|
Předesílám, že mě podobné věci živí, děláme je, v menším rozsahu (a za méně peněz :D), pro jiný stát EU.
400 milionů je samozřejmě hrozně moc. Respektive cena za vývoj 100 a rozpočet na další úpravy 150. Těch zbylých 150 na provoz za 4 roky se hrozně špatně hodnotí, když nevíme, kolik lidí bude muset být (nonstop) k dispozici na technické podpoře, callcentru apod. Mzdové náklady nejsou legrace.
Ale představa, že to někdo sfoukne za víkend byla od začátku k smíchu, zvlášť bez znalosti specifikace. Taky to podle toho dopadlo (viz Orki). Za víkend se totiž tak leda dá spustit prototyp eshopu (což se stalo, ale na to není potřeba 60 lidí), ale ten systém měl očividně umět víc a především napojení na různě staré systémy různé kvality není úplně triviální. Zvlášť když k tomu ještě máte zajistit, že se ta data po cestě neztratí, nerozbijou a nepřečte si je kdo nemá. Jenom řádný testování je práce na člověkotýdny.
Styl který p. Vondráček použil se běžně používá v komerční praxi tzv. startupů, pro které je nutností být na trhu co nejdřív a kvalita provedení je druhotná, to se časem v případě úspěchu doladí. Obchoďáci běžně slibují funkce jako "skoro hotové", i když o nich vývojový tým ještě ani neslyšel. Tohle by si ale státní správa dovolit neměla. Celý ten víkend byla jen krásná marketingová šaškárna, která tak leda v laické veřejnosti vyvolá dojem, že to přece jde zadarmo a za víkend. Nejde.
A nezmění se taky nic. Kromě politických tlaků (které budou minimálně v dnešním systému vždy) cenu zvyšuje nekompetentnost zodpovědných úředníků - špatné zadání a neschopnost vybrat dobré řešení. A tam se to asi jen tak nezlepší.
---------
Použitelnost výstupu z hackathonu se těžko hodnotí bez přístupu k tomu řešení. Může to být hezký, udržitelný prototyp, který je připravený na napojení na okolní systémy, ale stejně tak to může být šílený bastl (hrozí to dost, jelikož uřídit za 3 dny 60 lidí, z nichž se většina nikdy neviděla a nikdy spolu nepracovala, není úplně snadné), který se bude muset zahodit.
Pravdu se samozřejmě nedozvíme, protože do médií se dá říct cokoliv. |