|
Ginny: Obávám se, že to moc řešení nemá - nevím, jestli by to vyřešil zrovna antidiskriminační zákon. Je to podobné, jako když umisťuješ štěně a chceš, aby se dostalo do dobrých rukou atd. Emociální dilemata se těžko řeší zákony, jakmile jde o živnost.
Krigli: Vím, co myslíš, je to součástí zákoníku práce (nikoli antidiskriminačního zákona) a tam máš pravdu, že formulace je vágnější:
Obtěžování (ekvivalent anglického harrasmentu) je definováno jako „jednání, které je druhou fyzickou osobou oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí. Obtěžování z důvodu příslušnosti k pohlaví, sexuální orientace, rasového nebo etnického původu, zdravotního postižení, věku, náboženství či víry a sexuální obtěžování se považuje za diskriminaci.“
Tady jde ovšem výhradně o situaci, kdy se takto chová zaměstnavatel k zaměstnanci, nikoli o chování např. k zákazníkovi.
Vyžadování toho, aby se zdržel diskriminace, není možné považovat za diskriminaci, na to, pokud vím, už existují judikatury (nebo jak se jmenuje). |