20:01:58
21. 11. 2024

Místnost
Denní věštec
Vítejte v Denním věštci!

Ať jsou z domova, nebo ze světa, čert aby se vyznal ve všech aktualitách a novinkách, proto je zde Denní věštec! Pokud narazíte na zajímavé téma, které by si ostatní návštěvníci chtěli přečíst, neváhejte ho vložit. Stejně tak je zde prostor pro diskuzi na veškerá témata týkající se aktuálního dění, politiky či společnosti.

Odkazy:
  • Pro aktuality v ČR doporučuji www.ihned.cz, pro serióznější čtení www.respekt.cz.
  • Odkaz na dokument připomínající staré časy a pořádky, který společnou silou vytvořili pamětníci, návštěvníci této místnosti: Nezapomeňme, že...

    Místnost má od 22:40:14  03. 11. 2002 pronajatou toomz

  • Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



    « ««   816  »

    Marcus m, vloženo 17:11:44  18. 02. 2007

    Ke katedrále. Pokud lze soudit z citací v denním tisku Nejvyšší soud se svým rozhodnutím přklonil k názoru, že přinejmenším v majetkoprávní oblast je prvořadnou hodnotou zachování a respektování právní kontinuity s obdobím komunistého režimu a soudům nepřísluší třeba jen přezkoumávat zda státní orgán postupoval právně náležitě. O nápravu se, dle právního názoru Nejvyššího soudu, může postarat výlučně legislativa (a teoreticky snad exekutiva) svými novými restitučními právními akty (patrně by muselo jít o zákon, nicméně stát prazvláštním způsobem a pod škraboškou známého gaunera Všeholida katedrálu postátnil vládním nařízením). Svým způsobem je to jen pokračování snahy různých větví státní moci zabránit navracení majetku soudní cestou prostřednictvím určovacích žalob. Ty mohou uspět v případech, kdy nedemokratická státní moc kradla přeokázale a s papíry se příliš nezdržovala. Zda si taková východiska a argumentace zaslouží pochvalné výkřiky a potlesk je věc vysoce sporná, právě tak jako je velmi pochybná realistická šance, že by v dohledné budoucnosti českým parlamentem prošla norma skutečně restituční povahy.


    K samotné věci mám několik poznámek. Především zdejší spanilomyslný a jemnocitný správcovský sbor upozorňuji, že jde o poznámky k tématu a reakce na jisté úvahy. Jejich případní nositelé jsou v tomto případě nahodilí, zaměnitelní a nejsou předmětem mého zájmu.


    Odpůrci církevního vlastnictví katedrály nemají v rukou žádné realistické argumenty, jejich nářky a stížnosti jsou založeny prakticky výlučně na toliko částečně racionalizovaných emocích a předsudcích.

    Předně není naprosto zřejmé ani zjevné, jak racionálně souvisí tvrzení o tom, že katedrála je národním symbolem( co do obsahu blíže nespecifikovaným) s tím, že by měla být ausgerechnet státním majetkem. Jako v kažédm jiném případu by ve zdravé společnosti mělo platit, že stát má přijít do hry, když všechno ostatní selže (nebo je nedostatečně silné, schopné a vybavené) a je třeba ochránit, zachovat či prosadit nějaký obecný zájem. To však žádným způsobem neodpovídá na otázku proč by měl stát mít zvláštní důvod katedrálu vlastnit, nebo se jejího vlastnictví umanutě držet. Kdyby se držel zdravých zásad dávno už vlastnictví předal a dohodl se na sdílené správě. Je to dáno jak praktickými okolnostmi, že ke katedrála integrální součástí areálu Hradu spravováného státní organizací a úřady, tak i respektem právě k symoblice místa a jeho tradici.


    Iracionální projev nepochopení věci je také jakýsi náznak představy, že katedrála je „cosi víc“ než kostel. To všechno „navíc“ je ovšem s katedrálou spojeno právě a jedině proto, že jde o starobylý chrám ve zkratce řečeno stojící na hrobě svatého knížete Václava. Samotná stavba, její postupné vybavování a obohacování, všechny korunovace, pohřby a další historické události se v ní odehrávaly právě proto, že to bylo a je konkrétně a specificky posvátné místo – jedno z nejdůležitějších duchovních ohniskek českých křesťanů a církve- a také sídelní chrám pražského (arci)biskupa (a českého primase). To, samozřejmě, neznamená, že bych se pokoušel tvrdit, že celá historie českého království je věcí výlučně křesťanskou či snad dokonce katolickou. Ne. Pouze vysvětluji, že to co činí pražskou katedrálu mimořádným místem je právě to, proč ji čeští panovníci stavěli, zdobili a proč do ní soustředili řadu významných událostí a proč tam mnozí složili své kosti. A upřímně řečeno každé druhé historické město bude mít ve svém malém měřítku podobné ohnisko a viditelnou stopu svých radostí a žalů v tom či onom místním hlavním kostele. A mimochodem, právě to, že to jsou funkční kostely z nich číní místa živá a ne jen pouhá vyhaslé historické monumenty, galerie a památníky. Stručně řečeno, to co se traktuje, že katedrála má „navíc“, proti kostelu, je ve skutečnosti jednou z pozoruhodných funkcí kostela. Přirozeně k tomu, aby to člověk prožíval, vnímal a těšil se z toho, nemusí být ani katolík, ani křesťan. Měl by mít jen trochu historického smyslu a porozumění.

    Tím se dostávám k poslednímu bodu, který mi utkvěl v paměti z jedné z dřívějších debat. Totiž k představě, že by katedrála mohla či snad dokonce měla být běžnou státem vlastněnou a spravovanou pamětihodností s návštěvnickým režimem (a vstupným), kde by v určitém čase byly umožněny bohoslužby.

    I když nejsem zrovna zcestovalý, tak vím, že způsby zpřístupnění a sladění turistického provozu s povahou kostela a jeho programem bohoslužeb se všelijak liší, ať co do organizace, tak co do případného vstupného. Stejně jistě však vím, že výše zmíněný napádíček je ve své podstatě extremistická myšlenka brutální sekularizace, která nemá daleko k tomu, jak po vzniku moderního Turecka dopadla istambulská Hagia Sofia. Já extremista nejsem, proto nenarážím na to, že byla původně konstantinopolskou katedrálou. Stačí to, že byla v té době už staletí významnou mešitou v metropoli většinově muslimského třebaže úředně sekularizovaného státu. Atatürk se patrně rozhodl své osvícen(s)ké evropské vzory dohnat a předehnat a slavnou svatyni degradoval na muzeum. Předpokládám, že tak daleko by, prozatím, záštiplní alergici v případě pražské katedrály zajít nenavrhovali.

    Do katedrály můžou lidé přicházet z nejrozmanitějších důvodů a z bohatství historie, paměti a posvátnosti mohou vnímat to, co jim je nejbližší či nejdražší. Vždy by ale měli mít na paměti jak a proč dorostla takového významu a respektovat, že taková v plné míře bude jen potud a dotud, nakolik zůstane živým ohniskem svého města a země. Ti, kdo mají zálibu v monumentech a muzejních symbolech národní velikosti by si mohli začít oblibovat Vítkov. A že tam legionářskou tradici narušuje Gottwaldovo strašidlo? Na Vyšehradě budou mít trochu víc klidu.

    Nimitz, vloženo 23:39:55  17. 02. 2007

    Legáček: přečti si ten článek. Je v něm že Jakub Ludvík dostal za nafocení asi tisíce fotek 120 000 Kč, zbytek stála výroba. A z těch fotek nevybíral on, ale vězeňská služba.

    Legacek, vloženo 22:45:57  17. 02. 2007

    asi bych si ho nekoupil, ale líbí se mi ta fotka tý palandy:-)
    Zaráží mě akorát ta cena.... čtvrt milionu za pár fotek??? Co ještě fotili???? vždyť rok má jen 12měsíců... 12fotek... Zajímavý.

    Nimitz, vloženo 14:05:01  17. 02. 2007

    Děkuji, ale tenhle kalendář si rozhodně u sebe na zeď nepověsím...
    Vězeňská služba dala čtvrt milionu za kalendář mříží a nohou

    verlit, vloženo 09:20:03  17. 02. 2007

    Myslím, že o peníze tak moc nejde - svatý Vít nevydělá dost na vlastní provoz a opravy a nikdy to tak nebude. I církev hned poté, co ho získala, začala zažádat o příspěvky na provoz.
    Je to prostě princip - právě takhle katedrála je vnímaná mnohem víc jako národní a historický symbol než jako čistě církevní budova. Čemuž odpovídají i pocity, které se objevují v každém průzkumu veřejného mínění.
    Navíc to vidím naopak - církev nestojí o řadu malých kostelů a far, které odprodává do soukromých rukou nebo obcím a právě o Víta se handrkuje.

    toomz, vloženo 00:06:24  17. 02. 2007

    Nemyslím, že by mělo být pravidlo, že kostel = církevní majetek. Podívej do různých městeček a vesnic, kde církev údržbu kostela prostě neutáhne a ráda pak majetek přenechává obci.

    Agáve, vloženo 23:22:48  16. 02. 2007

    Tak nějak nevím, kdyby to byl jakýkoliv jiný kostel, tak si myslím, že by o něj stát nestál, ale že je to sv. Vít, tak se o něj tahá. IMHO kostely by měly patřit církvi. Přece jen byly vystaveny pro kontakt s bohem (jakýmkoliv).
    Tak nějak za tím čuchám prachy. Rsp. touhu po penězích.

    toomz, vloženo 20:17:11  16. 02. 2007

    No to teda zírám, já myslel že ten předchozí verdikt je definitvní. Ale - jak je vidno - ono asi není definitivní nikdy nic :)

    Legacek, vloženo 18:00:55  16. 02. 2007

    Taky si myslim, že je to dobře...

    ACE, vloženo 17:22:33  16. 02. 2007

    Joo, zaplať pán Bůh za nejvyšší soud!

    http://www.novinky.cz/domaci/nejvyssi-soud-sebral-cirkvi-chram-sv--vita_109544_ip0eh.html

    Rothas, vloženo 16:29:04  16. 02. 2007

    jadwiga: jaký jiný přístup by člověk mohl čekat v politické atmosféře "destruktivní opozice"? je to smutné a hlavně mám pocit, že se to nemění...

    « ««   816  »
    Starší zprávy

    Zpět



    Fantasy a Sci-fi: Taverna
    © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
    , 2001 - 2005
    Design: Rinvit, Jeremius
    Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
    URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php