10:23:47
23. 11. 2024

Místnost
Vaření a kuchyňské kratochvíle
CO a JAK vařit?
Apetit
Cukrář – recepty a rady
Vegetariánská kuchařka
Škola vaření
Manek bloguje – tip od Hetty

KDE nakupovat?
Koření; Jiný obchůdek s kořením; Habanero - pro ty, co mají rádi pálivé ; Různorodá semínka
Biosfera – obchod nejen s biopotravinami
Čaje, koření, asijské speciality, sladkosti, biopotraviny etc.
Fiala Praha - E-shop (nejen) pro cukráře

Další tipy na zajímavé a užitečné stránky jsou vřele vítány.
Fotografie jídla taktéž ;-)

Kuchařka návštěvníků Taverny se nachází ve vývěsním štítu.
Budete-li do místnosti vkládat recept, použijte prosím toto slovo, velmi to usnadní vyhledávání.


Místnost má od 23:14:46  02. 03. 2003 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Meridion. Činkapi. Klair.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   10   »» »

Mivka, vloženo 19:35:56  08. 12. 2018

Mimochodem moc dobrý sušenky, co jsem slyšela, jsou jenom z rozmačkaného banánu a vloček, plus třeba pár rozinek - do tužší konzistence těsta na cookies a pak upéct. Hodně jedlé.

Docela dobrá věc je ratatouille, viz třeba tohle: http://www.tarteletteblog.com/2009/03/recipe-ratatouille-in-kitchen-with-mom.html
(vynechat česnek a cibuli, místo smažení dusit s vodou, pokud nejdou konzervovaná rajčata, tak protlak).
Ty bylinky a zelenina tomu dávají příjemnou chuť, vedle toho třeba basmati rýži nebo rýži s trochou šafránu a vajíčko nahniličko/trochu kuřete.

Vever, vloženo 14:22:20  08. 12. 2018

Hele, ještě miminí placičky...rozmačkáš banán, přidáš trošku cukru, trochu něčeho kyselejšího, třeba citronu nebo pomerančové šťávy a mouku, tak aby to šlo lžící kydnout na pánev a nasucho osmažíš (péct by to asi šlo taky). Pokud můžeš vejce, přidej vejce a pak do toho jde dát třeba i nějaká ovocná přesnídávka nebo nastrouhané ovoce (bez vejce už se to s těmahle přídavky trhá).
A obecně se dají dělat placky celkem z čehokoliv, rozmačkáš to nebo nastrouháš, přidáš mouku a volitelně vejce, nějakou tu sůl a bylinky podle chuti a taky to jde smažit nasucho nebo nejspíš i péct, mě se nechce roztápět troubu takže to nemám vyzkoušené. Akorát placky co v nich není vejce mají trochu tendence chladnutím kamenět :)

Shadw, vloženo 14:03:53  08. 12. 2018

Aditu: Luštěniny a nadýmavé věci jsou taky zakázané, rajčata můžu jen bez slupky a semínek. Stejně tak je zakázaná cibule a česnek :) Ale zatím bojuju a prostě se snažím recepty upravit tak, aby tam bylo jen to, co smím.
Teď mi udělaly velkou radost bramborové placky na sucho pečené v troubě a s povidly, je to moje oblíbené jídlo a absence tuku tomu nijak zvlášť neublížila.

Vever: To je taky dobrý nápad, možná bych si mohla udělat rýžové nudle a dušenou zeleninu.

Vever, vloženo 12:45:27  08. 12. 2018

Překvapivě dobré je vařené kuře s obyčejnými polévkovými nudlemi. Jako jo, je to trochu recept spíš pro dítě po průjmu, ale je to rychlé a jednoduché.

Aditu, vloženo 08:48:14  08. 12. 2018

Vidíš - dušené kuře. Patří do zakázané skupiny "pohanka, quinoa a jiné" i červená čočka? Pokud ne, tak jdi do kuřete dušeného s rajčaty a červenou čočkou (kvůli tuku radši z kuřecích prsou a neopékat, rovnou i s cibulí zalít rajčaty a začít dusit).

Shadw, vloženo 00:16:33  08. 12. 2018

Děkuju, ty recepty vypadají dobře. Zkusím, jestli se mi povede vyrobit něco poživatelného :o)
Zatím jsem zkoušela kuře dušené na zelenině a docela to šlo, jen se mi utrhla ruka s kořením a nebylo to moc ono. Smím prý jen zelené koření - bylinky, jinak jen trochu sladké papriky. Tak jsem si to chtěla vynahradit a lehce se mi to vymklo z rukou :o)

Mivka, vloženo 17:17:05  07. 12. 2018

Jinak obecně pokud jsou problém tuk, budeš asi mít problém především dodávat jídlu umami chuť ('tělo', takovou tu masovou, vývarovou sytost). Poměrně slušně to pokud vím zvládají zasuplovat houby, sušené nebo čerstvé, popř. rajčatový protlak/sekaná rajčata. Pro případ, že by tohle nešlo, jde samozřejmě si udělat i vlastní rajčatový protlak/majdu, anebo ještě pro tip je to, že se někdy prodávají sušená rajčata bez oleje, prostě normálně v pytlíku, a když je člověk namočí do vody a promixuje/poseká, je z toho protlak, ve kterém je poměrně hodně silná právě ta umami složka.

Mimochodem taková řepa pečená v alobalu třeba s novými brambory a vajíčkem naměkko, nebo třeba s tvarohem/nízkotučným jogurtem s česnekem, je taky klasický typ jídla, co za málo snahy udělá hodně parády (základ je dát řepu v pár vrstvách alobalu, i se slupkou jen trochu omytou, do trouby puštěné na co nejvyšší teplotu a píct před hodinu, klidně tak dvě hodinky, pak sundat alobal a oloupat).

Jinak z věcí, co pravidelně dělám já, by se teoreticky s mírnou úpravou dalo toto:
- Pokud můžeš nějaký vývar:
https://www.halfbakedharvest.com/one-pan-autumn-chicken-and-wild-rice-casserole/
Na začátku místo osmažení prostě podusit na pánvi s trochou vody, vynechat víno a sýr. Není to nic převratnýho, ale poměrně dobrý.

Aditu, vloženo 15:09:56  07. 12. 2018

Jestli je v jaterní dietě problém hlavně v tucích, tak co zkusit v papilotě pečené kuře nebo nějakou netučnou rybu (takže ne lososa nebo halibuta) se zeleninou? Jestli smíš olivový olej a olivy, tak treska v papilotě není marná, od Kluků v akci je v papilotě pstruh... Ryba s batáty opět s otazníkem u olivového oleje taky dobrá.
Předpokládala bych, že olivový olej neprojde, ale u těch ryb není problém ho vynechat.

Shadw, vloženo 21:21:10  06. 12. 2018

Já jsem si teď radši zařídila, že chodím na jaterní testy do nemocnice. Prý se to normálně nedělá, chodí tam jen lidé, co nemají praktického lékaře (třeba cizinci), ale vzhledem k situaci je to prý asi lepší :)

Taky jsem nejdřív dostala hnusný antibiotika kvůli podezření na zápal plic, pak se mi udělalo příšerně zle, sestra od mojí obvoďačky mi po telefonu diagnostikovala žloutenku a po jisté trapné situaci zahrnující mojí maličkost za dveřmi a hlasitý hovor lékařky a sestry jsem se sebrala a radši odjela do nemocnice na infekční.

A abych nebyla úplně OT, tak si sem odložím recept na jediné cukroví, na které jsem přišla, že bych možná mohla letos jíst (aspoň v malém množství) :o)

Perníčky

500g hladké mouky
250g moučkového cukru
2 vejce
2 lžíce medu
1-2 lžíce mléka
1 prášek do perníku
perníkové koření

péct na 120 - 150°C, až zespodu ztmavnou

Genevieve, vloženo 19:52:22  06. 12. 2018

jaterní testy ti udělá i gynekolog, vlastně by měl, protože máš mono. Takže pokud nechceš měnit praktika, zkus to tam. Nebo kdekoliv, že jo.

Jinak jestli tě to utěší, mě v prváku na vysoký léčili tři týdny na angínu, než díky boulím na krku přišli na to, že teda asi jakoby mám mononukleozu a nedržela jsem žádnou dietu ani nic jiného, zato brala tři týdny těžký atb. Inu... to jenom že to může být i horší :-)

Shadw, vloženo 18:26:21  05. 12. 2018

Mám to v plánu, jen v bližším okolí není moc z čeho vybírat. Spíš by to bylo z bláta do louže.
Tahle už má věk na důchod, tak jsem doufala, že by za ní mohl přijít někdo jiný, ale prý má problém sehnat náhradu.

Mivka, vloženo 16:31:00  05. 12. 2018

Tak si změň praktickou lékařku, ne? Já jsem u doktorů velká zastánkyně hlasování nohama.

Shadw, vloženo 15:33:10  05. 12. 2018

No, tak to bude kovbojka. V tuhle chvíli jsem musela prchnout od své praktické lékařky a jít s prosíkem na infekční do nemocnice, aby mi radši dělali jaterní testy tam, protože moje doktorka jen skučí, jak jsem na tom špatně a lomí rukama, jinak mám pocit, že vůbec netuší, co má dělat. (Pokračování by bylo do Ventilačky).
Takže jestli se s ní budu muset bavit ještě potom o testech, tak to bude velmi veselé. :o)

Genevieve, vloženo 09:47:19  05. 12. 2018

Jenom přidám něco, co očividně víš, ale víš jak. Je dobré to opravdu dodržet a hlavně, nech si, až budeš v pohodě, třeba jednou za půl roku udělat jaterní testy. Zvlášť, jestli bereš antikoncepci nebo nějak častěji antibiotika. Mononukleoza umí být mrcha na játra a je dobrý to sledovat. A nenech se odbýt, já si musela ty jaterní testy po svojí mononukleoze dost vyhádat.

Shadw, vloženo 20:26:35  04. 12. 2018

Bezva, děkuju, podívám se :o)

Na pohanku a quinou (a spol.) jsem se ptala v nemocnici, doktorka se tvářila, že radši spíš ne, vůbec bych neměla celorznné věci, ani třeba mákem sypané pečivo, ořechy vůbec.

Jinak se držím toho, že co není vysloveně zakázáno, tak v malém množství neuškodí.

Ale je to fakt legrace, zkouším se pouštět do různých gastronomických experimentů a připadám si trochu jako když pejsek a kočička pekli dort. Zatím bylo všechno poživatelné, ale že by se mi něco extra povedlo, to ani moc ne.

Mivka, vloženo 17:03:56  04. 12. 2018

Pokud vůbec neumíš vařit, docela doporučuju https://www.kucharkaprodceru.cz/

Poměrně dobře jsou tam popsané základní postupy, stejně jako různé obecné rady k tomu, jak skládat recepty a celkově vařit.

Mimochodem doporučuju se rozhlédnout po různých variantách zrní, které celkem umí přidat variaci do jídla. Zařadit do jídelníčku třeba pohankové kroupy, bulgur, quinou, cizrnu a kuskus člověku značně rozšíří obzory, a docela hodně z toho jsou věci dobré třeba s nějakými variantami dušené zeleniny a vajíčkem naměkko/jogurtem s bylinkami můžou být moc fajn.
Kromě vaření a dušení je tvůj kamarád ještě pečení bez oleje, typicky v alobalu. Pečená zelenina a jiné potraviny obecně taky zachovávají intenzivnější chuť, což je asi u týhle diety dobrý, a navíc je pečení výrazně bezpracnější.

Dietu neznám, takže moc neporadím konkrétní věci. Pokud nevíš, co smíš, najdi si někde, jakých se to týká skupin potravin, ne konkrétních druhů (takže pokud obecně zelenina, víš, že dýně a cuketa dobrý).

Genevieve, vloženo 15:21:45  04. 12. 2018

cuketu určitě, dýně si myslím, že taky dobrý. Má hodně vlákniny, my ji dávali kocourům na průjem :-D

Shadw, vloženo 15:05:08  04. 12. 2018

Njn, se mnou je to těžký, moc nevařím (a vařit neumím) a co umím, tak to jsou většinou jídla nějak na pánvi. Vaření a dušení jsou neprobádané možnosti :o)

Tukům se vyhýbám, v nemocnici jsem dostala papír s tím, co smím a co ne (jen tam nejsou některé věci, třeba dýně - tak mám dilema, smím dýni? Nebo cuketu? Doufám, že ano).

Aditu, vloženo 18:58:25  03. 12. 2018

losos je celkem mastný (tučný), toho bych radši vynechala.

Genevieve, vloženo 14:17:14  03. 12. 2018

hele mononukleozu jsem měla a řešila jsem to věcmi, které jsou absolutně bez tuku. Takže typicky ragů po našem (rozvařit brambory, cibuli, mrkev a kuřecí prsa na kousky. sůl a pepř.), zkus lososa, různé kaše.

Podstatný je, že se vyhýbej tukům. Takže žádný máslo, oleje, vše nízkotučné...

« ««   10   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php