17:34:55
27. 11. 2024

Místnost
Vaření a kuchyňské kratochvíle
CO a JAK vařit?
Apetit
Cukrář – recepty a rady
Vegetariánská kuchařka
Škola vaření
Manek bloguje – tip od Hetty

KDE nakupovat?
Koření; Jiný obchůdek s kořením; Habanero - pro ty, co mají rádi pálivé ; Různorodá semínka
Biosfera – obchod nejen s biopotravinami
Čaje, koření, asijské speciality, sladkosti, biopotraviny etc.
Fiala Praha - E-shop (nejen) pro cukráře

Další tipy na zajímavé a užitečné stránky jsou vřele vítány.
Fotografie jídla taktéž ;-)

Kuchařka návštěvníků Taverny se nachází ve vývěsním štítu.
Budete-li do místnosti vkládat recept, použijte prosím toto slovo, velmi to usnadní vyhledávání.


Místnost má od 23:14:46  02. 03. 2003 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Meridion. Činkapi. Klair.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   54   »» »

Spider, vloženo 17:12:24  28. 05. 2015

hlavni je aby mi to chutnalo :P

Spider, vloženo 17:11:58  28. 05. 2015

no ja nejsem nejak zoufalej jist zdrave

Orki, vloženo 16:47:04  28. 05. 2015

No zrovna knedlíky bych teda vynechal... rýže a těstoviny jsou dobré. Jinak co se různých zdravých přístupů týče, tak prý bacha třeba na pražené musli a ovoce je super, ale jako zdravé cukroví :) tzn. plné cukrů. Naopak jsem nyní ve fázi (průběžně názor na výživu měním a přehodnocuju ;) ) kdy kvalitní tuky považuju za přínosné, víceméně se kloním k paleo. Ale spíš ideově, neberu to jako nějakou rigidní doktrínu.

Spider, vloženo 16:39:04  28. 05. 2015

ted jedu na 2-3 tydny do cr...budu u babicka ta me bude vykrmovat knedlikama...tak treba priberu...
naschval se zvazim pred a po

Spider, vloženo 16:38:20  28. 05. 2015

no ocividne kulturista nejsem :) ale zkusim se na to zamerit...

Orki, vloženo 16:20:28  28. 05. 2015

Spidere, pokud chceš nabrat objem je zásadní doplnit hlavně PO výkonu -hned třeba banán, pak můžeš rychlý protein a do hodiny určitě pořádné jídlo, např. ty těstoviny s masem... To je imho obecně braná kulturistická poučka.

Spider, vloženo 16:16:33  28. 05. 2015

arenga: to mam da se rict denne... ryze, brambory a testoviny...hlavne pred sportovnimi vykony si davam testoviny...aleasi delam moctech sportu no...

Orki, vloženo 16:12:40  28. 05. 2015

Kdo krká a prdí
zdraví své si tvrdí!

Meridion, vloženo 15:44:06  28. 05. 2015

Deidre: U luštěnin záleží na přidání koření. Co jsem párkrát zkoušela hrách nebo čočku na evropský způsob (kvůli vánoční a novoroční tradici) nebo je měla ve veřejném stravování, následné větry byly téměř zaručené. Ale když vařím luštěniny na indický způsob, různé sambary, kičrí a dály se spoustou koření, tak po nich nemám problémy skoro nikdy.

Mivka, vloženo 13:27:19  28. 05. 2015

Klair: Když se snažím vyhýbat těstovinám, jdu směrem quinoa, rýže, brambory, cizrna, čočka (kuskus), potažmo bulgur nebo fazole. Kuskus proto, že se vaří hrozně rychle a jde použít na doplnění čehokoliv, výživově to taková supr věc není.
Moje základní idea většinou je udělat jednu výše zmíněnou věc, či více ve větším množství a pak kombinovat - z většiny těchle věcí jde udělat polívka, pomazánka, něco s masem, i klasickej salát. (viz třeba http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/apr/25/cannellini-beans-recipes-batch-cooking-get-ahead )

Moje klasika, když mám čas to naplánovat a uvařit (kde myslím ty těžíš z toho, že umíš být organizovaná) je, že udělám trochu větší várku nějakých dvou takovýchhle věcí (třeba quinoa a kuskus), podle času přidám něco pečené zeleniny (opět podle času, hodně = dýně, řepa, mrkev atd, málo = cuketa, lilek, paprika), něco syrové (sezónní, třeba teď ředkvičky a hrášek), něco listové (mladý špenát!! mladé řepové listy!! polníček...), ideálně náhodná semínka (mám doma tak nějak standardně sezam nebo slunečnici nebo tak a sypu si to průběžně do všeho možného) a něco na dochucení - olivový olej, limeta, med, sýr. Kombinuji dle libosti, přebytky jím studené, přebytky uvařeného základu spotřebovávám do jiných jídel - luštěniny rozmixuju na pomazánky nebo hodím do polívky místo brambor, quinou a bulgur používám třeba jako přílohu k masům.

Je to dobrý jak na krabičkování, tak na učení neznalých Australanů levné kombinatorice v jídlech ;)

Samozřejmě náhodné saláty, kde je základem já nevím, fenykl, chřest něbo nějaká jiná aromatický zelenina a třeba i nějaké ovoce, jsou super, ale tolik nezasytí a nevýhodou pro chlapa často může být aromatická zelenina.
Obecně má třebas smysl se koukat do asijské kuchyně - východoasijské saláty jsou, blízkovýchodní variety luštěnin a pšenice. A humus!! Humus je nejlepší, boží a kámoš a jde jíst třeba s kukuřičnými chipsy, rýžovými chlebíky nebo prostě mrkví a celerem.

Arenga, vloženo 12:12:18  28. 05. 2015

můj favorit jsou fazole, používáým sterilované z konzervy a řekla bych, že se po nich prdí míň než když si je člověk uvaří doma ;-) navíc kde na to brát ten čas, že jo. Pamatuju si, jak jsme jednou ještě za svobodna pět hodin trápili fazolovou polívku a ty mrchy fazole v ní pořád nebyly měkké

Klair: taky záleží na tom, jestli máš pak možnost a pohodlí to ohřát nebo je to určeno ke studené konzumaci. Dělala jsem si pravidelně krabičkové obědy do práce, když jsem měla tu diabetickou dietu, protože jsem obědvat musela a ve městě to prakticky nebylo možné, těstoviny a různé jiné přílohy nejsou takový problém, ale záleží jak velkou porci si jich do toho dáš - u té diabetické diety jsem mohla do oběda dát max. 60g těstovin a to je fakt málo, takže jsem to musela vždycky nastavit různou zeleninou, masem (nemá skoro žádné sacharidy, takže to byla vhodná výplň), vejci a pod. U těch těstovin taky záleží, jak moc do měkka si je uvaříš - pokud jsou tvrdší, mají nižší glykemický index a tvoje tělo z nich čerpá energii tím pádem déle a tím pádem nejde cukr rychle do krve totéž platí i u rýže)
dobrou zkušenost mám taky s celozrnným kuskusem
sýr taky prakticky žádné sacharidy neobsahuje, můj hit byl na kostičky krájený do skoro všech salátů, co jsem jedla

jo a tím se ještě dostávám k trochu opožděné odpovědi pro Spidera, když si stěžoval, že nemůže přibrat a zmínil se, že jí hlavně maso a zeleninu - to má totiž potom logiku, protože v mase je sice kupa bílkovin, ale prakticky žádné sacharidy, v zelenině je sacharidů minimum - tedy potřebuješ-li přibrat, musíš zařadit něco, co naopak sacharidy má, ideálně v té formě ne-jednoduchých cukrů - takže těstoviny, chleba, brambory, rýži etc.

Deidre, vloženo 11:46:47  28. 05. 2015

ale po tom se děsně prdí!

Dara, vloženo 07:36:09  28. 05. 2015

luštěniny. Čočka, fazole, boby...

Silmarien, vloženo 05:15:45  28. 05. 2015

Ja by som rozhodne dala prednosť iným strukovinám pred sójou :-)

Ginny, vloženo 23:48:20  27. 05. 2015

A co třeba vejce? To je hromada bílkovin, ne?

Vever, vloženo 22:13:27  27. 05. 2015

Klair: Cokoliv se sýrem. Zvyšuje výživovou hodnotu dramatičtěji než by se zdálo. Takže třeba nějakou zapečenou zeleninu, vařenou zeleninu, jakoukoliv zeleninu :) No a nebo sója, případně jiné luštěniny.

Klair, vloženo 21:59:20  27. 05. 2015

Hele, tak mne tahle debata inspirovala... snažím se vařit doma. Mám k tomu dva důvody. Rozmazluju milého a šetřím na kupování nekvalitních kravin ve městě....

Už jsem pořídila i krásné krabičky (viz řemesla a ruční práce)
Záludný ale problém... co do těch krabiček? Umím spoustu věcí, různé směsi s masem a tak. Ale já bych ráda něco, co má výživové hodnoty (bílkoviny!!) a nemá to v sobě maso. Přijde mi totiž, že se masem cpu až příliš... Jaké máte tipy? Nechce se mi moc do těstovin se sýrem (protože mouky jím taky hodně)

Arenga, vloženo 21:52:18  27. 05. 2015

a taky měly ženy méně porodů, protože další dítě si mohly dovolit až když to předtím bylo odstavené (kojilo se do 4 let i víc) a schopné se samo o sebe postarat

ale pokud si o tom chcete povídat dál, místnost Archeologie jistě uvítá oživení diskuze

Vever, vloženo 20:25:37  27. 05. 2015

V neolitu už to bylo v háji...trvalá sídliště, monotóní strava, práce na poli...předtím to bylo to ono :)

Janita, vloženo 19:49:55  27. 05. 2015

Předpokládám, že ale v neolitu neumřeli po osmdesátce věku:). Dřív je propíchnul šíp nebo spadli do jámy na mamuta:).

« ««   54   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php