19:49:18
27. 11. 2024

Místnost
Vaření a kuchyňské kratochvíle
CO a JAK vařit?
Apetit
Cukrář – recepty a rady
Vegetariánská kuchařka
Škola vaření
Manek bloguje – tip od Hetty

KDE nakupovat?
Koření; Jiný obchůdek s kořením; Habanero - pro ty, co mají rádi pálivé ; Různorodá semínka
Biosfera – obchod nejen s biopotravinami
Čaje, koření, asijské speciality, sladkosti, biopotraviny etc.
Fiala Praha - E-shop (nejen) pro cukráře

Další tipy na zajímavé a užitečné stránky jsou vřele vítány.
Fotografie jídla taktéž ;-)

Kuchařka návštěvníků Taverny se nachází ve vývěsním štítu.
Budete-li do místnosti vkládat recept, použijte prosím toto slovo, velmi to usnadní vyhledávání.


Místnost má od 23:14:46  02. 03. 2003 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Meridion. Činkapi. Klair.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   55   »» »

Cemendriel, vloženo 16:18:06  27. 05. 2015

=D "kdo nebyl úplně zdravý ten umřel" ... haha, to si napíšu na tričko jako argument na všechno!

Vever, vloženo 15:55:33  27. 05. 2015

Tak, před neolitem byli lidé velmi zdraví :) Pestrá strava, kočování, takže se člověk zbytečně nezdržoval v okolí produktů vlastního metabolismu a navíc kdo nebyl úplně zdravý ten umřel.
To je stejně jako s divokými zvířaty, když člověk potká myš v lese, bude obvykle zdravější než průměrná myš ve městě.

Arenga, vloženo 12:21:56  27. 05. 2015

Gen: to víš, každá doba má svůj mor

Aes: to je blbé, když se ti to takhle bije. Moje babička mi kdysi řekla, že když zkřížila své dvě diety, které jí doporučili lékaři, vyšlo jí, že může jíst akorát brokolici, kterou nesnáší, tak se na to vybodla na všechno a jí co chce. Ovšem je pravda, že když je člověku přes osmdesát, tak některé věci už prostě neřeší.

verlit, vloženo 11:57:56  27. 05. 2015

No nepochybně mají pravdu, že v době, kdy průměrný věk byl 26 let, moc lidí na infarkt nebo mrtvici neumíralo.

Aditu, vloženo 11:35:55  27. 05. 2015

verlit: cink cink :D

myslím, že to o zdravých prapředcích většina lidí vztahuje někam k idealizované době kamenné nebo max. bronzové, žádnej středověk.

Genevieve, vloženo 10:47:34  27. 05. 2015

verlit: tak určitě, akorát se entušilo, co to je, rychle na to umírali a zase tak moc neřešili, jestli dítě zemřelo, protože ho kouslo klíště nebo protože vypilo zkaženou vodu nebo dostalo otravu krve. Dělali co mohli, aby ho zachránili, což většinou nebylo moc :-)
A takový mor a tak :-) nebyla to o moc zdravější doba :-)

verlit, vloženo 10:47:06  27. 05. 2015

To mi nedělej, slintám tady v práci jako pejsek od Pavlova :-)

Aditu, vloženo 10:21:37  27. 05. 2015

Z čistě paleo věcí já třeba miluju pomalu pečenou krkovičku se slaninou a cibulí (jako příloha je krájená syrová zelenina, nebo si můžete udělat květákové pyré)...

Hetta, vloženo 08:53:12  27. 05. 2015

Objevila jsem v paleo receptech pár zeleninových recepů, které do peněz nelezou a jsou fakt dobré, např.

Mrkev, celer, petržel, červená řepa, brambory, cibule, vše prohnat kráječem, my z toho děláme hranolky, ale je to jedno, co to bude. Dát do pekáče, pokapat olejem, dávám olivový, posypat sůl, kmín, pepř a další koření podle chuti. Přiklopit víkem, dát do trouby ba 150 stupňů, za 45 minut je to hotové a je to strašně dobré a zeleninová bomba. Je to rychlé a s keramickou škrabkou i rychle oloupané.

verlit, vloženo 08:16:14  27. 05. 2015

Jen tak na okraj - dost by mě zajímalo, odkud se vzala ta romantická představa, že naši předci byli zdraví jako řípa, zatímco my jsme prolezlí nemocemi.

Ve skutečnosti trpěli všemi možnými chorobami, často podvýživou, křivicí a dalšími chorobami, způsobenými špatnou, nedostatečnou a nevyvážou výživou.
Pokud se jim někdo chce v tomhle přiblížit, tak ať si poslouží :-)

Ginny, vloženo 07:38:27  27. 05. 2015

Aes: tak zrovna boreliózu stravou nijak neovlivníš a dřina na poli záda nenarovná:-)

Genevieve, vloženo 23:36:17  26. 05. 2015

Isanan: je pravda, že obecně to dělám i dost podobně, jak říkáš (mrkve, porek, podobné věci), ale říkala jsem si, že si takhle kolem státnic dopřeju :-) furt mě honí mlsná a mozek dokážu ošálit jenom do určité míry (vysokoprocentní čokoláda místo mléčné milky, salát k večeři a tak) :-)

Aes Sedai, vloženo 23:28:59  26. 05. 2015

Mně se bijí dvě různé diety na dvě různé nemoci. Co se doporučuje při jedné, nedoporučuje se při druhé. Tak to řeším podle aktuálního zdravotního stavu. :)
Nedávno byl v TV nějaký pořad, kde pitvali nějakého z pradávných zemědělců. Překvapilo mě, že už tehdy měl kornatění cév, boreliozu, problémy s páteří... a to jedli všechno původní, žili zdravě, jedli chemií nezatížené potraviny... Takže ono vždycky něco bude, holt lidi musí na něco umírat, že jo.

Isanan, vloženo 23:18:18  26. 05. 2015

Genevieve, myslím, že bys ušetřila nejen tím, že bys koupila méně kvalitní věci. Čtyři měsíce na dánské sportovní akademii, kde se jedlo super-zdravě, mě naučilo, že se to dá. Odpozorovala jsem, že konvenční představa zeleninového salátu aka šopák, je drahá. Naučila jsem se jíst mrkev úplně ve všem. Syrovou mrkev jako svačinu a jinak jako "nástavku" snad ve všem kromě dezertů. Krouhané zelí v salátech na tisíc způsobů. Žádné uzeniny, žádné džusy (jen v neděli). K snídani ovesnou kaši a spoustu jablek.
Samozřejmě, že strava nebylo jenom tohle, bylo to ve skutečnosti mnohem bohatší, ale ve skutečnosti bylo vidět, že kouzlí z levných surovin.

Deidre, vloženo 20:44:27  26. 05. 2015

Zkusmo jsem si na jaře dala bezlepkovou dietu a byla to katastrofa, držela jsem to asi 40 dní a byla jsem unavená, nepříjemná a blbá. Takže lepek drží tak nějak moje tělo pohromadě, nejspíš :)

Genevieve, vloženo 20:26:01  26. 05. 2015

Já jsem si teď nakupovala pro sebe na týden (jsem doma sama a budu i jíst sama) a překvapilo mě, jak monstrozní částku jsem tam nechala. A to kvůli tomu, že jsem si kupovala hodně zeleniny a ovoce, minimum pečiva, nějaké maso, čerstvé uzeniny jako kuřecí šunku, čerstvé máslo, nějaké aspoň trochu slušné džusy a tak. Asi bych mohla ušetřit klidně třetinu, kdybych si koupila nějaké méně kvalitní potraviny, méně zeleniny a ovoce a více syntetitkých přípravků, junior místo šunky, a tak podobně.

Arenga, vloženo 20:21:14  26. 05. 2015

Mivka to napsala a popsala moc pěkně.

podle mé zkušenosti všechny ty "náhražkové" diety lezou dost do peněz
držela jsem dvě, nuceně (po pravdě si nedovedu představit držet něco takového dobrovolně nebo jen tak pro jistotu) - dva měsíce přísnou diabetickou dietu (v těhotenství při diagnostikované těhotenské cukrovce) a 15 měsíců zcela striktní bezmléčnou dietu /malý měl ABKM, naštěstí se zdá, že to už je pryč, tak pomalu povolujeme/, + dalších cca 6 měsíců částečnou bezmléčnou dietu (momentálně už jen bez mléka, ale jogurty, máslo, sýry a pod. jím, dokonce jsem si už dovolila smetanu do kávy)
obě diety se nám docela výrazně odrazily na peněžence
ta diabetická byla děsný opruz, na druhou stranu jsem nikdy asi nejedla zdravěji
na bezmléčnou se zvyknout dá a pak to už člověku ani nepřijde - jestli to mělo nějaký dopad na moje zdraví si nejsem jistá, ale spolu s tím, že jsem celou dobu kojila jsem docela rapidně zhubla - bylo to hodně vidět, jak jsem začala tu striktní bezmléčnou dietu držet, kila šla dolů docela fest šupem, až jsem se dostala na -8 oproti předtěhotenské váze (teď už mám zase 2,5 nahoře, jak jsem začala nějaké mléčné výrobky jíst, šlo to hned nahoru)

Spider, vloženo 19:52:32  26. 05. 2015

no jo ja mam spis opacny problem...nevim jak pribrat haha

Dara, vloženo 19:39:29  26. 05. 2015

většina věcí byla řečena, tak jen pár poznámek.

Spidere: ty vědomosti nemusí pramenit z alergií, ale třeba z toho, že ženské řeší hubnutí, nebo to má někdo vystudované (jako já), nebo to řeší kvůli dětem (jako já a jiné matky :-) )
Teď mě třeba napadá, co tak jako dávat dětem k jídlu, když ne ten rohlík, žejo. Je moc slaný, kalorický, ale dobře se to drží :-)

Ke GMO - problém s tím nakupováním osiva je ten, že výrobci mají nakázáno dělat ty rostliny tak, aby se dál nemnožily (=> nemohly se tudíž dostat do volné přírody), takže i když to jde těm výrobcům na ruku, až tak za to nemůžou.

Hetta, vloženo 19:28:29  26. 05. 2015

Já měla celiakii diagnostikovanou dva roky, takže vím, jaké je to bez pšenice, žita, ovsa a ječmene. Je to otázka zvyku, vychází to dost draho a nelze postupovat tak, že se snažím napodobit normání stravu bezlepkově, ale je třeba najít jiný systém. Teď si občas chleba dám, ale když to přeženu, tak potíže mám, ale spíš je to alergie než celiakie. Ale když jsem to sledovala, tak jsem se dočetla, že prý značná část populace má celiakii a ani o tom neví.

« ««   55   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php