22:33:28
27. 11. 2024

Místnost
Vaření a kuchyňské kratochvíle
CO a JAK vařit?
Apetit
Cukrář – recepty a rady
Vegetariánská kuchařka
Škola vaření
Manek bloguje – tip od Hetty

KDE nakupovat?
Koření; Jiný obchůdek s kořením; Habanero - pro ty, co mají rádi pálivé ; Různorodá semínka
Biosfera – obchod nejen s biopotravinami
Čaje, koření, asijské speciality, sladkosti, biopotraviny etc.
Fiala Praha - E-shop (nejen) pro cukráře

Další tipy na zajímavé a užitečné stránky jsou vřele vítány.
Fotografie jídla taktéž ;-)

Kuchařka návštěvníků Taverny se nachází ve vývěsním štítu.
Budete-li do místnosti vkládat recept, použijte prosím toto slovo, velmi to usnadní vyhledávání.


Místnost má od 23:14:46  02. 03. 2003 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Meridion. Činkapi. Klair.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   56   »» »

Spider, vloženo 18:56:29  26. 05. 2015

ja teda cumim jak umim...protozeo tom tolik vite... ja o tom skoro nic nevim, asi protozezadnou alergii nemam...takze vlastne jim vsechno ci upadne na talir a vlastne i na zem :) bez ohledu nato jaky obsah ceho to ma...
ale myslim ze mam relativne zdravou dietu...to by taky mohl byt faktor, proc zatim nemam problemy

Meridion, vloženo 18:17:50  26. 05. 2015

S tím žitem a pšenicí je to ještě složitější z historického hlediska. (Doufám, že mě paměť nezklame a napíšu to dobře.) Třeba ve středověku se pekl chléb téměř výhradně z pšenice. Rozdíly mezi bílým a tmavým chlebem byly dány opakovaným mletím a prosíváním. Dražší chléb byl z jemné bílé mouky (protože byl pracnější), tmavý chléb pro chudé obsahoval vyšší podíl otrub a osemení (a písek vydrolený z mlecích kamenů). Žito se u nás začalo víc pěstovat až od 16.-17. století (?), protože je méně náročné, a tak dobře rostlo i na vyčerpané půdě nevhodné již pro pěstování pšenice nebo ve výše položených polohách.
Podle současných znalostí by tmavý chléb měl být zdravější než bílý (ať již kvůli celozrnnosti nebo obsahu žita), nicméně pozor, některé chleby jsou kvůli tomuto povšechnému povědomí laické veřejnosti přibarvovány! (Naštěstí ne umělým barvivem, nýbrž "jen" sladem nebo karamelem, ale i tak se nedá spoléhat, že čím tmavší chléb, tím lepší. Je to úplně stejná situace jako u whisky.)

Ginny, vloženo 16:29:42  26. 05. 2015

Tukový rohlík se tak jmenuje kvůli složení těsta, ne kvůli efektu :-)

(Nicméně si moc dobře pamatuju, jak se před Vánoci hlídal v pekárně rozdíl mezi obyčejnou tukovou vánočkou a máslovou vánočkou. Vypadaly na chlup stejně, ale ty máslové voněly. A stály o polovičku víc. Proč asi:-)

Kroc, vloženo 16:29:03  26. 05. 2015

Však taky všechny diety vlastně radí vyřadit sladké a pečivo a je to :o)
(ale co s tou vůlí, když procházím kolem pekařství? :o) )

A ještě musím říct, že známý, který má autoimunitní poruchu (SLE) a nedávno vyřadil pečivo a sladké, tak má o dost lepší průběžné testy..

Cemendriel, vloženo 16:07:19  26. 05. 2015

Však se to taky jmenuje tukový rohlík... =)

A jinak samozřejmě, že je zdravé jíst všechno s mírou, na tomhle se shodneme a pak nemusíme už diskutovat o ničem mno...

Co se týče lepku, tak ten právě kromě toho, že je alergen, tak provokuje imunitu, aby se obrátila proti vlastním buňkám. Což kromě celiakie může souviset i s jinými autoimunitními nemocemi (ale studie jsou na to pořád nedostatečný, co vím, nechce se mi to hledat =)).

verlit, vloženo 15:25:01  26. 05. 2015

Sacharidy v bílém pečivu určitě mají vliv na obezitu - jak mi to bylo jako laikovi vysvětleno (prodávám, jak jsem koupila) - tělo má určitou kapacitu ke zpracování živin na svalovou hmotu.
Sacharidy, "rychlé" cukry, dodají do organismu dávku, která tuhle kapacitu přesahuje, tělo udělá, co může (štěpí jako vzteklé), ale co nestihne, to uloží do tukových zásob.

Takže se jednak tloustne, jednak se zadělává na cukrovku ve stáří, protože ty stále obrovské výkyvy v požadavku na štěpení cukrů organismus hodně zatěžují.

Aditu, vloženo 15:09:08  26. 05. 2015

Jo, a to je ono - pečivo nerovná se jen lepek! Ano, souhlasím, když někdo říká "hej, holka, omezme přísun pečiva, neni to úplně nejzdravější se cpát pečivem denně" (a celý den). Silně nesouhlasím s prohlášeními typu "lepek je strašné zlo, které způsobuje Parkinsona, demenci, a umírá se kvůli němu".

Beru, že část lidí má na lepek větší či menší intoleranci, podobně jako na laktózu. Ale jsem celkem proti tomu je vyřazovat z jídelníčku preventivně. Nechat, s mírou, dokud se neprokáže nutnost danou potravinu/y vyřadit, považuju za rozumný přístup.

K tomu pečivu bych měla jednu poznámku, resp. historku. Ještě někdy na střední jsem se bavila se svojí (tehdy dětskou) doktorkou a její sestřičkou, a ty si stěžovaly, že k nim chodí čím dál víc rodin, kde všechny děti jsou obézní. A že to je proto, že dostávají k jídlu v podstatě jenom rohlíky - snídaně, na svačinu do školy, a k večeři buď rohlíky nebo chleba - nutričně spíš slabý, ale přibírají po tom strašně (v kombinaci s menší měrou pohybu).
To celkem souzní s tím obsahem sacharidů, co zmiňovala Arenga, ne?

Arwi: kdyby došel cukr, můžeme se ještě podívat na sůl, která málo solí :)

Arwi, vloženo 13:57:27  26. 05. 2015

Btw, já když jsem přestala jíst pečivo, tak jsem naopak nafouklá byla, ale mohlo to mít taky souvislost s větším přísunem zeleniny.

Jo a kdyby došlo téma lepek, je tady ještě další populární téma (rafinovaný) cukr - já se v tom teda moc nevyznám, prakticky ho nejím z důvodů "nechci být tlustá" :oD, ale docela mě to zajímá, neviděli jste někdo dokument Cukr blog? Já ho právě nestihla http://sugarbluesfilm.com/cs/

Mivka, vloženo 13:50:33  26. 05. 2015

Tak, u lepku v zásadě jde o to, že je pro poměrně velká množství lidí nějak problematický - vcelku velká procenta mají nějakou úroveň intolerance (podobně tak kravské mlíko), ne jako na zásadní úrovni, ale stylem, že to prostě člověku tak jako trochu malinko poškozuje střeva a s věkem se to sbírá.

Druhý problém je, a to teda hlavně v západní/anglofonní kultuře, že se bílá mouka stala všudypřítomným hlavním zdrojem výživy - zaprvé tím, že spousta věcí je prostě 100% bílá pšeničná mouka, která má vysoký glykemický index a ne až tak skvělé nutriční hodnoty. A pak takhle spousta lidí jede s toustem k snídani, sandwichem k obědu, těstovinama/pizzou k večeři, každý den, celý týden - a to už začíná být okamžik, kdy je toho moc. A je to v zásadě to, že pro lidi, kterým se moc nechce řešit jídlo, je tohle nejjednodušší a nejlevnější varianta.

Nejde tam o to, že pšeničná mouka by jako byla škodlivá a bubu a že lepek je hrozný, ale v situaci, kdy tvoří hrozně velké proporce jídelníčku průměrného dospělého člověka v naší části světa, je už celkem relevantní, že je vlastně na nějaký bázi trochu škodlivej pro spoustu lidí.
Nutno říci, že v Čechách, kde většina lidí furt za jediný správný chleba považuje Šumavu, je propagovat žito trochu nošení sov do Athén, protože většina z nás ho docela běžně přijímá, ale jako jo, je výživově lepší než bílá pšeničná mouka - má lepší glykemický index, obsahuje zajímavější věci a míň lepku taky nezaškodí. Podobně to je třeba v porovnání kraví/kozí mléčné věci.

Já jako žila čtyři roky s bezlepkářem, takže velmi oceňuju lepkové pečivo a tak, a nesmírně ráda si věci z pšeničné mouky dám. Na druhou stranu mám celkem dobrou zkušenost, že lepek nějak zásadně nenahraditelný taky není - zvykli jsme si se přizpůsobovat ve vaření jeho vlastnostem a je nejdostupnější a nejlevnější, ale samo o sobě je vaření a pečení s lepkem a bez vcelku 1:1 - některé věci jsou jednodušší, některé těžší. (samozřejmě jakmile člověk přejde k otázce průmyslové produkce, kupování si věcí, ceny surovin, dostupnosti surovin a tak, tak už lepek vyhrává na plné čáře ;))

Obecně současné haló "lepek vás zabíjí a budete z něj blbí" je prostě haló a extrémní reakce vyvolaná extrémní konzumací (a v Čechách je to imho mnohem míň nabíledni, protože jsme hodně ovlivnění kulturami na východ od nás, kde je bílá mouka v užití míň a míň... já si v životě nedovedla představit, jak často lze konzumovat lepek, než jsem potkala Criana). Na druhou stranu mi jako osobně v mnoha věcech prospělo jíst míň pečiva a lepku celkově, mj. i tím, že mi to hodně rozšířilo přehled o "náhradních" surovinách, z nichž některé mi chutnají víc :)

Arenga, vloženo 13:11:04  26. 05. 2015

Aditu: určitě je pro dospělého jinak zdravého člověka blbost preventivně se vyhýbat alergenům
na druhou stranu, tělo si samo řekne, co jo a co ne - třeba mně přestal mák chutnat hodně dlouho předtím, než se mi na něj projevila alergie (chu´t přešla někdy v pubertě a s věkem se to stupňovalo, alergie propukla po druhém porodu ve 33 letech)

Kroc, vloženo 13:07:34  26. 05. 2015

Arenga: je to taky klidně možné, každopádně ve výsledku je to pro dobro věci :-)

Aditu, vloženo 12:55:50  26. 05. 2015

Pečivo jsem velmi omezila, když Kompas najel na paleo dietu, ale stejně si teď už občas nějaké dám. Nepozorovala jsem žádné změny při vysazení pečiva/mouky, ani poté, co jsem ho zase začala jíst. Takže v tomhle směru "u mně dobrý".

Alergenů je v našem okolí takové množství, že to za mě nemá cenu řešit, dokud se alergie na danou věc neprojeví. To můžu taky preventivně přestat jíst buráky, med, oříšky, jahody, jablka, pomeranče a stát se breathariánem.

Dokud se u někoho ta alergie neprojeví, nevidím důvod, proč něco z jídelníčku vyřazovat. "Nestát se otrokem vlastního talíře" je hezké a trefné.

Ginny, vloženo 12:44:52  26. 05. 2015

Klair: jo, to je cena za výhody GMO. Musíš si koupit osivo odolné vůči postřiku na plevely a musíš si ho kupovat pořád znovu, protože vývoj jde dál a navíc je většina osiva hybridní, takže by ti stejně nevyrostlo to, co chceš. Dobře to má Monsanto a spol. vymyšlené. Co je horší, tyhle věci zavádí i třeba v Africe. Takže ona slavná záchrana hladovějících díky GMO rostlinám platí jen dokud si nechají diktovat ceny od Velkého Bratra. Soběstačnost je z jejich pohledu prakticky trestná. Ale o tom se už nemluví.

Klair, vloženo 12:34:49  26. 05. 2015

Genetické modifikace, aby bylo těsto pružnější :D

A jinak třeba v USA mají výrobci zakázáno schovávat si úrodu na další setbu a musí jí kupovaž z nějakého centrálního nečeho....

Arenga, vloženo 12:28:56  26. 05. 2015

co se jinak týče toho lepku jako alergenu, je třeba zajímavé, že když byla malá Radmi, docela striktně se říkalo, že lepek by dítě do roku věku vůbec nemělo poznat, právě kvůli snížení rizika alergie - o šest let později je již všechno jinak a u našeho druhého dítěte jsem byla poučena, že by mělo ochutnat lepek ideálně mezi 5-8 měsícem, protože tehdy je tam tak zvané alergické okno a pokud je navíc dítě v této době ještě kojené, velmi výrazně se tím snižuje riziko alergie

Arenga, vloženo 12:26:27  26. 05. 2015

Kroc: poslyš a nesouvisí to spíš s obsahem sacharidů než konkrétně s lepkem? Protože cca 50% hmotnosti pečiva jsou právě sacharidy, u bílého pečiva to klidně může být i 70% - takže na vině nemusí být jenom lepek, ale prostě to, že jsi svému tělu dodávala méně sacharidů, hlavně v takové té jednoduššeji stravitelné formě (i když má třeba tmavý chleba a bílý rohlík sacharidů stejně, rohlík má vyšší glykemický index, tedy že sacharidy z něj se rychleji mění na glukózu a přecházejí do krve)
a taky samozřejmě záleží,co na to pečivo, že jo

a co se jinak všech těchhle teorií týče, myslím, že člověk by měl jíst vyváženě a hlavně se nestat otrokem svého talíře

Cemendriel, vloženo 12:26:25  26. 05. 2015

Lepek je dost brutální alergen a provokatér imunitního systému, to je minimálně věc, která se mu nedá upřít. I když je něčí imunitní systém náchylnější a něčí méně, obecně je dobré ho příliš neprovokovat. =)

Kroc, vloženo 12:13:45  26. 05. 2015

Spider: jasně, chtěla bych se k tomu postupně zase vrátit....ale měla jsem hrozně velkou chuť na muffin a zapečený toasty se sýrem :D

Ale obecně teď toho pečiva jíme o dost míň a je to lepší :-)

Spider, vloženo 11:33:29  26. 05. 2015

Kroc: tak proc zase zacit?

tomu teda taky nerozumim...ale ja peciva tady v anglii moc nesnim... uz jen proto ze se to neda zrat...jako co s tim lepkem je a co to vlastne je

ja jim hlavne hodne ovoce a zeleniny ...ale den bez masa? to bych asi umrel - nejradsi nejake ptaci...

Kroc, vloženo 11:29:41  26. 05. 2015

"Asi 30 % západní populace má vyšší citlivost na lepek. S ohledem na naši nervovou soustavu ale do určité míry škodí všem. U každého člověka se to projeví jinak, podle jeho zděděných sklonů k určitým nemocem – obezita, srdeční onemocnění, autoimunitní choroby."
Zdroj: http://www.annajermarova.cz/tag/psenice/

Za sebe můžu říct, že sme doma skoro měsíc nejedli pečivo a měla jsem víc energie, líp se mi vstávalo, nafouklé břicho zmizelo a i takové ty pocity "nedožranosti" byly fuč...

« ««   56   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php