|
Orki:
Doutnáky - tuhle hádanku znám ještě z dob, kdy jsem dělal dětské tábory, takže nebudu ostatním kazit radost z nalezení vlastního řešení.
Betka:
Troška geometrie: pokud
- rohy čtverce označím A, B, C a D,
- na straně čtverce AC vyznačím bod A2 na dvou pětinách a bod A4 na čtyřech pětinách vzdálenosti od A k C
- na straně čtverce BD vyznačím bod B2 na dvou pětinách a bod B4 na čtyřech pětinách vzdálenosti od B k D
pak mohu spojit body A4 a B přímkou p1 a body B4 a A přímkou p2. Přímky p1 a p2 se protínají v bodě E, který leží též na přímce p3 procházející body A2 a B2. To, že všechny tři přímky procházejí bodem E lze prokázat na základě shodnosti rovnoraměnných trojůhelníků AEA2 a BEB2 resp. shodnosti pravoúhlých trojúhelníků ABA2 a BAB2. Shodnosti vyplývají z toho, že jde vždy o symetrickou (rep. zrcadlovou) dvojici trojúhelníků vložených do čtverce.
Zbývá dokázat, že všechny tři uvedené přímky rozdělují čtverec v poměru 2:3, tedy 0,4 ku 0,6 plochy čtverce. U přímek p1 a p2 to dokážu výpočtem plochy trojúhelníka ABA2 reps. BAB2 (4/5 * 5/5 / 2 = 10/2 = 40/100 = 0,4 plochy čtverce). U přímky p3 tvoří část čtverce nad přímkou obdélník o stranách 2/5 a 5/5 strany čtverce, plocha je tedy 2/5 * 5/2 = 10/25 = 0,4 plochy čtverce. Tím je důkaz dokonán.
Hra s rovnicí:
Tato úloha nemá IMHO jednoznačné řešení. Pokusím se toto tvrzení dokázat takto:
mějme v zadáné rovnici x^4+a*x^3+b*x^2+c*x+d=0
- x=0; potom vyhrává první na tahu, neboť mu stačí v prvním tahu zadat d= jakékoliv nenulové reálné číslo a druhý na tahu s tím nebude moci nic dělt, protože při zadání jakýchkoliv hodnot a,b resp. c budou první čtyři členy rovnice vždy nulové. Výsledkem bude vždy nerovnost, úloha nebude mít řešení.
- x=1; potom vyhrává druhý na tahu, neboť v posledním (čtvrtém) tahu zadá jako poslední koeficient takové realné číslo, které po vynásobení jedničkou (x^4=1, x^3=1, x^2=1, x=1) vynuluje levou stranu rovnice. Výsledkem bude vždy rovnost 0=0, úloha bude mít řešení.
Prokázal jsem tedy, že existuje alespoň jeden případ, ve kterém úloha nemá a alespoň jeden případ, ve kterém úloha má řešení. Na otázku v úloze tedy nelze jednoznačně odpovědět.
Dovolím si také dát jednu hádanku:
Máte aneroid, což je přístroj k měření atmosférického tlaku (tlaku vzduchu) v podobě krabičky o velikosti přibližně 15 * 10 * 5 cm. Najdětě aspoň 4 způsoby, jakými lze reálně zjistit pomocí tohoto přístroje výšku mrakodrapu. |