|
cemi: teď nevím, co přesně myslíš těmi patnácti eury. ;) Pokud ti jde o vstupné do vatikánských museí, tak ano ;) při online objednávce ovšem platíš čtyři eura reservační poplatek - na druhé straně s ohledem na pověstné fronty to možná není marná investice ;) Jinak guided tour vatikánskýni zahradami vyjde na jednatřicet, včetně tedy vstupného do muzea po té procházce.
Ještě bych doplnil, že bych ti asi spíš nedoporučil ten Roma Pass - vyjde na 25E, třídenní jízdenka na římskou dopravu jedenáct. Na druhé straně se s RP dostaneš na Forum/Palatin/Koloseum, což by tak akorát vyšlo a při návtěvě Museii Kapitolini bys se to už i vyplatilo ;).
Ještě pár tipů na možná méně známé zajímavůstky, které se dají hledat při procházení notorických tras. Například "mluvící sochy".
Samy o sobě nejsou nic extra a nemluví, ale je to součást římského městského folkloru. Je jich tuším asi pět a po staletí figurovaly v římským pouličních pamfletech. Říkává se jim pasquinady podle té hlavní sochy Pasquina.
Ta stojí u zdi jednoho domu na náměstíčku téhož jména kousíček od veleslavného Piazza Navona. A jeho podstavec a zdi kolem jsou pořád potapetované moderními pasquinadami
Další je Babuino, ten zas polehává v ulici tak po něm pojmenované -paralelní s Corsem (ta levá, když se díváme z Piazza Popolo)
Fontana del Facchino je taková nenápadná plastika chlapíka se soudkem vlastně přímo na Corsu
Marforio je v Kapitolském muzeu, ale můžeme za něj brát jednu z těch soch přímo na kapitolské náměstí.
Madama Lucrezia je mohutná busta ženské postava na Piazza San Marco, což je prakticky kus Piazza Venezia pod tou blbou hromadou mramoru co se jí říká Altar della Patria v sousedství kapitolu.
Mezi Kapitolem a již zmíněnou hromadou zvanou též psaní stroj, krabice na klobouky či svatební dort je starobylá basilika S Maria in Aracoeli. My pohodlní tam chodíme po cordonatě na kapitolské náměstí, sportovci a poutníci si to můžou střihnout po původním schodišti k basilice (fakt schody jak do nebe ;)). Ale mluvím tu o tom, že tak vejpůl cesty po cordonatě stojí taková nenápadná socha na pamět Cola di Rienzy, hodně zvláštního pána, ktetý jednu dobu vládl Římu, nějaký čas strávil v Čechách, až ho nakonec tam někde co ta socha stojí rotrhala římská lůza, která ho druhdy dostávala k moci ;)
Když už jsme na Kapitolu, tak připomenu Mamertimské vězení,dnes takový malý dvojpatrový kostelík - podle tradice tam věznili sv. Petra a Pavla, jinak to byl kriminál, kde sešlo ze světa dosti významných vězňu přivedených do Říma v triumfech, které končily na Foru.
O Pantheonu mluvit nebudu, ten je v povinné základní sestavě ;), jenom připomenu, že hnedle vedle je S Maria Sopra Minerva, která ač to zvenku nevypadá je jednou z mála ukázek římsko gotiky a to ukázkou velmi velmi pěknou. Další důvody proč tam strčit nos: Michelangelův Vykupitel u presbytáře a hrob malíře fra Angelica v podlaze boční lodi.
Co bych hodně doporučil je basilika S Clemente sama o sobě je hodně pěkná, nicméně pod ní je vykopaná starší basilika z tuším pátého století (v ní byl pohřben sv. Cyril). Ona totiž po jednom z plenění Říma přišla k ouhoně, tak ji prostě zasypali a nový kostel postavili nad ní - v devatenáctém století se pak irší domnikáni pustili do vykopávak a kope se tam dodnes. Pod spodní basilikou je ještě vykopaný kus ulice z přelomu letopčtů. Tam je jednak dům, z něhož vyrostal ta první basilika a kousek vedle zbytky mithreanea - svatyně kultu Mithry, který byl v Římě dost rozšířen.
Za procházku by jistě stálo i Trastavere, Zátibeří. Dalo by se to vzít při jednom delším špacírem pěšky z Vatikánu přes Janiculum do Trastevere. Vždcyky to byla rázovitá lidová čtvrť "těch pravých Římanů křtěných Tiberou" řeklo by se u nás. Dneska je kapku turistická, ale pořád malebná. na hlavním náměstí stojí moc moc pěkná a starodávná S Maria in Trastevere. Bývá otevředná dlouho do večera, kdy ostatně Trastevere docela žije.
Další starodáváná basilka (byť se zvenku nezdá ;) ) je S Cecilia in Trastevere - i pod ní jsou zajímavé vykopávky. Skoro povinnost z ní dělá Madernovo Umučení sv. Cecilie, známá a působivá socha ležící postavy, prý tak jak ji našli v katakombách.
Už s těmi kostely končím - i když krásných basilik z první poloviny prvního křestanského tisíciletí je po Římě rozeseto ještě dost.
Při pobíhání a popojíždění po centru se člověk skoro jistě dostane na náměstí Torre di Argentina. Uprostřed jsou jakési vykopávky nějakého posvátného okrsku či co. Místo je to známé ale taky jako takový hlavní římský útulek toulavých koček.
Z míst v druhém sledu zájmu bych ještě doporučil opatství Tre Fontane - dle tradice místo stětí sv. Pavla - čili logicky ne zrovna daleko od basiliky sv. Pavla za hradbami. Tamní trapisti prodávají mj. docela dobrou čokoládu ;)
Už zas píšu hroznou tapetu, tak jen zase odkážu na své povídání - třeba o nejslavnější římské klíčové dírce (u vrat ústředtí maltézského řádu) - což je dobrá záminka proč se od S Maria in Cosmedin (jo to je tn kostel, co má v portiku ten dekl od studny, co do něj každej druhej turista strká ruku a připadá si jak Audrey Hepburn ;))vyšplhat na Aventin. Cestou je ještě pár pěkných basilik, ale poukážu spíš na další prodejničku klášterních produktů v té co je přes náměstí od těch vrat, co se nejčastěji poznají podle toho, že se tam stojí fronta na pohled klíčovou dírkou ;).
Z míst s příjemnou atmosférou bych ještě doporučil zajít a posedět na Campo Fiori, takové skoro domácké římské náměstí v tom, že má běžnější atmosféru italskách náměstí, než jsou ty velké parádní salony typu Piazza Navona nebo Piazza Popolo. |