07:29:26
28. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   119   »» »

Klair, vloženo 22:41:55  09. 05. 2010

To je úžasný... Já vás úplně slyším! Fakt že jo. Dovedu si představit tu intonaci :D

Qeril, vloženo 22:35:08  09. 05. 2010

Odpovím ti místo verlit: Ne snad úplně doslova, ale v podstatě udělala :-))

A ano Verlit, Qerilka tě zabije! :-)

Lory, vloženo 22:31:31  09. 05. 2010

Ty jo... Ty fotky jsou všechny nádherné! Závidím! Ale i přeji :)

Činkapi, vloženo 22:22:39  09. 05. 2010

No jóó, dobytčí vrátka :-) S těma jsme si taky užily...

Verlit: Něco takového že jsem udělala?? Není možná! :-)))

Marcus m, vloženo 21:58:38  09. 05. 2010

Smím-li vetřu se na kratičkou chvíli s jednou reminiscencí.

Sám jsem si vlastně dopřál trochu venkova v Anglii jen jednou a, nepočítám-li zahrady a parky, jen jednou jsem nahlédl na cesty mezi pastviny a přes branky vůči nimž se občas neorientovaný kontinentální přivandrovalec cítí podobně bezbranný jako ono dobytče, kvůli kterým jsou původně postaveny.

Šel jsem tehdy je kousek cesty, tuším je to slabá hodinka z Glastonbury na kopec nad městečkem. Moudře a prozíravě jsem zvolil delší a klikatější cestu, protože tou kratší a prudší po asfaltce jsem pak šel dolů. Čistě jen proto, že můj neselhávající deozrientační nesmysl mi nedovolil vrátit se zase po lukách a lesních cestách.
v
Jak jsem říkal, šel jsem na Tor a vzpomněl jsem si na to teď ze dvou důvodů. Jednak asi pro tu artušovskou souvislost a jednak si živě pamatuju, na to, jak se mi taky vybavilo: Where is horse, where is rider…..

Možná si to pamatuju tak živě proto, že je to spojené s jednou z fotek, které ze svých cest nemám. Bylo to někde tady. O kousek dál je jedna z mnoha pastvin, kde polehávalo několik kravek a taky se tam pásl, tuším tmavý, kůň. Jen co jsem ho v té krajině, které všechna spotřební mytologie a veškeré alternativní pozlátka nemohou ubrat na jakémsi vnitřním kouzlu, na louce pod vzdáleným kopcem s kamennou věží uviděl – hned jsem přímo slyšel: Where is horse and where is rider…. Než jsem ale stačil zvednout fotoaparát, kůň zvedl hlavu a odešel. Je vlastně jedno jestli za chutnější trávou kousek z dohledu, nebo do jiného příběhu.

Na fotce mi tak zbyla jen kravka, ale ten příběh si pamatuju docela živě. A rád přisvědčím, že už i jen pár hodin člověku postačí, aby mu kouzlo anglické krajiny zůstalo v mysli na hodně dlouho.

verlit, vloženo 21:38:57  09. 05. 2010

A na závěr jedna osobní poznámka. Přátelé, pokud se vydáváte na cesty do cizích krajin, vždy si s sebou přibalte aspoň jednu Činkapi.

Pokud se totiž dostanete do situace, kdy stojíte před zabouchnout chaloupkou a právě jste si uvědomili, že je o vteřinu pozdě a klíče jsou vevnitř, je VELMI povzbudivé, když s sebou máte někoho, kdo v té situaci poskočí a zajásá: "DOBRODRUŽSTVÍ!!"

Díky, Činkapi! :-))))

verlit, vloženo 21:36:21  09. 05. 2010

A ještě jedny krásné přírodní vodní varhany:




verlit, vloženo 21:34:53  09. 05. 2010

Qerilka mě zabije, ale co dá dělat, člověk musí někdy riskovat.

"Pche, bouřlivý Atlantiku! Na Qerilku z Taverny nemáš!!"

verlit, vloženo 21:33:44  09. 05. 2010

A jako obvykle pár fotek z verlitího šuplíku:

Anglická mlha je prostě Mlha



A nedá se upřít, že příboj na útesech, které se do ní noří, má mnoho do sebe



Až je někdy lepší se na děj dívat pěkně zpoza vrátek



Zvlášť když se přímo za nimi nachází to pověstné schodiště. Kam se hrabu Machu Pichcu, přátelé :-)



Ovšem Tři sudičky na cestách to nemůže rozházet

verlit, vloženo 21:27:32  09. 05. 2010

Doufám, že jste se povšimli stěžejního setkání s Županem! Ano, jsem přesvědčená, že to byl on. Démonický Freddie. Nakonec Princetown je za rohem :-)))

Činkapi, vloženo 20:56:52  09. 05. 2010

Den šestý: V mlhách (a deštích) historie

Den začíná víc než dobře. Protože máme před sebou delší cestu, vstáváme dřív než obvykle. Daří se nám nasnídat se a vykopat docela rychle (tedy Q. a mně, Verlit je rychlá vždycky), takže stojíme před chaloupkou s batůžky na zádech už ve čtvrt na devět. Poslední jde jako obvykle Verlit s klíči v ruce. Zabouchne dveře a vzápětí zesiná. Otřeseně hledí na klíče ve své ruce – jsou to klíčky od auta, zatímco klíče od chaloupky zůstaly vězet v zámku. Zevnitř.
Začíná bojovka. Nejdřív zkusmo obcházíme dům, žádné okno ale samozřejmě nezůstalo otevřené (na to jsme moc zodpovědné). Jedinou naší nadějí je vypátrat správcovou. Její telefonní číslo zůstalo zavřené v chaloupce, doufáme ale, že bydlí někde v okolí a že ji někdo bude znát. Popocházíme tedy k nejbližšímu sousednímu domku a snažíme se upoutat zájem obyvatel. Dlouho se nic neděje, pak se z jakési hospodářské budovy noří postarší týpek, oblečený (pouze) v umolousaném župánku. Župánek nemá pásek, zato mu z kapsy vykukuje role toaletního papíru. Muž si nás nevšímá, přejde dvorek a opět mizí. Po chvíli vylézá z jiných dveří o něco mladší a zachovalejší usedlík, pro změnu bosý a táže se, jak že nám může pomoci. Verlit mu líčí situaci a prosí, jestli náhodou nemá číslo na Diane Millet. Bosý muž pokývá hlavou a se slovy, že se zeptá Johna, mizí v útrobách domečku. Minuty míjejí a nic se neděje. Mezitím se znovu objevuje Župan. Přidržujíc si svůj jediný kus oblečení, vede nás k silnici a ukazuje na střechu blízkého hotelu, kde prý Diane Millet pracuje. Následuje velmi podrobný popis jejího auta. Konečně vylézá z domku toužebně očekávaný John, kupodivu kompletně oblečený a obutý. Sděluje nám, že nejsme první – předchozí nájemci prý ale nechali otevřené okno, takže se dovnitř dostali s pomocí žebříku. Číslo na paní Millet také nemá, ale zve nás na čaj. S mnoha díky opouštíme tuto zvláštní trojku a vydáváme se k hotelu. Najít Diane a domluvit se s ní je dílem několika minut. Rozjařené z úspěšné mise (a přiznejme si to, i ze seznámení se sousedy) sedáme do autíčka – v okamžiku, kdy vyrážíme směrem na hrad Tintagel, začíná pršet. V tuhle chvíli ještě bláhově doufáme, že jde o chvilkovou přeháňku.

Ovšem v Tintagelu, tam to žije! To je konečně turistické hnízdo, jaké jsme tady v Anglii ještě nezažily. Jeden obchůdek vedle druhého, a všude samý Artuš, Kelti a magie nebo aspoň ezoterika. Je libo plastový Excalibur, středověkou minci, stříbrný pentagram na krk nebo tričko se Zeleným mužem? Pro tuhle chvíli ale odoláváme všem svodům. Stále drobně, ale vytrvale prší, takže odhodlaně zapínáme nepromokavé bundy až ke krku, nasazujeme kapuce a vyrážíme – ne zatím přímo na hrad, ale ke kostelu na útesech. Skoro tisíc let starý kostel se noří z mlhy. Dojímá mě kompletní seznam jmen vikářů, kteří si tady předávali službu, datující se od roku 1259 až do současnosti. Nějakých čtyřicet jmen a za každým z nich se skrývá příběh...



Obcházíme kostel a někde hluboko pod námi slyšíme burácet moře. Jindy je tu určitě úchvatný výhled na útesy, teď je ale jen tušíme v husté mlze.



Po chvíli přicházíme k hradní bráně. Mlha trochu ustoupila, takže se nám otvírají fantastické výhledy na ty nejromantičtější zříceniny, jaké si umíte představit. Hrad Tintagel samozřejmě pochází z pozdější doby; některé nálezy na místě, kde stojí, ale poskytují důvody k domněnkám, že právě tady mohlo být sídlo bájného Uthera Pendragorna a tedy i rodiště krále Artuše, po zdejším Arthura. Ať to ovšem bylo jakkoliv, je to místo nanejvýš středověké, tajemné a působivé. Hrad má dvě části - ta první se rozkládá na pevnině, ta druhá na ostrohu vypínajícím se vysoko nad mořem. Obě části jsou spojené jen úzkou šíjí, kterou jest poutníkovi překonat po strmých, úzkých kamenných schodech, spadajících prudce dolů a po dosažení nejnižšího bodu skoro na úrovni moře zase - uff - šplhajících vysoko nahoru.



Při pohledu shora tak trošku berou dech, zvlášť když se schodiště leskne deštěm a kolem se válí mlha. Takže se poutník poněkud křečovitě drží zábradlí a postupuje, šeptajíc improvizované modlitby, pomaloučku schod po schodu dolů.



Kde je teď jezdec a kůň? Kde roh, který pěje?
Kde je teď přilba a pancíř a vlas, který věje?
Kde je teď ruka a harfa a oheň, jenž hřeje?
Kde je to jaro, ta sklizeň, ta pšenice kde je?
Jako déšť po horách přešly a jako větérek v louce;
na západ odešly naše dny přes stinné kopce.
Kdo lapí kouř, když se umřelé dřevo pálí,
kdo spatří vracet se roky, jež do Moře napadaly?

Záhy zjišťujeme, že být na hradě poměrně časně a navíc za extrémně špatného počasí má jednu velkou výhodu: jsme tu skoro samy. Divokou krásu těchto míst nám nekazí žádné školní výpravy ani fotící turisté (fotíme si tu samy :-) Déšť po chvíli přestáváme vnímat, oblečení nás dobře chrání, a navíc – obklopen šedavými mračny a cáry mlhy má hrad mnohem drsnější, autentičtější atmosféru.



Jen otrlý racek na nás vyzývavě upírá korálkové oko: Koukejte, jaký jsem chudáček hladový! Něco do zobáku by nebylo, he?? K našemu překvapení Verlit vytahuje ztvrdlý toast od včerejška, takže ani tentokrát není opeřený somrák turisty zklamán.



Jedním z největších zážitků tohoto úžasného dne je sestup dolů k moři, do zátočinky pod hradem. Ocelový rozbouřený Atlantik se nám vrhá vstříc (některé z nás se s ním seznámily důvěrněji, než měly původně v úmyslu; koneckonců, mokré už jsme, tak je to celkem jedno). Prozkoumáváme v útesech vymleté jeskyně (jedna z nich je údajně Merlinova), korýše přilepené na balvanech pod čárou přílivu a sbíráme kamínky. Přesněji řečeno, snažíme se Qeril přesvědčit, že několikatunový kus břidlice, do kterého se zamilovala, jí opravdu na letišti neprojde... Díky bystrooké Verlit a jejímu dalekohledu jsme viděly dokonce i tuleně, dovádějícího ve vlnách!



Okolo třetí hodiny odpoledne neochotně opouštíme mýtický svět i odpočívajícího obra



a vracíme se zpátky do vesnice. V útulné hospůdce si dáváme vydatné místní jídlo (pečené žebírko, šťouchané brambory s jablečným čímsi a hromadou hrášku), sušíme se, vyndaváme z batůžků navlhlé věci a odpočíváme. Následuje prohlídka místních obchůdků – po delším pátrání s Qeril odoláváme Artušovým přilbám a moduritovým elfům a obě si kupujeme „kabátek“ na čajovou konvici. Velmi anglické a velmi praktické!
Happy and: Přijíždíme k domečku a ve žlutém květináči v zahradním altánu čekají – naše klíče! Paní Diane nezklamala, sláva jí.

Činkapi, vloženo 20:43:11  09. 05. 2010

Díky Verlit za zástup! :-)
Jen se koukněte, jak jí to sedlo...

Kroc, vloženo 00:29:32  09. 05. 2010

...to je tak krásná reportáž...

verlit, vloženo 20:52:17  07. 05. 2010

Ještě jsem zapomněla zmínit pamětní desku v kostelíčku v Moretonatd.
Stál na ní výčet životní cesty a úspěchů jednoho místního rodáka.

Bojoval v burské válce, byl zraněn, ale vyléčil se, aby odjel do Indie. Bojoval při povstání sípahijů (nebo jak se to píše) a byl opět zraněn. Vyléčil se, byl povýšen a zúčastnil se další bitvy v Indii, při které byl těžce zraněn. Dostal vyznamenání a léčil se, ale po pěti letech na následky toho zranění zemřel.
Smutné, ale ne zvlášť vyjímečné, vojenská kariéra se cenila a i muži z odlehlých vesniček to mohli dotáhnout až do Indie.
Co zamrazilo byla poslední věta na desce: Když zemřel, bylo mu 23 let.

verlit, vloženo 20:34:32  07. 05. 2010

Činkapi vyrazila na víkend na Moravu (držme jí palce, ať je nespláchne deštivec), takže dnešní anglická štafeta je na mě.
Mám to ovšem zjednodušené tím, že text mám od ní hotový, jenom mi budou chybět její geniální obrázky, které se pokusím částečně doplnit vlastními :-))

Takže:

Den pátý: Jídlo, pletení, jídlo

Středa je, jak známo, kritický den - proto je dnes na programu flákání jakožto nejbezpečnější známá činnost. Po vyspinkání dorůžova snídáme v patiu s kamenným mužem, který na nás moudře dohlíží.



Toasty, pomerančová zavařenina, anglické bochánky s máslem, znáte to. Je teplo, takže tam po snídani zůstáváme i nadále – Verlit a Qeril pletou, já se pokouším dohnat skluz v cestovním deníku. Pijeme čaj, okolo se činí zpěvné ptactvo, prostě nuda a šeď.



Před polednem se beze spěchu přesouváme do kuchyně a vyrábíme k obědu špagety s rajčatovou omáčkou.



Po lehké siestě nasedáme do autíčka a vyrážíme do Chagfordu. V době naší první návštěvy měli všude zavřeno, takže chceme prozkoumat obchůdky – především malou prodejní galerii místních umělců, jejichž dílka nám visí v chaloupce (třeba ovce nad mojí postelí, které hlásají: „Sheep make you sleep“).
Kupodivu, galerie hýří mnohými živočišnými druhy, ovcí je tu ale pomálu a nic, co by nás vyloženě chytlo za srdce.
Ve vedlejším krámku se starožitnostmi se sice Q. strašně líbí porcelánové knoflíky ke skříním, zaboha ale nemůže vymyslet, na jaký kus nábytku by se jim doma hodily. V příjemném pekařství Qeril (v rámci tréninku) sama anglicky nakupuje nějaké místní cakes k svačince. Odpolední čaj vůbec shledáváme zvykem, který by bylo záhodno přenést do Čech a do našeho běžného života...
Z Chagfordu pokračujeme do městečka s poněkud krkolomným jménem Moretonhampstead (teď už ho dávám hned napoprvé, chtělo to ale několik dní tréninku). (pozn.verlit - v Anglii je zvykem psát název města přímo na silnici do odbočovacích pruhů. Je-li dlouhý, vhodně ho zkrátí, např. toto městečko se skrývalo pod prostým M-sted).

Je to hnízdečko celkem milé, i když poněkud méně rušné, než se jevilo při předchozím projíždění - máme ho prozkoumané za chvíli. Mají tu šikovného uměleckého kováře, jedno z jeho děl roztahuje křídla a brousí si spáry přímo na budově městské správy.



Asi nejhezčím zážitkem je návštěva místního kostela. Je to tu (jako ostatně ve všech zdejších kostelech) jako v obýváku nebo spíš v klubovně. V rohu stojí evidentně hojně používaný klavír, okolo štosy skládacích křesílek. Nástěnka, ručně vyšívané polštářky, na stěně tikají pendlovky. „Nevadí, když přijdete na bohoslužbu pozdě,“ hlásá vlídně nápis. „Rádi vás uvidíme, ať je to kdykoliv.“



Sem se nechodí z povinnosti, ze strachu ani kvůli prožívání náboženského vytržení, tohle je přátelské, domácké společenství sousedů. Tento způsob víry jeví se mi docela příjemným...
Aby nedošlo k omylu, v „modlitebním plánu“ se dočteme, komu je aktuálně Boží přímluvy nejvíc zapotřebí:
„Modlíme se za Audrey, která jde na operaci.“
„Modlíme se za Penny, které se zhoršily potíže s ramenem.“
Za vyslyšení modliteb je samozřejmě slušné poděkovat:
„Děkujeme za to, že se John bezpečně vrátil zpět domů.“ A protože není malých starostí, tak se sluší poděkovat i za to, že „Naomina zavazadla dorazila v pořádku a včas.“

Po návštěvě kostela jsme s Moretonhampsteadem hotové a vracíme se domů na čaj.



Ten téměř plynule přechází ve večeři (v Kraji má vzduch sílu, člověk musí pořád doplňovat energii! :-).
Jsme dnes odpočatější než jindy, takže se vrháme na Dixit. Jde nám to dobře, až moc dobře. Shledáváme, že pro lidi, kteří se znají tak dobře a vnímají věci natolik podobně jako my, tahle hra skoro ztrácí smysl – správné karty volíme téměř pokaždé a bez většího zaváhání. Tak pro dnešek dobrou noc!

verlit, vloženo 19:55:19  07. 05. 2010

JDP: Znamenám si a připomenu ti to, jakmile budeš přebírat nějakou tu prestižní světovou cenu :-)))

Orki, vloženo 19:48:10  07. 05. 2010

to je velmi odvážná (a naivní) interpretace toho, co jsem napsal..

Ngrr-sug-Gadr, vloženo 19:18:03  07. 05. 2010

Já sem v klídku, Orki mi slíbil že mě tam vezme...just jo... :D

J.D.P., vloženo 19:03:10  07. 05. 2010

VERLIT: "Až budeme jednou chtít udělat taverní sraz v Anglii, tak jsem právě narazila na chaloupku (no..chaloupku, spíš velký kamenný dům) pro 23 osob přímo v srdci Lake Districtu ;-)))" a zrovna dneska sme se domlouvali s Apon, ze az budu slavnej a bohatej fotograf, ty zaridis taverni sraz v Anglii a ja vytahnu platebni kartu :o))

verlit, vloženo 08:40:08  07. 05. 2010

Ještě jedna vynechaná fotka z "včerejší" procházky po blatech:

"Jednu nepravdivou výpověď Barrymore učinil. Řekl, že na zemi kolem mrtvoly nebyly žádné stopy. Pravda, nevšiml si jich. Já je ale viděl - maličko opodál, čerstvé a zřetelné."
"Otisky nohou?"
"Otisky nohou."
"Muže či ženy?"
Doktor Mortimer na nás chvíli podivně hleděl a jeho hlas se ztišil málem v šepot, když odpověděl:
"Pane Holmesi, byly to otisky nohou obrovského psa!"


« ««   119   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php