15:21:17
26. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   137   »» »

Narwen, vloženo 20:05:40  28. 04. 2009

A v Budapešti jste někdo byl? :))

Marcus m, vloženo 23:14:58  19. 04. 2009

Sil: vítej zpět a těšíme se až budeš po diplomce relaxovat a vzpomínat tady na Normandii ;)

Silmarien, vloženo 22:13:20  19. 04. 2009

Vrátila som sa z Francúzska. Som spokojná, strašne unavená a plná dojmov. Fotky a pokec budú, ale najskôr musím dopísať diplomku:))

toomz, vloženo 21:18:35  17. 04. 2009

Já mám osobí zkušenost s Itálií, jeli jsme autem, místy stanovali, místy bydleli "napevno". Kombinovali jsme památky i móře a bylo to výborný :) Chce to jen dobrou mapu s dobře zanesenými kempy. Asi obdobné to bude v Chorvatsku. Vybíral bych lokace, kde není tolik turistů (čili jižněji), protože mám zkušenost, že čím méně turisticky frekventovaný kemp, tím větší paráda :)

Asi nejhezčí kemp jsme jednou objevili v Toskánsku, malý, komorní, s úžasnym bazénem co voněl po melounech. Nevim, jak to dělali, ale fakt to byly melouny :)

Quadrix, vloženo 12:06:17  17. 04. 2009

Potřeboval bych tip na letní dovolenou. Požadavky:
- místo, kde se dá na něco jít podívat, ne jen se válet na pláži
- nemusí to nutně být něco, kde jsou stále davy turistů
- teplé moře
- možnost stanování
- cenu neřeším (ušetřím mj. i tím, že budeme pod stanem a klidně si vařit sami), ale nemusím za to nutně utratit půlroční výplatu:o)

Daadulla, vloženo 08:55:45  17. 04. 2009

byl jste někdo na Madeiře?

Jsme s kamarády ve fázi vybírání pěších výletů dle průvodců a nějak nevíme kam dřív. Proto mne zajímají osobní zážitky a tipy.

Díky:-)

Marcus m, vloženo 11:04:38  13. 04. 2009

Elaine: děkuji, děkuji ;)

a k tomu Pantheonu ;) píšu o tom o pár příspěvků níž: nebylo to železo, ale bronz, nebyl to Bernini, ale Barberini (Urban VIII., původním jménem Maffeo Barberini), a nebylo to na Berniniho baldachýn, ale na kanóny pro Andělský hrad - i když je pravda, že se o tom baldachýnu mluví časteji, ale prý ten bronz šel z Pantheonu hlavně na ty děla a na baldachýn do sv. Petra to objednali z Benátek - a jak tak známe Benátčany, moc bych se nedivil, kdyby ti ten bronz někde levně ukradli a draze pak do Říma prodali ;)

Elaine, vloženo 17:36:28  12. 04. 2009

Moc pěkné reportáže, které přímo lákají k výpravě do Věčného města.

Jen dodám, že zde hojně zmiňovaný Bernini sebral veškeré železo z kupole Pantheonu na baldachýn ve svatém Petrovi.

Marcus m, vloženo 01:08:59  09. 04. 2009

From rome 18 03 09

A už mi ti zbyla jen poslední fotka. Shodou okolností se to tak přihodilo, že tohle byl skutečně poslední záběr, který jsem před necelým poslední den po poledni v Římě pořídil, o pár ulic dál si koupil poslední gelato a pak už z náměstí Tore di Argentina odjel na nádraží čekat na noční vlak do Vídně a číst si pěknou knížku o tom, jak to přišlo, že sochař Michelangelo Sixtinskou kapli maloval.

Víte, minci do fontány jsem nehodil, ale jak tak na ten obrázek koukám, tak si říkám, že pokud má být pověrčivý, tak si budu myslet, že třeba tenhleten slon vláčející na hřbetě obelisk nosí i štěstí. A jelikož jsou sloni tvorové z pořádnou pamětí, bude si se mnou a za mně pamatovat, že je pořád v Římě dost věcí, které jsem neviděl a hodně takových, které bych rád viděl znovu. A když nic jiného, tak je to snad obrázek, který toho na samý závěr rovných dvou desítek obrázkových povídání toho o Římu dost shrne, naznačí a připomene.

Děkuji za trpělivost s tolika příspěvky přeplněnými fotografiemi a všelijakými řečmi a samozřejmě za všechna laskavá slova chvály. Myslím, že jim velmi mnoho vděčím za to, že jsem z pouhého týdne v Římě nakonec našel dost obrázků a nápadů, které vystačily na skoro tři týdny psaní a přemýšlení. Ještě jednou díky a teď je řada zas ně někom dalším, aby připadl něco pěkného z cest.

Marcus m, vloženo 00:50:25  09. 04. 2009

Když jsem tu včera mluvil o kořenech a trvání mohlo by to vyvolat dojem, že strkám před starším Římem hlavu do katakomb a pro bídu a krutost Kolosea nevidím nic z krásy a vznešenosti Říma.

From rome 170309
že můj smysl pro krásu je prostě barbarský a předpojatý, seversky deformovaný a že jsem přinejmenším historicky velmi krátkozraký a ještě se tím chlubím

From rome 170309
nu přiznám se, že moje barbarská severská dušička pookřeje, když hnedle vedle Pantheonu potká tuhle vydařenou (byť někdy před sto lety poněkud příliš horlivě restaurovanou) římskou bílou vránu.

From rim 12 03 09
S Maria Sopra Minerva může působit jako vzdorný přízrak temného středověku a emblém všeho, co se pokoušelo Řím rozdrtit. Když dovolíte, pokusím se závěrem vyprávět kousek jiného příběhu. Příběh Říma, který trvá. Už jsme tady viděli několik obrázků, které měly ponouknout úvahu, zda Řím padl nebo jen klesl na kolena a zda se propadl do temnoty nebo jen do dlouhého šírání.

From rim 12 03 09
A zrovna tady, vedle presbytáře odpočívá jeden z prvních, kdo dali jasně najevo, že už šírání je pryč a jitro pokročilo, Fra Angelico.

From rim 12 03 09
a jen se otočíme, vidíme, jak to vypadalo, když se rozbřesklo pořádně.

From rome 170309
Už bychom mohli vědět, že v Římě se příběhy klenou v obloucích nad jiné smělé. A že se občas musíme ohlížet hodně zpět, abychom dohlédli konců

From rome 18 03 09
nebo počátků.

From rome 18 03 09
Ať už Michelangelo tesal Krista Vykupitele pro S Maria Sopra Minerva nebo Mojžíše pro hrobku Julia II. stál jako olbřímí pilíř na konci jednoho dlouhého sloupořadí. A stojí za to, podívat se teď na ni z druhé strany. Ale než vyrazíme, snad ještě jednu historiku. Hrobka Julia II.je torzo, zlomeček toho, co si Julius původně plánoval pro své poslední odpočinutí nechat postavit a Mojžíše je mistrovský kus, ale jeden z celé hromady, kterou se horlivě chystal tesat Michelangelo. Až budete někdy v ztichlém obdivu koukat na strop Sixtinské kaple, vzpomeňte si na tuhle hromadu mramoru. Na ni Michelangelo myslel, když takřka proti své vůli, uměleckým zájmům a milovanému řemeslu, musel plánovat, chystat a malovat fresky – svoje prakticky první. Vždycky a všude o sobě mluvil jako o sochaři a i když v Sixtině dosáhl svého ohromujícího triumfu jako malíř a to hned při svém prvním setkání s pro tvůrce nejnáročnějším a vůči němu nejnelítostnější, stylem zrovna tahle hrobka ho pronásledovala prakticky celý život a je to jeho nejtrpčí „Nedokončená“.

Ale my jsme si na závěr římských toulek chtěli připomenut, že příběh člověka a jeho um trvají. Jen se občas někde pozapomenou. A Římě se sice taky každou chvíli někde, přinejmenším v myšlenkách, pozapomenete, ať už je to pár století nebo nějaký ten tisíc roků. Sotva se ale trošku proberete hned vám něco římské trvání připomene.

From 14 03 09
ať už vás až vyleká marný zápas Láookonův
From 14 03 09
nebo se procházíte mezi řeckými héroi

From 14 03 09
a bohy

From 14 03 09
ať je to Belvederský Apollon

From 14 03 09
nebo Venus Felix

From rome 15 03 09
tu pod jiným jménem jeden občas zastihne poněkud nevhod

From rome 15 03 09
pardon, madam, nemusej bejt hned tak na rozpacích

From rome 15 03 09
Jo ták, oni se dívaj, co podniká ten jejich Kupid s Psýché?

From rome 15 03 09
o tom jsme už taky něco slyšeli: Dokud nemáme tváře.....

Ovšem to trvání nezajišťují jen bozi a héroové. Jsou tu i lidské příběhy.

From rome 15 03 09
ať jsou ty větší a hroznější, který jednou může vyprávět

From rome 15 03 09
raněná Amazonka

From rome 15 03 09
a jindy třeba


From rome 15 03 09
Umírající Gaul

From rome 15 03 09
Kdyby měl někdo Ciceronovu výmluvnost, mohl by snad i s těmi sochami vytesanými před dvaceti, někdy před pětadvaceti stoletími soutěžit

Ale nakonec možná ono trvání nejvíc nesou příběhy z nejprostších

From rome 15 03 09
ať už jsou křehké

From rome 15 03 09
velmi křehké, jak děvčátko chránící ptáče před tušenou hrozbou

From rome 15 03 09
nebo budí směs soucitu a odporu

From rome 15 03 09
jako opilá stařena.

A možná to byl i dlouhý boj mezi soucitem a odporem, který musel byl v dlouhém římském šírání být vybojován, než člověk znovu či snad lépe chápal, co je to krása, vznešenost, krutost, ubohost, pýcha, pokora, udatnost, podlost a dokázal to znovu vtisknout do kamene.

Dara, vloženo 16:29:13  08. 04. 2009

Já už jsem to marcusovi říkala, že jeho reportáže jsou skvělé. Skoro jako yb tam člověk byl. Nebo to aspoň hodně láká se tam jet podívat.
Tak třeba až budu mít svoje peníze... ale musím vybrat dobu, kdy tam nebudou lidi.

Meridion, vloženo 08:07:23  08. 04. 2009

Já sice nechválím často, protože mi přijde hloupé vykřikovat obdivně po každém novém díle téhle reportáže na pokračování, ale čtu si je s velkým potěšením. Z dnešního dílu se mi moc líbí tam fotka rajského dvora skrz arkády. A nad včerejší větou "Ten chlap měl prsty a dláto všude" jsem se uculovala celý den.

Marcus m, vloženo 02:41:23  08. 04. 2009

eva: Já děkuju, za laskavou pochvalu ;). A pokud jde o ten pocit návratu - ono na tom možná cosi bude, že člověk má dojem, že se do Říma vrací nebo na něj vzpomíná, i když tam ještě nebyl.

Ono to možná souvisí s těmi kořeny, ke kterým se v Římě občas člověk propadne o nějaký ten tisíc let zpět. A jak tu dneska píšu - kořeny jsou dobrá věc, ale bacha na pařezy. ;) Na to musí být lidi a dnešní vyprávění bude trochu o nich a trochu o starém kamení, mezi kterými je možné je zkusit hledat.

Už jsem tu mluvil o tom, jak je v Římě těžké něco vybrat, přetřídit a seřadit, protože je tam v kdejaké kategorii a oboru těch cenností a zajímavostí moc. Natožpak, když přijde na kostely, který je v Římě vysloveně nezřízené množství. Ne nehodlám vás zasypat lavinou starého kamení a dat. Alespoň pokud jde právě o kostely, existuje totiž starodávný seznam těch, které jsou považované za nejctihodnější a nejdůležitější. A je je jich, s dovolením, jen sedm. A o dva, vlastně tři z nich, už jsem tu probíral.

K sedmi poutním kostelům římským se tedy počítají čtyři hlavní basilky: Laterán, Vatikán, sv. Pavel za hradbami a S Maria Maggiore a tři další starobylé kostely. S Croce in Gerusaleme a dva další „za hradbami“ S Sebastiano, S Lorenzo.

From rim2007
Když poutní kostely římské, tak je asi rozumné začít římskou katedrálou, aneb jak se tesalo do kamene „Nejsvětější chrám lateránský, všech chrámů města i světa hlava a matka“. Prostěji řečeno, je to první, nejstarší a nejvýznamnější papežská adresa.

From rim 12 03 09
Katedrála, jak víme, je od slova katedra neboli stolec. A ačkoliv nm to možná přijde matoucí, tak Petrův nástupce nemá, coby římský biskup, stolec v basilice sv. Petra, ale právě v Lateráně, plným titulem arcibasilice Nejsvětějšího Spasitele a svatých Jana Křtitele a Jana Evangelisty. A celé to vlastně vzniklo poměrně prakticky a jednoduše. Stavba basilik na hrobech mučedníků jednak zabrala nějaký čas a jednak se s nimi počítalo právě hlavně pro účely bohoslužby. Kanceláře s nimi nutně a přímo spojené být nemusely. A císařská kancelář našla jeden šikovný palác málem u městských hradeb, který by se biskupovi města, což najednou začínal být vážený úřad, docela hodil. Nu a palác měl basiliku, tedy typicky římsku velkou krytou budovu pro veřejná shromáždění, a tak vznikla římská katedrála právě v Lateránu. A hlavní papežskou adresou pak byla až do té lapálie s Avignonen.

From rim 12 03 09
na první pohled přes ulici

From rim 12 03 09
i zevnitř to vypadá, že toho Laterán zas tolik nepamatuje.

From rim 12 03 09
Důkladnější prohlídka ovšem napoví, že fasádám se zrovna věřit nedá, v tomhle případě naštěstí

From rim 12 03 09
A i ten rajský dvůr už něco pamatuje.

From rim 12 03 09
a alespoň do apsidy barokní ehm zkrášlení basiliky tolik nedolehlo. Ty relikviáře nahoře uchovávaly prý hlavy sv. Petra a Pavla. A v papežském oltáři je zas kus stolu dle tradice z domu senátora Pundenzia, u kterého slavíval eucharistii apoštol Petr, když v tom domě pobýval. Zvídavý kardinál, titutář kostela sv. Pundenzie, kde je dle tradice toho stolu další kus , nechal dřevo prozkoumat a mělo by jít o jeden kus datovatelný do apoštolské doby. O tom, zda nad ním lámala chléb apoštol nebo zda měl něco společného s místem setkávání prvních římských křesťanů to říká přesně empiricky samozřejmě nic. O tom, jak dobře se pověst jistých starých kusů dřeva v staroslavném městě Římě držela docela dost.

Z hlavních basilik města Říma nám zbývá už jen S Maria Maggiore na Esquilinu. Zrovna z ní obrázky žádné nemám, ale dvě věci o ní připomenu. Jedna je příběh o jejím založení. Nejspíš ho i z doslechu znáte. To se prý takhle stalo, že v Římě v srpnu sněžilo. Na vršku Esquilina a proto, aby jistý římský patricij postavil ten kostel ke cti Panny Marie jak se patří – a tak mu to Bohorodička (k oslavě potvrzení tohoto Mariina titulu koncilem v Efesu v pátém století byl tehdy už řadu desetiletí stojící kostel přestavěn či obnoven) hezky sněhem na zem narýsovala.

A vzpomínáte na toho Borominiho, o kterého v Římě zakopáváte skoro kam se podíváte? V S Maria Maggiore by se vám to mohlo stát taky a doslova, když budete hledat rodinnou hrobku Borominiů. Jaksi byste čekali, že u tak velkého sochaře a architekta hrobku, kterou nepřehlédnete. A ať se koukáte, jak se koukáte, nic v té boční lodi vpravo vedle presbytáře nevidíte. Podívejte se pod nohy. Na jedné dlaždici najdete strohý nápis označující místo, kde jsou Borominiové pohřbení.


Od sedmi poutních kostelů uděláme malinkou odbočku. Opravdu jen přes dva rohy ne jednu stranu a dvě ulice na druhou. Když nemáme obrázky z velké basilky pomůžeme si dvěma menšími a velmi starobylými.

From rim2007

Tahle mosaika pochází z konce čtvrtého století a najdeme ji v už zmíněném kostele S. Pudenziana. Nějak se stalo, že zmíněné dřevo se v paměti dochovalo docela dobře, jen s těmi jmény je to nějaké složitější. Je poměrně jisté, že kostel stojí na místě jednoho z tituli nejstarších římských kostelů, jehož historie sahá snad až do druhého století a vztahuje se k domu již zmíněného Pudentia. Ovšem legendy spíš než o něm mluví o jeho dcerách, Pudenzii a Praxedě, které tak dlouho pily krev římským ouřadům , protože se staraly o řádný pohřeb křesťanských mučedníků a prý i sbíraly jejich prolitou krev, až ouřady udělaly mučednice z obou sester. Občas v té historické tiché poště někde něco zaskřípe a zdá se, že v případě Pudentiovic rodinky si jmény a rodinnými vztahy tak docela jisti být nemůžeme. Ale starým kamením, dokonce i dřevem, které měly hodně co společného s prvními římskými křesťany a mučedníky, si vcelku jisti být můžeme.

Něco podobného platí o nedaleké S Prassede. Na té jsou opět zajímavé dvě věci,

From rim 12 03 09
V první řadě kaple sv. Zena s krásnými mosaikami z devátého století. Bývají označovány za nejlepší práce byzantského slohu v Římě.

From rim 12 03 09
A je určitě pravda, že i velký tak velký neználek jako já si při prohlížení kaple hned vzpomene na všechno, co je k vidění třeba v staroslavných basilikách v Ravenně.

From rim 12 03 09
A když sejdeme do confessia pod hlavním oltářem můžeme si všimnout sarkofágů, kde mají jednak odpočívat už zmíněné sestry a také řad dalších mučedníků přenesených z katakomb.

From rome 13 03 09
Inu ano, katakomby. Jedny najdeme i u dalšího u předposledního ze sedemera kostelů, sv. Šeebstiána za hradbami. O katakombách si povíme něco za chvíli. Tuhle basiliku najdeme na začátku Via Appia Antica. Stará římská cesta je v této své části ještě pořád ošklivě zamořená silným dopravním ruchem, ale už začíná nabývat své vyhlášené podoby a postupně ji čím dál víc ovládají malebné ruiny a pinie.

From rome 13 03 09
Basilika sama je bohužel velmi důkladně přestavovaná a je to na ní poznat. Nicméně půlhodinová procházka pod ní v katakombách mimo jiné přibližuje, jak to císař Konstantin vůbec neměl lehké, když se pustil do stavění basilik na hrobech křesťanských mučedníků. Ve Vatikánu musel ukopat kus pahorku, svatého Pavla zase pochovali pro stavaře nešikovně blízko ostijské cestě a tady zase musel nechat zasypat kus údolí, aby se vešel na místo, kde bývali dle tradice přechodně pochováni sv. Petr a Pavel, když hrozilo že si ouřady nevystačí s rozšiřováním řad mučedníků, ale půjdou si to vyřídit i s těmi, které už pod zem poslaly. Basilika totiž nepatří k nejpřednějším v Římě až tak kvůli Šebestiánovi, i když tenhle voják císařské stráže popravený snad na Palatinu, je opravdu římský světec, ale právě proto, že bývala místem, kam křesťané chodili odedávna slavit památku apoštolů – a že tak činili usilovně ryli do zdí místnosti, kterou uvidíte právě na závěr prohlídky katakomb. A pak uvidíte i jak rozsáhlé stavební a terénní úprav byly zapotřebí, aby bylo možné basiliku postavit. Druhotnou výhodnou vícenákladů a víceprací, které jistě císařskou pokladnu moc nepotěšily je to, že nám takhle zůstalo zachováno docela dobře několik velkých římských hrobek, které jinak podél Via Appia vídáme ve skupenství malebných a pustoprázdných trosek.

From rome 13 03 09
Z katakomb fotky nemám. Jednak se to nemá, jednak to jde těžko a jednak zpravidla není moc co fotit. Přístupných je jich několikero, já stihl navštívit troje. Zrovna tenhle záběr je ze vstupního prostranství u katakomb sv. Kalista, jen kousek do basiliky sv. Šebestiána. Proto vkládám odbočku pod zem právě sem.

Nabyl jsem dojmu, že v každých katakombách vám poví, že zrovna ty jejich jsou nej: tyhle největší, tamty mají nejvíc pater, a támhlety nikdy nepřestaly být známy. Nabyl jsem též dojmu, že není úplně nejideálnější začínat katakombami na Via Appia, protože tam se vrší návštěvníci po autobusech. Mnohem příjemnější a katakombám abych tak řekl víc odpovídající je první setkání poněkud komornější, na které je větší šance třeba u sv. Anežky za hradbami. Tam jsem byl ve skupince asi deseti lidí a ochotná průvodkyně plynule přecházela z italštiny do angličtiny, abychom z toho výkladu měli svoje všichni.

Samotné katakomby jsou asi takové, jaké si je člověk může představit. Dlouhé úzké chodby v sopečnaté tufě, která měla pro hloubení chodeb velmi dobré vlastnosti, lemované desítkami a stovkami do stěn zahloubených hrobů v řadách nad sebou. Občas si nějaká rodina mohla dovolit větší prostor, místnost proraženou do boku Chodeb jsou třeba tři patra a dohromady jsou jich pořádné kilometry. Některé katakomby jsou poměrně prosté, zejména u sv. Kalista už najdeme prostory hodně velkorysé i zdobené. I když to byly vlastně jen „obyčejné“ hřbitovy (a průvodci pokaždé hned začnou tím, že zdůrazní, že v v nich křesťané ani nežili, ani to nebyla místa utajovaná) přece je zajímavé je navštívit.

Pohled na epitafy neuměle vydrápané prostými kopáči hrobů můžou vyvolat různé myšlenky. Třeba i tu, že ten kontrast vůči mohutným hrobkám a leštěnému mramoru pozdějších věků nevychází pro katakomby až tak zle, pokud jde o autenticitu a upřímnost vzpomínky, kterou naznačují. Podhled na velkorysé prostory, stopy fresek a další výzdoby třeba u sv. Kalista zase napovídá, že křesťanství a jeho kultura nemuselo být vždy a ve všem nutně primitivní ve všech smyslech slova. A že by bylo poněkud nedomyšlené roubovat na jeho historii ono pojetí úpadku, které vždy najde zlatý věk a pak už jen počítá od desíti k pěti. Samozřejmě idea lineárního pokroku by byla stejně hloupá, třebaže modernější. To že se při obhlížení památek křesťanských počátků musíme v Římě tolikrát vypravovat pod zem by nás možná mnoho inspirovat k rozumnější úvaze. Hluboké kořeny jsou dobrá věc a je důležité je jednak mít, jednak o nich vědět. Byl by ale čirý nerozum cokoliv osekávat jen na ně. Bez nich rostlina či strom nepřežije, ale samy o sobě taky nestačí. Pařezy jsou dobré leda tak na topení.

From rim 12 03 09
Zbývá nám ještě jeden výlet za starořímské hradby, ke sv. Vavřinci. Velmi oblíbený římský světec dosti známý způsobem, jakým byl mezi mučedníky vypraven. Když víme, jak vlastní bylo určité úrovni římské kultury (ve velmi obecném slova smyslu ovšem) vymýšlení a inscenace nestvůrně kreativních krvavých divadel, přijde nám jeden jáhen na roštu opečený jako výsledek hnutí mysli nenaloženého a poněkud suchopárného státního úředníka. Ono je možná skoro zajímavější, jak to přišlo, že k úřednímu hnutí mysli došlo.

From rim 12 03 09
V Římě zase jednou zuřilo pronásledování křesťanů, a jako obyčejně šly ouřady hlavně po duchovních. Obsílku dostal i jáhen římské církve Vavřinec a rameno zákona z něj hodlalo vytřepat církevní bohatství a poklady. Nu, coby jáhen měl Vavřinec na starosti mimo jiné i to, co bychom dnes označili za charitní služby. A tak ty poklady církve ouřadovi předvedl: chudé, nemocné, vdovy a tak podobně. Inu následovalo hnutí mysli, vzplanutí vášní a pro Vavřince koruna mučednická z kovu v plameni tříbeného. Basilika stojí nad jeho hrobem, spolu s ním v confessiu dle tradice odpočívá jiný jáhen, prvomučedník Štěpán.

From rim 12 03 09
Basilika měla při vší své slávě, významu a starobylosti poněkud smůlu. Připadla jí smutná role jediné významné římské pamětihodnosti vážně poničené válečným bombardováním. Spojenecká letadla útočila na nedaleké nádraží Tiburtina a nějaká ta bomba minula cíl.

From rim 12 03 09

Oprava se ovšem vcelku zdařila a tak můžeme vidět další z dosti dobře dochovaných či opravených starobylých basilik. Můžeme si o legendách o starokřesťanských mučednících a jejich hrobech myslet cokoliv, můžeme jich počty dělit nebo třeba odmocňovat. Ale i když si někdy nemůže být jisti jmény nebo okolnostmi konkrétního příběhu, onu nejstarší posvátnou polyfonii hlasů svědků v Římě těžko přeslechneme. Právě tím totiž oni mučedníci, martyri, byli, svědky. Proto stojí většina z oněch nejvybranějších římských kostelů právě na jejich hrobech. A proto mezi nimi nemůže chybět ten, který uchovává Kříž. To oni se starali a starají, aby z kořenů zapuštěných v katakombách nezůstaly právě jen ty pařezy.

Eva, vloženo 14:09:52  07. 04. 2009

Marcus: díky, díky za římskou reportáž. Prohlížím fotky, čtu si blog, k tomu listuju průvodcem od Ikaru a knížkou Vittoria Serry Celý Řím a mám pocit, že už jsem tak snad taky byla. Snad mě i trochu pobolívají nohy, a když k tomu posedím chvíli na balkóně kam peče dubnové sluníčko, tak chybí už jen ten džbánek lehkého bílého vína.

Mimochodem, když jsem teď 3 týdny proležela v nemocnici, před postelí mi celou tu dobu visel akvarel Andělského hradu s nábřežím Tibery a mostem andělů - hned to bylo snesitelnější, i když poměrně statické.

Marcus m, vloženo 00:14:55  07. 04. 2009

Římští císařové byli lidé všelijací, všelicos podnikali a všelicos po nich zůstalo. O takovém Konstantinovi už tu byla zmínka několikrát a nejspíš na něj ještě řeč přijde. A když tak budete chodit po městě, najdete další místa uchovávající paměť i jméno vladařovo, ať už si o něm samém můžeme myslet cokoliv. Najdeme Carracalovy či Diokleciánovy lázně, Augustův Ara Pacis, Domitiánův cirk či stadium, víme zhruba kde byl cirk Neronův, všichni velmi dobře známe amfiteátr Flaviovců.

Pár nám jich zůstalo dochováno i v mramoru či bronzu. Konstantina už jsme viděli v obojím provedení několikrát.

From rome 15 03 09
„Filosof na trůně“, zde ovšem Marcus Aurelius v sedle, vydržel na Capitolinu, protože tam byl za Konstantina, uměleckým jménem řekněme.

From rome 15 03 09
Tohle je pro změnu Comodus, uměleckým jménem Herkules. To byl zas pro změnu...divný člověk na trůně. A ne, po Marcu Aureliovi se nepotatil, vůbec ne.

From 14 03 09
Tak ještě o pár kroků zpět. Augustus prý o sobě říkal, že přišel k Římu z cihel a nechal za sebou Řím z mramoru, tak ho tu máme taky v mramoru.

From 14 03 09
Ostatně bust císařů, filosofů, básníků a tak podobě najdete v římských museích plné police a plné místnosti.

Určitě jsem si tam někde mohl zrovna vybírat, kterého Hadriána bych si mohl vyfotit. Jenže tahle svá povídání vymýšlím až doma a tak pak občas kroutím hlavou nad tím, co jsem všechno nevyfotil, ač jsem mohl.
From rome 170309
Ale v tomhle případě s to vlastně hodí. Pojďme se podívat k Pantheonu. Kdopak, že ho postavil?

From rim 12 03 09

Marcus Agrippa, syn Lucilův, třikráte konsul huláká nápis nad vchodem. Jenže to fecit prý po zásluze patří spíš Hadriánovi. On to prý byl, mimo jiné, architekt na trůně. A ke stavbám, které projektoval se počítá právě Pantheon. A ten nepřehlédnutelný nápis nad portikem? Inu recyklát z předchozí stavby, on to prý tak Hadrián dělával běžně.

From rim 12 03 09
Je docela možné, že dnes zaujme některého návštěvníka třeba hrobem malíře Rafaela

From rim 12 03 09
nebo krále Viktora Emanuela II, pána ze svatebního dortu a na psacím stroji (ale jo, už mlčím, když já tu bílou obludu vydávanou za pomník fakt nemám rád)

From rim 12 03 09
Ale je to trochu nespravedlivé. Snad nám dnes Pantheon nepřijde nějak mimořádný, ale i kdyby nám šlo jen o ty rekordy, tak bychom si mohli vystačit s tím, že kupole, do které se díváme je největší na světě, alespoň tedy z doby před nástupem železobetonu a podobných vymožeností. Vznosná jednoduchost celé stavby velmi šikovně skrývá spoustu matematického a hlavně stavařského umu. Pakliže to byla skutečně Hadriánova práce, pak bychom s nepatrně větším pochopením mohli vyslechnout jistou historku o jednom význačném architektovi, který měl nějaké připomínky k jinému Hadriánovu projektu. To císař neměl rád a protože se rozčílil neměl pak už architekt řeči nikdy žádné.


From 14 03 09
Nicméně císař, a možná projektant, sice sekal hlavy, když na něj přišla nenálada, ale že je sám smrtelník věděl docela dobře. Prý to byl opět on sám, kdo vyprojektoval jeho mausoleum na břehu Tibery.

From rome 15 03 09
Dnes mu tedy říkáme Andělský hrad a jak vidno, nůžeme se tam jít klidně i klouzat. Nebo posedět do parku vysazeného v bývalém vodním příkopu kolem hradu.

From rim1103
Ale ono hodně záleží, kdy, odkud a jak se podíváme. Sice to Hadrián postavil jako císařské mausoleum, protože urny jeho předchůdců už to starší agustovské kousek dál podle řeky zaplnily, ale o ve středověku jako hrad sloužil docela dobře a úspěšně. Od vězeňských kobek dole po papežské apartmány nahoře. Možná to nevycházelo na komnatu přesně, ale mám ten dojem, že Hadrán hodlal svůj popel složit někde tam, kde posléze Jejich Svatosti ložírovaly nebo ouřadovaly.

From rome 15 03 09
Mimochodem, když jsme u těch andělů, co jich je tam jak svatých na mostě. Samozřejmě, že se hrad nejmenuje po nich, ale je to obráceně. Toho původního anděla, od kterého jméno pochází, vidíme úplně na vrcholu hradu samotného. To kdysi Řím sužoval mor a římský lid v čele s papežem Řehořem Velikým šturmovali nebesa modlitbami, procesími a vůbec úpěnlivým lkaním, aby je Hospodin přestal trestat, že zas tak hrozně zlí nebyli a někdy příště se i polepší. No, že u toho byl zrovna Řehoř, tak to nakonec vyšlo a jednoho dne papež vedoucí procesí zahlédl anděla, kterak stojí na vrcholu hradu a vkládá meč do pochvy.

From rome 15 03 09
A aby hrad byl opravdu náležitě andělský, stojí dnes chórové nebeští na mostě a dělají tam čestnou stráž s nástroji Kristova umučení. Sochy opět navrhoval Bernini, ten chlap měl taky prsty a dláto všude.

From rim2007
Fotka sice kromobyčejně nešikovná, ale podívejme se co na ní nevidíme. Střecha Pantheonu kdysi nesla bronzovou krytinu. Tedy kdysi, až do renesance vydržela. Jenže pak přišel papež Urban V. a začal loupat perníček. Pasquino to komentoval jednou ze svých nejslavnějších uštěpačností. „Co přežilo i barbary, sebral Barberini“Obvykle se říká, že ten bronz použili na Berniniho baldachýn ve sv. Petru. Prý ho ale většina šla na nové kanóny pro Andělský hrad. Ono se tam totiž občas šturmovalo i hodně pozemsky a jak se na to tvářili chudáci andělé to moc nevíme.

Marcus m, vloženo 02:15:54  06. 04. 2009

Řím není střídmé město. Zamyslete se nad nějakou historickou či architektonickou cenností či zajímavostí a pak zkuste říct, kterým palácem, fontánou, kostelem či náměstím, nebo třeba galerií je Řím proslulý. Zpravidla zjistíte, že seznam, který vám naskočil v hlavě by vydal na dosti objemnou knihu, ale pokud něco nedokážete, tak je to vybrat mezi nimi jeden, který by byl jakousi ikonou Říma i jen ve své kategorii. Buďme i laskaví i zdvořilí a mluvme, alespoň někdy, o rozmanitosti, a poznámky o nestřídmosti si nechme pro sebe a pro jisté vybrané případy a kategorie.
From rim1103
Dnešní povídání k ranní kávě bude o náměstích, což by zejména v Římě šlo docela dobře k sobě, ostatně stejně jako kávička po obědě, nebo karafa vína k příjemnému večernímu posezení. Při troše velkorysosti můžeme říct, že římské náměstí je instituce, která za sebou nějakých dvacet, pětadvacet století. Musíme předpokládat, že nějaká veřejná prostranství musel mít Řím už na svém prvním úsvitu. Posléze povyrostla do Fora, kde už jsme nějaký ten čas strávili. V časech císařství už bylo Forum Římu malé a tak začali císařové stavět další. To co je z nich dnes k vidění dělí od Fora Romana ošklivá a rušná Via Fori Imperii. Postavil si ji nesmírně hulvátským způsobem Mussolini, aby měl kde pořádat vítězné přehlídky své armády. Zbořil kvůli ní celou historickou čtvrť, zplanýroval jeden ze sedmi římských pahorků a vůbec vyváděl hrozné skopičiny. A k ničemu, tedy pokud jde o vítězné marše, tak rozhodně k ničemu. Nebyla to jediná urbanistická lumpárna z té doby, na jednu další ještě přijde řeč.
Na druhé straně i díky téhle vylomenině vidíme dnes z císařských fór víc než kdysi. Zrovna tady vidíme v pozadí, docela impozantní zbytky Trajanovy tržnice, pokud se tedy nepletu. Kousek dál stojí na okraji Piazza Venezia Trajaův sloup, tak by tahle část for mohla s Trajanem něco společného mít.
From rim1103
Takhle nějak tedy římská náměstí začínala. A nebyli bychom v Římě, abychom nemohli pokračovat velmi plynule.
From 14 03 09
I když mezi tím, co vidíme a tím, kde navazujeme, je nějakých tisíc let odstup. Piazza Navona má i v tvrdé konkurenci řmských ukázkových náměstí vysoké postavení v kdejakém žebříčku. Zpravidla kvůli typicky římské nezřízenosti. Ale ano já vím, dohodli jsme se, že tomu hudeme říkat velkorysost, když to pěkně vypadá a dobře funguje. Přinejmenším jeden důvod k velkorysosti a pádná odpověď na obvinění z nestřídmosti je sama velikost náměstí. Holt tu byl takhle velký circus, konkrétně Domitiánův. Nu a když nastalo předlouhé římské šero či noc, stala se dříve příliš neobývaných míst na Martových polích docela prima adresa. Stavebníci nepochybně cirk použili jako vítaný sklad či spíš lom a nějak se i přihodilo, že se omezili na stavby po jeho obvodu. Římská kontinuita bývá sama rozmanitá, jednou jde historie tři patra pod zem, jednou odmítá pominout zarostlá travou a jinde se zase zapře tak pevně, že ji novější století zdvořile obkrouží.
From 14 03 09
A pak jsou tu ty kašny. Už jsme si možná stačili všimnout, že kašny a náměstí k sobě v Římě docela patří. Ovšem Navona je zvláštní případ. Nějaký čas potom, co se po dlouhém šeru převlice důkladně rozbřesklo, pořídila si hned tři: Čtvero řek, Neptuna a Mouřenína. Samozřejmě se kolem toho i historky najdou třeba o tom, jak Bernini Čtvero řek dělat neměl a nakonec dělal.
From 14 03 09
To bylo prý tak. Tak dlouho prý do papeže Inocence X. hučeli, ať v Římě dělá něco taky někdo jiný, než Bernini, až papež kývl a nechal vyhlásit soutěž na návrhy fontány podpírající jeden z antických obelisků, kterou měl obeslat kde kdo, až na Berniniho ovšem.
From 14 03 09
Na každou fintu ovšem existuje protifinta. A Bernini nebyl muž bez nápadů, přátel a spojenců. Jakož i bez ambicí a kreativity. Samozřejmě, ač nezván, návrh vytvořil a s pomocí spojenců a přátel doslova strčil papeži pod nos, když měl přijít výběrové řízení vyhodnotit a uzavřít. Jen co model uviděl, pochopil dvě věci. Že Bernimiho se jen tak nezbaví a že fontánu bude dělat zrovna on. Říkal prý, že jediný způsob, jak Berninimu nedat zakázku je nevidět jeho návrh.
From 14 03 09
Návrhy soch dělal Bernini i pro tuhle kašnu, zvanou Mouřenínská, podle Etiopana zápasícího s delfínem.
From 14 03 09
když tomu tvorovi chceme říkat delfín.
From 14 03 09
Ale jinak samozřejmě, velmi pěkná práce.

From 14 03 09
Člověka až překvapí, když se dočte, že třetí kašna sice stála na náměstí zhruba od té poloviny sedmnáctého století jako ty dvě další, ale sochařská výzdoba se na ní objevila až na sklonku devatenáctého.
From 14 03 09
nicméně bych řekl, že se i tak Neptun
From 14 03 09
jakož i doprovod
From 14 03 09
docela povedli.
From 14 03 09
Samá voda, samá voda, řekl by si člověk, když náměstí obejde. Bývalo jí víc. Každý rok v srpnu se po nějaké to století náměstí zaplavilo tak, aby se na něm daly pořádat parádní vodní hry. Ano, to už prostě nestřídmost byla, ale přemýšlím, jestli je mnoho měst a míst, kde se praktičnost a elegance proplétají s holou nestřídmostí tak často, zlehka a nenápadně jak to vídáme tak často právě v Římě.
From rome 10 03 09
Říkal jsem, že římská náměstí jsou rozmanitá. Když se rozhlížíte po Piazza Popolo, které je jakousi velice parádní předsíní či snad přijímacím salonem města pro příchozí od západu, zdá se vám, že je jaksi z jednoho kusu, či jednoho projektantského prkna.
From rome 10 03 09
A pak se někde dočtete, jak dnešní podoba vznikala po několika etapách během několika staletí. Když s tak podíváme kolem: brána tu stojí od časů císařského Říma, jen ta aktuální podoba, jak už jsme tu zmiňovali byla upravena coby slavobrána pro Kristýnu Švédskou. Kostel S Maria del Popolo má také náležitě dlouhou historii, obelisk vprostřed je sice druhý nejstarší v Římě, na náměstí ale stojí až od šestnáctého století. Pod ním bývala fontána, kterou při poslední úpravě náměstí odstěhovali a nahradili těmi stávajícími lvy. Dokonce i ty dva kostely po stranách Corsa nejsou postavené současně a podle jednoho projektu, přinejmenším v interiéru je každý jiný. Celé to ovšem drží pěkně pohromadě, řekl bych.
From rim 12 03 09
Jsou ale náměstí, která takříkajíc z jednoho kusu jsou. A to při vší své monumentální historii. Skoro bych řekl, že Campidoglio si zaslouží, aby si o něm člověk přečetl někde v průvodci pár stránek, než si na něj vyšlápne po mé oblíbené cordonatě.
From rim 12 03 09
On ten „plácek“ před římskou radnicí a mezi dvěma budovami kapitolským museí vypadá vlastně velmi jednoduše. Asi tak, jako právě ta pohodlná cesta nahoru. A přece, když se podíváme po druhé a potřetí, všimneme si vší práce, které tady Michelangelo měl – počínaje tím, že Kapitol prostě otočil, tím že k němu otevřel hlavní přístup právě z opačné strany než z Fora, nemluvě pak o tom, jak prostor náměstí definují v nenápadné harmonii tvary lichoběžníku a elipsy, případně z ryzí potřeby symetrie dostavěný Palazzo Nuovo na straně náměstí ke kostelu Aracoeli. Inu jednoduše to vypadalo, ale složitě se to dělalo, Michelangelo se zdaleka naplnění svého projektu nedočkal. Mimochodem dlažbu s vyznačením vší té geometrie, která tam pracuje Michelangelo navrhl, ale položit ji nechal zrovna až, zrovna, Mussolini.
From rim2007
Zdaleka nejznámějším náměstím, které je jedním kusem architektury je ovšemže piazza před basilikou sv. Petra. Možná by se dalo říct, že je to jeden kus monumentální architektury celé basiliky. Když se ale podíváme od ní a ne k ní, možná nás napadne, že tady něco nehraje.
From rim1103
Ať se koukám, jak se koukám, většinou mám dojem, že tu jaksi něco chybí. A ono chybí, Borgo. Čtvrť plná spletitých uliček, která piazzu obklopovala. Právě s ní Bernini počítal, když projektoval kolonádu, která piazzu obklopuje. Měla se před příchozím rozevřít, ba rozmáchnout a ten kontrast mezi hustou zástavbou a zejícím náměstím s tyčící se basilkou v pozadí k tomu patřil.
From rim1103
Jenže vykládejte tohle někomu, kdo má možnost vzít buldozer a namalovat čáru od středu průčelí basiliky pomalu až k Tibeře, vůbec když se ten někdo jmenuje Mussolimi a jak on pískne kde kdo skočí. A navíc se tehdy podepsaly ty Lateránské úmluvy a konkordát. Tož se to smíření muselo nějak oslavit. A tak se piazza i s basilikou narazila jak obrovské lízátko na dlouhou a krásně rovnou špejli. Jak noční fotka napovídá je to tak trochu barevný kýč. Basilika i piazza to nějak unesou, dokonce snad nabudou na monumentalitě, ale má jaksi dojem, že tratí na působivosti.

From 14 03 09
Už máte vší té architektury plné zuby a nevíte jestli vás víc bolí hlava nebo nohy? To se v Římě stává a není zas takový problém si s tím poradit. Stačí najít správné náměstí. A ne, nedělám si legraci a nechystám další přednášku. To se koneckonců na Campo Fiori vážně nehodí. Tohle je totiž italská piazza (i když se jmenuje Campo) jak se patří podle všech předpisů pro příjemný a pohodový den.
From rome 15 03 09
Mezi slavnými řínskými náměstími mi Campo Fiore přišlo snad nejvíc domácí či snad domorodé ve smyslu italské, místní, lidové. Náměstí vyhlášené trhy a dnes i zábavou je příjemnou a někdy snad nezbytnou protiváhou vší té metropolitní ba světové parády, která utvářela některá jiná místa.
From rome 15 03 09
Tady si nejdřív s trochou nutné obezřetnosti najdete dokonce i poměrně slušný podnik, kde za svůj obvyklý oběd v podobě pizzy a půl litru lehounkého bílého vína zaplatíte pořád ještě snesitelný peníz a pak se věnujete činnostem, které jsou staré jak italské náměstí samo. Zvolna jíte, upíjíte vínko a pozorujete cvrknot za doprovodu jednoho z několika šramlů, které se po náměstí potloukají.
From rome 15 03 09
A pokud vám k tomu milému odpoledni nějak nepasuje ten chmurný pán v bronzu čnící nad muzikanty, tak k tomu si tady u sklenky můžeme povědět ještě jednu historiku. To bylo tak. Když byla Itálie ještě hodně mladá a doba velmi, velmi ba přímo ukrutně moderní, spáchal tehdejší římský starosta hroznou věc. Tomu starému papežskému tyranovi a uzurpátorovi zalezlému už pár let ve vatikánské noře poslal on, první muž osvobozeného, osvíceného a volně již myslícího města nějaký pozdrav či co. V konšelech vzplál spravedlivý hněv a řekli si, že takové věci si oni, lidé nové doby, věru líbit nenechají. Ne, nesvrhli starostu do Tibery (zda ho nevyhodili z úřadu si teď nejsem tak docela jist), rozhodli se pro cosi trvalejšího. Jak tak v nich žhnuly upřímné city, napadlo je, že by mohli odlít sochu. Starostovi natruc a papežovi na potvoru vybrali zrovna Giordana Bruna, na náměstí druhdy upáleného. A protože žhnuli opravdu upřímně, stačilo to ještě i na odlití reliéfů na podstavci. Jak vidno, do převelice vybrané společnosti přijal pozvánku i náš Mistr Jan Hus. A tak to přišlo, že nad jedním z nejpříjemnějších náměstí v celém městě ční korporativní ukazovák (nebo že by to byl jiný prst?) pánů radních obrácený ke Kapitolu i k Vatikánu. Nemějme jim to za zlé, jsme v zemi prudkých gest a ještě prudší řeči. Tak si nalejme ještě skleničku, vzkažme stínům pánů konšelů „Jo hoši, byli jste jedničky, vážně“ a užijme si ještě chvíli toho muzicírovní. Římská náměstí sice mívají ve své historii ošklivé a smutné kapitolky, ale i přes ty stíny, byť odlité do bronzu, se na nich odpoledne či večery tráví docela příjemně.

Marcus m, vloženo 14:42:12  05. 04. 2009

Trošku jsem si o víkendu zalajdačil, ale když to nevyšlo k ranní kávě, tak tu máme něco k té odpolední ;)

Té pompy a okázalé nádhery je někdy Římě až dost. A to musíme mít na paměti, že z ní vidíme to nejtrvalejší, nebo rozhodně to nejtrvanlivější, totiž stavby a vše co s nimi v cihle, kameni, mramoru, zlatu, bronzu nebo na plátně a omítce souvisí. A teď si ještě přimysleme všechny ty, kdo mezi tím uměli, nebo nechali, nosit. Nejste první, kdo má občas na jazyku pádné slovo a peprnou větu. Těch řečí, co bylo, a nebylo věru divu. A právě z toho povstala jistá římská instituce, o které se rád zmíním.

From rome 170309
V takovém městě, jako je Řím, člověka už vlastně nepřekvapí skoro nic. Ani to, když se doslechne že tu mají mluvící sochy. Tohle je Pasquino, ta první a hlavní z nich. Ne, nehledejte kolem nich žádný starý, ani nový technický důmysl, který by je rozmluvil, tak že byste je slyšeli. Spíš daly podobu, tvář a onu neformální institucionální formu, jež je zárukou mimořádné trvanlivosti dávnému římskému obyčeji čmárat a vyrývat po zdech rýpavé, uštěpačné, provokující a buřičské poznámky, výkřiky a prohlášení

From rome 170309
A jak vidno, má Pasquino, po nějakých šesti stoletích ve službě ještě pořád dost a dost na srdci. Sama socha je antická a i když je dnes už hodně opršelá, přece jen je ještě pořád trochu vidět, že skutečně mohla patřit k těm nejkrásnějším, které prý renesanční Řím znal. Jméno prý dostala po tuším krejčíkovi, který žil kdesi poblíž a měl notně pichlavý jazyk a co mu na něj přišlo, to si věru pro sebe nenechal.

From rome 170309
Najdete ho, relativně, snadno. Vzpomeňte si na něj, až přijdete na Piazza Navona. Až si obejdete všechny tři kašny a pokoukáte se na pouliční umělce rozmanitého druhu, kterých tam bývá dosti. Snad nejjednodušší orientace bude pak tahle: Z náměstí vyjdeme první uličkou po té delší straně, kde stojí barokní dominanta piazzy, S Agnesa in Agone, od kostela nalevo, když se díváme na něj. Uličkou projedeme na malé náměstíčko, které nese stejně jako ulička Pasqinovo jméno. Můžete si to mimochodem projít třeba hned, díky funkci Streetview na Google Maps

Mimochodem jedna z mála prakticky snad užitečných poznámek v celém tomhle povídání. Přímo na náměstíčku je vcelku nedrahá a docela příjemná pizzerie, opět jak jinak jménem Il Pasquino. A když půjdete jen o kousek dál, najdete v ulici Via del governo vechhio ten snad nejvyhlášenější z levných podniků tohoto druhu Il Baffeto. Jsou to podniky velmi prosté, ale rozhodně to nejsou zase žádné zaplivané špeluňky. A posedět tam nebo na jejich předzahrádkách nad pizzou a lehkým bílým vínem je docela příjemné a člověk se může vejít i do deseti eur útraty.

From rome 10 03 09
Aby na všechny řeči, šťouchance, dloubance a vůbec občansky uvědomělé okopávání kotníků nebyl Pasquino sám, zejdnal si časem partičku pomocníků a kumpánů, s kterými si všechny ty duchaplnosti vyměňoval. Baubina jsme už viděli. Chudák starý je dnes opršelý ještě mnohem víc než Pasquino, ale to není to nejhorší. Na něm samotnému totiž římský lid spáchal pasquinadu, která už mu chudákovi zůstala. Kdysi dávno, a to měl asi i ještě jinou hlavu, býval totiž odpočívajícím satyrem. Dneska je z něj, ta ostuda, šimpanz, pavián nebo kterou přesně opici to lehce zkomolené jméo Baubino připomíná. Mimochodem vidíte tu nenápadně relativně čerstvou omítku za ním? Ještě před pár lety, soudě podle starších snímků, byl Baubino projevy římského pouličního nejen politického boje oblepen ještě mnohem víc než Pasquino. Nemyslím, že by to vydrželo nějak moc dlouho.

From rome 15 03 09
Jediná z mluvících soch, která je poněkud schovaná a není tak docela volně přístupná je tenhle Marforio, který se drží za větrem na nádvoří kapitolský museí.

From rome 13 03 09

Zatímco Marforia přehlédnete jen stěží, po další se možná budete muset dívat. Il Faccino jet totiž plastika poměrně malá vsazená nízko do fasády domu na Via Lata, jedné z ulic vybíhajících z Corsa směrem k Pantheonu.

Skupinu doplňují ještě Abbate Luiggi a Madame Lucrezia, které jsem ale tentokrát nějak nepotkal.

Prostý lid mnoha metropolí má poněkud dvojznačnou pověst. Tu sice často kousavou, rýpavou, uštěpačnou , hádavou a potměšilou, ale přece jen pořád ještě dosti hranou tvář římského „lidu“ představují mluvící sochy. Jak tu o nich píšu, vzpomněl jsem si na ještě další sochu, která připomíná chvíle a věci, kdy šly žerty stranou.

From rome 15 03 09

Až půjdete po cordonatě na Kapitol, dívejte se pozorněji kolem sebe. Ve svahu vedle cesty stojí nenápadně, skoro jako by na zapřenou, tenhle pomníček poněkud podživotní velikosti. Nevím, nevím, co by Cola di Rienzo říkal na to,že mu Řím věnoval takovouhle vzpomínku. Cola byl poněkud zvláštní postava a muž, který toho nejspíš o římském lidu i lůze v niž se občas měnil, věděl docela dost. Žil ve čtrnáctém století, byl výborný řečník a možná i schopný organizátor či politik. Jedna z římských lidových vzpour ho vynesla právě na Kapitol jako jediného a neomzeného vládce Říma, nového tribuna lidu, aspirujícím i na sjednocení Itálie. Když byl posléze svržen, ocitl se na nějakou dobu v Čechách jako něco mezi vězněm a hostem císaře Karla IV. Z lidového vůdce se nakonec stala víceméně figurka ve hře dobových mocností kolem avignonského schismatu a dalších politických zápletek. Cola se sice opět vrátil do Říma jako vládce, ale tak jak si s lidem začal, tak s lůzou skončil, pobodán a rozsekán právě pod Kapitolem. Když se nad tím zamyslíte, není divu, že je ten pomníček poněkud rozpačitý. V každém případě je to zajímavá věc, stačí se trochu dívat po nárožích a Řím vám toho o sobě ukáže a napovídá docela dost.

Meridion, vloženo 08:36:09  05. 04. 2009

Dneska ráno nic nového? :-(

Marcus m, vloženo 23:27:27  03. 04. 2009

From rim1103

Jsou věci, kterým zkrátka nerozumím. Třeba tomu, jak vznikají nejvyhlášenější turistická místa v některých metropolích. Co Paříži Eiffelovka, to Římu asi Španělské schody a fontána di Trevi. Jsou to jakési zkamenělé (v Římě, v Paříži zrezivělé) módy, které se uchytily ustavičným opakováním. Ale vem to nešť dívat se na to dá, i když zrovna nemáte smysl pro to kouzlo a úžasnou atmosféru, která těmi místy prý zrovna protéká.

From rim1103
A dokonce se můžete dobře bavit. To třeba, když se díváte na Scala di Spagna, Španělské schody vybíhající od, jak jinak, Španělského náměstí k Pinciu a kostelu Trintá del Monti. A čímže se to budu bavit? To máte tak, postavím se třeba ke kašně Bárky pod schody (to je ta na předchozím obrázku, práce Berniniho, ale táty slavnějšího Gianlorenza) a rozhlédnu se kolem sebe. A pochechtávat se můžu proto, že náměstí a schody se jmenují Španělské jaksi málem nedopatřením. Ona tam sice je španělská ambasáda při Svatém Stolci, ze které to jméno vzešlo, ale jinak tomuhle místu dominují jiné národy. Trinitá del Monti i přilehlý konvent jsou tradiční francouzskou enklávou a přinejmenším od té doby co v jednom z domů přímo u schodů zemřel básník Keats je to také jedno z ohnisek anglosaského živlu v Římě. Tak vám nevím. Když vedou Španělské schody od anglické kavárny a musea k francouzskému kostelu je to vesnice globální nebo španělská?

From rim1103
Jednu věc Římu přiznám, aspoň se na ty jeho záhadně vzniklé ikony cestovního ruchu dá docela i koukat a ostatně i něco pamatují. Nic z toho se obávám se nedá ve vší upřímností říct třeba o jisté hromadě šrotu na jedněch Martových polích. Na fontáně di trevi vás snad zaujmou při prvním setkání dvě věci. Jednu slyšíte na místě a druhou vám dojde, když zalistujete v průvodci.

From rim1103
První, co z fontány dolehne v k vašim smyslům je zvuk. Fontána je to velká, vody jí protéká hodně a tak, už když míříte některou z uliček a nejste si ještě při první cestě tak docela jisti, jestli jdete správně, uklidní vás právě šumění vody.

From rim1103
A z toho, co se dočtete v průvodci si domyslíte, že tahle nejslovutnější mezi římskými fontánami je vlastně pomníkem římské civilisace v její nejpraktičtější, nejužitečnější a tedy nejpřehlíženější podobě a odkazu. Ta voda, co fontánou protéká má jméno: Aqua Vergine a s jménem se pojí roztomilá historka o tom, kterak římští legionáři po dlouhém pochodu pod horkým slunkem žízní vyprahlí málem již umdlévali, když tu spanilou dívčinu potkali a ona panna ku prameni je zavedla a voda z něj do města přiváděná od té doby vodou panenskou sluje. Nu a čímpak asi tu vodu z kopců kdesi za Římem do města přiváděli? Inu tak, akvadukty. Nu a když se Řím za budovatelských renesačních a barokních papežů probudil z dřímoty. dočkaly se obnovy nejen klasická umění, ale i ta infrastruktura pobořená dříve buď zubem času nebo našimi předky, barbary ze severu. Až tam zas někdy přijdete zkuste si vzpomenout na i na tohle. Možná není pomyšlení na vodovody, kanalizace a cesty zrovna romantické, ale jsou to cihly a beton římské velikosti, na které se pak tu a tam věšel mramor řeckořímské kultury.

A protože jsem věrný dědic již zmíněných předků ze severu, už vám toho o tom, co ta fontána říká, šeptá nebo zpívá moc nepovím. Jediné, co mně napadlo, bylo tam plenit a něco málo si z ní odvézt zpátky na sever. A protože správný barbar se rád pyšní a předvádí tím, pro co nemá smyslu a čemu nerozumí, tak se svým lupem pochlubím i já. Pěkných pár povozů bychom naložili.

From rim1103


From rim1103

From rim1103

From rim1103

From rim1103


From rim1103

Naložili, naložili.....kdyby bylo možné zkrotit ty, kdo rozhýbali mramor a zkrotili vody. Když se, dokonce i barbar podívá podruhé a potřetí, něčemu z toho co vidí, porozumí. S pečlivě skrývaným respektem (jsem přece barbar z odlehlé divočiny) k dílu nápaditosti lidské mysli i umu lidských rukou se jde toulat Římem dál. A snad proto, že je barbar, minci přes rameno nehodí. Má své důvody se do Říma vracet a tajemné či pochybné síly osudy kvůli tomu uplácet, či provokovat nebude.

Elaine, vloženo 10:23:08  03. 04. 2009

Moc pěkné zápisky z italských cest.

« ««   137   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php