01:27:06
26. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   144   »» »

Marcus m, vloženo 20:03:38  20. 09. 2008

První věc, která mě letos potkala v Londýně byl Notting Hill Carnival. Věru by mě mohlo potkat spoustu horších věcí, i když takový karneval dokáže pocestnému poněkud zkomplikovat cestu k dočasnému příbytku jednak proto, že metro najednou vynechává zastávky a jednak proto, že je celý den všude spoustu lidí, mezi kterými se musí proplétat. Nicméně alespoň koutkem oka jsem na letošní karneval nahlédl. Za ty dvě hodiny, které jsem tam strávil jsem sice stihl jen prohlédnout část průvodu, ale i to stačilo, abych si všiml, že je to karneval, jak se patří. K tomu stačí tři náležitě smíchané ingredience: lidé, barvy a emoce.

Lidé
P1070236

P1070457

P1060991

P1060995

P1070582

P1070307

barvy
P1070006

P1070044

P1070069

P1070217

P1070318

emoce
P1070167

P1070481

P1070562

P1070533

P1070567

P1070254

Marcus m, vloženo 10:47:55  19. 09. 2008

meridion: to jsem rád, že jsem potěšil tvoje námořnické srdce ;)

Jinak Portsmouth je docela dobře možné zvládnout jako cíl celodenního výletu z Londýna vlakem (já k tomu stihl ještě i krátkou návštěvu Winchesteru, ale to moc nedoporučuju, historický přístav zabere víc než půl dne, pro přátele a znalce námořní historie i víc)

Pokud jde o ty paluby...ehm, já jsem stará suchozemská krysa, takže správné pojmy jaksi neovládám. :-)

Usilovně přemýšlím, jak jsem po té lodi chodil a mám dojem, že tahle paluba je skutečně možná spíš směrem k zádi Victory, ale úplně jistý si tím nejsem.

Když jsem se po Victory procházel, taky mě zaujalo, jak je prostorná. Je pravda, že jediná větší loď, kterou jsem předtím viděl zblízka a zevnitř byl HMS Belfast, což je samozřejmě podstatně novější křižník, ovšem taky plavidlo poněkud nižší třídy než vlajková loď válečného loďstva.

Pro zajímavost, ještě pár obrázků.

P1080456
Dělová paluba, respektive jedna její polovina

P1080469
část skladu střelného prachu, pokud jsem pochopil z audio průvodce, měli to
velmi dobře technicky vyřešené, aby hned tak nevyletěli do vzduchu, podrobnosti si ale nepamatuju ;-)

P1080429
Admirálská kabina. Nelson, a vlastně i kapitán Victory Hardy, měli na palubě docela solidní byteček. Před jídelnou na obrázku jsou ještě dvě menší místnosti, za nimi jídelna a vzadu ještě jakýsi salon či co.

P1080432
Nelsonova postel se od těch, kde spali námořníci lišila hlavně tím, že byla poněkud naparáděnější.


P1080474
Jediné místo na Victory, kde se nemá fotit je shrine na místě, kde Nelson zemřel. No dobře, tak jsem se zachoval přibližně slušně, nefotil to celé s obrazem zachycujícm scénu umírajícího Nelsona obklopeného důstojníky jeho vlajkvé lodi, jen jsem uštípl obrázek pamětní plakety.

P1080473
Jeden ze svých slavných odvážných výpadů v čele naloďovací skupiny na nepřátelské plavidlo vedl Nelson s výkřikem "For glory or Westmister abbey". Jak víme, slávy dosáhl mnohokrát. Ovšem když dostoupal k jejímu vrcholu a konci u Trafalgaru nečekalo ho po návratu do vlasti Westminsterské opatství, ale katedrála sv. Pavla. Nejsem si úplně jist tím, že
tenhle sud je zrova tím slavným sudem brandy ve kterém padlého velitele bitvou notně pocuchaná Victory převážela do vlasti. Jisté ovšem je, že vybledlá látka v rámu na zdi je kouskem z britské vlajky, která pokrývala jeho rakev při slavnostním pohřbu v Londýně, kterou pak námořníci z Nelsonovy lodi a flotily roztrhali na malé kousíčky, aby měli na admirála nějakou památku.

Meridion, vloženo 08:39:26  19. 09. 2008

Tímhle příspěvkem jsi mi, Marcusi udělal obrovskou radost. (Jak to, že jsme při naší okružní cestě Anglií, v Portsmouthu nebyli?!). Hlavní palubě?
Není to zadní paluba, kde byla zastřelen? I když mě na obrázku překvapuje její rozlehlost...

Marcus m, vloženo 19:38:53  18. 09. 2008

P1080454
Místa, kde se odehrály slavné či tragické okamžiky někdy vypadají docela nenápadně. Samozřejmě, vlajkovou loď britského válečného námořnictva je mimořádně obtížné přehlédnout. Ovšem když už se procházíte po její hlavní palubě, může vám docela snadno uniknout jedna mosazná cedulka. A to i tehdy, když víte, kde ji zhruba hledat.

P1080482
Ta loď se jmenuje HMS Victory a ona cedulka označuje místo, kde byl smrtelně zraněn viceadmirál Horatio Nelson.

P1080444
Here Nelson fell 21. Oct. 1805

POdívejte se ještě jednou na ten první obrázek a popřemýšlejte o čem vypovídá. Až dlouho potom, co jsem byl z lodi i Portsmouthu dávno pryč mě napadlo, že se stačí právě sem pdívat, aby si člověk uvědomil, jak velkou osobní udatnost museli námořní důstojnící a velitelé mít a projevovat.

Mnoha z nich to bylo víc než vlastní. Na osudu a dobrodružstvích takového Thomase Cochrana, Nelsonova současníka, je skutečně neuvěřitelné především to, že zesnul v čtyřiaosmdesáti letech doma v Anglii.

I Nelson byl svou až šílenou odvahou a osobní udatností v boji přímo slavný. Stačí vzpomenout onu historku, kdy jako kapitán menšího plavidla v bitvě vedl skupinu, která se násilím nalodila na větší loď nepřítele, ovládla ji a následně stejným způsobem zajala ještě další velké plavidlo protivníka.

Vraťme se ale k Trafalgaru. Stačí si představit, že vlajková loď nestála kdesi opodál, ale přímo se účastnila drtivého střetu britského a spojeného francouzsko-španělského loďstva. Stačí si připomenout, že vůbec poslední Nelsonoův rozkaz, který v podobě signálních praporů vlál z Victory, zněl: "Útočte na nepřítele víc z blízka".

Pak už asi bude jasné, jak to asi na odkryté palubě, kde měl Nelson své hlavní velitelské stanoviště muselo vypadat. A jak dobrý terč pro francouzského snipera admirál představoval.

P1080415
A ještě jedna věc mě při pohledu na vlajkovou loď napadla. Ona samozřejmě vyhlíží majestátně, nicméně zdá se mi, že takhle bez plachtoví vypadá přece jen méně imposantně než v dobách své válečné slávy.

P1080413

Ano zvedá se nad přístavištěm jako několikapatrový dům, ale pod plnými plachtami by nejspíš připomínala pořádný hrad. Mimochodem část hlavní plachty z Victory najdete v jedné z řady expozic a muzeí v portsmouthském přístavu.

Je tam toho k vidění opravdu hodně. Vedle Victory je to ještě samozřejmě HMS Warrior, první válečné plavidlo s celokovoým pláštěm.

Mě ovšem ještě víc zaujala třetí z válečných lodí, které tam jsou k vidění.

P1080486
Mary Rose. Pýcha válečného loďstva Jindřicha VIII. Plně naložená a obsazená se, s celou posádkou a nákladem, potopila právě nedaleko Portsmouth na cestě do boje.

Po těžko představitelné a desítky let trvající práci archeologů, potápěčů a techniků se Britům podařilo vrak vyprostit z pod nánosů ze dna a vyzdvihnout. Obrázek, který jsem ulovil je sice technicky mizerný a všelijak klame, le pro ilustraci snad stačí. Stačí si uvědomit, že zachráněná část trupu není o mnoho menší respektive nižší, než třeba Victory a že trupem se díváme dolů z výšky několikapatrového domu.

Špatně je tam vidět proto, že lod zatím prochází a ještě nějaký čas bude procházet konservací. Zatím dřevo kropí roztokem na bázi ve vodě rozpustných vosků s tím,že do asi dvou let počítají se začátkem postupného vysoušení nakonzervovaného dřeva.
Konečným cílem nadšenců je postavit pro loď novou expoziční halu, kam by se vešlo i muzeum s věcmi, které se již dříve podařilo z odi vynést. Dlužno podotknout že už stávající expozixe přibližující osud lodi a život posádky na její paluběje výborná a velmi zajímavá.

A abychom měli dějiny vojenského námořnictva celé stojí za to ještě si dopřát vyhlídkovou plavbu po přístavu.

P1080525
Nejspíš potkáte hned několik současných válečných plavidel Royal Navy. Tohle je zrovna letadlová loď HMS Ark Royal.



Jestliže v takovém Cardiffu či Bristolu je dnes přístav spíše promenádou s obchody, kavárnami a zábavními atrakcemi, POrtsmouth je pořád důležitým obchodním a dopravním přístavem i základnou válečného námořnictva.



P1080398
Tu a tam to vypadá, že se přístav od dob, kdy tu úředničil otec Charlese Dickense. Spisovatelův rodný dům mimochodem stojí kdesi na půl cesty mezi středem města a přístavem.

P1080401

Ale ať už se na Portsmouth, přinejmenším od moře, které ho živí, díváte odkudkoliv vidíte, že voda, historie i přítmnost se tam docela dobře snáší a že město pořád ještě nechystá ani skasat plachty, ani spouštět kotvy.

P1080502

Narwen, vloženo 22:27:51  15. 09. 2008

Prý po Brownovi chtěli, aby udělal nějakou zahradu v Irsku a on jim řekl "Ještě jsem neskončil s Anglií" :))

Marcus m, vloženo 22:26:38  15. 09. 2008

No jo Capability Brown, ten taky byl všude ;). Btw někdy mě napadá jestli ten zeměplošský šílený vynálezce Stupid Johnson (nebo jak se jmenuje) není nějaká hříčka zrovna s tímhle Brownem. ;-) Stejně na hlavu postavená jako ty jeho vynálezy.

Narwen, vloženo 22:00:01  15. 09. 2008

a ten mostek přes jezero míval dvě patra :) Naštěstí přišel pan Brown a jedno patro zatopil, protože co jsem mohla vidět na nějaké kresbě, rytině nebo nevím na čem, tak ten dvoupatrový most vypadal hrůzostrašně :)

Marcus m, vloženo 21:42:13  15. 09. 2008

P1080082


Zvláštní věc, tahle historie. Když jste možná ještě před sto, sto padesáti lety řekli Blenheim, ozvalo se Churchil a Marlborough téměř ozvěnou. Zejména v Anglii - a ve Francii snad taky i když tam ta ozvěna zněla odplivnutím a skřípěním zubů.

P1080053
Válka o španělské nástupnictví dnes skoro nikomu nic neřekne, už proto, že je ve svých důsledcích a významu samozřejmě o nějakých sto let později překonaly napoleonské války.



Ke generálovi Johnu Churchillovi se osud zachoval se shovívavou ironií. Na jedné straně mu poněkud grobiánsky naznačil, že jeho vévovdský titul stojí za fajfku, přesněji řečeno krabičku, tabáku. A můžeme se jen dohadovat, co by si pan vévoda pomyslel, kdyby se dozvěděl že postava na koni, kterou si lidé nejčastěji vybaví při zaslechnutí jména Marlborough je kovboj.

P1080178
To byla ta ironie. Shovívavost je v tom, že jméno Churchill má dodnes zvuk, zvuk velitelský a státnický. A dokonce zvuk poněkud méně kontroverzní, než jméno prvního vévody Marlborough.

A ke shovívavé laskavosti osudu můžeme snad počítat i to, že se muž, který se dnes vybaví snad každému když slyší jméno Churchill se právě na Blenheimu narodil.

P1080138
Winston Churchill složil svému vynikajícmu předkovi nebývaý hold. Napsal jeho monumentální životopis, ve kterém, nikoliv poprvé ani naposledy ve svém životě, šel proti proudu a přispěl k tomu, aby Sir John nebyl nahlížen tak kriticky, jak bývalo do té doby zvykem.



O Blenheimu řekl, že je spojen s dvěma významnými událostmi v jeho životě. "Zde jsem přijal a provedl dvě svá důležitá rozhodnutí. Narodit se a oženit se. Mohu říci, že s oběma a jejich výsledkem jsem vcelku spokojen."

Pokoj, kde se Winston narodil vám v paláci ukáží, vlastně jí projdete cestou do reprezentačních sálů. Je totiž, jak jinak, součástí úvodní expozice věnované právě tomuhle Churchillovi.

Pokud vás zajímají místa, kde se osobní příběny lidí protly s velkými dějinami, nebo která měla osobní význam pro přední aktéry světových dějin, pak vás možná bude zajímat, kde to Winston požádal Clementine o ruku.

P1080189
Pojďme se ale nejdříve alespoň krátce projít po rozlehlém parku a zahradách kolem paláce.

P1080131
Blenheimu prý někdy říkají anglické Versailles. Nemohu tak docela posoudit, protože ve Versailles jsem zatím, raději, nebyl.
SOudím nicméně, že se to přirovnání zakládá do jisté míry na tom, že je to velký palác s obrovským parkem, který je ojedinělým příkladem architektury své doby a pojí se s ním jedinečná historie. Ostatně to jsou nejsíš i důvody, proč je rodové sídlo vévodů z Marlborough památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.


P1080026
Jak, jsem předeslal ve Versailles jsem nebyl.Mohu tedy jen konstatovat, že Blenheim samozřejmě má své formální zahrady.

P1080023

P1080122
Jsou samozřejmě v těsném sousedství kolem paláce (to jsou ty na obrázcích kolem) a pak kdesi stranu, kus cesty turistickým vláčkem.

Blenheim sice stavěl vojevůdce, který navíc měl velmi sebevědomou manželku, přesto - možná narozdíl od Versailles- jim stačilo ke štěstí stavět do haptáku pány architekty a ne každý keř a strom v okruhu několika mil od paláce.

P1080192
Angličané byli prohnanější, oni přirodu v okolí svých sídel nestavěli do přehlídkových řad a nezastřihávali so pravých úhlů a geometrických tvarů. Oni si ji zkrátka postavili po svém.

P1080036
Samozřejmě pečlivě střižené ploty a stylem formální zahrady potkáte v parku na různých místech.

P1080038
Taková Secret garden je jak příjemná na procházku

P1080045
porozhlédnutí

P1080040
i přemýšlivé posezení.

Nemluvě o tom, a to už se opakuji, mívají anglické zahrady ve svých formálnějších částech v sobě cosi nostalgického a příjemně omšelého.

P1080099
A to, abychom si rozuměli, neznamená že jsou staré. Spíš jsou mladé velmi dlouho, asi jako tahle dáma z růžové zahrady.

P1080105
Připusťme, že zahrada je přece jen o něco živější, než o dáma. Ale mějme přitom na paměti, že čas zahrady plyne po svém - a všimněte si, jak.

P1080111
Věru jinak, než ten náš.

Ale když už mluvíme čase. Zmínil jsem tu už jednu chvíli a jedno místo z blenheimského parku. Totiž, to které si Winston Churchill vybral, aby tam požádal svou nastávající o ruku. Ne, ještě jsme je tu neviděli.


P1080143

Dve úhledné drobným kamením sypané cestičky se sbíhají v jednu mezi pěstěnýnim trávníky ve stínu s rozmyslem vysázených stromů. O kousek dál se po jedné straně otvírá v zeleni pohled na jezírko, chrámek stojí po druhé straně. Čím tohle mohlo být před rovnými sto lety pro Churchilla tak významné a zajímavé místo, že sem Clementinu zavedl, aby ji požádal o ruku?
Uvažoval jsem o tom a zdá se mi, že to nemuselo být nahodile a podivně vybrané místo.

Možná s Clementinou přišli jednou ze dvou stezek od nedalekých formalních zahrad, on a nejspíš už i Clementina, věděli, ze spojená cesta na níž se u Dianinam chrámku zastavili se mezi stromy vine dal az k šumícímu vodopádu a dál pak ale vede k t tiche růžové zahradě. Veru nemusel zkušený rétor Winston ve svém rodnem domě vlastne nic říkat, stačilo aby se se svou snoubenkouvzali za ruce, podívali se kolem sebe a znovu se prošli parkem, který dobře znali.

P1080013
Dávný triumf slavného maršála kontoverzní pověstí je už dnes možná opravdu velmi vzdálené a vzpomínka na něj pro mnohé zarostla travou. Věk ve kterém proslul příslušník jeho rodu už je také střídmější ve vztyčování vítězných sloupů. Blenheim ovšem pořád zůstává místem, které stojí za výlet. Raději se ale nepokoušejte ho vměstanat do jednoho dne s návštěvou nedalekého Oxfordu. Nebudete mít totiž vůbec žádný problém strávit v Blenheimu téměř celý den.

toomz, vloženo 23:18:36  14. 09. 2008

Hergot fagot, já si říkal: projedu to kvapem... a utěchle fotek (mám tu nové příspěvky od konce srpna) jsem se zasekl nadlouho :) Díky, moc pěkný. Jestli nebudu ostuda, tak hodim info z naší cesty po Athénách a Santorini, ale letos jsme prázdniny pojali opravdu rekreačně, takže to bude spíš nuda :)

Qeril, vloženo 10:26:18  13. 09. 2008

Markusi, já vím, že se opakuju, ale to tvoje obrázkové povídání je strašně pěkné! Velmi jsi mi zpříjemnil dnešní snídani :-)

Lampar, vloženo 09:33:18  12. 09. 2008

Máme na chalupě také odpočinkové místo pod doubkem. Asi tam postavím lavičku, kdo ví ...

Silmarien, vloženo 08:43:05  12. 09. 2008

Toto je pekné, super:)) Chválim:)

Marcus m, vloženo 02:02:36  12. 09. 2008

P1080325

Princezna možná chtěla být chvíli sama, bylo toho v posledních době trochu moc. Stihla už být za svůj poměrně mladý život být několikrát tak blízko smrti, jako byla teď trůnu. Vyšla z paláce a šla kam ji nohy nesly až se nakonec usadila pod dubem u cesty. Začala si číst, aby alespoň na chvíli nemusela myslet na dvořany, ministry.....a snad ani na svou poloviční sestru, královnu.

P1080323

Když pak zaslechla dusající kroky, obrátila se z tváří svých dvořanů, kteří k ní spěchali jakýmsi způsobem vyčetla, že na ni už bude nanejvýš vzpomínat. Pak vyslechla zprávu, kterou už delší dobu všichni očekávali.
Letopisci píší, že padla na kolena a nějakou chvíli jí trvalo, než zvládla divoký vír citů a emocí. Nakonec pronesla, latinsky, slova žalmu "Božím řízením se tak stalo, je to podivuhodné v našich očích". Potom se zvedla a odešla vládnout Anglii.

P1080284

Za pár týdnů tomu bude rovných čtyři sta padesát let. Těžko říct, jak to tehdy vlastně přesně bylo, těžko také říct, zda mladé Alžbětě přišlo na mysl a zda si vůbec všimla toho, jak příznačně se u dubu, pod nímž se zastavila dělí cesty. Těžko říct, zda ji napadlo, že ta její povede vpřed dalších pětačtyřicet let. Co ji ovšem nejspíš ani nenapadlo, byla myšlenka, že místo, odkud odešla vládnout Anglii si lidé budou ukazovat ještě po čtyřech a půl stoletích. Dub se toho nedožil, ten co tam stojí dnes, zasadila Alžběta, toho jména druhá.

P1080261
Hatfield House toho zažil za nějakých pět století své existence dost. Za časů Jindřicha VIII. nebylo někdy tak docela jasné, zda je to palác pro královské děti - nebo velmi fešácký kriminál.

P1080260
Královští obyvatelé či hosté k paláci patřili vždy velmi často, ale posléze stal Hatfiel House především rodovým sídlem hrabat, později markýzů, Salisbury.

P1080263
Mezi členy rodu za ta staletí stihli být přední mužové země i šlechtici, po kterých v dějepise nic moc nezbylo (když se nad tím zamyslíme, nemuselo to být nutně špatně.)

Najdeme mezi nimi i laureáta Nobelovy ceny míru i muže o kterém potměšilý letopisec zaznamenává, že to byl starý držgrešle, který býval vidět jako kočí povozu veřejné dopravy z Londýna do Hatfield. Většina těch nejvýznamnějšch Salisburyů nesla na paměť slavného předka jméno Cecil, pokud možno Robert Cecil.

Alžbětinské počátky slávy Hatfieldu i většinu významých hrabat a markýzů vám připomene či představí procházka representačními místnostmi paláce.

Před vámi, a vlastně ještě před tím, než Salisburyové otevřeli palác k prohlídkám veřejnosti, tudy jakož i zahradami a parkem, procházeli téměř všichni angličtí panovníci a kde kdo z těch kdo něco v královstní znamenal. Ať už to byl třeba Samuel Pepys- tehdy samozřejmě známý jako činovník Admirality a ne jako diarista, nebo později třeba vévoda Wellington v celé své státnické velikosti, o siru Winstonovi Churchillovi ani nemluvě.

P1080278
Až se těmi zahradami budete procházet, zkuste se zamyslet nad tím, jak možná mnohem klidněji a příjemněji v nich můžete trávit odpledne, když vám nekyne trůn, nenesete na ramenou břímě impéria, ani nevzpomínáte na osudové bitvy - nebo je nemusíte plánovat.

P1080251
Nejspíš ty zahrady nerozhodly o tom, že přežili, obstáli nebo se alespoň nezbláznili.

P1080310
V každém případě jim ale nabízely místo, kde si mohli své myšlenky rovnat v klidu a s výhledem na všechno příjemné a očím laskavé.

P1080269
Možná se to jeví jako banalita, možná z toho kouká čertovo kopýtko kýče. Možná je to dobré leda tak na pohlednice.

P1080270
Ovšem na druhou stranu, co je jednou za čas špatného na hezké zahradě či pěkné pohlednici?

P1080264
Doufám, že pro jednou nic, nebo ne mnoho.


P1080331
A ostatně, pokud se vám celá ta historie počínaje princeznou u paty trůnu a konče ministry v parku a vévody na kozlíku trochu moc krotká a učesaná, zkuste si vymyslet vlastní.

P1080333
A inspiraci k tomu vám dá hatfieldský park sám.

Nimitz, vloženo 21:24:00  11. 09. 2008

Praha utratila statisíce za napůl slepou mapu pro turisty

Ageolite, vloženo 21:23:32  11. 09. 2008

verlit: kdy se tam chystáš?;-)

verlit, vloženo 17:20:25  11. 09. 2008

Tak to jsem teda zvědavá, koho ze známých potkám na vřesovištích v Yorkshire :-)

Meridion, vloženo 17:04:19  11. 09. 2008

Ta Anglie opravdu funguje jako magnet na náhodná setkání. Já se na zájezdu po Anglii seznámila v autobuse s holkou, co měla chalupu v sousední vesnici od naší. Já se na chalupě vždycky nudila, protože jsem v okolí neznala nikoho mého věku, takže pak jsme se občas chodily navštěvovat, jezdily společně na kole atd.

Marcus m, vloženo 11:31:58  11. 09. 2008

Děkuji mnohokrát za pochvaly, vážím si jich a opravdu nemám důvod se kvůli nim rozčilovat. ;)

Lampar, vloženo 08:53:25  11. 09. 2008

Musím s verlit než souhlasit. Jak říká klasik, to by se mělo tesat :-))

Dara:
My jsme zase na vyhlídce u Greenwiche potkali sousedy, kteří bydleli vedle nás, odstěhovali se a pak jsme je 4 roky neviděli. Až na té vyhlídce.

verlit, vloženo 08:43:12  11. 09. 2008

Jako obvykle krásné povídání a krásné fotky, Marcusi (doufám, že se nenaštveš a vezmeš to jako poklonu, protože je to tak míněno, ale vždycky znovu mě překvapí, jak krásně a čtivě a srozumitelně píšeš, když vyprávíš o svých cestách. Opravdu mi to připomíná Čapkovy obrázky z cest).
Hrozně se mi líbí ta fotka s brankou, popínavou růžičkou a rozpadající se zdí, za kterou vykukuje katedrála :-)

« ««   144   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php