23:00:06
25. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   145   »» »

Dara, vloženo 08:18:00  11. 09. 2008

Když tak koukám tady na ty fotky Cantenbury, tak mi to připomnělo jeden můj zážitek z Anglie.
Byla jsem tam se školou asi na týden. Chodili jsme do školy a jezdili na výlety a takhle jednou na tom výletě, myslím že to bylo právě přímo před Canteburskou katedrálou, jsme čekali až se všichni sejdeme a vedle byla druhá skupina a v ní, jak jsem po chvíli zjistila, byl kluk, co se mnou chodil do 1. až 4. třídy!
To by nebylo tak špatné, kdyby to nebl kluk, co mě vlastně celý život pronásleduje (jako ne naschvál) a já byla jeho první láska (někdy ve 4. třídě). V té čtvrté odešel na sportovní školu, ale pak šel na stejný gympl, stejnou vysokou...

Meridion, vloženo 07:54:43  11. 09. 2008

rapscallion jsem v slovníku nenašla, ale podle výkladových slovníků je to synonymum pro rascal nebo scoundrel.

Meridion, vloženo 07:52:15  11. 09. 2008

Bursar je podle Zeměplochy kvestor, ale podle slovníku i stipendista - takže někdo, kdo má hluboko do kapsy a chtěl by na dluh. :-)

Meridion, vloženo 07:50:38  11. 09. 2008

Krásný příběh.

Činkapi, vloženo 07:43:53  11. 09. 2008

Kdo jsou to rapscallions a bursars? :-)

Marcus m, vloženo 01:52:43  11. 09. 2008

R004-009

Bývaly časy, kdy cesta z Londýna do Canterbury začínala kousek za London Bridge v některém z velkých zájezdních a formanských hostinců. Většina toho cestování povstala z jednoho úkladného mordu a z toho, co se kolem cestování dělo zas povstala anglická literatura.

Ovšem časy se mění a ne vždy k lepšímu. London Brige už spadl tolikrát, že se na tu poslední reinkarnaci skoro ani koukat nedá.

A ten slavný Tabard byste taky marně hledali. Podobně jako mnoho jiných po sobě zanechal jen název ulice.

R004-011
pozůstala vlastně jen jen jedna St. George, což je vlastně funkční pamětihodnost zachráněná v náhlém vzmachu smyslu pro historii tuším National Trustem.

Na druhé straně moderní pocestný uvítá, že dnešní coaches sice jezdí ze stanice přibližně stejně málo inspirativní jako současný London Bridge, ale zase jsou pohodlnější a rychlejší. V jízdním řádu si na cestu vyhrazují dvě hodiny, ale když jedete v šikovnou ranní a večerní hodinu, kdy dopravní špička je to, co se děje lidem v opačném směru, pak můžete v Canterbury či na Victorii vysedat už po půldruhé hodině.

P1070632
Dostatečně staré a dostatečně významné menší město se v jednom ohledu může rovnat i takové metropoli jako je Londýn. They saw it all, many times. Mají dlouhou paměť, zažila a procítila snad téměř každý lidský příběh. Nemluvě o těch, které se v jejich zdech zrodily - nebo skončily, což bývá jen jiné jméno pro začátek velkého vyprávění.

Buďme ale na chvíli jen dalším z mnoha dalších výletníků, kteří procházejí od kočárové stanice pod patřičně měšťansky domorodě otráveným pohledem našeho kamenného pozorovatele na věži zaniklého kostela.

Ostatně pokud jde o jeho výraz...nebyl zdaleka jediný ve městě.
P1070641. Ani nemusíte umět anglicky, abyste věděli, že tím jistý hostinský neříká "Pozdrav Bůh, sousede." Totiž on to řekne a rád, ale nechává si to pro souseda, tohle má ty přespolní a zezdálky.

P1070635
Tohle ovšem známe a nenecháme se odradit. Půjdeme dál a na hlavní náměstíčko dorazíme dokonce ještě předtím, než otevírají bránu na pozemky katedrály a než dorazí první kohorty denních výletníků. /My nejsme o nic lepší, ale přivstali jsme si a koukáme, jak se na nájezdníky chystají místní - obchodníci a kavárníci/.

P1070649
Můžeme tak vidět, že ani v Canterbury se život nezastavil a současně si užívat toho, kolik současnosti dokáží zdejší staletí pojmout, aniž by ztratila barvu a tvar. Téměř.

P1070849
A jsou domy, které toho pojmou opravdu hodně. ;)

Než otevřou v katedrále můžeme se podívat, kde už mají otevřeno a popřemýšlet o snídaní, poctivé anglické snídani. Vůbec nebude na škodu, když zrovna ještě bude zavřeno ve starobylém hostinci, který má vedle vrat vyvedený seznam byvších hostinskýc a v popisu své historie se nenápadně zmiňuje, že lokál nebyl a není tak docela neznám některým z pánů domácích naproti z arcibiskupského paláce. Dlužno poznamenat, že jejich seznam je přece jen poněkud delší, když se začal psát na sklonku šestého století. Ale jak říkám, nemusíme litovat, že otevírají později, kousek dál najdeme lokál, kde sice mnohem častěji vítají políry než preláty, ale stará zkušenost cestovalů říká, že k jídlu je rozumné usednout tam, kde se schází místní. POsnídal jsem tedy v levné restauraci vedle pár zedníků a docela jsem si pochutnal.

P1070643
Mimochodem cestou ke katedrále možná minete tenhle dům, zapamatujte si ho. Padne o něm zmímka.


P1070656
Samozřejmě v Canterbury se dá strávit příjmený den rozmanitě. Pokud ale máte volný celý den, stojí za to věnovat pár hodin právě katedrále a jejímu bezprostřednímu okolí.

P1070760
Abychom to řekli stručně Canterbury je cosi jako anglický Velehrad, Stará Boleslav a kus Hradčan pro dobrou míru k tomu. Snad i proto je zdejší katedrála ještě o něco ohromnější a skvělejší než ty další starobylé sídlení chrámy anglických diecézí.

A za mnoho z toho může jeden příběh, který začal, nebo spíš začal končit prý ve sklepení toho poněkud chmurného domu, kolem kterého jsme před chvíli šli.

P1070818
Kdybyste stáli v téhle chodbě jednoho večera na konci prosince roku 1170 možná byste sotva stihli uskočit před spěchajícím arcibiskupem a hlavně před čtyřmi rytíři, kteří mu byli v patách a kteří před tím seděli ve sklepení onoho domu a domlouvali se, jak splnit přání krále.

Když byste měli štěstí a neskončili podupaní a posekaní, viděli byste za chvíli okamžik tragedie a zločinu a možná by vás ani nenapadlo, že se mezi blýskajícími čepelemi zableskla i první jiskra neobyčejnépo triumfu muže, který ležel za dveřmi ubitý. Jen chvíli si král mohl myslet, že se zbavil toho dotěrného kněze.

P1070822.

Možná bude lepší, než dlouhá povídání, ukázat pár pohledů, které při procházce mohou podnítit ledasjaké úvahy. Mimochodem míst, která vedou k zamyšlení nad tim, jak je Beckettův příběh ve vší své velikosti jen částí většího a delšího vyprávění, je i jen kolem katedrály ještě mnohem víc. Společně svědčí, myslím, i o tom, že příběh nezdolnosti odporující všelijakým mečům je v Canterbury pořád přítomný - snad jako ty kdesi schované kosti mučedníka chvíli velebného, chvíli zatracovaného a zapíraného.

P1070782

P1070796

P1070805

P1070806

Je na vás toho kamení už trochu moc? POjďte si na chvíli odpočinout, je to je pár kroků.
P1070772

P1070774
na pozemky katedrály se vejdou i pamětní zahrady. Odpočinek se bude hodit, protože k příběhu, který dal Canterbury podobu a založil její slávu nám totiž chybí začátek.


P1070874


A podívat se na něj, obávám se, znamená podívat se na další kamení. Ono to ale někdy nemusí být na škodu.


P1070887
Tohle je anglický Velehrad. Doslova a do písmene a navíc o něco spolehlivěji, než ten náš, trošku symbolický. Dokonce by se dalo říct, že opatství sv. Augustina - misionáře a prvního arcibiskupa z Canterbury- už přestávalo existovat, když náš Velehrad ve své dnešní podobě ještě skoro ani neexistoval.

P1070884
Jedno snad Velehrad a St. Augustine Abbey společné mají. Jsou dokladem, relativně nedávné doby, kdy se moderní lidé s trochou překvapení rozpoměli, že mají jakési dějiny. Angličané měli tu výhodu, že si na ně snáz mohli doslova sáhnout, ale to až potom, co strhli zastaralý špitál, postavený na místě zrušeného kláštera, který se stal, brzy zastaralým, králosvským palácem a tak přišel ke stržení.

P1070890

Po všem tom bourání a stavění dnes samozřejmě z prvního přístavu anglického křesťanství s jeho ohromným kostelem a hroby světců, králů, biskupů a opatů mnoho nezbylo.

Zůstaly ale dvě velmi důležité věci. Smysl pro místo, pro dějiny a paměť. A potom perspektiva.

P1070903
Nevím, jaký dojem ve vás vyvolá, až se jednou z opatsví podíváte k městu.

P1070913
Já sám jsem se do města vracel s dojmem, že přiběh Canterbury nahlížený z perspektivy jeho počátku je příběh velmi vitální a optimistický. A docela živý, alepoň při nešporách v katedrále si -třeba- můžete všimnout, že patnáct století zas není tak bezedná hlubina času a že starobylost a kontinutia nejsou vždy nutně rozporné pojmy.

Koneckonců, možná je London Bridge spíš výjímkou z pravidla, které Canterbury potvrzuje, ať se podíváte, kam se podíváte.

Lampar, vloženo 01:06:43  11. 09. 2008

To nevadí :-))

Legolas Craft, vloženo 22:16:01  10. 09. 2008

To nechápu.

Lampar, vloženo 21:58:11  10. 09. 2008

Je, ale musíš mí kruhovou kanoe.

Legolas Craft, vloženo 18:36:00  10. 09. 2008

Je ta šlajsna sjízdná? :o)

verlit, vloženo 14:09:08  10. 09. 2008

To by člověk neřekl, jak může být takový jez zajímavý a krásný!

Narwen, vloženo 13:38:13  10. 09. 2008

Já moc necvakala, protože se mi asi po čtyřech dnech podařilo ztratit kartu do foťáku (když jsem si zapomněla fotky nahrát do notebooku a byla plná, tak jsem ji měnila za malinkou 26MB a ta velká prostě nějak někam vypadla), takže už jsem zbytek výjezdu fotila jen na tuhle malou kartu. (ano, taky jsem tím pádem ztratila fotky asi ze tří dnů..)
Ve Stourhead jsme byli, Longleat mi ani nic neříká, asi prostě není z hlediska vývoje anglické zahrady významný :) Ze Stourhead nějaké fotky mám, můžu dát. Nicméně je to jedna z těch zahrad, která byla "zmršená" devatenáctým stoletím, zasázená rododrendony a zahlcena barvami.
Jinak zkušenosti ze všech těch zahrad a parků - zavírají právě většinou kolem té šesté.

Marcus m, vloženo 13:33:04  10. 09. 2008

narwen: to já cvakal a cvakal....a cvakal. ;-)
Rozhodně máš z Prior Park povedené a výstižné.
Mimochodem na Stourhead nebo Longleat jste se byli podívat? Já to nezvládl. Longleat je sice zajímavý, ale možná až moc posunutý k turistické fabrice, takže se mi do plánu nakonec nevešel a Stourhead je z Bath dost nešikovně dostupný veřejnou dopravou.

Narwen, vloženo 13:19:33  10. 09. 2008

Marcus: ty tvoje jsou rozhodně lepší :) Tu legendu jsem četla, ale vůbec jsem si to nespojila :)
Bohužel fotek parku nemám moc, protože už jsme tam byli ke konci naší dvoutýdenní exkurze a já už vůbec neměla chuť cokoliv fotit, ona se mi ta chuť vytrácí i když je kolem dalších dvacet třicet lidí, co tam těmi foťáky cvaká také..
Nicméně na té zahradě je stejně nejdůležitější ten výhled :)

Marcus m, vloženo 10:52:15  10. 09. 2008

Verlit, Lampář: děkuji, děkuji;-)

Narwen: díky, tak jsem nakoukl do Prior Park aspoň takhle. Jinak nějaké fotky jezu by se taky našly





Byl postavený v roce 1972 a je součástí protipovodňové ochrany Bath - to jsem si přečetl na pamětní plaketě kdesi tam kolem.

A pokud jde o prasátka


ta tam byla pořád. Mělo by jich být celem sto, k vidění budou do konce září a pak je vydraží na podporu jakéhosi lokálního projektu na vybudování a obnuvu nějaké cesty z Bath kamsi za město.

Stránky projektu King Bladud’s Pigs in Bath obsahují řadu podrobností.

Inspiraci si tvůrci vzali ve staré legendě o počátích města Bath.

Psal se rok 863 př. Kr. Bladud, král Britonů a otec nešťastného krále Leara, jehož posléze učinil nesmrtelným Shakespeare, strávil větší část svého mládí na studiích v Athénách, kde se však nakazil malomocenstvím.
Když se vrátil domů a zjistil, že nedokonalý princ nemůže zdědit trůn, opustil v přestrojení královský palác a stal se pasáčkem vepřů v „kraji opuštěném, dílu země, kde nebylo cest“.
Bylo jím jistě údolí řeky Avon a je docela dobře možné, že to byla oblast známá dnes jako Kenysham. Bylo to ovšem víc než tisíc let před tím, než si tam Římané postavili své villy a celých patnáct století před tím, než Sasové založili město Bath.
Když jednou Bladud hnal svá prasata a hledal, kde by se napásla žaludů, přešel s nimi řeku Avon na mělčině severně od Saltfodu. To místo později přijalo jméno podle legendy – Swineford (řekněme Svinibrod).
Zbytek příběhu je proslulý. I Bladudova prasata se nakazila jeho nemocí, uzdravila se však, když se vyválela v horkém bahně kolem bathských pramenů.
Když Bladud uviděl ten div, sám se vykoupal v horké kalné vodě a byl též uzdraven. Triumfálně se vrátil domů a nakonec se stal i králem. Z vděku za své uzdravení založil Bladud město Bath a jeho léčebnou moc zasvětil keltské bohyni Sul. O devět století později nazývali Římané město Aquae Sulis – Suliny Vody.


Jako přímou inspiraci pro letní výstavku prasátek uvádí podobnou přehlídků čápů všemožných barev a tvarů, kterou viděli v Německu - a zmiňují o Cowparade.

Mají tam i link na zajímavou galerii šestadevadesáti zmíňených čápů, v reálu jsou někteří i metr vysocí. ;)

Ageolite, vloženo 09:01:31  10. 09. 2008

já se někdy do Bath musím podívat, oba dva jste mě nalákali:-)

Narwen, vloženo 08:49:51  10. 09. 2008

Nerada bych Marcusovi jeho seriál nějak přerušovala, jen se ho lehce pokusím doplnit :)

Aneb, jak bylo řečeno, Prior Park se rozkládá na kopci nad Bathem, takže zde samozřejmě nechybí pořádný výhled na samotné město. Jak jinak, než přímo od domu.



Dům byl postaven v roce 1735 architektem Johnem Woodem (ostatně, jako i velká část Bathu, pokud se nemýlím) pro místního podnikatele Ralpha Allena. Dnes sídlo slouží jako škola.



Jako většina anglických zahrad, i tato byla založena spíše ve formálnějším stylu. Pak ale přišel v 18. století Alexander Pope a Lancelot Brown (který je v podstatě považován za ikonu anglické krajinářské zahrady, přezdíván Capability) a udělali z toho to, co je zde dnes (víceméně :)

Serpentinové jezero s palladiánským mostem je prakticky nezbytnost.





Jak jste si všimli, celá zahrada je ve velkém svahu, tudíž při návštěvě za vlhkého počasí vybízím k opatrnosti, neboť zdejší cesty jsou skutečně kluzké :) Můžete projít lesíkem plným česnáčku a možná najdete i nějakou pěknou chatku :)



(je to špatný obrázek a už úplně nevím, k čemu tenhle přístřešek měl sloužit, ale každopádně pochází až z dob pozdějších, nějaké 19. století..)

a ještě něco málo z Bathu...
Možná jsem přehlídla, ale nepotkala jsem na Marcusových fotkách tento jez. Já jsem schopná se do jakéhokoliv jezu dívat hodiny, ale tenhle je díky svému tvaru ještě mnohem zajímavější, jak se tam ta voda mele...



Ale ne, aby vás tam napadlo skákat!



I my měli racka, co se hrozně chtěl fotit :)



A nakonec troška pouličního umění. Jako byly krávy u nás, tak měli v Bathu prasátka (aspoň v květnu).



Lampar, vloženo 08:37:39  10. 09. 2008

Souhlasím s verlit, Marcu, je to krásný seriál.

Marcus na hrad (v Cardiffu?).

verlit, vloženo 08:25:03  10. 09. 2008

Nezbývá mi, než znovu zopakovat, že se mi té cestopisné obrázky hrozně líbí, Marcusi.
Jak fotky, tak vyprávění. U těch římských lázní jsi tak krásně navodil tu atmosféru! Díky moc.

Marcus m, vloženo 23:43:13  09. 09. 2008

Na vteřinu jsem si připadal jako v Benátkách. Nebyl jsem ovšem na severu Itálie, ale na jihozápadě Anglie. Ono to město nepůsobí, navzdory pár pokusům arhitektů, obzvlášť italsky a s vodou má sice lecos společného, ale docela jinak než Benátky.

Nakolik si do dokážu vyložit vznikl ten letmý dojem z kratičkého prolnutí vzpomínky na večerní procházky některou z kolonád u piazzy S. Marco a chvíle, kdy jsem vyšel do letní noci z Pump Room a římských lázní v Bath.
Náměstí před západním průčelím Bath Abbey je samozřejmě podstatně menší než benátská piazza a poctivá gotika abbey vůbec nepřipomíná spíše horizontální zvláštnost basilky S Marco.

P1050575

Přesto jsou si nakonec možná obě města čímsi blízká i když na tu myšlenku člověka přivede jen prapodivný záblesk myšlenky a vzpomínky.

Bath je město, které poměrně vědomě a cíleně žije z historie. Dbá o svou historickou tvář, po právu se pyšní svými pamětihodnostmi a současně z libě medové barvy jeho kamenných zdí tichounce odkapává sentiment vzpomínky na časy, kdy po vzoru královny Anny mířili k lázeňským domům, sálům, plesům a pramenům všichni kdo v Anglii a širémm světě kolem cosi znamenali, znamenat chtěli nebo si myseli, že něco znamenají. Netušili, že distingovaně kráčí, smyslně tančí nebo rozverně poskakují cestou, kterou vyšlapaly Římané a jejich legie.


P1060786
Strávil jsem v Bath pět či šest dní, ale mnoho o tomhle městě vlastně povědět nemohu, procházel jsem v něm tu ráno, tu večer či v noci, mezi výlety do širokého okolí.


P1060005

Ale pár obrázků a dojmů mám. Začnu právě v římské lázni. I když vlastně lázeňský pramen dal městu jméno, věhlas a společenský věhlas byl nález starodávných lázní přímo v centru města v devatenáctém století značným překvapením. Dosavadní lázeňské budovy už nedostačovaly zájmu (či vkusu?) a tak je dělnici začali bourat a kopat základy pro nové - a zjistili, že se prokopali o devatenáct století zpět.

P1050989

Procházka po vykopaném a a velmi dobře presentovaném areálu římských lázní je zajímavá v několika ohledech. Návštěva řekněme Stonehenge, římských lázní v Bath, několika katedrál a Britského musea v člověku mimo jiné vzbudí úctu k lidskému umu a zdatnosti během věků a snad až překvapivě jasně ho poučí o tom, do jaké míry je to mnohem víc vlastnost člověka než jakási získaná dovednost rostoucí podle jízdního řádu lienárního pokroku definovanho společensko-ekonomickými formacemi a zřízeními. Projděte si jednotlivé části římské lázně, poslechněte si výklad o tom, jak byly vymyšlené a postavené a potom se u bazénu na který už sto let zase svítí slunce opřete o sloup a podívejte se na věž Bath Abbey a uvidíte, co se vám bude honit hlavou.

P1050996

Na Abbey ještě časem dojde řeč v Portě. Teď se chvíli budu věnovat lázním.

P1050958
nebyly vůbec malé a nebylo to jen pár obezděných děr v zemi plných vody. Nynější budovy nad nimi jsou (což se mimochodem dočtete na cedulce na toaletách) vytápěny teplem z lázeňského pramene a většina rozvodů vody ve vykopaném areálu je dodnes původní - a plně funkčí.

Jinak se toho z komplexu budov nad zemí mnoho nedochovalo, leda snad druhotně v recyklovaném kamení a zdivu použitém na stavbu opatství a dalších budov. Přesto pílí archeologů a dalších badateů bylo možné dispozici a část obashu areálu poměrně zajímavě rekonstruovat.

Od spousty votivních destiček (jakož i kleteb) a všelijakých obětin naházených do pramene či bazénů přes část venkovního oltáře (nejen knihy, ale i dostatečně staré kameny mají své osudy poučíte se z výkladů a popisů o cestách některých jeho částí) po třeba zlomky průčelí jednoho z chrámů.
P1050962

Mimochodem podívejte se na tu tvář ve středu blíže
P1050960

a pak si na tu tvář vzpomeňte až se budede dívat na vzácný nález z chrámu samotného
P1050969

a mějte pochopení pro historiky, že jejich interpetační úsilí někdy čelí značným komplikacím.

A pokud vám při pohledu na onu kamennou tvář cuká ruka a nevíte proč, pak zůstaňte v klidu - to jen máte dojem, že jste v Římě (přesněji řečeno v portiku S Maria Cosmedin ) a nejspíš máte slabinu pro postarší romantické filmy, což jistěže není nic špatného. Pravda je ale taková, že ne do každých úst se dají strkat ruce.

P1060008
Mnohem pragmatičtější poučení, které z návštěvy lázní plyne, že od míst, kde hledal úlevu, zábavu, požehnání a uzdravení starověký pán i kmán k místům, kde hledal místo k zabití volného času, hledání vhodné partie, nebo trochu rozptýlení pán či slečna z novověké, ba raně moderní dobře postavené rodiny vede sice cesta dlouhá nějakých osmnáct století, ale také možná ani ne dvacet schodů. Aneb z římských lázní do slavné Pump Room je to jako ze suterénu do prvního patra.

A ano v Pump room můžete zasednout k odpolednímu čaji nebo třeba večeři, ale také tu pořád ještě můžete ochutnat lázeňskou vodu. Turistické průvodce vám budou citovat toho či onoho klasika, aby vás vystrašily (a navnadily) jaká je to hrůza. Samozřejmě si tu sklenku dáte a zatímco onu tekutinu upíjíte napadnou vás dvě věci. Jednak, že do Bath opravdu jezdil každý, kdo stál za řeč (a zástupy dalších) a jednak to, že některým literátským řečem se nedá věřit. Bathský lázeňský pramen nijakou zvlášť výraznou, natož odpornou chuť nemá.

Pokud vám Pump Room svým vzhledem a vybavením přije poněkud příliš lázeňsky kosmopolitní, tedy bezvýrazná a prostá charakteristického stylu či atmosféry místa, můžete zajít na kávu nebo čaj o pár ulic dál.

P1060960.

V jednom ohledu si nepomůžete. Sally Lun je kosmopolitní taky, přinejmenším co do složení návštěvníků. Nicméně si tam aspoň rozhodně budete připadat víc jako v Anglii. Tahle restaurace je místní sice turistickou, ale přece jen institucí. A ty slavné buns co tu, prý už čtvrté století servírují (a ne, není to obdoba trpasličího chleba, takže ano, pečou je čerstvé každý den) se vcelku dají jíst.

Vedle starověkých lázní a středověkého abbey je tvář Bath poměrně jednolitě georgiánská a viktoriánská. Možná i ta klasická či aspoň italský inspirace řady architektonických prvků, které vidíte všude, kam se podíváte, může přispět k tomu, že při večerní procházce se vám před očima na okamžik blýskne pohled kamsi do Itálie a možná to jen klopýtnete přes další odbočku do země víl - jsme přece pořád v Anglii.

P1060012
Známý Pultney Bridge sice tu Florencii, ke které se volně hlásí sice na první pohled příliš nepřipomíná (no dobře most lemují krámky a v něktrých možná i nějaké ty šmuky prodávají) ale celkově jedním z akordů té tiché serenády kdesi na okraji sluchu je.
P1060409


P1060017.
A pravda věru, jako pozadí slouží občas docela dobře.

Je s ním ale spojena i jedna smůla, naštěstí jen podnikatelská, developerská přesněji řečeno.
P1060403
Rozbíhá se z něj Great Pultney Street, která měla být parádním vjezdem na jednu z nových, velmi dobrých adres v Bath. Kašna v popředí stojí asi dva bloky od mostu a onem pěkný dům v pozadí značí místo, kde už bylo stavitelům jasné, že jim fondy stačí leda tak na tuhle elegantní z nouze ctnost.

Abychom si rozumněli. Stavební rozvoj elegantí éry Bath měl svá měřítka.

P1060377
Royal Circus (tohle je samozřejmě zhruba asi čtvrtina) ukazuje ty ještě uměřenější.

P1060381
Royal Crescent ty notně velkorysé

P1060384
naštěstí včetně zelené plochy - a navazujícího parku.

Bath je sice město znějící vodou a kamením, ale je příliš anglické na to, aby nemělo své zahrady a parky.

P1060410
Promenáda podle řeky? Samozřejmě s parkem a zahradou. Ostatně co je to commonn sense? Směs praktičnosti a elegance....

P1060423
...ve které je logika pečlivě zabalená, takže jej podpírá, aniž by trčela.

Ta největší zahrada v bezprostředním okolí Bath mi ovšem unikla. Díky tomu, že anglická logika je občas až příliš zabalená v očividně srozumitelných sděleních. Ten park ve svazích za městem měl být v týdnu otevřen přes týden do šesti odpoledne o víkendu do soumraku. Logicky jsem se tdy domníval, že tam budou tak do osmi - a podle toho se tam poslední den pobytu v Bath, v neděli navečer někdy před sedmou, vypravil. Vystoupal jsem nějaké půl míle do kopce, dorazil k bráně....a zjistil, že už je očividně dávno zavřeno. Očividně zafungovalo druhé oblíbené pravidlo, totiž if earlier - jinak řečeno, že personál National Trustu sbalí fidlátka a stáhne rolety o šesti nebo dřív, když se začne stmívat. Sice je to obyčejně pravidlo pro krátké zimní dny.

Nu co se dalo dělat. Těšit mě mohlo, že zpátky půjdu z kopce. A abych si užil přece jen trošky zeleně a nekončil návštěvu v Bath zas tolik navrčený, šel jsem si spravit chuť na hřbitov.

Inu tak. Bath Abbey Cementery byl po cestě, byl otevřený a anglické hřbitovy vám nedovolí příliš dlouho a příliš mnoho se vztekat (když se konec konců můžtete vztekat jen sami na sebe).

P1060965

P1060966

P1060967
Jak vidíte, nekončil jsem svou návštěvu Bath v pohřební náladě, ale s docela pěkným rozhledem.

Když pak slunko opravdu zapadlo, dopřál jsem si ještě jednu procházku setmělými ulicemi, jednu pintu v místní hospodě řetězce Wetherspoon - tuším U krále wessexého a pak už se šel sbalit a vyspat. Čekala mě cesta do Londýna a další výlety. První vedl co Canterbury. A o tom zas příště.

« ««   145   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php