20:34:04
25. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   146   »» »

Mivka, vloženo 21:10:13  08. 09. 2008

Jak to tak čtu, tak mi tu z druhého pokoje z televize zní krásný cestopis "Na cestě po (momentálně je to Québec)". A říkám si, že bys to tam, Marcusi, mohl pěkně sepsané poslat, protože mi to přejde úplně stejně hezky... nevím... zajímavě poučné. Moc pěkně se to čte :)

Obecně je to zajímavé, jak tolik taverníků dokáže tak pěkně vyprávět, že si z toho jeden tolik zapamatuje... příkladem za všechny je Lampář, pouze on způsobil, že nejsem Prahou naprosto nedotčena :) Proč jen se občas nějaký takový exemplář nevyskytne i jako pedagog :)

Marcus m, vloženo 21:00:03  08. 09. 2008

Opět velmi děkuji, za laskavé hodnocení ;) Popravdě jsem byl sám překvapen, kolik mi toho procházení obrázků z Cardiffu evokovalo, nebylo to totiž zrovna město, které by mě při návštěvě nejvíc zaujalo.

Bristol, o kterém budu teď chvíli povídat, mě zaujal víc, a asi pro to, o něm dám dohromady méně. Uvidíme.

P1060791
Pro výletníka, který přiletí na místní letiště nebo cestuje odjinud z Anglie či Walesu vlakem je velmi pravděpodobné, že vstupní branou do Bristolu pro něj bude nádraží Temple Mead. Je to stavba mohutná, poněkud bizarní, zkrátka viktoriánská veřejná architektura. Člověk má někdy dojem, že viktoriáni považovali veřejnou stavb za dostatečný důvod k tomu, aby popustili svému tvořivému pudu uzdu- po vykolíkované trati ovšemže- což má ten zajímavý důsledek, že někdy při šikovném úhlu pohledu (což zrovna není ten, který tu bohužel ukazuju) tak docela jistě nevíte, zda se díváte na hrad, kostel, soudní budovu či právě nádráží.

P1060788
Kde jste, a vlastně i to kam patříte, vám tvůrci a provozatelé stavby ovšem dokázali dát najevo jasně. Dlužno podotknout, že dnes již přístřešek pro cestujicí patří k provoznímu zázemí a cestující veřejnost užívá poněkud modernějších vnitřních prostor nádraží.

Ostatně zmínil jsem tvůrce. Možná by se pánové Smoljak a Svěrák konečně měli přiznat. A nebo by konečně mohlo prasknout, že Jára Cimrman nebyl žádný smyšlený génius usoukaný ve Vinárně U Pavouka.

Zdá se vám, že mluvím z cesty? Nu je pravda, že název mého blogu zní jako doznání. Inu budiž. Ovšem, podívejte se ještě jednou na onu budovu, přidejte si obrovský visutý most a mohutný parník. Co to má společného? Inu jsou to, jen některé, z věcí, které vymyslel, vyprojektoval a postavil Isambard Kingdom Brunel. Muž, který s Bristolem spojil notnou část svého života - a všechny tři díla jeho inženýrského umu dnes ve městě stojí, či kotví. Navíc se o něm říká, že s mnoha svými nápady a projekty předběhl dobu. Nedivte se proto českému turistovi, že u muže s tak podivným jmémem a ještě prazvláštnějším jménem přemýšlí, jestli to není nějaký Cimrmanův úspěšnější příbuzný, nebo jeho pseudonym, když na to přijde.

P1060946
jinak technologicky převratý (a provozně na svou dobu dosti drahý) transantlantický parník SS Great Britain je dnes plovoucím mueem v renovovaném bristolském přípavu.


Clifton Suspension Bridge přes Avon Gorge, jsem bohužel navštívit nestihl, takže mohu jen ukázat náhodně vybranou fotku z netu.

Brunelova slavná díla dostatečně ukazují jak silná a významná byla posice Bristolu v době viktoriánské industrialisace. Nicméně i když přístavní město dostalo svůj díl ran jak právě industrialisačních, tak posléze válečných je to město historicky pestré.

P1060956
"the fairest, goodliest, and most famous parish church in England" - nejhezčí, nejzbožnější a nejslavnější farní kostel v Anglii - Farníci od St. Mary Redcliffe měli o velmi trvanlivý propagační slogan postaráno, od šestnáctého století - citované hodnocení totiž pochází od královny Alžběty I. - a dodnes ho najdete v každém turistickém průvodci.

P1060825
Bristol také má svou velmi pozoruhodnou katedrálu (pár obrázků katedrály i St Mary Redcliffe najdete za chvíli v POrtě Medii Aveii).

P1060821
I pouhý pohled z jedné z hlavních ulic běžící podél katedrálního okrsku ukazuje zajímavou linku mezi starší a novější historií města. Stavba vlevo dole je gotická starostenská kaple, vlevo nahoře na kopci vyčnívá pamětní věž novogotické stavby místní university

A abychom to měli celé
P1060900
tak ještě Banksy - to není žádná z postav na obrázku, ale autor, legendární graffiti artist, který je podle všeho v Bristolu domovem, a tohle jeho dílko zdobí jednu zeď domu poblíž místa předchozí fotky.

Když se tím kopcem vydáte nahoru a odbočíte do jedné z ulic vlevo, dojdete k velkému parku, ovšem ještě předtím najdete velký dům jednho z bristolských obchodníků. Je to dnes jedno z městských museí, takže se můžete podívat doslova od ložnice po prádelnu.

P1060904
zastavit se lze i v kuchyni, přirozeně.

Od pamětní věže na druhou stranu, směrem k prazvláštní obchodní pasáži, na kterou ještě dojde řeč, si všímejte malého červeného domku
P1060908
Red Lodge. To je další muzem, tentokát okénko do poněkud staršího životního jakož i nábytkářského a interiérového stylu. Obchodnický dům ukazuje Anglii usedle georgiánskou, Red Lodge je vidět a cítit vrzajícím dubem - a poněkd nespoutanějšími tudorovskými časy. I když na nábytku to zas tolik nepoznáte, že.

P1060911
"zanech veškerých nadějí....", ooops, pardon, špatně jsem si přelistoval.I když vlastně - mluvili jsme před chvíli o nákupní pasáži, že? A píší tu něco o Vánocích, že. Takže, pokud by to záleželo jen na obchodnících, měli byste se rozžehnat s nadějí, že dole pod schody bude vaše peněženka stejně plná jako nahoře. Pokud tam ale půjdete na vycházku v neděli

P1060919
bude vaše peněženka v poměrně solidním bezpečí.

P1060917
Aby ta kombinace ducha Vánoc a pohledů ostře namířených na vaše kapsy byla úplná máme tu navrchu Vánočních schodů kapli sv. Tří králů.

Tak mně naapdá, že při takové koncetraci vánočního ducha či atmosféry nezbývá než v zimním čase, raději věnovat obzvláštní pozornost mladým dívkám, vůbec pokud by u sebe měly víc než jednu krabičku sirek....


Nu nechme obchdníky i klasiky a pojďme se na Bristol kratičce podívat shora
P1060932
Clifton je snad až trochu moc naleštěné a spořádané předměstí či souměstí Bristolu, nicméně vyhlídky z některých zdejších crescsents či terraces jsou opravdu krásné.
Vedle nich je tu k nalezení právě již zmíněný Brunelův most a také bristolská ZOO - první jsem pro tentokrát nenašel, na druou jsem už neměl čas.

P1060936
Jestliže Clifton byl jaksi "genteel" snad od té doby co stojí, bristolský přístav se místem vcelku uhlazené zábavy a vybraných nákupů, jakož i rekreační plavby stal poměrně nedávno.

P1060945
starší časy pořád připomíná třeba lodní vrakoviště

P1060950
nebo části doků, které ještě procházejí přestavbou.

Vedle renovovaných či zčásti přestavěných částí přístavního areálu, jsou některá místa postavena zcela nově
P1060953
a přinejmenším dětem se to zjevně líbí ;-).

Víc o katedrále a St Mary Redclife v Portě, zde příští zastávka Bath.

verlit, vloženo 20:10:31  07. 09. 2008

Miluju tvé fotky i tvé komentáře, Marcusi! Díky moc za ně :-)

Marcus m, vloženo 18:27:16  07. 09. 2008

Ehm, děkuji za velmi laskavá slova. Obrázky jistě mohou evokovat řadu krásných věcí, Anglie už taková je, a pokud jde o ty písmenka kolem, inu to ty obrázky a ty chvíle, kdy jsem je pořizoval ;-).


Teď té lahody pro oči a romantiky od pohledu trochu ubude (i když ne úplně, doufám). Další místo, kam jsem se vypravil byl Cardiff. Metropole Walesu je z Bath nějaké dvě hodinky přímým vlakem, tedy výborný cíl pro celodenní výlet.

Že už nejste v Anglii, poznáte při první zastávce vlaku poté, co tunelem podjede řeku Severn a pokud po cestě spíte, nebo se pohroužíte do četby, tak si toho všimnete hned jak v Cardiffu vystoupíte z vlaku

P1060674

P1060676

Na hlavní třídě pak zjistí,že ti místí Keltové jsou opravdu důslední ;-)

P1060679

Cardiff je město starobylé, slavné zejména svým hradem a současně město velmi moderní. Shodou okolností pojítkem mezi starodávnou historií a moderní dobou industrializace a časů největší velikosti cardiffského přístavu byl rod markýzů Bute. Původem skotší šlechtici dali hradu jeho dnešní podobu - a také patřili k nejvýznanějším činitelům průmyslového rozmachu regionu, zejména v oblasti těžby uhlí.


P1060713
Jak už si člověk v Anglii zvykne staré a nové je tu prorostlé skoro jak v pralesní houštině. A často vidíte i víc dob, vrstev a změn,než by se na první pohled zdálo. Kupříkladu tady samozřejmě vidíme závěrečnou, viktoriánskou stavební fázi hradu a za ní velmi moderní stavby v centru Cardiffu. Vlevo bychom ještě viděli normanskou kruhovou keep původního hradu.
P1060700


Tedy původního. Ono se dlouho myslelo, že normanský hrad byl první stavebné fází. Ovšem, když se markýzem Bute najatí stavaři pustili někdy v osmnáctém století do kopání, zachytili zdivo, které posunulo historii hradu pomalu o tisíc let zpět. Byly to hradby římské pevnosti postavené patrně v polovině prvního století po Kristu.

P1060689
Normanský hrad je věru typický, prostě to stavební podnik William and sons stavěl podle osvědčehého mustru ;-)
P1060709
Hlavní prostoru keep vyplňovaly původně různé dřevěné přístřešky a další stavby, které se přirozeně nedochovaly.

P1060711
Jak vidno, stavební firma William and sons uměla odvést kus poctivé práce. Ty zdi mají tuším tloušťku kolem dvou metrů.

P1060695
Pokud vám i na dálku tahle část hradního paláce přišla poněkud bizarnější, novější a málem pohádková (když nechceme rovnou říct, že na půl cestě do Disneylandu)pak jste v zásadě nemýlili. Tohle si markýzové Bute postavili převážně v devatenáctém století. Interiéry jsou ještě bohatší, pestřejší a chvílemi po viktoriánsku střelené. V řadě místností je vidět zalíbení a inspirace tudorovskými časy v mohutných a krásných dřevořezbách, někdy i zlacených či barvených. Nechybí ani barevná okna a další parády. Průvodci s chutí ukazují například výpravnou ale přece jen ještě uměřenou krbovou římsu, kterou nechal jeden mladý markýz zhotovit v době, kdy měl ještě nad svým dědičným jměním poručnickou správu. O pár místností a jedno patro dál vám ukáží další krb z dob kdy už byl markýz svým vlastním pánem. Nad tím krbem parkuje stručně řečeno sousoší několika postav v tak as polovině životní velikosti, velmi bohatě vypravené a skvěle vyřezané. Dlužno ovšem podotknout, že tihle markýzové byli spíše učenci než hejskové. Při prohlídce hradu vás proto ukáží i jejich velkou knihovnu. Dlužno podotknout, že dojem poněkud kazí to, že řadu polic plní sice tlusté svazky, ale neobsahují nic vznešenějšího ani pikantnějšího než vyvázané ročenky zápisů jednání cardiffských konšelů - hrad totiž posledních asi osmdesát let patří městu.
Nu řekl, jsem že markýzové Bute nebyli tak docela plytcí hejskové. Od průvodce hradem se ovšem dozvíte, že života užívat uměli. Ukáží vám tam totiž stůl v jídelně, který má vprostřed poměrně velkou díru.

To bylo tak. Markýzové měli majektů povícero a v Cardiffu bývali pravidelně jen pár týdnů v roce, někdy na sklonku podzimu. Ve Walesu byl tehdy zvyk, že se v jejich vrstvách po večeři servíroval mj. sýr a další pochutiny a k tomu hrozny. Nu aby své hosty uctili jak se markýze (známého rovněž coby pěstilete a přítele dobrých vín) sluší vymysleli tohle. Vzali celé keře hroznů révy se stolními hrozny a když přišel čas slavnostních večeří, keř tak jak byl zasadili do zmíněného připraveného stolu. A hrozny servírovali čerstvé.

A víte co? Skoro mi přijde, že tohle byl sice poněkud marnivý, ale jaksi poněkud lidštější projev mysli, která patřila ke strůjcům britské industrializace. Ty její výtvory, které jí na servírovací sadu stolních hroznů vydělávaly totiž tak libé na pohled a bez vlivu na své okolí (o četných lidských osudech nemluvě) nebyly.

P1060744
Na druhou stranu průmyslová a těžařká éra je už rovněž minulostí, i v cardiffském přístavu. Podobně jako v řadě dalších přístavních měst, prošel i cardiffský přístav rozsáhlou přeměnou a je dnes opět střediskem obchodu, jenomže toho pro běžného spotřebitele, jakož i zábavy, jen snad poněkud krotší, když už ne vyšší úrovně, než tomu bývalo kdysi.

P1060735
Obchodní přístavy zpravidla nemívají zas tolik vlastní historie, přinejmenším ne té, na niž se dá takříkajíc přímo ukázat. Snad i proto je v Cardiffu čímsi mezi atrakci a pamětihodností rozberaný a znovu postavený dřevený kostelík. Původně patřil norské misii ve městě a na zajímavosti mu pravděpodobně přidalo to, že v něm byl pokřtěn spisovatel R. Dahl. Dnes už stavba není kostelem, ale restaurací a kulturním centrem - soudě podle letmého pohledu dovnitř pravděpodobně restaurací, která se příležitostně stává kulturním centrem.

P1060741
Redevelopment přístavu se Welšanům nejsíš docela povedl, i když přiznám, že se mi na podobně letmé první setkání asi více líbily přístavy v Portsmouth a Bristolu. Nicméně i Cardiff je vcelku pohledný a stojí za procházku - za tu jistě stojí o rozlehlý Bute Park u hradu, ovšem parků potkáte v Anglii při běžné návštěvě asi pořád víc než přístavů.

P1060739
ta divná věc vprostřed na předchozí fotce je tohle, totiž návštěvnické centrum přístavu - věru originálně přezdívané Tube.;-) Projektant má samozřejmě plus body za to, že vymyslel něco jiného, než krychličku či hranolek, nicméně po delším zamyšlení mě napadá jedině to, že touhle formou chtěl patrně básník evokovat nějakou haldu na čemsi navinutých plachet či co. S poněkud smíšeným výsledkem.

P1060731
u přístavu stojí i sídlo welšské samosprávy. Ze starších časů pochází další z poněkud výstředních viktoriáských kreací a ta hromada betonu, oceli a skla v pozadí k tomu patří taky. Očividně žijí lid a zvolení zástupci ve Walesu v záviděníhodném vzájemném porozumění. V zemích s jinou politickou kulturou by pravděpodobně poslanci zasedající takřka na břehu moře mohli podněcovat různé nestřídmé a neobyčejně přímočaré nápady a řeči, v horším případě činy, ledasjakých...a jiných, jim podobných.

Příště se, vlastně cestou zpět z Cardiffu, zastavíme v Bristolu.

Qeril, vloženo 15:49:06  07. 09. 2008

Tak, tak. Cítím to podobně, jenom bych to nevyjádřila tak hezky :-)

Činkapi, vloženo 15:22:04  07. 09. 2008

Marcus: Jsem okouzlena obrázky i komentáři. To je jako vydat se do světa Waltera Scotta, sester Bronteových i bratra Cadfaela...

Marcus m, vloženo 23:50:44  05. 09. 2008

Jestliže v anglickém parku má nostalgie domovské právo, ale většinou je právě tak přítommá jako stěží postřehnutelná jako pavoučí sítě mezi větvičkami keřů nebo přepršky v polojasném odpoledni je jedno další místo, kde je přítomná stejně jistě a kde ji přehlédnout nelze. Hřbitůvek u anglického kostela je přímo ikonou a samoznakem takové nostalgie.

A je to vlastně zvláštní pocit a pohled. Je jednoznačný a přitom vícetvárný. Nezní jen smutkem, ale i vyrovnaností, pohodou, snad až jakousi domáckostí. Nebo se mi to všechno jen pokaždé zdá, protože brankou ke kostelu procházím do své země vil? Podívejte se na pár obrázků a posuďte sami.

P1060658
(kostel na předměstí Salisbury, cestou do Wiltonu)

P1060567

P1060569
(poněkud romanticky upravené zbytky zrušeného farního kostela ve Wiltonu, postavili jim tam nový "italský", tak z toho starého zbyl park a kaplička)






(St. Mary, farní kostel v Beaconsfieldu)

Marcus m, vloženo 23:16:22  05. 09. 2008

Kousek od Salisbury leží město Wilton, trhové městčeko, které dalo jméno celému hrabství Wilsthire. Vypravil jsem se tam, abych se podíval na Wilton House, jedno z významných anglických šlechtických sídel sezonně otevíraných veřejnosti. Hrabata Pembroke Wilton otevírají od počátku padesátých let. V den, kdy jsem se tam vypravil sice byl samotný dům zavřený, ale přístupný byl park, který na zajímavý výlet stačil.

P1060596
Wilton House, v šestnáctém století už za sebou měl několik etap staleté historie jako ženský klášter, po zrušení klášterů přešel z držení koruny do rukou nobility a posléze se stal rodovým sídlem hrabat (earl) Pembroke. Obsahuje několik architektonických cenností a unikátů, zejména v representačních místnostech v palladiovském stylu (Single a Double Cube rooms Johna Webbse).

P1060651
zvenčí to,tradičně, nějak moc oslnivě nevypadá, ale pěkný dům to je. ;)

P1060581

P1060635

Pokud jde o anglické parky, ty je nejlépe si projít, pak si sednout do trávy, posvačit i o samotě a říkat tomu piknik a pak se jít ještě trochu projít. Ale přece jen pár obrázků jako malé nahlédnutí - klíčovou dírkou do rozlehlé síně.

P1060589
někdy se jen procházíte a díváte po krásném okolí a pěkných stromech

P1060605

P1060588

P1060614
nebo hledat místo na chvilku posezení.

Asi nejslavnějším kusem z parkových staveb je palladiovský most přes říčku Nadder. Vede ovšem do soukromých částí parku, takže se dá jen okukovat ze dvou stran, ale ne přejít
P1060646

P1060631
když se na něj člověk správě - nebo ve správném rozpoložení? - podívá, postřehne a pocítí ten druh nostalgie a jemného smutku, který zní jemnými elfskými tóny Středozemě.

Ostatně, kde jinde hledat ty branky, odbočky a stezičky do země vil, než v pěstěném a přece poněkud divokém anglickém parku - ono se to jednou člověku nejspíš stane, že odbočí z píske vysypané cesty k paláci, vydá se travou k řadě stromů opodál a když k ní přijde a ohlédne se, zjistí že je v jiném lese, pod jinou oblohou.


P1060654
inu proč asi pan hrabě, jen tak někoho přes ten most nepustí, co myslíte?

a opět, pár dalších fotek viz album
Image hosted by Webshots.com
by pilgrim109

Marcus m, vloženo 17:49:39  05. 09. 2008

Další zastávku jsem měl v Salisbury, kde jsem si prohlédl hlavně tamní katedrálu - nějaké povídání obrázky jsou v Portě, případně tady je link na album Image hosted by Webshots.com
by pilgrim109

Proto jen jeden rychlý pohled na katedrálu
P1060523

a její okrsek
P1060521

P1060450

a pomalu se přesuneme do Wiltonu podívat se na tamní park u Wilton House. Je totiž nejvyšší čas zkombinovat a vystřídat staré kamení se zelení. ;)

Marcus m, vloženo 12:06:42  05. 09. 2008

Ještě jedna předpisově malebná vesnička - Lacock. Tu spolu s přilehlým Lacock Abbey (typický příběh někdejšího ženského kláštera přestavěného na šlechtické sídlo) vlastní National Trust, spolu s English Heritage největší vlastník či správce pamětihodností, které nejsou v čistě soukromém vlastnictví (i ty ale bývají příležitostně nebo přes sezonu otevřené veřejnosti - několik jich tu ještě ukážu).

P1060224
typicé domy

P1060227
jeden z několika hostinců

P1060299
tak ještě jednou timber and plaster ;-)

P1060304
takhle chalupa si, pokud jsem to dobře pochopil, zahrála v Harry Potterovi, resp. se měli Harryho rodiče opírat o tu branku. Mám dojem, že pOtterovské scény se točily i v abbey a asi jinde ve vsi.

P1060297
St. Cyriac, farní kostel v Lacocku. Podle toho, co nám říkal při výletu průvodce má jakousi lehkou vazbu na královskou rodinu v tomu, že kdesi poblíž bydlí vévodkyně z Cornwallu, druhá manželka prince z Walesu, takže se tam občas sjede k nějakým těm rodinným slávám hodně královské krve.

P1060306

P1060309

tak ještě jeden venkovský dům
P1060321

a malý pohled do abbey, které je mimo jiné místem spojeným s prvními počátky fotografie, protože vynálezce Talbot ve zdejším sídle žil.

P1060230
dnešní podoba Lacock Abbey

P1060234
nádvoří

P1060236

P1060238
další pohled na sídlo

P1060241
dochované cloisters

P1060247
totéž zvenčí

P1060249
detail klenby na závěr

a opět, celé album
Image hosted by Webshots.com
by pilgrim109

Marcus m, vloženo 11:16:21  05. 09. 2008

Vesničce Castle Combe se před lety asi kdosi chtěl pomstít a tak způsobil, že obdržela titul nejpěknější vesnice Anglie. Leží na samém okraji Cotswolds, její historie sahá až k římským časům (Římamé v kopci nad vsí postavili pevnost, kterou pak upravili a dál užívali Normané etc. Dnes z toho zbyly jen nějaké hliněné valy či co). Patřívala k živým střediskům obchodů s ovčí vlnou, ale dnes je to poměrně tichá vesnička rozložená ve svahu po obou stranách silnice. Jiné ulice snad ani nemá.

P1060333
V polovině šedesátých let točili mimo jiné v téhle dolní části vsi Dr. Doolittle(zvedli potok a udělali z toho kus rybářské vesnice), filmaři tehdy zaplatili přeložení elektrických vedení pod zem a postarali se i kvalitní příjem televizního signálu, takže ze střech zmizely i antény - nu a potom přišel i ten titul nejpěknější vsi. Jinak pdle webu vesnice se tam točily i významné části Stardust a Wolf Man.

P1060336

P1060344
náves s market cross

P1060346


kostel sv. Ondřeje pochází z třináctého století.

P1060360
přímo předpisově malebný churchyard

P1060358
malé nahlédnutí do interiéru.


P1060363
nahlížíme přes zídku ;-)

P1060367
Lest we forget... pomník padlým ze světových válek, aneb malá připomínka, že tohle nejsou jen malebné kulisy, ale místo, kde žijí skuteční lidé se skutečnou historií a vzpomínkami.

Image hosted by Webshots.com
by pilgrim109

Marcus m, vloženo 22:31:25  04. 09. 2008

Nedaleko od Stonehenge leží vesnice Avebury. Není tak slavná, ale je rovněž velmi zajímavá. Stojí vlastně přímo v pravěkém kultovním areálu, nemluvě o tom, že je rozlámaných kamenů dávného kruhu zčásti přímo postavena.

Možná masové turisty neláká tolik proto, že není tak snadno otevřené jednoduchému pohledu jako Stonehenge. Něco z atmosféry snad opět přiblíží pár obrázků.

P1060157

P1060159

P1060161

P1060170

P1060174

P1060190


POblíž je ještě jedna pravěká pamětihodnost - a hlavolam. Silbury Hill. Je považovaný za největší člověkem vytvořený prehistorický objekt v Evropě, ale k čemu sloužil, o tom si historikové lámou hlavy celá staletí, ale jistí si nejsou skoro ničím. Ostatně velmi podobně na tom jsou i pokud jde o Stonehenge a Avebury. Lidé zbudovali velmi, velmi náročným způsobem velmi, velmi mohutné stavby a areály a velmi, velmi dlouhou dobu je udržovali. Proč to dělali, o tom dnes nevíme skoro nic jistého.

P1060206

Nu a pak je tu ještě jedna krajová zvláštnost. White Horse, ve Wiltshire je jich asi sedm nebo devět, vznik některých sahá do nepamětných dob, tenhle je tuším z poloviny osmnáctého století. Proč je lidé ve Wiltshire začali tvořit se taky mnoho neví, k slavé básni a také k pěkné eseji tihle koně inspirovali třeba Chestertona.

P1060218

a opět celé album zde

Image hosted by Webshots.com
by pilgrim109

Nu budeme pokračovat dál, další zastávka nás od pravěku zavede do malebných vesniček a jednoho pěkného parku. Příští stanice Lacock a Castle Combe.

Marcus m, vloženo 21:03:24  04. 09. 2008

Lampář: děkuji, děkuji ;-)

Nu a pokračovat budeme pravěkem. Stonehenge možná zní jako až příliš turistické místo, které hrozí tím,že se nakonec ukáže opravdu jen jako hromada přeceňovaného kamení. Ovšem s trochou informací, napříkad ze slušného audioprůvodce, který je v ceně vstupného, dostane Stonehenge docela zajímavým i když i pro například mou představivost dosti odlehlým. Stonehenge je místo notoricky známé, proto většina mých obrázků bude ještě méně originální než jindy, ale možná přenesou něco z atmosféry místa.

P1060033

P1060034

P1060052

P1060071

P1060087

P1060107

P1060113

P1060129

P1060122

P1060136

P1060143

celé album
Image hosted by Webshots.com
by pilgrim109

Lampar, vloženo 17:21:16  04. 09. 2008

Marcus:
Chci ti poděkovat za tvé "Anglické listy", čtu je se zájmem a zaujetím, i fotky okukuji, tak abys to věděl :-))

Marcus m, vloženo 13:07:48  04. 09. 2008

Ale protože starého kamení sem budu dávat ještě dost, nesmím zapomenout na trochu zeleně. V tomhle případě z pěkného parku u biskupského paláce v sousedství katedrály.

P1050846
romantické ruiny

P1050849
zbytky zašlé slávy

P1050847
galerie pod širým nebem

P1050853
promyšleně umístněné upravené záhony (kterým se vždycky nějak podaří vypadat poněkud přirozeně rozdrbaněji a přirozeněji než jejich vykartáčovaným, naleštěným a hrozně umělým francouzským bratrancům).

Inu zkrátka, anglický park.

Marcus m, vloženo 13:00:42  04. 09. 2008

Z Glastonbury jsem pokračoval na krátkou podvečerní návštěvu do Wells, nejmenšího katedrálního města v Anglii. Pár fotek katedrály dám za chvíli do Porty Medii Avei, tady ukážu něco málo z města. Jak jsem zmínil, pobyl jsem tam jen krátce, navíc byl poněkd rozpršený den. Nicméně město je malé, takže za hodinku se dá letmo projít.

P1050830
na náměstí byl zrovna trh

P1050914
a po jedné jeho straně si lze všimnout pamětní desky v delce skoku místí rodačky Mary Rand, která jím na olympiádě v Tokiu získala zlato v tehdejším světovém rekordu.

P1050919
k starobylému městu patří starobylé zájezdní hostince. White Hart patří k těm větším a slavnějším.

P1050942
ovšem k nejcharakterističtějším stavbám ve Wells patří domy v uličce Vicar Close v areálu u katedrály.

P1050940
jak vidno poněkd zvláštní anglická záliba ve stavění dlouhých bloků, řad, oblouků a dalších tvarů plných stejných domů není ani ani georgiánského, ani viktoriánského data, ale podstatně starší ;)

verlit, vloženo 08:23:42  04. 09. 2008

:-))) Mě se ta mírně šílená hippie-alternativno-esoteriko-meditativno-mixovaná atmosféra moc líbila. Ale je fakt, že je to opravdu hlavní město veškerých cvoků v Anglii, to ne že ne :-)

Marcus m, vloženo 23:35:58  03. 09. 2008

Ona to je pěkná a poklidná zahrada. Já tam zas byl někdy ve tři ve čtyři odpoledne, když už asi byla hejna pryč (ostatně přijel jsem do Glastonbury v poledne a nikde nebylo extrémně mnoho lidí). Ta poznámka byla spíš jen moje drobná jízlivost vzhledem k povaze a pověsti místa dnes ;). Možní se všemi těmi kladnými a léčivými energiemi, které se tam honí, točí a vyvěrají nejsem kompatibilní. Ovšem velmi prakticky vzato spíš šlo o to, že jsem za sebou už měl za sebou prohlídku Abbey, nějakou tu míli cesty na Tor a zpět a už jsem pomalu přemýšlel, kde nejlépe chytnu bus zpět do Wells. Takže hlava mě, mírně, rozbolela spíš z toho. ;)

Mimochodem, podstatně komičtější (s dovolením a prominutím) než zahrada Chalice Well mi přšla jakási podivná budova poblíž, kde bublal a byl patřičně mysticky uctíván White Spring "sesterský pramen" Chalice Wells - jak jsem se tak díval ode dveří, tak kdybych tam vlezl, tak by mě hlava začala nejspíš bolet silněji buď proto, že bych ve tmě uklozl,upadl a do palice se praštil, případně kvůli vůni a kouři ze všelijakých vonných tyčinek či svící, které tam pálili - nebo proto, že by mě to porazilo - viz bod jedna. ;-)

verlit, vloženo 22:53:40  03. 09. 2008

Rozbolela hlava? Jejda, jak to? Mě to tam přišlo krásně poklidné a mírné. (Taky je fakt, že jsme tam byli poměrně brzo ráno ve všední den, takže tam bylo jen pár lidí a skoro žádní turisté).

Marcus m, vloženo 22:51:51  03. 09. 2008

verlit: sice mě tam spíš rozbolela hlava, než co jiného, ale nějaké fotky jsem dovezl - viz níže;)

Jinak celý set z Glastonbury

viz P1050643 najdete tady.

Příští stanice Wells.

« ««   146   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php