04:35:20
24. 11. 2024

Místnost
Cestování a památky
Cesta jde pořád dál a dál, kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla a musím za ní pospíchat.
Na lehkých nohou dám se vést až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest. A potom kam? To nevím sám.


Nejen hobiti mají rádi mapy a delší (většinou neočekávané) procházky a proto je zde pro vás zdejší místnost. Jak těžký batoh by se měl člověk s sebou vzít? Jak si naplánovat dovolenou? Jak správně číst turistické průvodce? Jestli máte s cestováním nějaké zkušenosti, podělte se o ně s ostatními!

Místnost má od 10:48:02  07. 05. 2003 pronajatou toomz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   164   »» »

Narwen, vloženo 12:00:55  31. 08. 2007

No přeci jen, ono to stojí 21 euro na osobu (pokud si tam vyjdeš pěšky, tak asi 15 :o) a anglický výklad (pokud člověk neumí německy) je takový zanedbaný. Ta paní vždycky řekla něco jako "english people" (bylo jich tam celkem dost) a začala něco říkat pár lidem a nebyla vůbec slyšet, jako by si myslela, že ti anglicky mluvící tam jsou tak čtyři. No a pouštěli pár filmíků a ty anglické titulky byly hodně ošiděné. Ale jinak to bylo celkem pěkné :)

Eva, vloženo 11:54:10  31. 08. 2007

Jé - na skluzavky jsem chtěla taky, ale byla jsem přehlasována.
Taky jsem původně myslela, že se podíváme do jeskyní na Dachsteinu, ale nějak to nevyšlo ... lákala mě zejména ta ledová.

Narwen, vloženo 11:22:25  31. 08. 2007

v Hallstattu jsme byli taky :) Cestou do slovinska jsme se stavili v solných jeskyních a jezdili po skluzavkách :)
Ve Slovinsku pršelo a pak jsme se jeli flákat k moři, tak nevím, jestli sem budu vůbec něco víc psát...

No a u Bolzana jsem letos už byla taky ;)

verlit, vloženo 19:25:04  27. 08. 2007

Eva: Krásná reportáž. Tyhle krajiny nejsou moje krevní skupina, ale skoro jsi mě nalákala :-)

Marcus m, vloženo 15:54:22  27. 08. 2007

Mimochodem, pro ty co by v následujícím asi půlroce plánovali výlet do Londýna by mohly být zajímavé výstavy, které se tam chystají.

Za dva týdny začíná v Britském muzeu First Emperor, což je po letech první výstava slavné "terakotové armády" mimo Čínu. Výstava potrvá od 13. září do 6. dubna příštího roku.

Naopak před závěrem je expozice Sacred v British Library (odkazovaný web obsahuje bohaté informace a ukázky). Výstava představuje na dvě stovky vzácných tisků a rukopisů posvátných textů islámu, křesťanství a judaismu (jeden ze svitků od Mrtvého moře, Sinajský kodex a ledasjaké další perličky).

Od listopadu pak bude v O2 Center v Greenwiche (někdejší Millenium Dome) otevřena výstava King Tut. Nálezy ze slavné hrobky faraona Tutanchamona jsou mimo Egypt k vidění po třiceti leteh....


Inu, já jen tak, pokud se někomu hodí doplnění cestovních plánů ;-)

Marcus m, vloženo 15:29:38  27. 08. 2007

Eva: velmi zajímavé. Nějaké to spodnější patro Alp bych si časem taky rád prozkoumal. Dost mě láká ten samotný sever Itálie od Aosty někam po Milán, jenže v Itálii je toho hromada zajímavého i když zas na druhou stranu jižně od Říma už mě to moc neláká.

Agáve, vloženo 11:22:41  27. 08. 2007

Eva: Moc pěkné. :-)

Eva, vloženo 10:24:48  27. 08. 2007

Pár poznámek z letošní dovolené - cíl cesty byl poněkud determinován faktem, že jsem v Levných knihách koupila roztomilého průvodce po Jižním Tyrolsku. A bylo jasno.
Koncem července jsme nabrali směr Solná komora a po dlouhém rozvažování, zda zakempovat u nejhlubšího Traunsee či známějšího Hallstättersee, nakonec vyhrálo nádherné Wolfgangsee.
Nikdy v životě jsem nemyslela, že se mi někdy budou líbit hory, natož po nich chodit - na to jsem vždycky byla moc velký lenoch. Ale poslední 4 roky prostě zjišťuju, že si pomalu ale jistě zamilovávám Alpy. Náš první výlet vedl na Schafberg, odkud je krásný výhled na minimálně 4 jezera Solné komory a taky na Dachstein.
Pravda, převýšení 1200 m nás trochu odrovnalo, takže další 2 dny jsme vděčně capkali po místech jako Hallstatt, okolí Gosausee nebo Brixen.
Pak už zase následovaly dolomity v okolí Bolzana - páni, když se vystoupá nad město, je tam úplně jiný svět. Třeba Rosengarten o které se vypráví, že to kdysi byla růžová zahrada krále skřítků Laurina. Když proti němu chtěli vést lidi válku, aby mu mohli zahradu sebrat, raději ji zaklel do kamene. Od té doby ji není vidět ani za denního světla, ani za noci, jenom po západu slunce, než padne tma kameny zrůžoví a když k nim přiložíte ucho, je slyšet jak uvnitř kutají Laurinovi poddaní :-)
Z druhé strany Bolzana se nekonečnými vinicemi vystoupá k náhorní plošině Ritten, kde kromě spousty krav a klimbajících ovcí najdeme spousty krásných, malinkatých vesniček a hezký výhled na okolní dolomity (pokud počasí přeje, nám moc nepřálo).
Z Bolzana jsme pokračovali do lázeňského města Merana, kde nás kromě promenády kolem kamenité a neučesané horské řeky Adige zaujala obrovská botanická zahrada. Na ploše 12 hektarů se dají projít vinice, olivové háje, růžové zahrady, dubové háje, tropický skleník, typická tyrolská louka i zahrádka, čajová plantáž, rýžové pole nebo druhohorní prales se sekvojemi, jinany, kapradím a zamřížovanou wolemií.

Z Merana jsme pokračovali údolím Vinschgau směrem na Švýcarsko. Vinschgau je hodně drsný horský region a vždycky býval hodně chudý. Ani teď nepatří k nejobydlenějším. Typické jsou tu staré románské kostely (jako tenhle sv. Benedikt z 9. století) a horské kláštery, jako Marienberg, což je v 1 340 m.n.m. nejvýše položený benediktýnský klášter v Evropě.

Pak už nás čekalo Švýcarsko - ale sem se budeme muset ještě vrátit. Neviděli jsme ani bojové krávy, které jsou tu tak populární, že trkají ligu, ani velké podzemní jezero ... zato jsme viděli pramen Rhony, Matterhorn, a zejména bernardýny přímo v průsmyku sv. Bernarda (na ty jsem se stejně těšila nejvíc).

Z Bernarda nezbývalo než sjet do Itálie a pokračovat přes Aostu (díky spoustě antických památek nazývané Řím severu) směrem na jih.
Vzhledem k hnusnému vedru jsme vzdali Turín a raději se placatili v dosahu velkých jezer, kde sice děsně žerou komáři a kempy jsou nehorázně drahé, ale aspoň je kde schladit tělo.
Místo Turína jsme zajeli aspoň kouknout na bývalý kartuziánský (dnes cisterciácký) klášter Certosa di Pavia, což je opravdu zajímavý komplex. Kartuziáni žili v přísné klauzuře a prakticky co do ní vstoupili, neviděli snad už do smrti živáčka. I jídlo jim podávali otočným okýnkem tak, aby toho druhého neviděli. Měli sice domeček s dvorečkem a vlastní studnou, přesto... Pro představu, ty domy s věžičkami jsou jednotlivé klauzury seskládané kolem rajského dvora.

Další krásné zastavení nás vedlo do Verony. Jsou tu úžasné (i když italsky špinavé a omlácené) renesanční domy, Juliin balkón i hrobka, Garibaldiho "Řím nebo smrt" tesáno do mramoru tam kde to pronesl, krásné náměstí delle Erbe přecpané krámky a nádherné kostely, kde se dají prohlédnout i ty úplně nejstarší postavené vrstvy.
Osobně miluju fresky, takže tyhle stařičké v podzemní svatyni mě fakt nadchly.

Poslední zastavení nás zavedlo do Tridentu, kde jsme si jednak v katedrále zavzpomínali na koncil, a pak užívali ulice s nádhernými renesančními domy a půvabnými pasážemi.

A bylo po výletě - letos to uteklo nějak moc rychle. Fotek je nebývale mnoho, takže pokud chcete mrknout, tady je 117 vybraných: album :-)

Eržika, vloženo 23:04:47  15. 08. 2007

Dara: květiny miluju (červený jsou úžasný, to musela být nádhera, tam bych držela jak přilepená :-) ) a ty propletený stromy jsou nááádherný!

Již zítra se odřítím na jih Francie koštovat ledovcové a krasové říčky a možná stihneme i něco italského. Jak já se tuhle na sebe v Rumunsku navztekala, když jsem nemohla nafotit divoký pramen bistrity aurie (či jak se to píše). bylo krátce po polomu - na koukání fakt úžasný.

Narwen, vloženo 13:41:20  15. 08. 2007

v pondělí vyrážíme modrým foltsvágnem směr Julské Alpy, možná vylezeme na Triglav (i když tím bych si nebyla tak jistá) a pak se pojedeme flákat do Chorvatska k moři kamsi k Pule. No nebude to moc poznávací ale sportovně flákací rozhodně.

toomz, vloženo 13:18:01  15. 08. 2007

Uáááu, moc pěkný, to mě dokáže naladit na prázdninový vlny :) My v pátek vyplouváme na dobrodružství směr Itálie. Opět nemáme žádné rezervované hotely, jenom protentokrát nově pořízenou starou Fiestičku, pár peněz a stan :) Chystáme se navštívit i Vatikán a San Marino, když už to je po cestě :)

Dara, vloženo 19:26:06  13. 08. 2007

Tak trochu se zpožděním nějaké poznatky z dovolené na Tenerife.

Byli jsme tam jen týden, ale docela to stačilo. Na tři dny jsme měli půjčené auto a myslím, že je to celkem nutnost. Přestože tam existuje i autobusová doprava do velice zapadlých koutů.

První den jsem procházeli hlavně město Puerto de la Cruz, kde jsme byli ubytovaní. Město je v kopci nad mořem, z kopce dolů se tahnou jakési příkopy, které slouží k odvádění vody v zimním období. Bohužel tyto příkopy jsou hodně hluboké a jen málo kdy je přes ně most. Atrakcí pro turisty je Loro Parque - taková zoo




Pláže jsou divně černé, což je díky sopečnému původu ostrova a vlny velké, takže je koupání většinou nemožné. Alternativu nabízí Lago Martiánez - zdejší akvapark s mořskou vodou.










Za poznáním se můžete vydat do Botanické zahrady, která je sice docela malá, ale kytek je tu spustu. Také je tu mnohem komerčnější orchidejová zahrada.











dominantnou ostrova je sopka Pico del Teide, která je zároveň nejvyšší horou španělska. Kolem sopky se tahne rozsáhlý národní park. Klikatá cesta do hor projde první vrstvou mrakou. Na cestě jsou pro turisty označena místa k focení (každé s možností parkování).
Na samotnou horu se dá vyjet lanovkou. Turisté ovšem musí získat povolení (podle svého vybavení a pod) a platí jen hodinu, za kterou musí být zpět. Okolo sopky v celém parku existují turistické trasy a orkuhy. Co ovšem na Tenerife neexistuje je turistické značení. Cestu velmi často označuje jen shluk kamenů, mnohdy ani to ne. (na mapy se také moc spoléhat nedá)




Sopka Teide



kamnné útvary


Lávová pole


a pouště


hadinec, jeden ze zdejších endemitů. Bohužel jsme už přijeli po sezoně. Kvete fialově nebo modře a většinu roku se schovává pod kameny


skály jak z Vinetoua


Na jednom z cípů ostrova se nachází úplně jiné ekosystémy. Na skalách nad mořem opuncie a jiné skalní rostliny o kousek dál vavřínové mlžné pralesy pralesy protkané starými cestami původních obyvatel.
Informační centrum na příjezdové silnici poskytne výběr tras přímo pro vás - časové rozmezí, náročnost




příroda jak ze středozemně








Na druhém z cípů se nachází také vavřínové lesy, ale tentokrát více prosluněné i když i sem mraky občas zabloudí a citelně se ochladí. Hodně zajímavé jsou kombinace přírodních druhů kdy na jednom svahu společně rostou opuncie, agáve a borovice s vavříny















pár dalších obrázků tenerife

Adhil, vloženo 13:16:33  04. 08. 2007

Marcus: Výborně, děkuji.

Marcus m, vloženo 12:19:59  04. 08. 2007

adhil: nemám zatím vyzkoušeno, ale několikrát jsem se už díval po možnostech ubytování v Římě a nejlevněji tam vychází kempy na okraji města. Obávám se že ani hostely či B&B zrovna levné nejsou. Pro orientační hledání většinou používám http://www.hostelworld.com/ .Jednotlivé kempy mají i vlastní weby. nabízejí různé druhy ubytování, většinou za dost nízké ceny. Trochu problém může být někdy s veřejnou dopravou od nich do města,zejména večer. Na tom Hostelworld.com i dalších podobných webech najdeš i názory hostů. Případně zkus ještě web pro cesty do všech možných koutů světa: http://www.tripadvisor.com najdi si destinaci Řím, za prolistování stojí zejména tamní diskusní forum, kde se dají najít i zajímavé praktické věci.

Adhil, vloženo 11:59:29  04. 08. 2007

Mám dotaz - vy kdo jste byli (tedy, je-li tu někdo) poslední dobou v Římě, v jakých cenách se tak pohybuje ubytování? Dá se sehnat něco lacinějšího, studentského? :) Nevadí krušnější podmínky.

toomz, vloženo 13:51:37  30. 06. 2007

Dovolím si poopravit odkaz Elaine, který v současnou chvíli nefunguje. Zde alespoň odkaz na článek: http://www.tyden.cz/rubriky/cestovani/nove-pamatky-unesco-opera-v-sydney-i-most-na-drine_14864.html

Elaine, vloženo 13:28:43  29. 06. 2007

Nové památky UNESCO...Do místnosti o zvířatech jsem dávala vyřazený "objekt"
http://www.tyden.cz/fotogalerie/devatenact-novych-pamatek-na-seznamu-unesco/ />
UNESCO jde na východ:)

Elaine, vloženo 14:24:57  05. 06. 2007

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/kramarovych-vystava-nenadchla-vila-zustala-nedostupna_12834.html

Isanan, vloženo 19:07:20  29. 05. 2007

A kdybys měl nějaký konkrétní dotazy, tak se klidně ptej :-)

Isanan, vloženo 19:06:28  29. 05. 2007

Taurendil, rozhodně doporučuju západní Irsko, Connemaru a Aran Islands (a doporučuju tam být přes noc. Ve vesničce Doolin (odtamtud se jezdí na cliffs of Moher a na ty Arany) doporučuju na spaní kemp/hostel Ailee River. Pak taky poloostrov Dingle. Ten je pěkný na kole.
V Irsku je draho. Ale moc pěkně.

« ««   164   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php